Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.12.2007, 00:31:50
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

De ce se canta pricesne in biserica atunci cand preotul este in altar si se roaga? Tot din motive practice ca sa nu se creeze acel gol in care nimeni nu spune nimic sau chiar are o anumita importanta reglementata prin legile stabilite la sinoadele ecumenice?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.12.2007, 22:46:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Normal in acest moment se canta chinonicul, de catre protopsalt pe larg. Probabil ca in lipsa muzicii psaltice au aparut aceste pricesne. Daca apelam la un dictionar aflam: "Chinonicul este un imn bisericesc liturgic care se canta dupa "Unul sfant...", la sfarsitul Liturghiei, in timp ce se impartasesc preotii si credinciosii, si care tine loc de predica". Interesant este ca la fiecare praznic avem un chinonic anume, ca un scurt comentariu la praznicul respectiv, de Pasti "Trupul lui Hristos" si iata corespunde si cu ceea ce se petrece in altar.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2008, 11:18:20
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Priscenele sunt regionalisme. Ele provin din ardeal (din cate stiu eu), in nordul moldovei nu se canta asa ceva in biserica. La noi se canta adesea Pre Tine te laudam spre exemplu ( desi nu locuiesc in nord) este o cantare absolut minunata!:rolleyes:
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.02.2008, 14:09:58
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Asa e.Eu sunt din nord si nu se canta pricesne..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.06.2008, 04:27:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca pricesnele astea sunt un obicei prost, bine ar fi sa se scoata si in biserica sa se cante doar muzica bisericeasca traditionala. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.08.2008, 15:33:02
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Eu cred ca pricesnele astea sunt un obicei prost, bine ar fi sa se scoata si in biserica sa se cante doar muzica bisericeasca traditionala. Doamne ajuta!

Eu nu cred ca sunt un obicei prost si sa-ti dau un exemplu "fiind in liceu , am chemat cativa colegi la Sf Liturghie, pentru ca nu erau formati duhovniceste si nu erau familiarizati cu cantarile liturgice, acestea li s-au parut lalieli neantelese si cam plictisitoare, tinerii nu am timp sa asculte mesajul , daca din start nu e-a atras atentia, dupa cantarea "Unul Sfant" diaconul care sluja impreuna cu preotul, a iesit din altar si a cantat la strana 2 pricesne, ochii colegilor s-au inlacrimat si am vazut ca pentru prima data ceva le capta atentia, dupa Liturghie m-au intrebat daca nu le pot face rost de acele pricesne sa la asculte"

N-am vrut prin acest mesaj sa atac muzica liturgica care este de o frumusete rara avand deasemenea un mesaj deosebit, dar este o muzica petru care-ti trebuie pregatire, sa o intelegi, sa intelegi importanta si rolul ei in cultul bisericii, nu toti sunt asa de adanciti in cunoasterea ortodoxiei ca cei de pe forum, si crede-ma ca aceste pricesne suscita interesul pentru cele sfinte, nu de putine ori din pacate, multi iesind de la biserica raman in minte doar cu un "Doamne miluieste " batjocoritor si lungit :(
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.08.2008, 17:49:59
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Bine mai frate Danyel si e frumos a se baga pricesne cu muzica compusa de autori protestanti de se canta si pe la baptisti si la evanghelisti?
Ai auzit mata ca si la Radio Reintregirea se da uneori muzica de aceasta gen populara dar nu o sa auzi vreodata "mai langa tronul tau" sau "ridica-voi ochii mei la ceruri" acolo.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.08.2008, 18:18:20
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Bine mai frate Danyel si e frumos a se baga pricesne cu muzica compusa de autori protestanti de se canta si pe la baptisti si la evanghelisti?
Ai auzit mata ca si la Radio Reintregirea se da uneori muzica de aceasta gen populara dar nu o sa auzi vreodata "mai langa tronul tau" sau "ridica-voi ochii mei la ceruri" acolo.

La Biserica unde merg eu nu se canta melodi de la baptisti sau penticostali, nici macar de la Oaste nu prea se canta, se canta pricesne care apartin ortodoxiei, exista mai multe carti de pricesne, cea mai folosita e "Domnului sa ne rugam, Domnului sa ii cantam" o carte care incepe cu sf Liturghie si apoi urmeaza pricesne in cinstea Domnului , a Maicii Domnului, si se incheie cu colinde, eu cred ca ortodoxia romaneasca din ardeal ar fi mult mai saraca fara pricesne,
Ai fost vreodata la Hramul Manastirii Nicula? nu mi l-asi putea imagina fara pricesne, acolo se aud peste tot zi si noapte,
in urma cu cativa ani la Manastirea Balan din salaj, de Hramul Adormirii , dupa "Unul Sfant" , cantaretii au unceput sa cante, acuma sa nu fiu obraznic , dar un fel de lalaiala, care nu era nici muzica psaltica, nici bizantina, nici nustiu ce era, si pur si simplu lumea adunata in jurul altarului de vara a inceput sa tipe "cantati o priceasna ca-si Sfanta Marie" dupa ce lumea a strigat de mai multe ori, unul dintre preotii slujitori a luat microfonul si a inceput sa cante priceasna "o Maicita Sfanta" imediat toata adunarea de credinciosi au inceput sa cante, atunci s-a simtit intradevar ca acolo lumea a venit sa aduca slava lui Dumnezeu si cinste Maicii Sale, da au iesit ei din tiparele riguroase ale cantarii psaltice, da l-au avut pe Dumnezeu aproape, au putut asa pe limba lor sa-i cante Maicii Domnului, eu nu vreau sa fac zarva, sa critic sau sa jignesc, eu povestesc numai din ce vad, nu din carti, nu teorii , ci din viata reala, vad ceea ce simt credinciosii si asta-i mai important decat teoria conform careia nush ce ..., oricum lui Dumnezeu nu poti sa-i canti numai intr-un fel, vreti nu vreti, muzica bizantina face parte din cultura bizantina, da intradevar este o caracteristica a ortodoxiei si trebuie sa fim mandrii de treaba asta, dar daca ramanem doar aici, daca ortodoxia ramane doar la stadiul de muzeu conservand o singur gen de muzica doar de dragul traditiei, dar nu trezeste dorinta dupa Dumnezeu, atunci totul este in zadar,
Imi amintesc ca am vazut cateva clipuri cu biserici ortodoxe etiopiene, acolo cantau cu instrumente, chiar dansau, si nu cantau muzica bizantina, de ce? pentru ca nu-i caracteriza, ei cantau dupa cum le cerea inima, nu dupa un tipar rigid, nefacan altceva decat sa cante o cantare formala, cu toate acestea erau ortodocsi , pastrau dreapta credinta si-L aveau pe Hristos pe masa Sf Altar, dreapta credinta nu cred ca inseamna in totalitate muzica bizantina, psaltica, nu suntem un singur neam ales, sunt multe multe neamuri cu fel si fel de culturi, nu asa il poti propovcadui pe Hristos, Apostolii au grait pe limba fiecaruia, nu le-au spus sa invete evreieste prima data, astfel de practici au inegrit istoria crestinsmului ca de exemplu, Biblia in limba latina si liturghia la fel, si in est, liturghia in limba slavona, o mare mare gresala care tinea poporul intr-o ceata densa, imi amintesc ca in Suedia la liturghiile catolice din Evul Mediu, cand preotul zicea "Cristus Corpus " la un momendat se ajunsese sa se inteleaga "Hocus pocus" si din cauza nedeprinderii preotilor cu limba latina, aceste traditii rigide (a nu se intelege SF Traditie si Dogmele Bisericii) niciodata n-au adus niciun bine credinciosilor, iar scopul tuturor practicilor pe care le face Biserica este sfintirea si conducerea spre mantuire a credinciosilor, ce este peste acestea este erezie
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.08.2008, 18:15:00
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Ce se canta la locul unde se afla acum pricesnele decide preotul la (uneori)cererea consilierilor>In unele manastiri se canta acolo ps 50.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.08.2008, 19:04:25
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Citat:
În prealabil postat de mihailt
Bine mai frate Danyel si e frumos a se baga pricesne cu muzica compusa de autori protestanti de se canta si pe la baptisti si la evanghelisti?
Ai auzit mata ca si la Radio Reintregirea se da uneori muzica de aceasta gen populara dar nu o sa auzi vreodata "mai langa tronul tau" sau "ridica-voi ochii mei la ceruri" acolo.

La Biserica unde merg eu nu se canta melodi de la baptisti sau penticostali, nici macar de la Oaste nu prea se canta, se canta pricesne care apartin ortodoxiei, exista mai multe carti de pricesne, cea mai folosita e "Domnului sa ne rugam, Domnului sa ii cantam" o carte care incepe cu sf Liturghie si apoi urmeaza pricesne in cinstea Domnului , a Maicii Domnului, si se incheie cu colinde, eu cred ca ortodoxia romaneasca din ardeal ar fi mult mai saraca fara pricesne,
Ai fost vreodata la Hramul Manastirii Nicula? nu mi l-asi putea imagina fara pricesne, acolo se aud peste tot zi si noapte,
in urma cu cativa ani la Manastirea Balan din salaj, de Hramul Adormirii , dupa "Unul Sfant" , cantaretii au unceput sa cante, acuma sa nu fiu obraznic , dar un fel de lalaiala, care nu era nici muzica psaltica, nici bizantina, nici nustiu ce era, si pur si simplu lumea adunata in jurul altarului de vara a inceput sa tipe "cantati o priceasna ca-si Sfanta Marie" dupa ce lumea a strigat de mai multe ori, unul dintre preotii slujitori a luat microfonul si a inceput sa cante priceasna "o Maicita Sfanta" imediat toata adunarea de credinciosi au inceput sa cante, atunci s-a simtit intradevar ca acolo lumea a venit sa aduca slava lui Dumnezeu si cinste Maicii Sale, da au iesit ei din tiparele riguroase ale cantarii psaltice, da l-au avut pe Dumnezeu aproape, au putut asa pe limba lor sa-i cante Maicii Domnului, eu nu vreau sa fac zarva, sa critic sau sa jignesc, eu povestesc numai din ce vad, nu din carti, nu teorii , ci din viata reala, vad ceea ce simt credinciosii si asta-i mai important decat teoria conform careia nush ce ..., oricum lui Dumnezeu nu poti sa-i canti numai intr-un fel, vreti nu vreti, muzica bizantina face parte din cultura bizantina, da intradevar este o caracteristica a ortodoxiei si trebuie sa fim mandrii de treaba asta, dar daca ramanem doar aici, daca ortodoxia ramane doar la stadiul de muzeu conservand o singur gen de muzica doar de dragul traditiei, dar nu trezeste dorinta dupa Dumnezeu, atunci totul este in zadar,
Imi amintesc ca am vazut cateva clipuri cu biserici ortodoxe etiopiene, acolo cantau cu instrumente, chiar dansau, si nu cantau muzica bizantina, de ce? pentru ca nu-i caracteriza, ei cantau dupa cum le cerea inima, nu dupa un tipar rigid, nefacan altceva decat sa cante o cantare formala, cu toate acestea erau ortodocsi , pastrau dreapta credinta si-L aveau pe Hristos pe masa Sf Altar, dreapta credinta nu cred ca inseamna in totalitate muzica bizantina, psaltica, nu suntem un singur neam ales, sunt multe multe neamuri cu fel si fel de culturi, nu asa il poti propovcadui pe Hristos, Apostolii au grait pe limba fiecaruia, nu le-au spus sa invete evreieste prima data, astfel de practici au inegrit istoria crestinsmului ca de exemplu, Biblia in limba latina si liturghia la fel, si in est, liturghia in limba slavona, o mare mare gresala care tinea poporul intr-o ceata densa, imi amintesc ca in Suedia la liturghiile catolice din Evul Mediu, cand preotul zicea "Cristus Corpus " la un momendat se ajunsese sa se inteleaga "Hocus pocus" si din cauza nedeprinderii preotilor cu limba latina, aceste traditii rigide (a nu se intelege SF Traditie si Dogmele Bisericii) niciodata n-au adus niciun bine credinciosilor, iar scopul tuturor practicilor pe care le face Biserica este sfintirea si conducerea spre mantuire a credinciosilor, ce este peste acestea este erezie
Asta-i argumentul oare si pt celelalte manele?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Cum se cântă cântările din Minei ? STEPHAN Muzica Bisericeasca 5 21.05.2012 18:24:11
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05
despre cartile din care se canta slujba NiCcoleta Despre Utrenie 6 21.03.2010 17:54:22