Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.08.2008, 00:52:11
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de parintele_ion
As dori sa va intreb daca un pacat(precum sodomia,masturbarea sau desfranarea in oricare alt chip)se poate ierta si fara spovedanit din simpla rusine fata de prot si neavand posibilitatea sa merg la o manastire.va rog sa-mi scrieti pe adreasa mea de mail:catalinb_132007@yahoo.com
Trebuie sa te spovedesti si sa iti para rau pt ce ai facut ca Dumnezeu cu bunatatea luiu sa te ierte. Si trebuie sa ne fie rusine atunci cand pacatuim, nu cand marturisim la spovedanie Doamne ajuta
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.10.2008, 23:25:47
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de parintele_ion Vezi mesajul
As dori sa va intreb daca un pacat(precum sodomia,masturbarea sau desfranarea in oricare alt chip)se poate ierta si fara spovedanit din simpla rusine fata de prot si neavand posibilitatea sa merg la o manastire.va rog sa-mi scrieti pe adreasa mea de mail:catalinb_132007@yahoo.com
nu uita ca Hristos a venit in lume pt pacatosi si nu pt drepti asa cum reese din 'pocainta lui Manasie,pacatele mele sunt mai mult decat nisipul mari dar stiu ca bunatatea Ta este nemarginita,nu ai venit pt cei drepti ca AVRAM,ISAC SI IACOB....ci pt mine pacatosul etc......"deci trebuie sa te gandesti in interiorul tau ca esti cel mai pacatos si tot in acelas timp la milostivirea lui Dumnezeu si el atunci iti va lua rusinea si te vei duce la duhovnic fara nici un pic de rusin atata timp cat constiientizezi ca nu este om fara de pacat si amintestesti cand pe femeia pacatoasa iudeii vreau sa o omoare cu pietre si Mntuitorul a zis cine e fara de pacat sa arunce si in acels timp toti au lasat pietrele si sau dus.......fiindca toti suntem pacatosi asa ca mergi cu indrazneala si marturisestel pe el si vei vedea ce usurayt vei fi.....sf Augustin zicea ca mai usor sfarmi un atom decat o prejudecata.......,si nu uita ca Hristos sa rastihnit cu "dragoste"pt noi deci iubeste firea omeneasca dar ea trebuie sa cugete la El......,gandesti ca in locul preotuli este Hristos cel care te marturiseste si vei vedea ca curat si liber vei esti de la spovedanie ca nou nascut,pt ca,credinta inseamna a crede si crede in ceia ce nu vezi si rasplata este ca vei vedea in ceeia ce ai crezut.....!cu respect cel mai mic dintre muritori
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.10.2008, 01:04:43
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de parintele_ion Vezi mesajul
As dori sa va intreb daca un pacat(precum sodomia,masturbarea sau desfranarea in oricare alt chip)se poate ierta si fara spovedanit din simpla rusine fata de prot si neavand posibilitatea sa merg la o manastire.va rog sa-mi scrieti pe adreasa mea de mail:catalinb_132007@yahoo.com
Daca ne rusinam in fata unui OM, cum vom suporta rusinea de la Judecata cand "faptele ascunse ale inimii se vor vadi" intregii lumi? Amar noua in clipa de atunci... Rusinea trebuia sa o avem la savarsirea pacatului, nu la spvedit, asa ne facem bucurie dracilor, nu lui Dumnezeu, Care nu vrea moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu!" si "cata bucurie se face in cer pt un pacatos ce se intoarce la pocainta"!!! Curaj frate, da-i intre coarne dracului si rusineaza-l, nu-i mai da putere prin nemarturisire.. Fii Bucurie lui Dumnezeu si Maicii Domnului!!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.12.2008, 21:07:06
dumitruortodox dumitruortodox is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Mesaje: 9
Implicit

asa sa se stie ca fara sfanta spovedanie nimic nu se poate ierta!clar
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.12.2008, 23:51:44
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de parintele_ion Vezi mesajul
As dori sa va intreb daca un pacat(precum sodomia,masturbarea sau desfranarea in oricare alt chip)se poate ierta si fara spovedanit din simpla rusine fata de prot si neavand posibilitatea sa merg la o manastire.va rog sa-mi scrieti pe adreasa mea de mail:catalinb_132007@yahoo.com
poti sa mergi si la un preot ,nu neaparat la manastire!Apoi cum vrei sa lupti cu pacatul daca nu accepti sa fii intarit de HRISTOS ,caci acceptarea spovedaniei exact asta e ..intarirea in lupta cu pacatele
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.12.2008, 00:04:39
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=3]
Citat:
În prealabil postat de hadrianuc Vezi mesajul
Sa nu uitam de asemenea ca nu toate pacatele se pot ierta[/SIZE]
Citat:
În prealabil postat de hadrianuc Vezi mesajul
[SIZE=3]Mantuitorul nostru Iisus Hristos rosteste aceasta sentinta grava: "Orice pacat, orice hulire se va ierta oamenilor, dar hulirea impotriva Duhului Sfant nu se va ierta. Celui care va zice cuvant impotriva Fiului Omului se va ierta lui; dar celui care va zice impotriva Duhului Sfant, nu i se va ierta lui nici in veacul acesta, nici in cel ce va sa fie" (Matei: 12, 31-32).In mod normal nu ar trebui sa nu pacatuim cu atat mai mult impotriva Sfantului Duh[/SIZE]
[SIZE=3]Nu va temeti de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot sa-l ucida; temeti-va mai curand de acela care poate si sufletul si trupul sa le piarda in gheena
[/SIZE]
[SIZE=3] Sa nu uitam ca El a zis: "Dumnezeu NU VREA MOARTEA PACATOSULUI CI SA SE INTOARCA SI SA FIE VIU"!!!! sau "pe cine venind la Mine il voi da afara?" sau "iar mila Domnului din VEAC si PANA IN VEAC" (ps.102) [...] "Îndurat și milostiv este Domnul, îndelung-răbdător și mult-milostiv [...] Nu după păcatele noastre S'a purtat cu noi, nici după fărădelegile noastre ne-a răsplătit [...] pe cât de departe sunt răsăriturile de apusuri, într'atât a'ndepărtat El de la noi fărădelegile noastre [...] că El ne-a cunoscut alcătuirea, adusu-Și-a aminte că țărână suntem"[/SIZE]
[SIZE=3]Asadar ORICE pacat se iarta DAR NUMAI DACA FACEM POCAINTA SINCERA!!! CU MARE ASPRIME SI NEVOINTA!!! numai SINUCIDEREA nu mai are IERTARE, ca NU mai ai cum sa faci pocainta dupa ce te sinucizi!!! Logic...[/SIZE]
[SIZE=3]Dar DACA suntem SINCERI si NU mai pacatuim repetat cu acelasi pacat si facem CANON de la DUHOVNIC pt el, SE IARTA!!! pt pacatul facut cu STIINTA se da canon mult mai aspru!!! [/SIZE]
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.12.2008, 00:18:58
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=3]Sf.Maria Egipteanca cum a ajuns la asa Sfintenie de stia numele Pr.Zosima fara sa il fi cunoscut? ce spovedanie i-a dezlegat pacatele ca sa se poata sfinti? Pana sa se intalneasca cu Avva Zosima nu a cunoscut un om in acea pustie! Niciun leu macar! Numai dupa ce s-a intalnit cu Dansul a primit dezlegarea pacatelor... dar pana atunci ea se SFINTISE, ajunsese la desavarsire!!! Apoi ultimul lucru a fost Sf.Impartasanie!!! Dar Sf.Taisia??? a fost si ea o curva... si in drum spre Manastire si-a facut pocainta incat Dumnezeu i-a luat sufletul cand a ajuns in fata portii Manastirii! Cine i-a dezlegat pacatele??? ce duhovnic??? Cititi si la Avva Ioan Colovul in Pateric ca este o istorioara asemenea cu viata Sf.Taisia!![/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]DEPINDE DE MASURA POCAINTEI PE CARE O FACEM!!! Cat ne dorim sa ne mantuim!!! Dumnezeu de aia i-a luat sufletul Sf.Taisia ca stia ca daca ar fi trait aceeasi imensa pocainta va face... NU stim noi judecatile lui Dumnezeu!!![/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Dar NOI sa ne facem DATORIA de a ASCULTA BISERICA ce ne indeamna sa IMPLINIM TAINA SPOVEDANIEI!!! AMIN!!![/SIZE]
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.01.2009, 11:36:31
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit pacate ca in sodoma si gomora

Citat:
În prealabil postat de parintele_ion Vezi mesajul
As dori sa va intreb daca un pacat(precum sodomia,masturbarea sau desfranarea in oricare alt chip)se poate ierta si fara spovedanit din simpla rusine fata de prot si neavand posibilitatea sa merg la o manastire.va rog sa-mi scrieti pe adreasa mea de mail:catalinb_132007@yahoo.com
Va rog spuneti-mi si mie care sunt pacatele care s-au facut in Sodoma si Gomora. Tot caut sa citesc sa am stiinta de ele si nu gasesc.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.01.2009, 20:36:11
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Va rog spuneti-mi si mie care sunt pacatele care s-au facut in Sodoma si Gomora. Tot caut sa citesc sa am stiinta de ele si nu gasesc.
Sodoma - relatii sexuale homosexuale, cunoscute si sub numele de sodomie.

Gomora - relatii sexuale orale, cunoscute si sub numele de gomorie.

Sodomia si gomoria sunt pacate considerate impotriva firii, si se canonisesc (confirm canoanelor cel putin) cu 15 ani de orpire de la Sf. Impartasanie chiar si atunci cand sunt savarsite de un barbat si o femeie care sunt casatoriti. Ambele sunt considerate tot preacurvie, din cate stiu.

Bogdan.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.07.2010, 17:29:50
nelia87 nelia87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Mesaje: 2
Implicit catre nsd

nu iuta frate ca tre sa fim intotdeauna pregatiti ca"nu stii ziua si ceasul cand Fiul Omului va veni" Atunci cei ce vor fii pregatiti[drepti] ii va lua cu El,ca si fecioarele cele intelepte cu candelele lor.Deci frate nsd de vrei sa te spovedesti,fa-o in Biserica Ortodoxa si lasa alte culte ca nu are a face lumina cu intunericul asteapta pana vei gasi bis ortodoxa ca stie Hristos gandurile si in tentiile noastre.Iar problema cu cel ce este bolnav.....omul tre sa se ingrijeasca de mantuirea sa sa nu alerge pe patul mortii dupa ea ca va fii in zadar,ai dus o viata in huzur iar acum vrei sa te mantuiesti.Toate au rost si socoteala de aceea tre facute toate la timpul lor.De-L urmezi pe Hristos vei avea parte de o moarte linistita nu zbuciumata.Domnul nostru Iisus Hristos sa ne miluiasca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45