Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.02.2009, 19:26:15
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
silverstar nu cred ca avea ceva impotriva datului de pomana celor saraci ci atragea atentia asupra unor practici inutile si de-a dreptul penibile pentru cineva care se considera urmator a lui Hristos, purtator de Hristos, practici gen
[COLOR=black]Punți: găleți, cană, fața de masă, pătură, cămașă,,colaci agatati de cruce, prapori, prosoape puse peste sicriu, (in ardeal li se spune sterguri) prosoape legate de bratele celor ce duc sicriu sau de masina care-l duce, purtatu a tot felu de obiecte si alimente in diferite cosuri etc .-are rost sa mai lungim lista deoarece cate sate atatea obiceiuri care il pun pe un crestin in rolul de implinitor al "ritualurilor" de pe ulita mai degraba decat implinitor al credintei curate[/COLOR]

[COLOR=green]Se vede că știi bine ce se întâmplă pe la sate. Așa a fost... Cu toate cele scrise de tine... M-am întrebat, la un moment dat, unde e Dumnezeu?... A fost ca un spectacol de prost gust... Bietul om! A trăit așa discret... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Nu am nimic datului de pomană. Dar să se dea celor săraci...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.02.2009, 09:51:30
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

silverstar, sunt intru-totul de acord cu tine. Anul trecut mi-am inmormantat bunica si a fost exact cum spui tu despre socrul fratelui tau.

Nu am fost niciodata adeptul generalizarilor, insa astfel de lucruri si obiceiuri ma scarbesc, nu pentru ca ar fi crestine sau nu (pentru mine sunt toate la fel), ci pentru ca din moartea unui om se face o comedie trista, se recurge la tehnici si practici barbare, venite din negura timpurilor. Preotii nu intervin pentru a corecta aceste obiceiuri si nimeni nu-si pune intrebari. Cu totii se comporta ca niste roboti si repeta niste obiceiuri imprimate pe cortex.

Pentru mine, s-o vad pe bunica mea incojurata de femei care n-o mai vazusera de ani de zile dar care-si dadeau cu parerea despre ce si cum. M-am dus si le-am spus: "cu ce drept veniti voi si ne spuneti ce si cum sa facem? Stiti voi mai bine ca a doua mea mama cum a vrut sa moara si sa fie inmormantata? Ce autoritate v-a trimis aici sa puneti lucrurile in ordine? Unde e respectul fata de mort si unde va e mahnirea din suflet ca s-a dus? Pentru ca sunteti mai preocupate de obiceiuri pagane decat de faptul ca un om s-a stins!"

A fost trist. Si eu sunt trist ca locuiesc intr-o tara unde lumea cultiva si pastreaza aceste obiceiuri salbatice. Dar nu obiceiurile sunt problema, ci ignoranta oamenilor, complacerea lor in intuneric, faptul ca nu-si pun intrebari.

O rugaminte: crezi ca ai putea sa folosesti un font negru, ca toata lumea? Pentru mine, acel verde este obositor, cred ca si pentru altii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.02.2009, 18:49:03
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Unii preoti intervin in a corecta ac. obiceiuri, dar sfarsesc prin a fi barfiti, nicidecum ascultati. Am prieteni pr. care erau sa ramana fara "credinciosi" in biserica deoarece au fost putin mai "duri" cu "mamaitele". In general la sate tineretul nu merge la biserica, iar atunci cand apar probleme legate de ea in loc sa intrebe preotul, intreaba babele si le dau crezare. Nu poti schimba usor mentalitatea unor oameni de varsta a treia, dar daca cei tineri ar mai trece pe la biserica macar o data pe luna sunt sigura ca atunci cand ar apare o problema s-ar duce sa intrebe preotul, si asta fara a le fi rusine de el....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.02.2009, 20:07:12
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Draga Silvia,

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Cred ca am mai spus pe aici ca sunt oraseanca get-beget, fara rude la tara si, in consecinta, fara sa cunosc obiceiurile.[/COLOR]
[COLOR=green]Fratele meu s-a maritat cu o singura la parinti si locuieste undeva pe la 11, 12 km de oras... [/COLOR]
[COLOR=green]A murit socrul lui pentru care eu am avut un respect deosebit. Dumnezeu sa-l ierte și să-l odihnească.[/COLOR]

[COLOR=green]Tocmai pentru ca nu cunosc multe obiceiuri legate de acest trist eveniment, am fost foarte atenta la ce se intampla in jurul meu și credeti-ma că nu sunt deloc încântaă.[/COLOR]

[COLOR=green]I S-o iau cu începutul, obicei de oriunde al crestin-ortodocsilor. Nu inteleg de ce mortul trebuie ținut trei zile... De ce trebuie sa se vada cum ceea ce a fost candva viu, se degradeaza fizic, de la ora la ora? [/COLOR]
[COLOR=green]Îmi amintesc din Biblie, din Noul Testament, cum a fost îngropat Domnul nostru Iisus Christos. Simplu, decent, fără zorzoane... [/COLOR]

[COLOR=green]II Punți: găleți, cană, fața de masă, pătură, cămașă,,, Puse în pungi, ambalate etc... De ce? Apoi, discuții din jur: "la cutare a fost așa, noi mai punem, mai adăugăm..." Ca la concurs... De fapt, în acest fel, neștiutorul asistă la o paradă a bogăției, a opulenței... care sună cam așa: "noi avem mai mult ca voi, ia priviți aici..." [/COLOR]

[COLOR=green]III În timpul slujbei de la cimitir, preotul a căscat vârtos... Ca și cum ar fi spus că puțin îi pasă lui de durerea familiei și celelalte... [/COLOR]

[COLOR=green]IV Masa a fost făcută la un restaurant închiriat special. Din ușă am privit cum o parte din cei veniți la praznic s-au îmbulzit să stea la masă cu preotul, nelăsând scaune libere nici pentru familie... A trebuit să se roage preotul de loc măcar pentru soția mortului... [/COLOR]
[COLOR=green]Oare ce-o fi în capul acestor oameni? [/COLOR]

[COLOR=green]Deocamdată, atât![/COLOR]
Iti recomand cu caldura sa citesti cartea parintelui protos. NICODIM MANDITA : "Priveghiul crestinesc"...Ai sa intelegi multe de acolo...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.02.2009, 20:10:30
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu traiesc intr-o tara "salbateca", ca Romania, ci intr-una civilizata foarte! Aici mersul la cimitir inseamna a lua un buchet de flori, pe care il pui in fata cosciugului; urmeaza slujba de inmormantare oficiata de preot sau preoteasa. Nu vezi o lacrima, o parere de rau...Unii au probleme luni intregi pana reusesc sa stoarca o lacrima, caci nu se cade sa plangi. In schimb asculti melodia preferata a decedatului si o alta melodie mai trista, potrivita momentului. Apoi se iese din capela si se merge la casa decedatului pentru a vorbi cu rudele, a bea o cafea si a manca o prajitura. Mortul ramane si este incinerat pe loc. Dupa un timp se primeste urna cu ramasitele. Acestea se pun in mormantul de 50/50 cm, cu o piatra la cap pe care scrie numele. Odihneasca-se in pace! Lucrurile defunctului se impart intre rude, fiind considerate mostenire, iar hainele se dau la crucea rosie. Nu se fac slujbe de pomeire, sau sa fie cititi la Sf. Liturghie; nimic de genul acesta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.02.2009, 20:15:04
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit "Inmormantarea si parastasele cuvenite"

Daca doresti, draga Silvia, iti pot trimite pe e-mail , in format electronic cartea "Inmormantarea si parastasele cuvenite" -de acelasi protos. Nicodim Mandita. Iti va fi de mare ajutor duhovnicesc...si vei intelege multe...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.02.2009, 20:31:45
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Post "Priveghiul crestinesc"

Cartea folositoare de suflet "Priveghiul crestinesc" scrisa de catre Protosinghel Nicodim Mandita,o puteti citi sau descarca online de la adresa de mai jos:

http://www.scribd.com/doc/8627731/Ni...asele-Cuvenite
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.02.2009, 20:50:47
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adorcrysti Vezi mesajul
Cartea folositoare de suflet "Priveghiul crestinesc" scrisa de catre Protosinghel Nicodim Mandita,o puteti citi sau descarca online de la adresa de mai jos:

http://www.scribd.com/doc/8627731/Ni...asele-Cuvenite

Sa mi se scuze obraznicia da si in cartea aia sunt prezentate unele lucruri putin exagerate si cam trase de coada pt a le gasi o simbolistica , dar de ar fi sa respectam toate chestiile alea, ce mai e nevoie de rituri babesti, nici n-ai mai avea timp, nu zic ca sfaturile date acolo au cam luat-o pe aratura da multe sunt de prisos
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.02.2009, 21:31:46
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Unii preoti intervin in a corecta ac. obiceiuri, dar sfarsesc prin a fi barfiti, nicidecum ascultati. Am prieteni pr. care erau sa ramana fara "credinciosi" in biserica deoarece au fost putin mai "duri" cu "mamaitele". In general la sate tineretul nu merge la biserica, iar atunci cand apar probleme legate de ea in loc sa intrebe preotul, intreaba babele si le dau crezare. Nu poti schimba usor mentalitatea unor oameni de varsta a treia, dar daca cei tineri ar mai trece pe la biserica macar o data pe luna sunt sigura ca atunci cand ar apare o problema s-ar duce sa intrebe preotul, si asta fara a le fi rusine de el....
Deci e mai buna cantitatea decat calitatea credinciosilor? Iti dai seama ce spui?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.02.2009, 22:16:54
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forumac...ead.php?t=5648

Vezi si art asta.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inmormantarea si pomenirea mortilor cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 81 28.07.2011 00:07:15
Inmormantarea copiilor nebotezati huchohucho Slujba inmormantarii 0 06.02.2010 18:26:31
Inmormantarea la evrei. Evreulcelales Iudaismul 9 17.12.2009 18:44:18
Pareri despre ASCOR(Asociatia Studentilor Crestin Ortodocsi Romani) none Generalitati 6 17.11.2009 00:08:07