Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.03.2009, 14:54:03
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

O sa am eu grija sa nu iasa scantei o sa va anuntam pe toti inainte sa va luati liber si va rog mult mult de tot este o intalnire pt toate varstele deci sa nu cumva sa cutezati sa nu veniti!!!Chiar daca la unii le va fi greu aduceti-va aminte de zilele tineretilor si luati o hotarare tinereasca cu mult curaj si veniti cu mult entuziasm,dragoste,credinta!!!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.03.2009, 15:08:52
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Dragilor nu fiti rai unii cu altii!Andrei te inteleg ca nu vrei dar iubestei si pe ei chiar daca nu cred,ce e rau in a ne vedea toti?Sunt printre noi si crestini doar cu numele ii cunosc nu vreau sa dau nume dar nu fac diferente intre ei poate si eu sunt dar ii iubesc pe toti buni sau rai,chiar daca unii mi-au facut rau ii iubesc!Daca ei doresc sa vina sunt bineveniti iar tu vei veni sigur Andrei nu poti sa renunti din cauza unora care nu sunt pe placul tau!!!
Alicia eu ii iubesc pe toti. Asa cum spunea parintele Cleopa, te iubesc si te ajut in toate, dar nu renunt la credinta dreapta, de dragul unei iubiri mincinoase. Stiu ca sunt multi crestini cu numele, primul dintre ei sunt eu. Nu oamenii nu sunt pe placul meu, ci ratacirile lor. E o mare diferenta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.03.2009, 15:13:50
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Te inteleg Andrei f bine dar nu le pot interzice sa nu vina daca ei vor.Ai incredere o sa fie bine.Te rog nu fi trist din cauza asta cu ajutorul Domnului o sa fie bine crede doar si vei vedea!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.03.2009, 15:23:12
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
S-o crezi tu! Eu m-am contrazis cu tot felul de sectari fata in fata! Si la inceput totul era asa de bine! Lupul sta bine ascuns sub blana oii!
Inseamna ca oamenii aia exact asta asteptau si nu erau respectuosi cu tine, ci doar se ascundeau sub o masca constuita din respect fals. Sau poate tu n-ai fost cel respectuos - sunt sigur ca daca ii intreb pe ei o sa zica asa.

Depinde de calitatea omului - am prieteni foarte credinciosi cu care ma inteleg excelent. Pe de alta parte, am intalnit si fanatici religiosi cu car enu m-am putut intelege in nici un fel.

Daca ai avut cateva experiente nefericite nu inseamna ca toti oamenii care nu-ti impartasesc credinta sunt ingusti la minte sau conflictuali.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.03.2009, 15:55:20
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Inseamna ca oamenii aia exact asta asteptau si nu erau respectuosi cu tine, ci doar se ascundeau sub o masca constuita din respect fals. Sau poate tu n-ai fost cel respectuos - sunt sigur ca daca ii intreb pe ei o sa zica asa.

Depinde de calitatea omului - am prieteni foarte credinciosi cu care ma inteleg excelent. Pe de alta parte, am intalnit si fanatici religiosi cu car enu m-am putut intelege in nici un fel.

Daca ai avut cateva experiente nefericite nu inseamna ca toti oamenii care nu-ti impartasesc credinta sunt ingusti la minte sau conflictuali.
Toate sunt bune cu sectarii pana la invatatura pe care o are fiecare. Ei sunt foarte vicleni si fatarnici (nu toti), si mereu le place sa posteze in victime. Eu ma straduiesc sa fiu respectuos cu toata lumea, numai ca sectarii de multe ori actioneaza viclean. Te provoaca anumea pe subiect legat de invatatura ta si a lor, stiind foarte bine ca daca le condamni invatatura lor, spun ca de ce nu esti iubitor de semeni, si daca nu le zici nimic, atunci spun "vezi ca avem dreptate". De aceea ma feresc de ei, ca sunt vicleni. Dar multi te considera fanatici pt ca spui adevarul (n-am batut niciun apropo, sa stii).
Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.03.2009, 15:55:58
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Inseamna ca oamenii aia exact asta asteptau si nu erau respectuosi cu tine, ci doar se ascundeau sub o masca constuita din respect fals. Sau poate tu n-ai fost cel respectuos - sunt sigur ca daca ii intreb pe ei o sa zica asa.

Depinde de calitatea omului - am prieteni foarte credinciosi cu care ma inteleg excelent. Pe de alta parte, am intalnit si fanatici religiosi cu car enu m-am putut intelege in nici un fel.

Daca ai avut cateva experiente nefericite nu inseamna ca toti oamenii care nu-ti impartasesc credinta sunt ingusti la minte sau conflictuali.
Ma refeream la cei de alta credinta decat cea ortodoxa.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.03.2009, 17:00:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Eu personal am participat la o astfel de intâlnire. A fost scurtă, dar nemaipomenit de frumoasă. Ne-am văzut pentru întâia oară. Cu unii nici nu am discuta direct pe forum. Pe unul singur il cunoșteam, pentru că mergeam la aceași Biserică. Vă spun cinstit, parcă ne cunoșteam de o viață. Am câteva poze in pagina mea personală de la acea întâlnire. M-ați veselit când am citit că ar putea ieși scântei cu cei de altă credință sau opinie. Doamne, cum puteți crede așa ceva ? Din contră , sunt convins că dacă ar participa cineva din cei cu care am avut discuții mai dure pe forum, atmosfera ar fi una extraordinară . Personal in viața civilă, ca să mă exprim astfel, m-am ințeles cel mai bine cu "adversarii de pe net". Apropo, cine credeți că sunt cei mai buni amici in viața civilă dintre sportivi ? Cei din echipele adverse, cei pe care îi vedeți că se bat până la "sânge " pe teren. Așa că mai ales aici, nu poate fi vorba de dușmănie, antipatie reală, ci una virtuală , de nedorit până la urmă. Nădejdie și speranță !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.03.2009, 18:45:33
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Am vazut si eu pozele cu cei care v-ati intalnit din pacate nu erau detalii cu nume dar mai astept sa vad si eu in realitate.Ar fi intradevar minunat daca am veni toti care suntem in tara,sper sa puteti ajunge,sa numai vb pt cei din afara imi pare sincer rau k nu puteti veni e prea departe si prea scump va inteleg.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.03.2009, 18:55:07
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

M-a amuzat si in acelasi timp,parca m-a certat perseverenta lui Alicia,pentru ca si eu imi doresc de mult timp sa ne intalnim,macar o mana de oameni de pe forum,dar sincer nu am facut eforturi in acest sens,totul ramanand la nivelul marturisirii acestei dorinte.
Pana la urma,nu stiu cine si-ar dori sa ma cunoasca pentru ca am o atitudine cam antipatica pentru multi dintre cei care ma citesc,din pura curiozitate,fiindca stiu ca nu au a invata mare lucru de la mine,si nici nu doresc ei aceasta.Dar eu,asa,in "nesabuinta"mea stiu ce vreau sa spun,chiar daca vorbesc,de regula,singura.
Dar pentru ca suntem oameni,uii simt,efectiv simt atractia si ceea ce-i face compatibili intr-o oarecare masura cu ceilalti.Nu putem fi toti la fel,asa cum nu putem sa ne iubim,ori sa ne uram in aceiasi masura cu totii.Deci,involuntar apare selectia,asa ca nu avem cum sa ne aprindem in contradictii si repulsie,fiindca nu se vor intruni cu siguranta cei care dau in extreme sau afiseaza o atitudine impulsiva.Pana la urma,doar n-o sa se vorbeasca doar de credinta,caci s-a tot vorbit,o intalnire este o intalnire,o prietenie relativa,o evadare din rutina...un stimul pentru viata.
Fac si eu precum Cristi;,SA VEZI CUM INCEP SA SE ATRAGA SI SA SE INTELEAGA CU PRECADERE CEI CARE SE CONTRAZIC.Mie chiar mi se intampla adesea aceasta,si chiar imi place sa ma atasez de cei care tind sa ma dispretuiasca,nu din interes,ci din fascinatia ca omul este oricum o fiinta fragila.
Probabil voi nu aveti copii,sau aveti copii deja mari,va este mai usor a va intalni.Nici nu va inchipuiti ce copil capricios am si cati nervi imi face cu tendinta lui aproape permanenta de-a nu ma asculta.
Sa merg cu trenul?...nu stiu!Sa merg cu masina?...nu conduc,iar sotul nu prea este amator pentru aceasta.Nu stiu.Ce-i drept,adevarul este ca Nu am curaj!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.03.2009, 19:48:19
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Draga Ory curaj trebuie daca vrei si am citit k iti doresti si tu dar iti trebuie putin curaj.Poti lua si copilul cu tine o sa fie mai frumos crede-ma!Sunt sigura ca i-ar placea si ei,el sa faca o plimbare!De venit trebuie doar sa te interesezi cu ce ajungi mai ieftin si usor cu ce simti tu k e mai bine pt tine.Te rog mult fa tot posibilu si vino!!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
nu fiti dezinteresati !!!

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un anunt important pentru cei in nevoi mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 1 31.07.2011 15:37:51
Important! AlinNNN Generalitati 3 25.01.2010 16:45:15
important catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 0 20.05.2009 15:12:48
Important catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 09.04.2009 09:30:42
Un anunt important!!!!!!!! Tudor Stiri, actualitati, anunturi 1 15.02.2006 16:17:08