Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 15.09.2012, 22:52:03
EmanuelaDumbrava EmanuelaDumbrava is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2011
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Acum 2-3 ani am fost la manastirea Dalhauti sora mea fiind monahie acolo.Intr-o duminica,cand sa vina credinciosii de la slujba la masa,sa manance,eram si eu pe acolo din intamplare ajutand maicile la treburi.S-au asezat la masa,eu observand o femeie cam de 40 de ani in scaun cu rotile impinsa de o alta femeie.Si cum tot ajutam maicile cu vasele observ dintr-o data ca femeia in scaun cu rotile ,dupa ce a terminat de mancat,"gafaia" sau respira adanc.M-am speriat fiind destul de mica,11 ani,si auzind-o ,sora mea m-a atentionat si mi-a zis sa plec repede de acolo direct in camera.Eu fugind in chilie stateam si ma gandeam despre ce e vorba,ce s-a intamlplat,de ce m-a alungat.Dupa un timp vine si sora mea si mi-a povestit ce s-a intamplat dupa ce am plecat eu.Femeia aceea avea o familie dintre care 3 erau demonizat :ea,femeia de care era impinsa,si inca un barbat.Femeia care era in scaun a inceput sa urle facand ca toate animalele,la urma facand niste sunete de oboseala.Dupa ce am auzit acestea eram extrem de speriata.Nu doream noptile,imi inchipuiam,ma gandeam numai la chestia asta.Parintele mi-a facut niste rugaciuni si dupa aceea m-am cam linistit.Dar a fost atat de socant pentru mine,incat si acum ma mai gandesc,am o teama.Deseori mi s-a spus ca am un suflet slab.Astept sfaturi.
__________________________________________________ __________________________
Cu noi este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 15.09.2012, 23:38:06
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EmanuelaDumbrava Vezi mesajul
...Dar a fost atat de socant pentru mine,incat si acum ma mai gandesc,am o teama.Deseori mi s-a spus ca am un suflet slab.Astept sfaturi.
__________________________________________________ __________________________
Cu noi este Dumnezeu.
Doamne ajută! Bine ai venit Emanuela!
Dacă atunci aveai 11 ani acum ai poate 13-14; La mulți ani, cu sănătate!
E mai bine să crezi că ai un suflet slab și să te păzești decât să te crezi tare pentru că tare e numai Unul Dumnezeu, nimeni altcineva.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 16.09.2012, 00:34:59
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana Vezi mesajul
Cred ca mai multor persoane li s-a intamplat sa gaseasca cruce intr-un cartof.Mie mi s-a intamplat sa gasesc intr-o zi de toamna pe data de 3septembrie intr-o vineri,am impresia ca in 2005 sau 2004 nu mai retin exact,cu siguranta stiu ca era vineri pe3septembrie.Ce pot sa spun ca nu mi s-a intamplat numai mie sa gasesc cruce in cartof ci si altora inclusiv si unelor maici cu care am mai discutat.Cartoful nu era stricat,nu era cu viermi,era f.curat din toate punctele de vedere.Va doresc si voua sa gasiti si sa aratati si altora.Mie mi l-a confiscat tatal meu,asa ca,i l-am lasat lui ca sa creada si el si altii carora le mai arata pana nu se strica pt.ca asa este bine sa vada si altii simple minuni dar frumoase cu semnul crucii.Seba

Buna.

E cam vechi postul tau dar poate merita comentat putin.

1. In primul rand faci numai prostii duhovnicesti de una singura si mai bagi in belea si pe altii.
Nu exista in mistica ortodoxa nici o experienta de tipul: uitat pe hartie in 4 puncte si vazut chipul Mantuitorului.
Nu mai fa "experiente" duhovnicesti in felul asta pentru ca o sa-si bata joc diavolul de tine din nou.
Duhul Sfant este cel care "daruieste" experiente duhovnicesti, dar nu la cerere si intotdeauna cand nu ne asteptam si cand nu ne vor tulbura.

2. Semnul sfintei cruci gasit in cartofi chiar poate avea o semnificatie duhovniceasca. Multi oameni il gasesc in momente de necaz; semnificatia pe care am inteles-o eu este de incurajare de la Dumnezeu in necazurile avute. Din cate am inteles in 2003 ai primit semnul asta si intr-un anumit timp ai iesit din necaz - 2006.

3. Vad ca esti destul de sensibila la "experientele" duhovnicesti, mai ales ca ai facut multe prostii la viata ta cu spiritismul.

In ortodoxie NU EXISTA TRAIRI/EXPERIENTE DUHOVNICESTI LA CERERE.

Acestea sunt date, sunt o expresie a vointei si prezentei personale a harului Duhului Sfant.


Ca sfat, mergi pe calea cea dreapta si nu prin santuri duhovnicesti pentru ca vei sfarsi rau.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 05.10.2012, 00:36:21
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EmanuelaDumbrava Vezi mesajul
Acum 2-3 ani am fost la manastirea Dalhauti sora mea fiind monahie acolo.Intr-o duminica,cand sa vina credinciosii de la slujba la masa,sa manance,eram si eu pe acolo din intamplare ajutand maicile la treburi.S-au asezat la masa,eu observand o femeie cam de 40 de ani in scaun cu rotile impinsa de o alta femeie.Si cum tot ajutam maicile cu vasele observ dintr-o data ca femeia in scaun cu rotile ,dupa ce a terminat de mancat,"gafaia" sau respira adanc.M-am speriat fiind destul de mica,11 ani,si auzind-o ,sora mea m-a atentionat si mi-a zis sa plec repede de acolo direct in camera.Eu fugind in chilie stateam si ma gandeam despre ce e vorba,ce s-a intamlplat,de ce m-a alungat.Dupa un timp vine si sora mea si mi-a povestit ce s-a intamplat dupa ce am plecat eu.Femeia aceea avea o familie dintre care 3 erau demonizat :ea,femeia de care era impinsa,si inca un barbat.Femeia care era in scaun a inceput sa urle facand ca toate animalele,la urma facand niste sunete de oboseala.Dupa ce am auzit acestea eram extrem de speriata.Nu doream noptile,imi inchipuiam,ma gandeam numai la chestia asta.Parintele mi-a facut niste rugaciuni si dupa aceea m-am cam linistit.Dar a fost atat de socant pentru mine,incat si acum ma mai gandesc,am o teama.Deseori mi s-a spus ca am un suflet slab.Astept sfaturi.
__________________________________________________ __________________________
Cu noi este Dumnezeu.
Păi sfatul ar fi să nu te preocupi câtuși de puțin de puterea și manifestările răului ci să îți concentrezi toate energiile spre a cunoaște iubirea și puterea lui Dumnezeu. Căută să citești din părintele Porfirie!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 07.10.2012, 17:01:59
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Aseara am urmarit o emisiune cu o vrajitoare din Tanzania...se pare ca in sudul Tanzaniei sunt cele mai multe persoane care cred in vrajitoare (posibil si numarul lor e cel mai mare).
Reporterul a luat legatura cu un bastinas (sa zicem X) care l-a dus la o vrajitoare.
Aceasta a povestit cum a inceput sa vindece persoane: in urama unui accident a ramas cu viata datorita unor spirite care i-au dat aceste puteri. Spunea ca toti oameni au o latura rea (ca de altfel si o latura buna) si ca ea poate sa diminueze raul din om.
Reporterul a zis ca vrea sa vada si el si vrajitoarea a facut un fel de ritual cu X.
Ce m-a surprins este ca l-a pus sa se acopere cu un cearsaf rosu si ea s-a acoperit tot cu un cearsaf rosu..ca cica asa sunt/zic spiritele. A ars nu stiu ce plante (pe care spiritele i le-a indicat) si i-a dat lui X sa bea niste combinatii de licori.
Am cautat pe Net si cica culoarea diavolului e rosu aprins. Adica ce importanta avea daca isi puneau cearsafurile alea rosii sau nu in timpul "procesului"?
Ce mi se pare interesant e ca in ultima vreme sunt din ce in ce mai inconjurata de rosu de ajunsese si sa-mi placa.
Oare atragem si noi raul daca purtam aceasta culoare?
Reply With Quote
  #126  
Vechi 07.10.2012, 18:30:06
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul

Oare atragem si noi raul daca purtam aceasta culoare?
Depinde.... nu culoarea e o problema pana la urma ci pacatul.

Culoarea rosie simbolizeaza: putere, forta, pasiune...etc
Reply With Quote
  #127  
Vechi 09.01.2013, 15:32:48
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Depinde.... nu culoarea e o problema pana la urma ci pacatul.

Culoarea rosie simbolizeaza: putere, forta, pasiune...etc
Nu stiu cum de n-am dat prea mare importanta acestui topic. Am gasit multe lucruri interesante, dar si multe interventii "ciudate". Interventia de mai sus o gasesc cel putin amuzanta:
- Putere = "Flacara violet"... Presedinte, Adi-minune, Salam si alte tentatii legate de... "putere"
- Forta = ...Cel putin "Centura neagra", ca rosie nu e suficient...
- Pasiune = Eee, aici da! Gina Pistol, un exemplu viu de... "pasiune"...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 16.01.2013, 21:38:20
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Am cautat pe Net si cica culoarea diavolului e rosu aprins. ...
Oare atragem si noi raul daca purtam aceasta culoare?
Un bibliotecar al Bibliotecii din Alexandria, ce-ar spune despre astfel de surse de informare?

"Am gasit pe net ca Romania se invecineaza cu Franta la Sud si cu Gremania la Nord-Est..." poate spune una de la pagina6. Asta inseamna ca trebuie sa o luam in seama???
Cand cautam pe Net este bine sa vedem cine e sursa din spatele netului; ca poate sa fie un alt forumist, de pe alt forum, care facea misto de unul ceva mai idiot...

"Am gasit pe ZiareleNoastre.org in articolul din 5-7-1421 ca ... Autor: Adolf Stalinskaia" Asta imi pare a fi o trimitere demna de luat in seama, pana la o verificare mai amanuntita. Daca nu stim autorul, nu e grav. Daca nu avem nici data, trecem cu vederea. Dar cand nici sursa nu este si nici citatul original...
Reply With Quote
  #129  
Vechi 16.01.2013, 21:52:25
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EmanuelaDumbrava Vezi mesajul
[................]
Dar a fost atat de socant pentru mine,incat si acum ma mai gandesc,am o teama. Deseori mi s-a spus ca am un suflet slab.Astept sfaturi.

Cu noi este Dumnezeu.
Ti s-a spus bine ca ai un suflet slab si am sa arumentez in masura in care mi-au explicat si mie altii.
Frica nu este rezultatul confruntarii intre un spirit bun si unul rau, pentru ca ar insemna ca Hristos tremura inaintea lui Satanael. Frica este contactul dintre un o minte slaba, neputincioasa si o forma de manifestare mult mai puternica, dincolo de asteptarile mintii celei dintai, a celei slabe. De aici se disting doua forme de frica. Frica de necunoscut si frica de cineva mult mai puternic.

Dincolo de experientele traumatizante (scene ingrozitoare la care un om a asistat recent) cosmarurile nu inseamna niciodata prezenta demonilor in visele noastre, sau in odaia noastra. Conform dogmei bicericii bizantine, diavolul este mereu prezent langa fiecare om, in casa, in biserica, la praznice imparatesti, sau la prasit pe camp. Asta ar insemna ca omul sa traiasca o continua senzatie de ingrozire, de spaima; ar trebui sa simta tot timpul pe cineva rau, langa el.
Eu, unul, nu simt asta in viata de zi cu zi; dar poate sunt eu mai nesimtit. Tu cum te simti cand mergi la scoala, sau la munca, sau unde te duci tu?
Reply With Quote
  #130  
Vechi 19.01.2013, 02:23:21
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Aseara am urmarit o emisiune cu o vrajitoare din Tanzania...se pare ca in sudul Tanzaniei sunt cele mai multe persoane care cred in vrajitoare (posibil si numarul lor e cel mai mare).
Reporterul a luat legatura cu un bastinas (sa zicem X) care l-a dus la o vrajitoare.
Aceasta a povestit cum a inceput sa vindece persoane: in urama unui accident a ramas cu viata datorita unor spirite care i-au dat aceste puteri. Spunea ca toti oameni au o latura rea (ca de altfel si o latura buna) si ca ea poate sa diminueze raul din om.
Reporterul a zis ca vrea sa vada si el si vrajitoarea a facut un fel de ritual cu X.
Ce m-a surprins este ca l-a pus sa se acopere cu un cearsaf rosu si ea s-a acoperit tot cu un cearsaf rosu..ca cica asa sunt/zic spiritele. A ars nu stiu ce plante (pe care spiritele i le-a indicat) si i-a dat lui X sa bea niste combinatii de licori.
Am cautat pe Net si cica culoarea diavolului e rosu aprins. Adica ce importanta avea daca isi puneau cearsafurile alea rosii sau nu in timpul "procesului"?
Ce mi se pare interesant e ca in ultima vreme sunt din ce in ce mai inconjurata de rosu de ajunsese si sa-mi placa.
Oare atragem si noi raul daca purtam aceasta culoare?
Ce se stie de la sfintii parinti despre infatisarea raului este ca e hidos, urat. Nu are cum sa fie rosu..pt ca e o fiinta nevazuta.

Rosu este o culoare imparateasca; si eu m-am sfiit sa port rosu la un moment dat, adica m-am intrebat daca e ok. Dar asta pt ca am vazut multe icoane in care apare Maica Domnului imbracata in rosu , nu ai remarcat? Si nu din smerenie am gandit asa, dar a fost o vreme in care m-am gandit ca mi se intampla rele din lipsa de respect fata de maica domnului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Asa ceva nu am mai vazut costel Stiri, actualitati, anunturi 19 20.12.2015 14:40:25
merita vazut Sf.Asteapta Generalitati 18 30.08.2011 10:25:30
Ati mai vazut asa ceva? dan_ion Rugaciuni 26 15.02.2010 00:02:51
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 00:53:54