Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 25.10.2013, 16:00:28
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Anita, Dragoș o fi având dreptatea privitorului pe hartă, însă eu mi-am uns croasantele cu unt în fiecare dimineață cu Alpii înaintea ferestrelor deschise.

Când aud că Ceaușescu a făcut și fapte bune... Mda, și în Rusia sunt biserici în care Stalin e închinat prin icoane. Ăia nu-s preoți, îs "pochi".
Ma calca pe nervi subiectivismul banal de previzibil al unora din diaspora, care neaga la gramada partile bune ale fostului sistem cu cele rele, si desigur cu enervanta aia de Romanie, din care in sfirsit au plecat. Reflex de dulau care linge mina stapinului: doar pentru ca o duci bine undeva, nu inseamna ca sistemul de acolo e bun. (Sau ca nu trebuie criticat, fie si intr-un mod decent-impaciuitor). Si mai ales nu inseamna ca trebuie sa, ca sa ma exprim in stilul dumitale, stuchesti spre zarea din care ai plecat.
P. S. Exprimarea asta, cumva fortat-ostentativ-neaos-arhaica, se pupa din parti cu situatia de diasporata, sa zic asa.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 25.10.2013, 16:27:28
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
desigur cu enervanta aia de Romanie, din care in sfirsit au plecat.

Ceaușescu = România doar pentru un îngrămădit mintal.

În plus, cât poți, aia înțelegi.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 25.10.2013, 16:32:59
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
P. S. Exprimarea asta, cumva fortat-ostentativ-neaos-arhaica, se pupa din parti cu situatia de diasporata, sa zic asa.
După cum exprimarea coțofănos-bărzăunească-tembelo-venetică e caracteristică (puțin)creieraților deloc autohtoni, dar care se vor a fi.

- (puțin) merge foarte bine cu (des)
Reply With Quote
  #154  
Vechi 25.10.2013, 16:49:07
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
care neaga la gramada partile bune ale fostului sistem cu cele rele,
Mai bine banată decât trădătoare de crezuri, așa că musai s-o spun.

Dacă mă-ta ar fi stat agățată de-o lucarnă cât să prindă o fâșie de lumină nu mai lată de un milimetru printre scândurile ce-i acopereau orice deschidere spre cer, cu încheieturile înnegrite de la fiarele ce străpungeau osul și toată tinerețea i-ar fi încăput într-o gamelă ș-o tinetă, n-ai fi fost acum atât de dobitoc încât să spui că regimul Ceaușescu a avut "părți bune".

Dacă tu ai fost un îmbuibat al sistemului ceaușescoid și ai crăpat tacâmuri de pui în neștire, alții își dădeau viața tocmai ca tu astăzi să fii un unsuros moral.

Last edited by stireana; 25.10.2013 at 17:06:08.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 25.10.2013, 21:56:03
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Mai bine banată decât trădătoare de crezuri, așa că musai s-o spun.

Dacă mă-ta ar fi stat agățată de-o lucarnă cât să prindă o fâșie de lumină nu mai lată de un milimetru printre scândurile ce-i acopereau orice deschidere spre cer, cu încheieturile înnegrite de la fiarele ce străpungeau osul și toată tinerețea i-ar fi încăput într-o gamelă ș-o tinetă, n-ai fi fost acum atât de dobitoc încât să spui că regimul Ceaușescu a avut "părți bune".

Dacă tu ai fost un îmbuibat al sistemului ceaușescoid și ai crăpat tacâmuri de pui în neștire, alții își dădeau viața tocmai ca tu astăzi să fii un unsuros moral.
Ai dreptate, sunt un tip de doua parale.
# apt-get remove insanity

Last edited by Barsaumas; 25.10.2013 at 23:13:38.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 26.10.2013, 02:23:40
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Ai dreptate, sunt un tip de doua parale.
# apt-get remove insanity
Unica virtute a mesajului tău a fost destructibilitatea. Prin desființare/ștergere l-ai investit cu forță morală. Un artificiu bun.

Last edited by stireana; 26.10.2013 at 02:41:23.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 07.12.2013, 02:54:35
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009
Stie cineva sa ma lamureasca despre obiectul de studiu si de actiune al psihologiei ?
Bineînțeles că nu.
Și nu e nici un topic pe tema asta...
Cezar, te asteptăm să revii pe forum. La fel și Zaharia. :)
Reply With Quote
  #158  
Vechi 07.12.2013, 11:08:56
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nu toți absolvenții de Teologie devin preoți. Unii au alte slujiri (profesor, de pildă). Alții pur și simplu consideră că facultatea rămâne o simplă școală de cultură generală. Unii pur și simplu sunt atei dar au ei plăcerea aparte de a studia teologia. Dintre aceștia unii sunt studenți excelenți. (Apropos, revin cu precizarea că la Oxford profesorul titular al catedrei de NT este... ateu declarat. Tare, nu?)
Absolvirea facultății nu este urmată imediat de hirotonire. Pentru capacitatea preoțească se dă un examen separat. Astăzi, majoritatea urmează după facultate și un master.
Pe de altă parte sunt preoți în teritoriu care nu au urmat facultatea sau, în orice caz, au făcut de multișor un ansau doi de facultate, apoi au abandonat. Au fost hirotoniți în baza, ca studii, doar a seminarului.
Așadar nu e o legătură strictă între Facultatea de Teologie și preoție.
Ca să nu mai amintesc de secțiile facultății; doar una e Teologie Pastorală. (vezi www.ftoub.ro)

P.S. Poate nu e lipsit de relevanță să iei în calcul și faptul că Teologia este o facultate din cadrul Universității. Cel puțin în București.
Adaug ca, la FTB, "Justinian Patriarhul" cel ce-i invata pe viitorii teologi, Vechiul Testament, este..adventist..cu studii si Diplome obtinute prin Franta...Ce-i drept, este f f f destept. I-am intrebat pe citiva ( destui) dintre stud de prin anii 3,4, si chiar pe vreo 2 masteranzi, daca stiu ce pregatire are Lectorul X, si nu au stiut sa-mi raspunda..Asa ca...
Acum, mai nou, toti clericii (fie preoti de mir, fie monahi/monahii), sint obligati sa faca Facultatea de Teologie! Ca pe vremuri scoala Stefan Gheorghiu!... Apostolii Domnului, din vremea Sa, cei pe care Si I-a ales, erau, nestiutori de carte, dar au fost "pescari de oameni" nu de DIPLOME. Si mai ales, niciunul nu era Doctor Docent, decit numai in cuvint si fapta, asemenea Mintuitorului Hristos!
Reply With Quote
  #159  
Vechi 08.12.2013, 00:09:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Aceeasi logica implicata din pacate si de neoprotestanti - incultura teologica te face elegibil, chipurile, pentru statutul de apostol, sau in orice caz, aproape, pe cand facultatea de teologie, te compromite categoric in aceasta directie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 10.12.2013, 15:15:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
Adaug ca, la FTB, "Justinian Patriarhul" cel ce-i invata pe viitorii teologi, Vechiul Testament, este..adventist..cu studii si Diplome obtinute prin Franta...Ce-i drept, este f f f destept. I-am intrebat pe citiva ( destui) dintre stud de prin anii 3,4, si chiar pe vreo 2 masteranzi, daca stiu ce pregatire are Lectorul X, si nu au stiut sa-mi raspunda..Asa ca...
Acum, mai nou, toti clericii (fie preoti de mir, fie monahi/monahii), sint obligati sa faca Facultatea de Teologie! Ca pe vremuri scoala Stefan Gheorghiu!... Apostolii Domnului, din vremea Sa, cei pe care Si I-a ales, erau, nestiutori de carte, dar au fost "pescari de oameni" nu de DIPLOME. Si mai ales, niciunul nu era Doctor Docent, decit numai in cuvint si fapta, asemenea Mintuitorului Hristos!
La catedra disciplinei "Vechiul Testament " este lector Alexandru Mihaila ,ortodox.
Reply With Quote
Răspunde