Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 16.04.2015, 15:07:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Hai mai Adriane, pe celelat topic radeai de mine in legatura cu martirii din Kenya, iar aici spui altceva, dandu-mi dreptate. N-am cum sa ma supar pe tine.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 16.04.2015, 16:18:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Oricat ar parea de paradoxal pentru limitele intelegerii tale sa stii ca nu, nu iti da dreptate, oricum nu prin link -ul ala.

Ca nu pot fi canonizati de Biserica e una, ca nu se mantuiesc (cum sustii tu) e o cu totul alta mancare si nu e deloc kosher cum incerci tu sa demonstrezi cu argumente de genul "daca nu ganditi asa ca mine sunteti protestanti, catolici, ecumenisti, bla bla".

Acum, daca tu nu poti face deja diferenta intre una si alta, nu stiu daca ar mai trebui cineva sa incerce sa-ti explice..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.04.2015 at 16:23:13.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 16.04.2015, 18:54:55
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ca sa fie clar

Nu, nu ii dau dreptate neozelotistului simpatic si narcisist din Brasov, no way. Nu sunt de acord cu ultra traditionalistii, fie ei catolici sau ortodocsi, adica, respectiv sede sau cipofobi/stilisti; ii vad ca pe o haita care latra pentru cauza, ducand mai departe boala organizationala=subiectivst-activista; stiti toti vorba mea "pentru cauza latram, sub steag ne aglutinam", etc., etc.
Singurul lucru in care dau dreptate la sede si la alti plecati din Biserica e ca nu am incredere in gasca care succedat lui Paul VI, cu exceptia marelui Papa Emeritus Benedict al XVI-lea, nici sa imi ia o bere de vizavi. Scuze, dar fericitu' care a tratat-o pe sora Lucia in felul jignitor respectiv, sau IP2, primul Papa-vedeta, care si el a dat profetia Preacuratei la recycle bin, ca de, cica se panicheaza enoriasii, nu sutn deloc demni de incredere. Insa repet, astea le privesc prin punctul meu de vedere, care este, in acest caz: sanatatea morala si biologica a umanitatii e mai presus de orice, de orice organizatie si aglutinarile narcisiste al eierarhiei sale. Din cate stiu, Creatorul a facut Universul, pe Om si familia inainte cu mult sa apara Infailibila S. A.
Revenind la subiectul linkului si al autorilor sai, stiu ca nu aveti cum sa ma intelegeti, dar instinctiv, pentru ca mintea mea e libera de conditionari confesionale, stiu ca o biserica care isi dilueaza liturgia si devina servila politic, pardon, corecta politic, se autodistruge spiritual.
Repet, simt din instinct ca tot acel ritual de o maretie greu de egalat al Liturgiei Tridentine are multe efecte, inclusiv in plan subtil ii pune pe baietii cu coarne sa mai ia o pauza. Si nu e doar instinctul meu sau al altora: cititi-l pe Jung; intr-una din cartile lui, explica foarte clar, culmea el fiind protestant cu sange iudaic, deci deloc un fan al BC sau BO, de ce asa-zisul "fast" al Liturgiei, fie ea tridentina, sau bizantina, sau copta, sau asiriana, etc., trebuie sa ramana la locul sau.
Acum, in privinta soteriologiei adevarate si "soteriologiei lui Catalin2". O fosta colega a mea, Dumnezeu sa o odihneasca cu dreptii Sai, a murit la nasterea unicului copil. Fusese avertizata medical, si totusi a mers pana la capat. Daca femeia aceea nu e o sfanta, atunci ateismul e corect (vorba vine). A muri pentru o viata noua, sau a muri pentru Cel ce faureste viata si este el Insusi Viata, sunt doar doua fatete ale mantuirii sigure. Catalin2 nu intelege ca atat de multe sunt variabilele care ne misca cand spre Creator, cand spre Distrugator, ca nu stii ce vei gandi si ce vei simti peste o o ora si de ce, incat ideea de a judeca mantuirea celui de langa tine, e pur si simplu nu doar prosteasca, ci si vadit blasfemic-sfidatoare. Dincolo de ce orice am putea eu, Mihai sau Alin sau Dalian zice, ramane ce a zis Cristos: "Nu judecati!". A zis-o clar, totusi unii din noi, horribile dictu, I se substituie.
Reply With Quote
  #304  
Vechi 17.04.2015, 13:34:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu stii ce zice? Ca mantuirea e din credinta, nu din fapte, poate a facut-o pentru copil nu pentru Hristos, vezi ca mai are putin si trimite si el epistola Sf. Ap. Iacov la gunoi ca inaintasul Luther :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.04.2015 at 13:38:36.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 17.04.2015, 16:22:57
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stii ce zice? Ca mantuirea e din credinta, nu din fapte, poate a facut-o pentru copil nu pentru Hristos, vezi ca mai are putin si trimite si el epistola Sf. Ap. Iacov la gunoi ca inaintasul Luther :)
Ce Cornilescu, ce Tudor Popescu; aia fatza de Catalin2 sunt ca Red Hat prima editie, fatza de CentOS 7. :)))) Outdated, demult atinsa si depasita EOL, depozitele cu pachete demult sterse. :))))
"Noul val dat de Duhul in ortodocsii NP-like din Romania!" Probabil asa ar titra un blog NP, daca l-ar cunoaste pe Catalin2. Pai cred ca doar Trice mai sustine ca doar bautorii de must si non-halitorii de porc sa mantuiesc, in exclusiviciune. "Pseudo-Orthodox Romanian McChurch, Catalin2 & co., Ltd. Sediul legal in Brasov. Numai la noi gasiti mantuirea genuina; va garanteaza pastorul!"
Aline, nu te incearca o lacrima, undeva, in coltul ochiului stang, la gandul ca pastorul Catalin2 v-a pus, pe tine, Mihai si Dalian, sub embargo de comunicare? Sunteti varza ma, cum ati putut niste nimeni ca voi sa jigniti Pastorul Prin Definitie, Singurul Cu Drept de Interpretare al normelor Bisericii si Pleromei sfintilor?

Last edited by Barsaumas; 17.04.2015 at 16:58:12.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 17.04.2015, 23:17:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Nu, nu ii dau dreptate neozelotistului simpatic si narcisist din Brasov, no way.
Eu glumeam, am vazut ca nu mai spui acelasi lucru. Din cate te stiu eu, trecuse mai mult de o luna, deci e aproape imposibil sa ai aceleasi conceptii ca acum doua luni. Ti-as fi scris doar o mica ironie, dar ai mai scris un mesaj in care in care iti cam bateai joc de mine la o mica barfa. Ti-am raspuns aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...6&postcount=22

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Catalin2 nu intelege ca atat de multe sunt variabilele care ne misca cand spre Creator, cand spre Distrugator, ca nu stii ce vei gandi si ce vei simti peste o o ora si de ce, incat ideea de a judeca mantuirea celui de langa tine, e pur si simplu nu doar prosteasca, ci si vadit blasfemic-sfidatoare. Dincolo de ce orice am putea eu, Mihai sau Alin sau Dalian zice, ramane ce a zis Cristos: "Nu judecati!". A zis-o clar, totusi unii din noi, horribile dictu, I se substituie.
Exact asta faci tu (si ceilalti), spui cine se mantuieste si cine nu dupa gandirea ta. Obsesia ecumenista, sa-i bage pe toti in Rai si sa-i scoata pe toti din Iad. Pentru ca tu ai o credinta personala, noi ne bazam pe ceea ce ne-a revelat insusi Dumnezeu si pe ceea ce invata Biserica. Pentru ca logica omului nu e intotdeauna cea corecta, depinde de fiecare om.
Reply With Quote
  #307  
Vechi 17.04.2015, 23:39:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exact asta faci tu (si ceilalti), spui cine se mantuieste si cine nu dupa gandirea ta. Obsesia ecumenista, sa-i bage pe toti in Rai si sa-i scoata pe toti din Iad.
Ca de obicei, cel care n-are argumente serioase recurge la erori logice si tehnici manipulative cum ar fi "straw man" - reprezentarea gresita a pozitiei celuilalt.

Sigur, o explicatie alternativa ar fi ca nici macar nu te-a dus capul sa intelegi ce sustine celalat..

Citat:
Pentru ca tu ai o credinta personala, noi ne bazam pe ceea ce ne-a revelat insusi Dumnezeu si pe ceea ce invata Biserica.
Stii de cine imi aduce aminte textul asta de limba de lemn?
De amicu' adventist, in varianta lui suna cam asa:

Citat:
Pentru ca tu ai o credinta pagana, noi ne bazam pe ceea ce ne-a revelat insusi Dumnezeu prin Sfanta Scriptura.
Citat:
Pentru ca logica omului nu e intotdeauna cea corecta, depinde de fiecare om.
Aha.
Ne-ai lamurit beton.
Si a ta de ce ar fi corecta?

Stai ca de fapt nu e logica ta, e Sf. Scriptura care zice face si drege.
Pardon, Biserica, Sf. Parinti, etc. noi avem umila contributie de a da copy/pate scos din context si a mai strecura cate o idee pe ici pe colo, a talmaci dupa priceperea noastra, iar daca nu vrei sa pricepi (ca mine) esti pagan, pardon, ecumenist neoprotestant.

Aceeasi Marie, alta palarie, alta invatatura, aceleasi metode.
Ortodox cu numele, neoprotestant cu metodele "teologice".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #308  
Vechi 20.04.2015, 17:52:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Din nou, grav atentat sangeros musulman. De aceasta data au fost ucisi, prin taierea gatului cu cutitul, 12 barbati crestini pe o plaja din Etiopia, in timp ce alti 18 au fost ucisi prin impuscare.

Sursa: http://www.lefigaro.fr/flash-actu/20...s-en-libye.php

Guvernul etiopian a decretat trei zile de doliu national.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #309  
Vechi 20.04.2015, 18:11:30
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din nou, grav atentat sangeros musulman. De aceasta data au fost ucisi, prin taierea gatului cu cutitul, 12 barbati crestini pe o plaja din Etiopia, in timp ce alti 18 au fost ucisi prin impuscare.

Sursa: http://www.lefigaro.fr/flash-actu/20...s-en-libye.php

Guvernul etiopian a decretat trei zile de doliu national.
Dumnezeu ii va odihni cu Sfintii Lui pe acesti neomartiri!
Reply With Quote
  #310  
Vechi 21.04.2015, 01:23:09
bluelight bluelight is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2015
Mesaje: 24
Implicit

Numarul martirilor crestini creste neincetat. Dumnezeu sa-i odihneasca! Sa ma ierte Domnul, dar imi vine tot mai greu sa inteleg cum pot reprezenta acei salbatici chipul lui Hristos. Cand nu esti in razboi cu crestinii, dar ii omori; cand nu ti-au facut nici un rau, dar "vitejii" Statului Islamic ii umilesc ca pe animale; cand simplul fapt ca cred in Dumnezeul cel viu este suficient sa le iei vietile; cand, pentru a semana si amplifica teroarea, pui pe net inregistrarile salbaticiilor tale. Unde este chipul lui Hristos in acesti primitivi? Este tot mai greu de inteles pentru mine. Plus ca civilizatul Occident nu intreprinde, ca de obicei, nimic concret contra barbariei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11