Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.03.2014, 01:55:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit stie cineva?

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
"Pentru că Postul Sfintelor Paști este cel mai aspru post al Bisericii Ortodoxe, pentru cinstirea zilelor în care se săvârșește Sfânta Liturghie și pentru slăbiciunea trupului omenesc, canoanele Bisericii au rânduit pentru credincioșii ortodocși dezlegări la pește, vin și untdelemn. Astfel, în luna aprilie, în sâmbete și în duminici și în zilele de 11 aprilie (Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica), 12 aprilie (Sfântul Mucenic Sava de la Buzău), 14 aprilie (Sfântul Ierarh Pahomie de la Gledin), 23 aprilie (Sfântul Mare Mucenic Gheorghe), se face dezlegare la vin și untdelemn. În ziua de 28 aprilie, când se sărbătorește Intrarea Domnului în Ierusalim, Biserica a rânduit să se facă dezlegare la pește, la fel cum s-a procedat și de Buna Vestire. Se mai face dezlegare la vin în Joia din săptămâna a cincea din post, când Canonul Sfântului Andrei Criteanul se citește integral, pentru osteneala privegherii. Vinul consumat cu măsură este un medicament pentru trupul omului aflat în neputință, măsura fiind indicată de Sfântul Apostol Pavel ucenicului său, Timotei: „folosește puțin vin, pentru stomacul tău și pentru desele tale slăbiciuni“ (I Timotei 5, 23). Sfinții Părinți au comparat adesea Postul Mare cu cei 40 de ani de călătorie ai poporului ales prin pustiu. Pentru a feri poporul Său de deznădejde, Dumnezeu a făcut numeroase minuni în timpul acelei călătorii. Prin analogie, Părinții Sfinți ai Bisericii au oferit acest model în explicarea celor 40 de zile de post. Deoarece ținta postului este Paștile, țara făgăduită a Împărăției lui Dumnezeu, acesta are la sfârșitul fiecărei săptămâni, precum și la începutul acesteia o anticipare specială a acelei destinații, menită să întărească voința omului pentru a parcurge cu folos călătoria duhovnicească a Postului Mare." (Sursa: Ziarul Lumina)
Si care este dreapta masura cand bei vin? O lingura?Pe fundul paharului?O jumatate de pahar?
Intotdeauna mi-a fost neclar,astfel ca mai bine evit sa consum decat sa nu fie bine.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.03.2014, 02:05:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit in prima zi de post!

Mare mi-a fost uimirea sa vad pe o retea de socializare,o batjocura postata de cineva din lista mea de prieteni,o doamna pe care am cunoscut-o printr-un grup religios,care posteaza zilnic materiale in grupul religios cu pricina...
A fost intr-un restaurant si a observant la o masa,o alta femeie mai trecuta si nepotrivit imbracata pt varsta dansei,cu rochie scurta mulata si cu o caciula urata pe cap.
Ce a facut credincioasa mea prietena?I-a facut o poza si a postat-o pe internet unde face comentarii rautacioase la adresa acelei sarmane apoi a adunat alte 20+ comentarii de batjocura care au curs de la prietenii ei...
Astia sunt credinciosii nostri care se dau acum de ceasul mortii in post sa fie corecti cu mancarea,sa fie drastici cu postul burtii uitand ca asa un fapt de batjocura fata de altcineva mai putin inzestrat,este inadmisibil in fata lui Dumnezeu!
Eu n-am sa-i zic nimic dar m-a mahnit.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.03.2014, 19:30:54
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

A fost azi (ora 15-18) Canonul cel Mare al Sfantului Andrei Criteanul la Manastirea Putna,partea a doua,pt cine nu a ascultat l-am inregistrat eu:

Manastirea Putna-Canonul cel Mare al Sfantului Andrei Criteanul -04.03.2014.mp3 77.2 MB:
https://mega.co.nz/#!0Zhm1a5Y!oo6SMa...sd6FxhT3tAZZ8I


-este la sfarsit o predica folositoare a staretului manastirii Putna,parintele Melchisedec ,un duhovnic cu traire duhovniceasca,un om deosebit zic eu
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.03.2014, 01:25:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este vorba de Pasti, nu de Paste. Cuvantul Pasti este la plural. Asa sa-l folosim.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.03.2014, 18:24:47
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

A fost azi (ora 15-17) Canonul cel Mare al Sfantului Andrei Criteanul la Manastirea Putna,partea a treia:

Manastirea Putna-Canonul cel Mare al Sfantului Andrei Criteanul -05.03.2014.mp3 58.2 MB
https://mega.co.nz/#!cMxUHIKQ!A0g86x...0uB7v0dQh3VLFQ


-este la sfarsit o predica frumoasa-despre Maica Domnului- a staretului manastirii Putna,parintele Melchisedec
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.03.2014, 19:55:28
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Este vorba de Pasti, nu de Paste. Cuvantul Pasti este la plural. Asa sa-l folosim.
Ambele variante sunt corecte, tu poți să folosești ce formă vrei fără să pretinzi altora să-ți urmeze opțiunea.

Argumentul regretatului George Pruteanu:


http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/emis402pasti.htm
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.03.2014, 03:49:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ambele variante sunt corecte, tu poți să folosești ce formă vrei fără să pretinzi altora să-ți urmeze opțiunea.

Argumentul regretatului George Pruteanu:


http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/emis402pasti.htm
Multumesc, Mihailc.
Pana la citirea articolului scris de George Pruteanu, nu stiam ca e corect si Paste, asa cum am scris la initierea acestui topic. Am fost corectata la randul meu, ca e corect sa folosim pluralul, intrucat Pasti nu are singular; asa mi s-a spus. Deci nu am folosit "Pasti" ca o optiune, ci ca singura forma corecta. Si bineinteles ca nu oblig pe nimeni sa imi urmeze "optiunea", ci sa foloseasca cuvantul corect.
Oare Paste apare si in textele bisericesti? Daca apare, atunci m-ai convins.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.03.2014, 17:29:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu văd rostul întrebării suplimentare dacă citești cu atenție sursa indicată.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.03.2014, 23:36:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu văd rostul întrebării suplimentare dacă citești cu atenție sursa indicată.
Diferenta dintre Pasti si Paste, e ca diferenta dintre ortodoxie si ortodoxism; sau intre Hristos si Cristos. Nici varianta a doua nu e gresita, dar e diferita si e folosita de anumite cercuri...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.03.2014, 01:55:31
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit


tool to take screen snapshot
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Pastelui ungreier Generalitati 34 21.03.2012 14:26:19
Postul pastelui ungreier Generalitati 13 06.02.2011 21:32:12
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
Canonul cel Mare, citit numai in postul Pastelui alcatel001 Intrebari utilizatori 1 08.04.2010 12:33:08
Ce insemnatate are pentru voi sarbatoarea Pastelui? lacrimi Diverse Sarbatori 4 06.04.2010 01:23:38