Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.10.2010, 11:53:31
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit chiar mi-as dori...

Chiar mi-as dori sa traiesc clipa in care barbatii..acesti masculi mereu "perfecti" stau la coada la preot si intre timp isi plang pe umeri...chinul....hehehe
Stii ce alege un barbat "credincios" daca e pus sa aleaga intre o femeie si un tablou chiar scump in care e pictata tot o femeie , poate nu chiar la fel de frumoasa? TABLOUL....dar stii de ce? Pt acea femeie pictata nu vrea copii, nu vorbeste nici intrebata macar....nu il bate la cap...Culmea este ca totusi si asa il sfideaza "inselandu-l in bezna mintii lui... Cum? Surade etern fiecarui alt barbat ce o priveste....( mi-a zis asta chiar un barbat....deci sa nu fiu acuzata de mixandrinism..)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.10.2010, 11:55:35
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Ai sa fi surprinsa dar exista barbati care au un dialog cu preotul aprape identic cu cel descris de tine:
"Ce sa fac, ma bate nevasta la cap in fiecare zi de ma usuca?".
Iar raspunsul aproape la fel: "Rabd-o, ca daca o rabzi te mantui"

Dar nu "la cap"...in cap!!!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.10.2010, 13:42:36
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Da, suferinta e una...dar violenta e cu totul altceva, se depasesc extrem de mult niste granite...peste care nu ar trebui sa se treaca sub nicio forma.

Ma intreb serios care ar fi sfaturile duhovnicilor daca ar aparea barbati violentati zilnic, oare tot asa ar fi sfatuiti...sa rabde pentru mantuire...sau nicidecum?
sunt si multe femei violente, nu doar verbal si prin caracter, ci chiar si fizic unele (arunca obiecte, trantesc, sparg... ba chiar arata violenta fizica si fata de barbatii lor).

violenta sub toate formele ei: fizica, verbala, psihica etc. ... coboara omul (barbat sau femeie) din demnitatea lui de fiinta "facuta dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu".

sunt barbati care indura istericalele femeilor lor (vesnic artagoase si nemultumite)... si ei sunt sfatuiti de duhovnicii lor sa rabde si sa se roage pentru mantuirea acestora.

asadar sa nu judecam oamenii dupa sexe ci dupa roadele lor, caci sunt femei si barbati care traiesc si fac voia lui Dumnezeu, potrivit rolului fiecaruia. In fata lui Dumnezeu suntem judecati drept, dupa faptele noastre, dupa responsabilitatea noastra, nu conteaza daca suntem barbati sau femei.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 21.10.2010, 14:21:16
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
sunt si multe femei violente, nu doar verbal si prin caracter, ci chiar si fizic unele (arunca obiecte, trantesc, sparg... ba chiar arata violenta fizica si fata de barbatii lor).

violenta sub toate formele ei: fizica, verbala, psihica etc. ... coboara omul (barbat sau femeie) din demnitatea lui de fiinta "facuta dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu".

sunt barbati care indura istericalele femeilor lor (vesnic artagoase si nemultumite)... si ei sunt sfatuiti de duhovnicii lor sa rabde si sa se roage pentru mantuirea acestora.

asadar sa nu judecam oamenii dupa sexe ci dupa roadele lor, caci sunt femei si barbati care traiesc si fac voia lui Dumnezeu, potrivit rolului fiecaruia. In fata lui Dumnezeu suntem judecati drept, dupa faptele noastre, dupa responsabilitatea noastra, nu conteaza daca suntem barbati sau femei.
A indura istericale zilnic...nu e acelasi lucru cu a indura batai, pumni, picioare zilnic. Violenta fizica intra intr-o alta categorie, decat toate celelalte...

Eu totusi vorbeam strict de situatia violentei fizice, si daca acelasi duhovnic ar sfatui la fel un barbat, ca pe o femeie...sa suporte violenta fizica, ca asa se vor mantui!!!!

Eu bineinteles nu as ajunge la un duhovnic sa intreb ce sa fac, si in lumina acestor sfaturi...l-as ajuta pe cel care ridica palma asupra mea...sa se mantuiasca si el, pentru ca nu as putea fi egoista...nu???
Reply With Quote
  #55  
Vechi 21.10.2010, 15:24:46
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
... Eu bineinteles nu as ajunge la un duhovnic sa intreb ce sa fac, si in lumina acestor sfaturi...l-as ajuta pe cel care ridica palma asupra mea...sa se mantuiasca si el, pentru ca nu as putea fi egoista...nu???
asta suna un pic a mandrie... dar te-ai gandit ca poate te ajuta partenerul tau pe tine sa te mantuiesti (indurandu-ti toate slabiciunile si ajutandu-te sa le "vindeci").

cand suferim pentru greselile noastre nu este o virtute, ci doar atunci cand suferim pe nedrept (lovituri de orice fel, prigoane) pentru adevar atunci este virtute.

cel mai bine e sa punem genunchii, mintea si inima la post si rugaciune si Dumnezeu ne va ajuta sa nu avem parte de situatii nedorite in casatorie (si nu numai).

Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, milostiv fii mie pacatosul.

Last edited by Eugen7; 21.10.2010 at 15:27:44.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42