Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.11.2009, 23:29:23
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
La intrebarea: " cine e mai important Hristos sau Crucea?" eu raspund ca nu poti separa pe Hristos de Cruce! Cand zici Hristos te gandesti la Cruce! Crucea era obiect de ocara, pe ea erau rastigniti talharii, era cea mai cumplita moarte, iar Hristos a ales moartea pe Cruce, a sfintit-o cu propriul sange pentru mantuirea noastra, pentru ca noi sa putem ajunge de unde au plecat protoparintii nostri. De ce a ales Crucea? pentru ca asa a murit cu bratele deschise ca semn de imbratisare! Crucea are 2 sensuri: material- crucea ca obiect si spiritual- crucea ca suferinta... Si Crucea apara! Daca ai vedea un demonizat cum tipa la atingerea Crucii poate ca ai crede si totusi ai forma de cruce ... Omul are forma Crucii daca intinde bratele... crezi ca intamplator? Omul prin Cruce a fost mantuit obiectiv si prin Cruce dobandeste mantuirea subiectiva sau personala!
1. "... nu poti separa pe Hristos de Cruce!" Si totusi, ucenicii L-au dat jos de pe cruce. Si culmea, despre ea nu spune nimic. Nu a luat-o nimeni ca s-o stearga sau s-o puna in "camera de sus" unde li s-a descoperit dupa inviere, Mantuitorul.Stiu ca nu la asta faceti referire, dar am plecat de la punctul de despartire in mod literal, ca sa arat ca exista un indice care face referire la acel eveniment crucial, insa nu specifica nimic deosebit, legat de lemnul pe care si cu care a fost chinuit, dizlocat si martirizat trupul Domnului Hristos.
2. Cu prorpriul sange Hristosul a facut ispasire nu pentru cruce, ci pentru rascumpararea neamului omenesc. Macar ca dragosttea lui Dumnezeu aratata in Fiul este inteleasa in felul acesta : "Fiind ca atat de mult a iubit Dumnezeu crucea, ca a dat pe singurul lui Fiu, pentru ca oricine crede in ea, sa nu piara, ci sa aibe viata vesnica." Ioan 3:16 centreaza atentia nu asupra obiectului de torrura, ci asupra Celui chinuit de el si pe el.
3. Omul nu are corpul in forma de cruce! Asta ar insemna ca pozitia lejera sau mai bine zis normala a trupului omenesc sa fie in pozitie de trept, cu bratele intinse. Lucru care nu este deloc asa. Ca omul poate sa imite aceasta forma, e cu totul si cu totul altceva. In felul acesta ar putea sa argumenteze si cei care sustin evolutia omului din maimuta, ca omul are forma unei maimute etc.
4. "Crucea are 2 sensuri: material- crucea ca obiect si spiritual- crucea ca suferinta... "
Foarte buna interpretare! Aici ai zis bine.
5. Leegat de miracole, daca ai vedea cum un bolnav de cancer in ultima faza s-ar vindeca de pretinsa putere a Duhului Sfant, manifestat prin fratii penticostali, ce ai zice ? Ca nu e adevarat ? Ai minti. Ca ei se vindeca. Intrebarea este cine face aceste minuni ? Intrebare de care se feresc o mare de oameni. Ce, vrajtorii nu fac minuni ? Ba da! Si, nu ati vazut vrajotori care sa foloseasca Numele lui Iisus, atunci cand savarsesc minunile acelea ? Inseamna de aici ca Iisus face acele minuni prin ei ? Nici de cum! Si atunci ? Sa fie oare vorba de inselaciune ?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.11.2009, 23:57:43
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Presupun ca vorbesti de sectari...

Sa va intreb si eu ceva: de ce sectarii urasc atat de mult Sfanta Cruce, icoanele si preotii ortodocsi? De ce s-au lepadat de singurele arme lasate de Mantuitorul nostru in lupta impotriva diavolului (Sfanta Cruce, aghiasma, tamaie...)? Ei spun ca nu au nevoie de ele. De ce?
Aici nu este vorba de a ura sau a nu ura! Ci mai degraba daca este necesar sau nefolositor.Daca este bine sau daca este rau.
Dar eu am sa va pun o alta intrebare : de ce uraste Dumnezeu atat de mult sfanta cruce, icoanele, preotii, prorocii mincinosi, curvarii, preacurvarii, betivii, clevetitorii, ucigasii etc. etc. ?
Daca esti amabil(si cred ca esti) explica punin porunca aceasta :

"Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor cari sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos de cat pamantul. Sa nu te inchini inaintea lor, si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc, si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele. " (Exod 20:4-6)

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 12.11.2009, 11:22:47
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifievv_emi Vezi mesajul
Aici nu este vorba de a ura sau a nu ura! Ci mai degraba daca este necesar sau nefolositor.Daca este bine sau daca este rau.
Dar eu am sa va pun o alta intrebare : de ce uraste Dumnezeu atat de mult sfanta cruce, icoanele, preotii, prorocii mincinosi, curvarii, preacurvarii, betivii, clevetitorii, ucigasii etc. etc. ?
Daca esti amabil(si cred ca esti) explica punin porunca aceasta :

"Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor cari sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos de cat pamantul. Sa nu te inchini inaintea lor, si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc, si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele. " (Exod 20:4-6)

Doamne ajuta!
Iisus Hristos e o icoana?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 12.11.2009, 11:25:19
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit sectanta

eutifievv_emi dupa ce scrie este sectanta, asa ca nu are rost discutia.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 12.11.2009, 14:36:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifievv_emi Vezi mesajul
Aici nu este vorba de a ura sau a nu ura! Ci mai degraba daca este necesar sau nefolositor.Daca este bine sau daca este rau.
Dar eu am sa va pun o alta intrebare : de ce uraste Dumnezeu atat de mult sfanta cruce, icoanele, preotii, prorocii mincinosi, curvarii, preacurvarii, betivii, clevetitorii, ucigasii etc. etc. ?
Daca esti amabil(si cred ca esti) explica punin porunca aceasta :

"Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor cari sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos de cat pamantul. Sa nu te inchini inaintea lor, si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc, si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele. " (Exod 20:4-6)

Doamne ajuta!
Aceasta porunca a mai fost explicata. Probabil ca explicatiile Bisericii nu se potrivesc cu ideile tale. Ce sa facem sa schimbam invatatura Bisericii dupa ideile tale???
Daca vei da o simpla cautare pe forum despre icoana vezi gasi raspuns.
Cat depsre intrebarea topicului, accentul cade pe jertfa- ca act de daruire totala prin care se biruieste egoismul, nu ca forma de satisfactie a onoarei jignite a Tatalului.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 12.11.2009, 19:33:36
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Exclamation

Pentru Eutifievv emi
in prealabil postat de Eutifievv emi
1.Si totusi, ucenicii L-au dat jos de pe cruce.Si culmea, despre ea nu spune nimic

1.Ucenicii L-au dat jos pe Mantuitorul de pe Cruce pentru a fi ingropat. Puterea Crucii a fost descoperita mai tarziu in timpul imparatului Constantin cel Mare cand mama sa, imparateasa Elena a dorit sa afle Lemnul Rastignirii Domnului Iisus Hristos. De ce a dorit sa o gaseasca? Pentru ca Imparatul Constantin cel Mare a castigat mai multe razboaie cu ajutorul Sfintei Cruci. Ziua in amiaza mare a vazut Crucea din stele deasupra careia scria: "IN ACEST SEMN VEI INVIGE!" Semnul Crucii a fost cusut pe steaguri si coifurile ostasilor iar Constantin cel Mare ajunge imparatul Imperiului Roman. Pentru a fi recunoscuta Crucea Mantuitorului de cele ale talharilor a fost atinsa de un mort care a inviat. De atunci Crucea a fost scoasa spre cinstire iar Biserica Ortodoxa sarbatoreste "Inaltarea Sfintei CRuci"

2.Fiind ca atat de mult a iubit Dumnezeu crucea, ca a dat pe singurul lui Fiu, pentru ca oricine crede in ea, sa nu piara, ci sa aibe viata vesnica." Ioan 3:16

2. Textul corect Ioan 3,16 este:"Caci Dumnezeu asa de mult a iubit LUMEA , incat pe Fiul Sau Cel Unul Nascut L-a dat, ca oricine crede in El sa nu piara,ci sa aiba viata vesnica."

3.Leegat de miracole, daca ai vedea cum un bolnav de cancer in ultima faza s-ar vindeca de pretinsa putere a Duhului Sfant, manifestat prin fratii penticostali, ce ai zice ? Ca nu e adevarat ? Ai minti. Ca ei se vindeca. Intrebarea este cine face aceste minuni ? Intrebare de care se feresc o mare de oameni. Ce, vrajtorii nu fac minuni ? Ba da! Si, nu ati vazut vrajotori care sa foloseasca Numele lui Iisus, atunci cand savarsesc minunile acelea ? Inseamna de aici ca Iisus face acele minuni prin ei ? Nici de cum! Si atunci ? Sa fie oare vorba de inselaciune ?

Consider ca oricine s-a rupt de Biserica Ortodoxa nu detine Harul Duhului Sfant! E ca si cum ai rupe o creanga din copac care se usuca! Da, vrajitorii pomenesc Numele Domnului si a Maicii Domnului, unii chiar au casa plina de icoane... dar nu pentru ca ar crede in Dumnezeu ci pentru a insela mai usor oamenii si din pacate reusesc. Nu exista un drac mai alb decat dracul si toti vrajitorii slujesc pe satana. "Minunile" lor sunt inselari pentru naivi. Duhul Sfant nu este la penticostali ci in Biserica. Glosolalia de la Cincizecime s-a petrecut o singura data, eu nu cred in vindecarile satanei. Unde sunt sfintii lor? Parerea mea ca toti sunt mincinosi pentru ca toti care nu cred in Dumnezeu, Cruce, Inviere, Maica Domnului, Sfinti, sunt atei adica fara Dumnezeu si deci slujesc satanei intucat nu se poate sluji la doi domni ori lui Dumnezeu ori lui Mamona.

Last edited by gabriela8; 12.11.2009 at 19:43:12.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 15.11.2009, 00:22:36
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Iisus Hristos e o icoana?
Nu! Iisus este o Persoana.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 15.11.2009, 07:05:40
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
O minoritate sustine ca se trage dintr-un stramos comun, care nu a fost nici om si nici maimuta.
Raspunsul la intrebarea ta este deci "si dupa mama si dupa tata in aceeasi masura"
si aveti obiceiul sa va adunati toti de aniversari?
__________________
user vechi.Valentina,seara_de_vara
Reply With Quote
  #69  
Vechi 15.11.2009, 07:08:01
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifievv_emi Vezi mesajul
Nu! Iisus este o Persoana.
nu ma supara parerea ta.atata e limita ta de a intelege
__________________
user vechi.Valentina,seara_de_vara
Reply With Quote
  #70  
Vechi 15.11.2009, 11:55:53
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifievv_emi Vezi mesajul
Nu! Iisus este o Persoana.
Iisus Hristos e chipul(icoana) lui Dumnezeu.

2Corinteni 4:4 În care Dumnezeul veacului acestuia a orbit mințile necredincioșilor, ca să nu le lumineze lumina Evangheliei slavei lui Hristos, Care este chipul lui Dumnezeu.

Coloseni 1:13-15 El ne-a scos de sub puterea întunericului și ne-a strămutat în împărăția Fiului iubirii Sale, Întru Care avem răscumpărarea prin sângele Lui, adică iertarea păcatelor; Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura.

ICOÁNĂ s. v. imagine, înfățișare, reprezentare, viziune.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
cruce in curte cristiansergiu Generalitati 74 05.11.2011 18:02:27
Iisus pe Cruce Templier Knight Din Noul Testament 14 13.12.2010 01:24:04
Cum facem cruce? Danut7 Generalitati 88 28.09.2010 00:58:35
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19