Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.04.2010, 00:27:55
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
dar cei care sufera de boli psihice cum e depresia, se considera tot pacat impotriva Duhului Sfant? din moment ce acel om are creieruL afectat?


Matei 5.3 "Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor."
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.04.2010, 08:29:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Matei 5.3 "Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor."
Mentionez ca "sarac cu duhul " nu inseamna prost sau nebun, cum ne-am obisnuit noi romanii sa credem. "Sarac cu duhul" e omul smerit, al carui duh e mic, pe cand Duhul Domnului e mare in el. E omul care nu se inalta sau mandreste, omul care pune intotdeauna dorintele lui Dumnezeu mai presus decat de ale lui. Doamne, fa-ne pe toti asa!

Citat:
Asa e si cu Biserica... Ratacesti ani in sir printre secte, dar daca te intorci acasa, la Biserica-mama, Dumnezeu iti iarta nebuniile si ratacirile si te primeste cu bratele deschise...
Lacrimioara, Dumnezeu e prea mare si minunat ca sa se ocupe de prozelitism. El raspunde la rugaciunile oamenilor care Il cauta, iar de astia sunt peste tot. Daca denominatia mea ar da mantuirea te-as chema la mine. Dar nu pot , sunt atatia oameni rai si in cultul meu, deci se pare ca nu-mi da cultul mantuirea. Pe de alta parte sunt atatia oameni rai si printre ortodocsii practicanti, ceea ce iar demonstreaza ca nici BO nu are reteta completa pentru mantuire si un cuget curat.

Ramane atunci sa privesc spre Hristos, singurul care poate da mantuirea, chiar daca altii vor sa-I fure acest "drept de autor" zicand ca numai ei o pot da.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.04.2010, 10:23:17
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mentionez ca "sarac cu duhul " nu inseamna prost sau nebun, cum ne-am obisnuit noi romanii sa credem. "Sarac cu duhul" e omul smerit, al carui duh e mic, pe cand Duhul Domnului e mare in el. E omul care nu se inalta sau mandreste, omul care pune intotdeauna dorintele lui Dumnezeu mai presus decat de ale lui. Doamne, fa-ne pe toti asa!
Asa este! Si pe mine ma mira poticnirea unora de versetul acela.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.04.2010, 10:28:20
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb "sarac cu duhul"

A fi sarac cu duhul inseamna sarac in duhuri rele (mandrie, egoism, manie, clevetire etc.).
Cei saraci cu duhul au pace, impacare cu lumea si cu Dumnezeu. Nu-i revolta micimea lumii, ci o primeste ca pe foc ce trebuie indurat spre mantuire.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.04.2010, 22:40:35
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Daca denominatia mea ar da mantuirea te-as chema la mine. Dar nu pot , sunt atatia oameni rai si in cultul meu, deci se pare ca nu-mi da cultul mantuirea. Pe de alta parte sunt atatia oameni rai si printre ortodocsii practicanti, ceea ce iar demonstreaza ca nici BO nu are reteta completa pentru mantuire si un cuget curat.
Ramane atunci sa privesc spre Hristos, singurul care poate da mantuirea, chiar daca altii vor sa-I fure acest "drept de autor" zicand ca numai ei o pot da.
Exista multi ortodocsi rai,dar Ortodoxia e buna .
La celelalte culturi e invers:exista multi protestanti buni,dar cultul protestant e rau.
Ortodoxia nu e o unealta de contrazicere sau de prozelitism sau de excluziuni.
Este insusi prelungirea lui Hristos,spre care iti indrepti privirea. Este Biserica Sa.
In sens larg Hristos se regaseste in toti oameni,fie ei si protestanti,dar ca Biserica ,ca mod de alcatuire,si ca suport de progres duhovnicesc,ortodoxia e singurul ajutor eficient dat omului. Ortodoxia nu e cea mai mare,nu este singura,este doar cea mai folositoare.
Ortodoxia este lucrarea Duhului din primele sute de ani ,de dupa Inaltarea la cer a Domnului,pastrata noua pana astazi.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.04.2010, 07:23:20
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Exista multi ortodocsi rai,dar Ortodoxia e buna .
La celelalte culturi e invers:exista multi protestanti buni,dar cultul protestant e rau.
.
Trecand peste faptul ca este o parere din interior, deci subiectiva, e ca si cum ai spune: "Sapunul meu e foarte bun , desi nu curata prea multe pete, iar al altora e rau, desi curata multe pete". Calitatea unui sapun se vede dupa cate pete spala. [scuze pentru comparatia stangace si poate nepotrivita]

Insa nu stiu nici un om care sa fi venit la Hristos si El sa nu-i spele toate pacatele. Si astfel imi dau seama cine are cu adevarat puterea de curatire.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre purcederea Duhului Sfant Savonarola Dogmatica 57 28.02.2015 17:37:24
hula impotriva Duhului Sfant mihaisepo Din Noul Testament 27 21.08.2011 01:02:17
pacat impotriva Duhului Sfant lore86 Generalitati 12 20.04.2011 11:42:12
Hula impotriva Duhului Sfant Eliana Generalitati 22 19.02.2011 01:52:40
hula impotriva Duhului Sfant anaana71 Generalitati 14 30.01.2010 14:30:27