Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.08.2010, 14:38:55
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Poate că nu am fost înțeles prea bine ce doresc.
Argumente raționale și științifice se găsesc cu nemiluita, chiar și argumente teologice.
Eu aș dori niște "arme emoționale", experiențe personale ale celor care s-au lăsat de fumat, oameni care să spună: da am fumat (mult sau puțin), uite ce am reușit eu să fac, pașii aceștia i-am urmat când am renunțat. Se știe că orice experiență de viață a cuiva este un argument mult mai puternic pentru ceilalți (oameni simpli sau savanți) atunci când este vorba de a lua decizii. Hristos ne-a oferit viața Sa și pilde, mai puține argumente raționale, acestea le-a lăsat pe seama Sf. Apostol Pavel.
m/am lasat definitiv de fumat acuma 3-4 luni,dupa peste 25 de ani de fumator.am pregatit indelung acest moment.de cate ori fumam realizam mirosul urat de pe maiini,din gura ,de pe par.fara sa vorbesc despre asta cu cineva anume,doar gandeam si ma convingeam ce urat miroase scrumul
m/am rugat sa imi dea Dumnezeu si Maica Domnului putere.aceste ganduri le/em avut vreo 2 saptamani.decisiva a fost o intamplare-doi oameni au lucrat pentru mine .le/am dat plata 15roni.au numarat si au zis-12 lei sunt doua pakete de tigari si 3 lei ducem acasa.am simtit frisoane.cat de diabolic puneau intai deoparte banii de tigari.si erau cu haine vechi si murdare.am simtit atunci ca daca nu ma las ,ajung ca ei.si am si acuma in casa cele 4 tigari pe care le mai aveam atunci.le tin in casa ca sa imi demonstrez mie ca am vointa?nu stiu/cert e ca mai visez si acuma gustul tigarii,ca inca mai am reflexul cand beau cafeau.cert e ca am eliminat cu multa vointa si ajjutor de la Domnul din creierul meu acest obicei.daca mai vrei sa iti mai spun ceva in legatura cu acest subiect,poti sa imi trimiti un pm Doamne ajuta!
__________________
user vechi.Valentina,seara_de_vara
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.08.2010, 23:22:19
Nihil-sine-Deo Nihil-sine-Deo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Citind acest mesaj am căutat cartea și am citit deja 75 din cele 182 de pagini. Mi se pare foarte utilă nu doar fumătorilor ci și nefumătorilor (eu nefiind fumător), fiindcă explică că e vorba de fapt de spălare pe creier (combinată cu dependența chimică), de o capcană psihologică și asta se aplică și altor dependențe și chiar păcate (de altfel autorul are și alte cărți legate de dependența de alcool și altele). Cartea are multe secrete și trebuie citită cu atenție și complet fiindcă secretele se revelează pe întreg parcursul cărții. O poți recomanda prietenilor sau o poți citit tu ca să fi de folos cunoștințelor fumătoare.


Adresa cărții pe Scribd, unde poate fi citită sau descărcată:
http://www.scribd.com/doc/6032006/Al...rsit-nefumator


Articolul de pe Wikipedia despre autor, merită citit:
http://en.wikipedia.org/wiki/Allen_Carr
Sa-mi fie cu iertare, dar dupa ce am citit cateva pagini din carte, am observat anumite comportamente / atitudini / conceptii necrestine ale autorului ei. Un singur exemplu (desi nu este doar acesta): la pagina 21 din versiunea scribd (linkul de mai sus), afirma ca practica hipnoterapia!
"Nu vreau să dau impresia că resping hipnoterapia, dimpotrivă, și eu o folosesc în consultatiile mele".
Nu vreau nici eu sa resping metoda lui de a te lasa de fumat, dar cred ca cititorii trebuie sa fie cu mare bagare de seama la aceste detalii, si sa retina din carte doar ce este de folos si ii ajuta in a se lasa de fumat. Deci e nevoie de foarte mult discernamant, altfel ar putea cauza mai mult rau decat bine. Asa ca eu as fi cu bagare de seama si in ceea ce priveste recomandarea cartii.
Doamne ajuta, si ma iertati!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.08.2010, 23:46:09
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow fumatul

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Pentru cei care conștientizează că este un păcat foarte grav și au fumat cândva cum au reșit să se lase?
Niște experiențe subiective mărturisite de cei care au fost în această situație ar fi de un real folos în lupta împotriva acestui flagel.
Cum poate fi convins un fumător care, totuși, este sau vrea să fie pe calea credinței, să renunțe la acest obicei?


Fratilor eu sint stan patitu am fumat multi ani dar eu va spun ca nu este cu putinta sa faca omul ceva singur numai Dumnezeu poate , de si stiam ca numi face bine si familia zicea lasat de fumat parca vrajmasul aducea tulburaea minti si fumam mai mult dar si rugaciunea multa si deasa face ca Dumnezeu sa ajute neputintei noastre si cum spune si Sf.Ap. Pavel toate imi sint Ingaduite dar nu si de folos . si uita asa am fumat 35 de ani si acu sint 2 ani de cind leam lasat asa ca nu pot sa inteleg cum leam lasat asa de usor far sa mai ma gIndesc la ele si nu ca as fi bolnav sau ca mear fi interzis doctori lumesti nu , doctorul sufletului si a tot trupul a ps tarie viontei si cereri mele si leam lasat asa de parca nu as fi fumat niciodata acum la 2 ani inca se curata plamIni de nicotina si de multe ori se desprinde din plamIni flegma de par ca as fi respirat numai praf cenusiu est foarte greu omulii sa se lase singur si de aceasta va zic cereti si veti prini putere sa le lasati inainte ma inervam de or ce fleac si scoteam tigara az nu ma inervez de nimic si nu cred ca mar putea face cineva sa mai fumez acum ma simt mult mai usor si pot lucra fara sa obosesc Inainte oboseam foarte tare acum nu . bunul Dumnezeu sa va ajute pe cei care mai fumati sa va lasati de ele si veti vedea ce usor va veti simti , sa stiti ca de multe ori am Incercat dar mai mult de o saptamIna cel mai mult nu am rezistat dar astazi cu ajutorul Bunului DUMNEZEU a trecut 2 ani Doamne ajuta AMIN AMIN AMIN
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.08.2010, 01:04:58
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Fratilor eu sint stan patitu am fumat multi ani dar eu va spun ca nu este cu putinta sa faca omul ceva singur numai Dumnezeu poate , de si stiam ca numi face bine si familia zicea lasat de fumat parca vrajmasul aducea tulburaea minti si fumam mai mult dar si rugaciunea multa si deasa face ca Dumnezeu sa ajute neputintei noastre si cum spune si Sf.Ap. Pavel toate imi sint Ingaduite dar nu si de folos . si uita asa am fumat 35 de ani si acu sint 2 ani de cind leam lasat asa ca nu pot sa inteleg cum leam lasat asa de usor far sa mai ma gIndesc la ele si nu ca as fi bolnav sau ca mear fi interzis doctori lumesti nu , doctorul sufletului si a tot trupul a ps tarie viontei si cereri mele si leam lasat asa de parca nu as fi fumat niciodata acum la 2 ani inca se curata plamIni de nicotina si de multe ori se desprinde din plamIni flegma de par ca as fi respirat numai praf cenusiu est foarte greu omulii sa se lase singur si de aceasta va zic cereti si veti prini putere sa le lasati inainte ma inervam de or ce fleac si scoteam tigara az nu ma inervez de nimic si nu cred ca mar putea face cineva sa mai fumez acum ma simt mult mai usor si pot lucra fara sa obosesc Inainte oboseam foarte tare acum nu . bunul Dumnezeu sa va ajute pe cei care mai fumati sa va lasati de ele si veti vedea ce usor va veti simti , sa stiti ca de multe ori am Incercat dar mai mult de o saptamIna cel mai mult nu am rezistat dar astazi cu ajutorul Bunului DUMNEZEU a trecut 2 ani Doamne ajuta AMIN AMIN AMIN
Sunt si eu fumatoare.Ma las doar in postul Craciunului si in postul Pastelui.Eu cand nu fumez n-am chef de nimic,parca ma transform intr-un sociopat.Deocamdata nu cred ca voi renunta [parca face parte din personalitatea mea].Duhul acesta al fumatului taaare m-a prins.Am incercat cu rugaciuni dar nu "tine" sau poate n-am insistat eu destul.Nenorocirea e ca imi face placere acest pacat si nu vreau sa renunt la el.Daca mor asa e de "bai" pentru ca eu stiu ca nu e voie si totusi o fac...
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.03.2011, 03:52:40
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Fratilor eu sint stan patitu am fumat multi ani dar eu va spun ca nu este cu putinta sa faca omul ceva singur numai Dumnezeu poate , de si stiam ca numi face bine si familia zicea lasat de fumat parca vrajmasul aducea tulburaea minti si fumam mai mult dar si rugaciunea multa si deasa face ca Dumnezeu sa ajute neputintei noastre si cum spune si Sf.Ap. Pavel toate imi sint Ingaduite dar nu si de folos . si uita asa am fumat 35 de ani si acu sint 2 ani de cind leam lasat asa ca nu pot sa inteleg cum leam lasat asa de usor far sa mai ma gIndesc la ele si nu ca as fi bolnav sau ca mear fi interzis doctori lumesti nu , doctorul sufletului si a tot trupul a ps tarie viontei si cereri mele si leam lasat asa de parca nu as fi fumat niciodata acum la 2 ani inca se curata plamIni de nicotina si de multe ori se desprinde din plamIni flegma de par ca as fi respirat numai praf cenusiu est foarte greu omulii sa se lase singur si de aceasta va zic cereti si veti prini putere sa le lasati inainte ma inervam de or ce fleac si scoteam tigara az nu ma inervez de nimic si nu cred ca mar putea face cineva sa mai fumez acum ma simt mult mai usor si pot lucra fara sa obosesc Inainte oboseam foarte tare acum nu . bunul Dumnezeu sa va ajute pe cei care mai fumati sa va lasati de ele si veti vedea ce usor va veti simti , sa stiti ca de multe ori am Incercat dar mai mult de o saptamIna cel mai mult nu am rezistat dar astazi cu ajutorul Bunului DUMNEZEU a trecut 2 ani Doamne ajuta AMIN AMIN AMIN
Exact aceeasi experienta am avut eu, dar cu alcoolul.
Avantaj a fost si faptul ca am avut sprijin de la oameni cu experiente similare, cei din grupurile de Alcoolici Anonimi, care erau deja abstinenti cand am intrat eu in grup si care m-au primit cu multa dragoste si pricepere.
Toata terapia (in aceste grupuri de sprijin) e exata pe faptul ca numai Dumnezeu ne ia patima, vointa noastra e neputincioasa fiind corupta, distrusa, zdrentuita in zona patimii respective.
Deci, pe baza experientei mele cu alcoolul (sunt abstinent de 2 ani si 3 luni, fara probleme cu alcoolul sau cu sanatatea deocamdata, Slava lui Dumnezeu!), eu vad asa:
1) doar Dumnezeu ia patima, nu are rost sa negam asta si sa ne opintim noi cu sarmana noastra putere de furnici... Prima conditie e sa recunosti neputinta totala, sa accepti ca esti infrint de adversarul tau - alcool, tutun, ce o fi. Apoi, logic, daca tu recunosti cu smerenie ca esti nul in fata patimii tale (daca inca nu crezi, incearca sa o controlezi si te vei convinge), nu poti decat sa ceri ajutor din afara, mai exact de la Puterea lui Dumnezeu, Doctorul tuturor bolilor.
2) nu lucram singuri, ci in comunitate: grupul de suport (eventual si un medic sau psiholog, dar mai tare e grupul, prin impartasirea experientelor de succes si a energiei emotionale pozitive). Exista grupuri de suport in Bucuresti si in tara, pe langa spitalele de boli pulmonare.
Asadar, 2 comuniuni absolut vitale: cu Domnul si cu oamenii Lui: grupul de suport. Niciodata singuri! (nu luptam singuri cu diavolul si cu oamenii lui)
Dumnezeu sa ne acopere cu harul Sau!
Dumnezeu sa ne franga mandria!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.03.2011, 14:33:09
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Pentru cei care conștientizează că este un păcat foarte grav și au fumat cândva cum au reșit să se lase?
Niște experiențe subiective mărturisite de cei care au fost în această situație ar fi de un real folos în lupta împotriva acestui flagel.
Cum poate fi convins un fumător care, totuși, este sau vrea să fie pe calea credinței, să renunțe la acest obicei?
Buna ziua, eu am fost o fumatoare timp de 20 de ani am fumat aproape 2 pachete pe zi, de 3 ani m-am lasat, in ghilimele spus m-am lasat pentru ca atunci cand am aflat ca tatal meu a facut imfart am reinceput sa fumez, si cu mare efort am reusit sa ma las din nou dupa aproximativ o luna.Anul trecut am avut iar o problema in familie si sa repetat problema. acum dinagust trecut pana acum nu ma tentat nici macar un fum,totul tine de vointa , nu este usor dar nici imposibil ,succes celor care vor sa se lase,Doamne-ajuta!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.03.2011, 18:07:24
docmana docmana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Locație: Campia Turzii
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 16
Implicit

fumatul este un obicei nesanatos, care dauneaza grav sanatatii organismului si cred ca asta spune tot ! fumatul este uraciune in ochii lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.08.2011, 14:29:51
interferente11 interferente11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 1
Implicit Deloc sanatos

http://www.interferente.ro/Ziua-Mond...un-31-mai.html
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.08.2011, 15:28:29
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Ești, totuși, de acord cu mine că există oameni care s-au lăsat de fumat și nu au mai revenit. Am deschis acest topic cu speranța că voi găsi câțiva dintre ei dispuși să ne mărturisească experiențele lor personale cu privire la fumat.
Ca sa te lasi de fumat trebuie sa vrei... e aproape imposibil sa determini pe cineva sa se lase daca respectivul nu vrea.
Eu m-am lasat de fumat prin faptul ca nu am mai cumparat tigari, daca nu am avut tigari nu am mai putut fuma... Suna simplu, dar totusi necesita vointa fumatorului.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.08.2011, 15:29:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fumatul este un in primul rand un pacat, fiind jertfa adusa diavolului. Fumul de tamaie, in schimb, Ii este placut lui Dumnezeu. Acum ramane la alegerea fiecaruia dintre noi cui vrem sa-i facem pe plac, caci nu putem sluji la doi domni.

Consider ca, mai ales in cazul familistilor, fumatul este si o dovada de egoism. In conditiile in care familia are alte prioritati, unul din parinti sau amandoi isi permit sa fumeze tigari mai mult sau mai putin scumpe! Un astfel de fumator este de plans mai ales daca familia are venituri modeste.

Fumatul merge mana in mana cu pacatul mandriei si cu cel al slavei desarte. Multi fumeaza din dorinta de a placea lumii. Dar uita ca nu lumea ne mantuieste. Daca mai multi tineri dintr-un grup au curajul de a spune ,,Nu!" fumatului, s-ar putea ca si ceilalti sa le urmeze exemplul. Aici un rol important are puterea exemplului. Nu poti sa-ti convingi copilul sa nu fumeze daca tu ca parinte fumezi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul si Impartasania Don_Juan Impartasania (Taina Euharistiei) 194 29.04.2012 14:58:35
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 21:24:49