Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.03.2011, 11:55:05
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit Japonia-imagini apocaliptice

Sa ne rugam pentru fratii nostri din Japonia care sunt greu incercati in aceste momente!



http://stirileprotv.ro/stiri/interna...-inaltime.html


Comentariu pe unul din site-urile de stiri:

"A fost cutremur de 8,8 grade, valuri de pana la 10 metri, incendii, cladiri prabusite, case si masini luate de apa si pe langa toate astea in unele zone ninge puternic ceva neobisnuit in Japonia. Eu sunt aici si vad toate astea la posturile tv locale."

PS:Nu stiu daca stiu bine,dar parca colega noastra de forum Ory locuia in Japonia.Sper ca este bine,Dumnezeu s-o pazeasca pe ea si cei dragi si sa ne dea vesti ca e bine!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 11.03.2011 at 12:02:40.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.03.2011, 12:37:51
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

De ce sa se roage ? Nu inteleg de ce i-ar ajuta Dumnezeu dupa ce le-a troznit un cutremur/tsunami . (E sadic ?) Sau de fapt Dumnezeu n-a avut legatura cu cutremurul sau tsunami-ul si nici n-are de gand sa-i ajute, da' daca fratii romani se roaga pentru japanezi atunci o sa faca ceva ? Sau poate Dumnezeu oricum ii ajuta da' daca fratii romani se roaga, El ii ajuta si mai mult ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.03.2011, 12:51:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
De ce sa se roage ? Nu inteleg de ce i-ar ajuta Dumnezeu dupa ce le-a troznit un cutremur/tsunami . (E sadic ?) Sau de fapt Dumnezeu n-a avut legatura cu cutremurul sau tsunami-ul si nici n-are de gand sa-i ajute, da' daca fratii romani se roaga pentru japanezi atunci o sa faca ceva ? Sau poate Dumnezeu oricum ii ajuta da' daca fratii romani se roaga, El ii ajuta si mai mult ?
Este firesc sa fii nedumerit atunci cand te bazezi pe o logica aparenta,dar care nu se poate aplica si lumii spirituale.Lumea spirituala are cu totul si cu totul alte reguli decat cea materiala,iar ceea ce noua ni se pare nedrept,sadic si fara noima,dpdv spiritual capata foarte mult sens.
Lumea asta nu este decat o trecere scurta,o scoala a evolutiei spirituale si din pacate,multi dintre noi invatam prin suferinta ceea ce am putea invata prin iubire.
Si da,rugaciunile si gandurile pozitive indreptate catre cineva ajuta si chiar foarte mult.Dar,ca sa poti intelege forta acestor actiuni e necesar sa le treci prin propria ta traire,altfel e greu de crezut ca vei pricepe ceea ce ti-am scris eu aici.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.03.2011, 13:11:50
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intr-adevar un cutremur de 8,8 grade pe scala Richter!
Sa ne rugam pentru japonezi si pentru toti din oceanul Pacific, pe care ii va atinge Tsunami-ul provocat de acest mare cutremur.
Peste cateva ore unda de viitura va atinge coasta continentului Americii de Nord si de Sud. Doamne, apara si pazeste!

Ory, sper ca esti in Romania...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.03.2011, 13:46:27
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Da...dificile momente ...Doamne ajuta poporul japonez!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.03.2011, 14:12:16
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Doamne fereste si miluieste! Hristos ne-a avertizat de acum 2000 de ani despre toate acestea. Oare omul va lua aminte?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.03.2011, 14:31:26
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Doamne fereste si miluieste! Hristos ne-a avertizat de acum 2000 de ani despre toate acestea. Oare omul va lua aminte?
Corect.Deschideti Biblia la capitolul 21 din Sfânta Evanghelie după Luca.Uitati-va cu atentie la 21:11 si 21:25-26.Se poate spune ca asemenea evenimente au mai fost si ca sfarsitul nimeni nu-l stie decat Tatal dar avertismentul ramine: ,,Iar când vor începe să fie acestea, prindeți curaj și ridicați capetele voastre, pentru că răscumpărarea voastră se apropie"(Luca 21:28).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.03.2011, 14:38:35
larisa maria's Avatar
larisa maria larisa maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2010
Locație: M-Ciuc, Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Unhappy

Doamne fereste-ne si apara-ne!
__________________
Răbdare, răbdare, răbdare, răbdare, răbdare...! Și când simți că s-a gătat, iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare! Și iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare!...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.03.2011, 14:52:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sa ne rugam pentru fratii nostri din Japonia care sunt greu incercati in aceste momente!



http://stirileprotv.ro/stiri/interna...-inaltime.html


Comentariu pe unul din site-urile de stiri:

"A fost cutremur de 8,8 grade, valuri de pana la 10 metri, incendii, cladiri prabusite, case si masini luate de apa si pe langa toate astea in unele zone ninge puternic ceva neobisnuit in Japonia. Eu sunt aici si vad toate astea la posturile tv locale."

PS:Nu stiu daca stiu bine,dar parca colega noastra de forum Ory locuia in Japonia.Sper ca este bine,Dumnezeu s-o pazeasca pe ea si cei dragi si sa ne dea vesti ca e bine!
Nu heaven, nu locuiesc in Japonia, am stat ceva timp acolo si ma duc cam in fiecare an, dar nu mai locuiesc in Japonia. Deci, sunt acasa si sunt bine, multumesc pentru grija .
In rest, sora mea geamana locuieste acolo, in Tokyo si a trecut prin teroarea care i-a incercat, mai ales ca are familie acolo si trei fetite. Ea este bine, Multumim Domnului, tocmai m-am aflat in direct cu aceasta pe web in momentul in care a fost ultima si penultima replica in Tokyo. Am vazut cum se clatina camera acesteia, am auzit cum ii cadeau farfuriile din dulapuri, etc. Ea strangea fetitele in brate si astepta sa treaca cutremurul, nu avea alta solutie. Ea locuieste la etajul 8, iar liftul si gazele se opresc instantaneu in astfel de situatie. Scarile lor sunt amplasate in exteriorul blocului, sunt destul de inguste, confectionate din metal, si destul de anevoioase in caz de urgenta.
Japonia se afla pe harta cea mai periculoasa din punct de vedere seismic, aceasta situandu-se pe si in jurul a celor mai multi vulcani activi din lume. Nu inteleg de ce au investit atat de mult pe un teren cu un risc atat de mare. Am inteles ca in situatia de astazi s-a ajuns pana-ntr-acolo incat una din insulele Japoniei a fost rasa in totalitate...
Epicentrul cutremurului s-a aflat la o distanta de 250 de kilometri de Tokyo, dar s-a resimtit si acolo datorita duritatii acestuia, 8, 9 grade.
Oricum, sistemul lor de constructie prevede obligatoriu si situatiile de acest gen, astfel ca, cladirile acestora sunt proiectate conform unor norme stricte de protectie in caz de cutremur si pentru aceasta sunt destul de sigure .
Inca din perioada de gradinita, japonezii sunt instruiti pentru supravietuire in caz de cutremur, impreuna cu rechizitele scolare, copii trebuie sa prezinte la gradinita/ scoala si un fel de chipiu sau boneta confectionata dintr-un material gros gen plapuma pe care sa le puna pe cap pentru protectie in caz de cutremur.
Deci, familia mea este bine si va multumesc pentru ca v-ati gandit la mine in acest sens . Multumesc si Maicutii Domnului pentru protectie si sper ca toti oamenii sa fie binecuvantati in nevoi.
In timp ce sora mea statea pitita intr-un colt cu fetitele in brate si astepta sa treaca ultima replica a cutremurului, mi-a indreptat camera de la calculator spre televizorul ei cu diagonala mare si am vazut stirile in direct de la fata locului, mult mai ample decat la noi, evident.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 11.03.2011 at 15:03:19.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.03.2011, 14:58:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ory, ne bucuram ca rudele tale sunt bine.

Dumnezeu sa-i intareasca pe toti cei aflati in suferinta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
imagini haioase ... LapetiteMoc Generalitati 34 23.10.2013 00:22:51
IMAGINI DI ROMA kekodu Stiri, actualitati, anunturi 8 19.10.2010 14:02:29
imagini cutremuratoare florisca Generalitati 50 15.10.2009 16:57:59
Ortodoxia în Japonia - prima parohie Ortodoxă românească din Japonia cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 10 09.08.2009 01:47:49
Ortodoxia in Japonia Laurentiu Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 22.12.2008 23:06:02