Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.03.2011, 17:42:56
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

nu stiu daca aici e potrivita si intrebarea mea?Ce sa faca azi doi tineri cu salar minim care vor sa se casatoreasca?sunt cheltuieli,indiferent de cat de mica e nunta.ei nu vor sa traiasca in pacat
__________________
user vechi.Valentina,seara_de_vara
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.03.2011, 22:10:00
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filaret19 Vezi mesajul
nu stiu daca aici e potrivita si intrebarea mea?Ce sa faca azi doi tineri cu salar minim care vor sa se casatoreasca?sunt cheltuieli,indiferent de cat de mica e nunta.ei nu vor sa traiasca in pacat
Sa nu faca nunta.Sa se cunune doar civil si religios .
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.03.2011, 11:05:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filaret19 Vezi mesajul
nu stiu daca aici e potrivita si intrebarea mea?Ce sa faca azi doi tineri cu salar minim care vor sa se casatoreasca?sunt cheltuieli,indiferent de cat de mica e nunta.ei nu vor sa traiasca in pacat
Cum ce sa faca?Sa faca cununia religioasa la biserica,apoi o petrecere mica in familie si poate cativa prieteni apropiati-daca economisesc macar un an cate putin din salarii,mai renunta la unele cred ca ar fi cu putinta sa poata face o petrecere acasa,asa cum se facea pe vremuri-daca ai invitati mai putini poti sa te ocupi tu de decoratiuni,invitatii,menu si toate cele.
Poate si un imprumut la banca ar ajuta,solutii sunt numai sa vrei!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.03.2011, 11:24:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sa nu faca nunta.Sa se cunune doar civil si religios .
Eu sunt impotriva preotilor care fac doar slujba logodnei, si nu Taina Casatoriei. Adeseori am auzit ca se spune ca e bine si putin, decat deloc. Dar multi raman doar cu acest putin, iar Biserica are mult mai mult de daruit. Nu mai vorbesc de faptul ca in trecut se savarsea Logodna, dar cei doi nu traiau impreuna.

Eu propun sa se casatoreasca, sa nu amane primirea darurilor pe care la aduce aceasta Taina, din cauza lipsei banilor pentru petrecere.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.03.2011, 11:44:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filaret19 Vezi mesajul
nu stiu daca aici e potrivita si intrebarea mea?Ce sa faca azi doi tineri cu salar minim care vor sa se casatoreasca?sunt cheltuieli,indiferent de cat de mica e nunta.ei nu vor sa traiasca in pacat
Bunicii mei s-au casatorit la biserica, indemnati de strabunica mea: ea intr-o rochita simpla si cu un buchetel de flori, el, in costumul sau de militar, au fost de fata un preot, parintii ei, doi nasi cu doua lumanari, iar dupa ce slujba s-a terminat, a plecat fiecare la serviciul sau, ca lucrau dupa-amiaza. Si asa s-au facut si cu binecuvantare de la Dumnezeu, dat fiind ca erau casatoriti civil de vreo 7 ani. Acum vreo 2-3 ani, Primaria a organizat o ceremonie pentru cuplurile care implineau 50 de ani de casatorie, cu discurs solemn, cu o slujba in aer liber tinuta de un episcop si cu program muzical, iar bunica s-a bucurat foarte tare si mi-a spus ca aceasta a fost mult mai frumoasa decat nunta ei din tinerete.

Ce m-a mirat foarte tare era ca unii din batraneii de acolo, care aniversau nunta de aur, se bucurau ca a fost si o slujba, pentru ca nu se casatorisera religios. Va dati seama, stau impreuna pana la 70-80 de ani, necununati la biserica! Daca aveti parinti sau bunici necununati religios - sa ii intrebati, ca in comunism era mai greu de facut nunti! - duceti-i de manuta la altar, sa nu cumva sa moara necununati! Ma gandesc ca si bunicii mei puteau pati asa, daca nu era strabunica mea...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.03.2011, 11:44:58
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Se pot face cununia civila, religioasa si dupa o masa simpla in familie cu cei mai apropiati (parinti si frati). Imbraci o rochie alba sau deschisa la culoare (nu neaparat rochie de nunta). Este importanta binecuvantarea lui Dumnezeu asupra unirii voastre si mai putin petrecerea. De bucurat, se pot bucura cei apropiati si voi insiva si fara petreceri pompoase.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.03.2011, 14:43:39
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu sunt impotriva preotilor care fac doar slujba logodnei, si nu Taina Casatoriei. Adeseori am auzit ca se spune ca e bine si putin, decat deloc. Dar multi raman doar cu acest putin, iar Biserica are mult mai mult de daruit. Nu mai vorbesc de faptul ca in trecut se savarsea Logodna, dar cei doi nu traiau impreuna.

Eu propun sa se casatoreasca, sa nu amane primirea darurilor pe care la aduce aceasta Taina, din cauza lipsei banilor pentru petrecere.
Ori m-am exprimat eu gresit,ori ai inteles tu gresit.Prin "cununia religioasa", eu inteleg toata slujba pe care o face preotul in vederea casatoriei,deci da, Taina Casatoriei,si nu altceva.Iar prin "nunta", acum ma refeream la petrecere.

Deci am exprimat amandoi aceiasi idee.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.04.2011, 19:25:22
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de honney Vezi mesajul
sunt noua pe acest forum...si am intrat pentru a va adresa o intrebare.
as dori sa fac nunta pe 11 iunie 2011...si in acea zi este ajunul Rusaliilor.
am programat deja restaurantul...am vorbit cu un preot care mi-a zis ca in mod normal nu se fac nunti insa "in practica" se fac ...ca au facut si anul acesta.
As dori sa mai aflu o parere despre asta...
inca nu ne-am gasit biserica....si nici un preot cu care sa discutam.
multumesc anticipat...
NU...nu face gresala sa faci te casatoresti in perioada interzisa de biserica....unii preoti ofera un fel de dispensa sau invoire pt ca aceste cununii sa aiba loc...insa iti spun sigur ca daca te casatoresti in perioada interzisa, casatoria va fi un esec total....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nunta cojanete Nunta 3 24.03.2010 11:31:35
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
nunta maria_ioana789 Generalitati 33 15.09.2008 20:37:51
nunta copilu Nunta 1 25.07.2007 19:46:24