Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.03.2011, 18:18:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pavel77 Vezi mesajul
Vă cred domnule Dumitru.
Biblia vorbește însă și în VT și în NT despre un Dumnezeu Răzbunător. Aceasta îi face pe unii oameni (se pare că inclusiv pe tine) să se simtă jenați cu un astfel de Dumnezeu și să evite să se „încoloneze” în armata Lui.

Nu te simți stingherit de această trăsătură a lui Dumnezeu, NU este vorba despre o răzbunare umană. În cazul omului răzbunarea este o acțiune rea. De fapt este interzisă total în NT. Răzbunarea este însă prerogativul lui Dumnezeu. Și se va manifesta prin pedepsirea celor care au făcut răul și nu s-au pocăit.

Ai trei variante Dumitru:
1. Să crezi ca Dumnezeu nu exista
2. Să crezi într-un Dumnezeu „cosmetizat”
3. Să crezi în Dumnezeul prezentat de Profeți, de Mântuitorul și de sfinții Apostoli.
Biblia îl prezintă pe Dumnezeu ca fiind cu desăvârșire bun și cu desăvârșire drept.

Bunătatea lui Dumnezeu față de noi l-a trimis pe singurul său Fiu să sufere groaznic și să moară pe o cruce. Un Dumnezeu „pieptănat” de oameni n-ar fi făcut niciodată așa ceva. De aceea zice Apostolul: „Cuvintul Crucii este nebunie pentru neamuri”. Însă Dumnezeu, în bunătatea lui față de noi, a hotărât ca singurul său Fiu să fie torturat și omorât pentru păcatul nostru. Astăzi prețul plătit de Isus acoperă păcatele întregii lumi.
Inclusiv păcatele tale și ale mele.

Cei care resping chemarea lui Dumnezeu și împăcarea adusă prin Jertfa lui Isus, vor avea parte de dreptatea lui Dumnezeu. Ea se va manifesta prin pedepsirea tuturor celor care au ales răul și nu au vrut să se pocăiască.

Nu știu exact cum și cine va exercita pedeapsa (e foarte posibil să fie precum o descriau Tradiție și MariS) dar și Mântuitorul în Evanghelii și Apostolul Ioan în Apocalipsa o prezintă ca fiind cumplită.
Sublinierea bunătății lui Dumnezeu în detrimentul dreptății lui nu aduce un serviciu creștinismului.
De asemenea nu trebuie amintită doar mânia și răzbunarea Lui.

Dumnezeul creștin este un Dumnezeu bun și drept.
frumos comentariul. chiar mi-a placut, chiar daca nu sunt in totalitate de acord cu tine.
te felicit pentru credinta ta.
"cei ce au ales raul si nu au vrut sa se pocaiasca", asa zici.
ce vrei sa spui?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.03.2011, 18:19:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu stiu cat este "pedeapsa" si cat este consecinta fireasca a lepadarii lui Dumnezeu din viata noastra.

Cel putin la nivel social si istoric.. cum sa ma fac ca nu vad ca "platim" pentru deciziile luate de altii inaintea noastra si pt. viata aleasa de aceia.

Cred ca multe lucruri "mici" pe care le facem astazi sau.. dimpotriva, nu le facem din nepasare si impietrire, se vor intoarce impotriva propriilor copii si nepoti (daca vor mai exista copii si nepoti..)
De la cele mai mici lucruri.. (cum ar fi sarirea peste rugaciunea de seara a copilului.. nespunerea unui cuvant bun etc..) sau si mai mici.. toate se vor intoarce ca un tavalug peste generatiile urmatoare, amplificate in efecte.

Unde a dus perimarea/ignorarea cuvantului patriotism si necunoasterea istoriei, lipsa de respect fata de eroii neamului?

Sau unde a dus acceptartea avorturilor? (R: la generatii educate intr-un egoism monstruos, "selectate" cu grija de parintii.. pe viitor f probabil batranilor li se va da "dreptul" de sinucidere asistata.. ca batranetea si boala sunt realitati negate de care nu vrea sa stie nimeni)

Astea au fost doar niste exemple.. dar exista dovezi cu nemiluita ca fiecare decizie "marunta" influenteza colosal pe cei care vor veni dupa noi...
Dar cine sa le vada? Ca astea nu se vad la televizor..


Deci, da.. copiii sufera pt pacatele parintilor.
Dar doar ca sa se intoarca la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.03.2011, 20:19:58
Pavel77 Pavel77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.03.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"cei ce au ales raul si nu au vrut sa se pocaiasca", asa zici.
ce vrei sa spui?
Vorbesc despre noi, oamenii. Despre alegerile noastre rele: să mințim, să disprețuim, să furăm, să rănim, să ucidem.
Vorbesc despre răul pe care-l săvârșim prin păcatele noastre. Împotriva lui Dumnezeu și împotriva semenilor.
De multe ori omul bagatelizează grozăvia păcatului săvârșit. Avem un sistem diabolic de protecție a păcatului personal, de explicații, de justificări pentru răul pe care-l săvârșim noi. Văd bine paiul din ochiul celuilalt dar când vine vorba despre mine am toate justificările.

Doar Duhul Sfânt poate arăta unui om cât este de păcătos și doar atunci când Duhul Sfânt îi descoperă omul vede cu adevărat urâciunea păcatului. De aceea Mântuitorul când a vorbit despre venirea Duhului Sfânt pe pământ a spus că acesta „va vădi lumea de păcat”. Fără prezența Duhului Sfânt în el, omul va considera mereu ca el „n-a omorît pe nimeni”.

Eu am fost unul care am zis despre mine că n-am nevoie de pocăință. Mă vedeam un om moral. M-aș fi pocăit dar nu aveam păcate. Aveam despre mine o părere mai bună decât despre creștinii care mergeau la Biserică. Intr-o zi, în timp ce citeam despre cum va fi în cer, am auzit parcă o întrebare în mintea mea: „Te crezi un om moral. Ești suficient de curat pentru a intra aici?”. M-am îngrozit atunci și am văzut în viața mea multe lucruri pe care nu le văzusem: invidie, minciună și încă multe altele.

Încă păcătuiesc. Prea mult. Dar mă pocăiesc. Adică regret păcatele și încerc, cu ajutorul Duhului Sfânt, să nu le mai fac. Pentru că asta înseamnă pocăința, nu a trece la pocăiți.


Toți oamenii fac răul. Cei care nu vor să se pocăiască vor ajunge să primească pedeapsa lui Dumnezeu.
Cam asta voiam să zic.

Last edited by Pavel77; 24.03.2011 at 21:36:11.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.03.2011, 20:51:59
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
eu cred ca omul a ajuns sa si-l inchipuie pe Dumnezeu ca pe o moneda cu doua fete.
o fata il reprezinta pe Dumnezeul atotbun, atotiubitor, cel ce isi arunca iubirea si peste drepti si peste nedrepti si peste cei pacatosi si peste cei virtuosi.
acest Dumnezeu este bunatate si iubire desavarsita. este cel ce cauta pretexte, nu motive de mantuire. este Cel ce ne vrea pururi fericiti.
a doua fata a monedei, ne arata un Dumnezeu dur, extrem de sever, foarte razbunator, sangeros si extrem de gelos.
Acesta nu se da in laturi de la asi ucide fii pentru greseli oarecum marunte.
se razbuna pe copii si nepotii ce lui ce i-a gresit, comportandu-se precum un sef Yakuza.
Acesta pare ca se hraneste din suferinta noastra cerandu-ne sa nu zambim, sa nu ne bucuram niciodata, in contrast cu prima fata.
ai impresia ca ne asteapta, asemeni unui raufacator, la coltul strazii, ca sa ne loveasca pentru cea mai mica neatentie.

in functie de cine iti vorbeste, sau cu cine vorbeste, este aratata ori prima ori a doua fata a monedei.
consider ca cele doua fete nu pot sa stea pe aceeasi moneda.
tocmai de aceea cred ca este doar produsul mintii umane.
cel mai bun argument este chiar Biblia. se vede foarte clar ca imaginea pe care diversii autori i-au creat-o, evolueaza o data cu civilizatia.

Nu, nu pot sta impreuna cele doua fete ale monedei, sunt de acord cu dvs si va inteleg frustarea. Dar nu pot sa inteleg cum de suntem unii oripilati la fenomenul Pitesti, unde cativa tortionari ordinari au chinuit cumplit niste oameni doar pentru a se lepada de credinta, si acceptam cu seninatate sa-I punem in spate lui Dumnezeu razbunarea, chinurile si torturile cumplite din iad, si nu de 5 luni sau 1 ani de zile, ci pe o VESNICIE (Scotman, sa nu iei ca un apropo la tine, ca nu este, te asigur si chiar te inteleg). Stiu ca vor veni cu citate din Biblie, dar eu voi ramane la ceea ce a spus Insusi Dumnezeu prin FIUL SAU despre EL: ca e DESAVARSIT si ca e TATAL NOSTRU. Un tata nu-si chinuie fii chiar daca sunt rai, ii indeparteaza de la el dar nu-i chinuieste. Nu spun sa va luati dupa mine pentru ca eu n-am plasa de siguranta. Cel ce crede intr-un Dumnezeu gelos si razbunator are plasa de siguranta in cuvintele autorilor Bibliei si se pot dezvinovati: Doamne, asa scrie la Biblie, asa citim. In plus daca Dumnezeu e desavarsit asa cum spun eu, au plasa de siguranta a nemarginitei Sale mile si a iertarii lor daca au indeplinit celelalte cerinte. Adica un Dumnezeu Atotbun nu se supara daca cineva il vede aspru si razbunator, dar un Dumnezeu razbunator probabil se va razbuna pe mine pentru indrazneala de "cosmetizare". Deci, sfatul meu, lasati-va plasa de siguranta si nu mergeti dupa mine. Sunt doar exemplul negativ.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.03.2011, 21:12:15
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri, apreciez implicarea tuturor, mi-a placut mult articolul postat de Marius.

Doamne ajuta-ne pe toti!:)
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.03.2011, 21:34:06
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Nu, nu pot sta impreuna cele doua fete ale monedei, sunt de acord cu dvs si va inteleg frustarea. Dar nu pot sa inteleg cum de suntem unii oripilati la fenomenul Pitesti, unde cativa tortionari ordinari au chinuit cumplit niste oameni doar pentru a se lepada de credinta, si acceptam cu seninatate sa-I punem in spate lui Dumnezeu razbunarea, chinurile si torturile cumplite din iad, si nu de 5 luni sau 1 ani de zile, ci pe o VESNICIE (Scotman, sa nu iei ca un apropo la tine, ca nu este, te asigur si chiar te inteleg). Stiu ca vor veni cu citate din Biblie, dar eu voi ramane la ceea ce a spus Insusi Dumnezeu prin FIUL SAU despre EL: ca e DESAVARSIT si ca e TATAL NOSTRU. Un tata nu-si chinuie fii chiar daca sunt rai, ii indeparteaza de la el dar nu-i chinuieste. Nu spun sa va luati dupa mine pentru ca eu n-am plasa de siguranta. Cel ce crede intr-un Dumnezeu gelos si razbunator are plasa de siguranta in cuvintele autorilor Bibliei si se pot dezvinovati: Doamne, asa scrie la Biblie, asa citim. In plus daca Dumnezeu e desavarsit asa cum spun eu, au plasa de siguranta a nemarginitei Sale mile si a iertarii lor daca au indeplinit celelalte cerinte. Adica un Dumnezeu Atotbun nu se supara daca cineva il vede aspru si razbunator, dar un Dumnezeu razbunator probabil se va razbuna pe mine pentru indrazneala de "cosmetizare". Deci, sfatul meu, lasati-va plasa de siguranta si nu mergeti dupa mine. Sunt doar exemplul negativ.
Har, smerenie si jertfa de sine.
MariS,nici o problema.De obicei, cand le iau direct, parca mai am timp sa ma dezmeticesc.Doare cand iti vin usor din spate da toate-s vechi si noua-s toate.Pregatisem un post lung dar am constata ca as fi apelat iar la plase de siguranta,citate biblice si ipocrizie din plin.Ce drept am eu sa le spun oamenilor ce sau cum sa creda?La final toti vom afla raspunsul.Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.03.2011, 22:12:04
Pavel77 Pavel77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.03.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Nu, nu pot sta impreuna cele doua fete ale monedei, sunt de acord cu dvs si va inteleg frustarea. Dar nu pot sa inteleg cum de suntem unii oripilati la fenomenul Pitesti, unde cativa tortionari ordinari au chinuit cumplit niste oameni doar pentru a se lepada de credinta, si acceptam cu seninatate sa-I punem in spate lui Dumnezeu razbunarea, chinurile si torturile cumplite din iad, si nu de 5 luni sau 1 ani de zile, ci pe o VESNICIE (Scotman, sa nu iei ca un apropo la tine, ca nu este, te asigur si chiar te inteleg). Stiu ca vor veni cu citate din Biblie, dar eu voi ramane la ceea ce a spus Insusi Dumnezeu prin FIUL SAU despre EL: ca e DESAVARSIT si ca e TATAL NOSTRU. Un tata nu-si chinuie fii chiar daca sunt rai, ii indeparteaza de la el dar nu-i chinuieste. Nu spun sa va luati dupa mine pentru ca eu n-am plasa de siguranta. Cel ce crede intr-un Dumnezeu gelos si razbunator are plasa de siguranta in cuvintele autorilor Bibliei si se pot dezvinovati: Doamne, asa scrie la Biblie, asa citim. In plus daca Dumnezeu e desavarsit asa cum spun eu, au plasa de siguranta a nemarginitei Sale mile si a iertarii lor daca au indeplinit celelalte cerinte. Adica un Dumnezeu Atotbun nu se supara daca cineva il vede aspru si razbunator, dar un Dumnezeu razbunator probabil se va razbuna pe mine pentru indrazneala de "cosmetizare". Deci, sfatul meu, lasati-va plasa de siguranta si nu mergeti dupa mine. Sunt doar exemplul negativ.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Ești un exemplu pozitiv pentru mine, MariS.
Unul dintre nu multele de pe forum.

Nu cred că Dumnezeu este vinovat de chinurile iadului. Cred că păcatul este ceva groaznic și cei care-l săvârșesc vor fi vinovați ei înșiși pentru că nu s-au pocăit și au respins oferta împăcării prin Jertfa lui Isus.

Iartă-mă pentru chestia cu „cosmetizarea”. Mi se întâmplă ca atunci când vorbesc cu cineva să nu mai țin cont decât de persoana cu care vorbesc. Voiam să-i prezint lui Dumitru modul în care îl înțeleg pe Dumnezeu si am rănit pe alții. Încă o dată, scuze.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.03.2011, 22:51:03
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pavel77 Vezi mesajul
Ești un exemplu pozitiv pentru mine, MariS.
Unul dintre nu multele de pe forum.

Nu cred că Dumnezeu este vinovat de chinurile iadului. Cred că păcatul este ceva groaznic și cei care-l săvârșesc vor fi vinovați ei înșiși pentru că nu s-au pocăit și au respins oferta împăcării prin Jertfa lui Isus.

Iartă-mă pentru chestia cu „cosmetizarea”. Mi se întâmplă ca atunci când vorbesc cu cineva să nu mai țin cont decât de persoana cu care vorbesc. Voiam să-i prezint lui Dumitru modul în care îl înțeleg pe Dumnezeu si am rănit pe alții. Încă o dată, scuze.
N-am nicio problema cu supararea, domnule Pavel77, n-aveti de ce sa va scuzati, eu stiu ca nu la mine faceati referire, dar m-am invatat sa arunc eu intai cu piatra in mine ca atunci cand o primesc de-afara sa nu mai fiu surprins si sa nu ma plang. Eu am doar nedumeriri, si-mi exprim credinta mea, cea pe care fiinta mea o accepta, desigur citita si studiata si la Sfintii Parinti, dar recunosc ca s-au impregnat in mine doar acele conceptii conforme, nu confortului lumesc, ci structurii mele sufletesti. Nu pot minti sa spun ca eu cred intr-un Dumnezeu razbunator, chiar daca mi s-ar dovedi ca este asa. Nu pot, PUR SI SIMPLU. Si prefer sa spun adevarul decat sa ma mint pe mine sau pe altii si in niciun caz pe Dumnezeu. Asta nu inseamna ca nu pot sa-i accept si pe cei care vad altfel decat mine, ba mi se pare ca trebuie sa ai o credinta cu mult mai mare decat a mea sa poti crede din toata inima intr-un Dumnezeu razbunator si gelos. Mie mi-e mai usor, recunosc, de-aia si credinta mea e mult, mult in urma altora.
Am o problema, recunosc, cu cei care ma citeaza si o "iau in freza" din cauza mea. Melissa draga, nu-ti pune pielea la bataie din cauza mea, lasa bataia pentru mine ca am pielea tabacita, si chiar imi face bine la smerenie cateun "masaj" din asta "fratesc". Iana draga, ti-am inteles tonul, nu ma suparam nici daca era serios, ca sunt convins ca meritam. Eu sunt ca si copilul ala pe care tatal il batea da' nu stia de ce si cand mama il intreba "de ce l-ai batut pe copil, ma?" raspundea "apai, da' eu mai stiu? las' ca stie el!". O boacana tot o fi facut el. Asa si eu, o boacana tot am facut.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.03.2011, 23:01:04
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Hristos in mijlocul nostru!

Am citit in mai multe parti ca noi, ca urmasi, platim pentru pacatele parintilor, bunicilor pana la al patrulea neam? Daca au decedat neimpartasiti, noi le luam pacatele asupra noastra?

Multumesc!
Si urmasi nostri mostenesc de la noi inclinatiile spre pacate si consecintele pacatelor daca nu avem grija de sufletul nostru..
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.03.2011, 01:29:53
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Am o problema, recunosc, cu cei care ma citeaza si o "iau in freza" din cauza mea. Melissa draga, nu-ti pune pielea la bataie din cauza mea, lasa bataia pentru mine ca am pielea tabacita, si chiar imi face bine la smerenie cateun "masaj" din asta "fratesc". Iana draga, ti-am inteles tonul, nu ma suparam nici daca era serios, ca sunt convins ca meritam.
MariS draga, cand te citez,inseamna ca sunt de acord 100% cu acel citat,deci imi asum "masajul", pentru ca am acelasi gand cu tine si pentru ca si mie imi face bine la smerenie.Daca mi se adreseaza MIE.
Daca ti se adreseaza TIE sau altuia care in viziunea mea, nu merita trantit pe jos ,nu pot sta pasiva sa vad cum va priveste de sus, "biciul" virtual "fratesc"..Asta este structura mea sufleteasca,vorba ta.
Cand merg pe strada si vad un om cazut, pe bune ca alerg sa il ridic.De ce n-as face-o si pe forum?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dor de neam, dor de Dumnezeu Laura19 Generalitati 4 30.01.2012 09:43:23
de ce trebuie sa platim toti pt pacatul Evei? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 12 18.10.2011 18:59:08
Va parasi Dumnezeu lumea pentru pacatele ei? costel Generalitati 23 03.09.2010 23:58:09
A existat un al patrulea mag? costel Generalitati 16 29.12.2009 17:44:57