Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.08.2007, 19:16:34
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Teama cea mare nu e de Antihrist ci de propria-mi viata impatimita. Nu prea cred ca voi merge la judecata cu "buletinul".. ci cu inima si constiinta..
oricum la judecata daca vom merge cu totzii atunci acolo vom fi colegi de judecata cu totzi dracii shi toate spiritele shi duhurile, shi ale lui antihrist, deci peundeva suntem in aceiashi boxa inaintea judecatzii... iar acolo precis se va aminti de toate faptele tale, vazute shi nevazute, de toate gandurile inimii tale shi oricate buletine shi acte ai semnat... tot... iar inima shi conshtiintza ta vor marturisi shi ele shi vor marturisi tot ce au inregistrat shi lucrurile shi spiritele pe unde ai fost shi ce ai facut in viatza... ce bine ar fi daca ar merge pe prietenie sau lingushire sa ma simt mai apropiat shi astfel sa am parte de o judecata mai putzin aspra, sau chiar sa ajung in Rai fara judecata... dar acolo se va pune in balantza binele shi raul... iar binele ca sa fie bine trebuie sa fie desavarshit... deci nu ne ashteapta decat clipe grele... shi judecatzi dureroase pentru viatza de dincolo... iar judecatorul v-a judeca exact asha cum ai judecat shi tu, cu masura ta, adica asha cum ai facut tu aproapelui ceea ce ai fi vrut sa ti se faca tzie... asha spune Domnul ca in asta se cuprind Legea shi proorocii... ???

Totu-i bine shi frumos dar la judecata n-ar vrea nimeni... shi daca se ridica Stapanul shi inchide usha, aceia care raman pe-afara sarmanii, e vai shi-amar de ei... clipele trec... aproape ca nu rezist psihic daca ma gandesc... ???

-tu in boxa,
-in fatza Dumnezeu,
-avocatzii care prezinta probele shi pun intrebari
-martorii shi audierile
-lumea care participa
-tu care inspaimantat nu esti in stare sa scotzi doua vorbe...
-apoi sentintza...

brrrrrr.... ce bine ar fi sa ne treaca Domnul in Rai fara judecata... dar nu este bine sa fugim de greu...

cand ma gandesc la judecata ma apuca shi frica shi mania... dar niciuna din astea nu ma ajuta sa scap... brrrrrrrr.... singurele lucruri care pot cantari ceva vor fi comorile din cer pe care le-ai strans, sau daca se mai milostiveshte cineva...

sau am vazut la unii sfintzi ca spun despre judecata ca nu se va asemana cu judecata omeneasca ci va fi ca un iaz care v-a trebui trecut impreuna cu totzi... shi in urma trecerii vei arata la adevarata ta marime fiind curat in Duhul...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.08.2007, 20:03:09
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

"Nu prea cred ca voi merge la judecata cu "buletinul".. ci cu inima si constiinta.."
Acest "buletin" sau mai ales "biochip-ul" vor fi dovada ca inima si constiinta au fost date diavolului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.08.2007, 20:36:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sa nu dramatizam mai mult decat trebuie si sa nu dam drumul imaginatiei aiurea si sa ne vedem de drumul nostru intru pocainta . Daca ne gandim si socotim aiurea ce va sa fie , riscam sa ne departam de prezent , de caderile si pacatele noastre. Riscam sa slabim in lupta noastra cu ispitele si patimile noastre. Obsesia omului de ce va fi si cum va fi, la impins spre ghicit, horoscop si alte cele ce l-au indepartat de la adevarata credinta. Sa fim deci ancorati puternic in prezent, pentru ca pe acesta il cunoastem cel mai bine, dar pe care nu il stapanim tot asa de bine , cel puptin asa cum credem . . . . .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.08.2007, 20:45:55
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Cristi eu am spus ce a spus Cuv. Paisie, foarte mare adevar ai spus sa traim in prezent dar mai adaug la ce ai spus tu sa fim treji
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 18:01:23