Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #811  
Vechi 30.05.2012, 11:57:00
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit SFINTII PARINTI si SFANTA SCRIPTURA

Sfintii Trei Ierarhi interpreti ai Sfintei Scripturi (I)

Sfintii Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie de Nazianz si Ioan Gura de Aur"

Generalitati.

,,Sfintii Trei Ierarhi,Vasile cel Mare, Grigorie de Nazianz si Ioan Gura de Aur sunt reprezentantii straluciti ai unei perioade bogate atat in dispute dar si in elaborari teologice de mare valoare, din epoca patristica. Biserica i-a numit "stalpi ai Ortodoxiei" si "mari dascali" ai crestinatatii, si pe buna dreptate: ei s-au remarcat atat ca pastori si misionari, cat si ca moralisti si dogmatisti, aducand contributie valoroasa la limpezirea problemelor, pe atunci discutate - trinitare, hristologice si pnevmatologice.Nu mica insa este gloria lor ca exegeti; s-ar putea spune chiar ca renumele lor se datoreste, in primul rand, modului in care au interpretat, prin cuvant si fapta, Sfanta Scriptura. Pentru ei, Sfanta Scriptura a fost calauza in tot ceea ce au inteprins, temelie pe care au inaltat edificiul teologiei dogmatice, izvor de principii pentru stralucita lor activitate pastorala, misionara si sociala. Nascuti si crescuti in familii in care se cultiva evlavia si respectul fata de cartile sfinte, viitorii ierarhi fac din Sfanta Scriptura abecedarul copilariei lor, iar mai tarziu obiectul preocuparilor de toate zilele. O citesc mereu. O considera superioara oricarui produs literar pur omenesc si cea mai buna calauza spirituala. In paginile ei gasesc raspuns intrebarilor care din totdeauna au muncit mintea crestina si problemelor pe care le ridica viata religioasa la tot pasul . Vad insa lectura ei un mijloc de automodelare si un dialog personal intre Dumnezeu si omul credincios de la care acesta se intoarce, ca si inspiratul Moise, luminat si radios.

De aceea, in entuziasmul lor sfant, o aseamana cu un izvor de ape vii, cu izvoare de intelepciune, cu o comoara, cu pietre de mare pret, cu pavaza impotriva pacatelor si cu poarta prin care se intra in imparatia cerurilor.Rezultat al acestei zabave asupra textuluiSfintei Scripturi sunt reusitele lor comentarii, ca si celelalte opere, de diferite nuante, dar de inspiratie biblica. De la operele strict exegetice, pana la cele cu continut practic, la prima vedere fara vreo legatura cu Sfanta Scriptura, - toate sunt intemeiate din abundenta pe texte scripturistice. Cadrul temporal nu ne permite sa amintim pe fiecare dintre aceste lucrari in parte; insa, pentru formarea unei idei generale, amintim pe cele mai importante.

Mentionam, in primul rand ca Sfantul Ioan Gura de Aur, corifeul exegetilor orientali, a rostit peste 550 de omilii asupra celor mai multe carti ale Vechiului si Noului Testament- consemnate in scris de tahigrafi - si a compus comentarii sistematice asupra psalmilor, a profetilor Isaia si Daniil si a Epistolei catre Galateni. Acestora trebuie sa li se adauge alte 55 de omilii, care, desi, nu apartin operelor pur exegetice, prezinta totusi interes exegetic, prin temele biblice dezvoltate in ele.Sfantul Vasile cel Mare a compus, cu caracter strict exegetic, 33 de omilii, insa acestora trebuie sa li se adauge: a) operele ascetice, b) morale, c) regulele monahale, d) operele cu caracter sistematic : cinci cuvinte impotriva lui Eunomiu, doua cuvinte la botez, tratatul despre Sfantul Duh, Liturghia si trei dintre epistolele sale . Din opera Sfantului Grigorie de Nazianz, cel care pe drept cuvant a fost supranumit "Demostenele crestin", pur exegetice sunt 10 cuvantari referitoare la diferite nume si teme din Sfanta Scriptura si cateva fragmente din unele comentarii care s-au pierdut. Acestora, insa, trebuie sa li se adauge, ca reprezentand interes exegetic, cele cinci "cuvantari teolgice", toate poemele teologice si dogmatice, 29 dintre poemele morale, 22 dintre poemele istorice si multe dintre epistolele sale."
Reply With Quote
  #812  
Vechi 30.05.2012, 12:00:01
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Suntem deja contemporani cu Apocalipsa (Descoperirea lui Iisus Hristos), poți să dezvolți liniștit ideea... Dar repede, până nu crapă zidurile și începe să curgă molozul!
Altii ca tine sant paraleli, nu au nici un punct in comun cu Descoperirea lui Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #813  
Vechi 30.05.2012, 12:05:37
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfintii Trei Ierarhi interpreti ai Sfintei Scripturi (II)

,,Sfanta Scriptura a fost adresata tuturor oamenilor, celor invatati si celor nestiutori, si simplitatea limbii ne dovedeste cu prisosinta acest lucru. Evlavia si virtutile patriarhilor, ca si ale multor altor eroi, stau la indemana oricui pentru a fi imitate. "Pentru ca, vazand slabiciunea vointei noastre si usurinta de a aluneca in pacate, spune acelasi inalt Ierarh, Stapanul nostru iubitor ne-a lasat ca antidot lectura Sfintelor Scripturi, cu care indeletnicindu-ne continuu si reflectand la viata acelor mari si straluciti barbati, sa nu neglijam virtutea, si evitand raul sa facem totul pentru a ne arata vrednici de acele bunuri de negrait".

Consecventi acestei pareri, Sfintii Trei Ierarhi fac deseori indemnuri ascultatorilor lor pentru a se indeletnici cu lectura ei atenta. Cu toate acestea, constata ca in Sfanta Scriptura exista si lucruri anevoie de inteles. Greutatea interpretarii anumitor pericope vine ca urmare a antitezei prea mari existente intre inaltele adevaruri scripturistice si lipsa de maturitate spirituala a cititorilor. Alteori, greutatea in interpretare provine din faptul ca, fiind redate de autor potrivit mentalitatii contemporanilor sai, anumite pericope sunt dificil de inteles de cititorii de mai tarziu. In sfarsit, neclaritatea unor pasaje face parte uneori din iconornia divina ; in felul acesta cititorul Sfintei Scripturi este stimulat a reflecta mai mult asupra sensurilor ei.

De aceea, desi adresata si folositoare oricui, ea nu poate fi inteleasa si interpretata amanuntit decat de cel anume pregatit. Acestuia i se cere, in primul rand, sa aiba credinta puternica in Dumnezeu, in valoarea divina a Sfintei Scripturi si in misiunea divina a Bisericii a carei lucrare trebuie s-o slujeasca chiar si interpretarea Bibliei. Dupa Sfintii Parinti, credinta este "dascalul tuturor si fara ea nu putem face nimic". Sa aiba, apoi, mintea libera de idei preconcepute iar inima sa nu-i fie robita patimilor. Sa fie un fervent practicant al rugaciunii si sa invoce ajutorul Duhului Sfant ori de cate ori purcede la talcuirea Sfintei Scripturi. In sfarsit, sa aiba temeinice cunostinte de introducere biblica. Prin notiuni de introducere biblica, Sfantul Ioan Gura de Aur intelege cunostintele necesare referitoare la mediul geografic si istoric, ca si la cauzele religioase care au concurat la compunerea scrierilor respective. Acestor notiuni Parintii Capadocieni le adauga ca necesare cunostintele din domeniul istoriei biblice si profane, arheologice si lingvistice. Cu totii gasesc absolut necesar ca interpretul sa cunoasca limba originala a textelor pe care le interpreteaza. Fiind opera a Sfantului Duh, importanta deosebita are faptul ca interpretarea Sfintei Scripturi sa se faca in Biserica, unde actioneaza Duhul lui Dumnezeu. Interpretarea facuta de eretici, lipsiti de indrumarea factorului divin, este subiectiva, arbitrara si, prin urmare, deseori gresita. De aceea, opera interpretului, membru al comunitatii crestine, este considerata o inalta slujire spirituala a Bisericii.

Sfintii Trei Ierarhi evita exagerarile interpretarii strict literale, care, tinandu-se de litera textului excludeau oricare alt sens al Sfintei Scripturi. Ei vad in Sfanta Scriptura expresia unui imens pogoramant facut de Dumnezeu fata de oameni, prin intermediul ei, omul are totdeauna la indemana cuvantul si voia lui Dumnezeu si o poate studia si reflecta asupra ei in voie. Simplitatea limbii nu distoneaza cu adevarurile ei inalte, pentru ca, asa cum observa Sfantul Ioan Gura de Aur, "prin grija lui Dumnezeu toate se fac pentru mantuirea noastra". Ei stiu totdeauna ca aghiograful a avut in vedere puterea si modul de intelegere al acelor carora se adresa. Referindu-se la descrierile antropomorfe ale lui Dumnezeu in Vechiul Testament, acestia sustin ca acest mod de a vorbi este modul cel mai simplu de apropiere a mintii omenesti de Dumnezeu.Sugestive in acest sens sunt cuvintele Sfantului Grigorie de Nazianz : "Noi, spune inaltul ierarh, vrem sa tinem calea de mijloc intre cei care dau (Sfintelor Scripturi) o interpretare simplista si intre cei care prefera interpretarea anagogica".

Sfintii Trei Ierarhi nu se limiteaza la o interpretare pur teoretica a Sfintei Scripturi, ci aplica principiile ei la viata de toate zilele, morala si sociala. In numele principiilor biblice, acestia biciuiesc vicii si nedreptati, in numele principiilor biblice ei invata iubirea si apropierea dintre oameni. In numele principiilor biblice ei mustra pe imparati, pe cei lacomi si pe cei rai, in numele principiilor biblice ei isi impart bunurile celor sarmani si tocmesc azile pentru batrani si nevoiasi. Desigur, opera exegetica a Sfintilor Trei Ierarhi este mult mai bogata in sensuri, dar in limitele unei alocutiuni nu pot fi formulate decat cele mai importante.

Incheind, putem afirma ca Sfintii Trei Ierarhi au intreprins o opera fara egal, au atins toate problemele pe care le pune textul biblic si au dat solutiile cele mai bune. In acelasi timp, au facut din viata lor cel mai bun si mai elocvent comentar al Sfintei Scripturi, consecventi spusei Mantuitorului ca "mare se va chema (in imparatia cerurilor) cel care va invata, dar va si face (cele ce invata)" (Matei V, 19)" (Pr. Prof. Dr. Constantin Cornitescu,preluare de pe crestinortodox.ro)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 30.05.2012 at 12:09:28.
Reply With Quote
  #814  
Vechi 30.05.2012, 12:11:58
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Altii ca tine sant paraleli, nu au nici un punct in comun cu Descoperirea lui Iisus Hristos.
Ca de exemplu Grigorie de Nazians (cel din afișul promoțional lipit mai sus cu atâta spor de Pelerinul spre Răsărit) care nici nu considera Apocalipsa demnă să stea în lista cărților biblice.
Reply With Quote
  #815  
Vechi 30.05.2012, 12:16:21
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Asta mai e inca o problema, dar nu vreau tocmai acum sa deschid subiectul... totusi, tre s-o spun... cand ma gandesc ca si monahilor le e atat de greu sa se mantuiasca, uneori ma intreb daca noi mirenii care traim in lume are sens sa speram... si apoi ma gandesc ca nu trebuie sa imi pierd speranta ... iar apoi ma gandesc ca s-ar putea sa am sperante desarte ... apoi iar ma gandesc ca nu trebuie sa imi pierd speranta, si ma intristez, ma intristez... pana ma linistesc. Si apoi o iau de la capat...
Isus a spus: La oameni este cu neputinta, insa la Dumnezeu, toate sunt cu putinta! Nu este minunat?
__________________
Lorena Savin
Reply With Quote
  #816  
Vechi 30.05.2012, 12:20:52
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Pe zi ce trece se înmulțesc „hristoșii” mincinoșii, se înmulțesc și hulele lor și prozelitismul în rândul oamenilor naivi sau puțin cunoscători ai dreptei credințe. În Biblie stă scris faptul că vor veni „hristoși” mincinoși îmbrăcați în piei de oaie care vor încerca să păcălească pe cei neștiutori. Interesant este de perceput termenul „vor veni” - deci nu sunt dintre cei ce au fost dintru început.

Apartenența la Biserica dintru început este un criteriu definitoriu cu privire la categorisirea unei Biserici Adevărate. Am fi curioși să știm cum își pot dovedi această apartenență toate acele „biserici” așa zis creștine.Avem astăzi în jur de 30.000 de secte care afirmă sus și tare că sunt posesorii adevărului, au dreapta credință și numai în sânul lor omul se poate mântui. Dacă nu au fost dintru început înseamnă că sunt dintre aceia care „vor veni”.După teoriile lor lumea ortodoxa nu s-au mântuit 1500 de ani deoarece se bizuie și pe Sfânta Tradiție alături de Sfânta Scriptură (Biblia), botează copii de mici, s-au închinat la icoane, au cinstit pe Maica Domnului, pe Sfinți și Sfânta Cruce, au preoți, episcopi și diaconi."
Reply With Quote
  #817  
Vechi 30.05.2012, 12:21:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ca de exemplu Grigorie de Nazians (cel din afișul promoțional lipit mai sus cu atâta spor de Pelerinul spre Răsărit) care nici nu considera Apocalipsa demnă să stea în lista cărților biblice.
Faliment ar fi scris pe voi.
Reply With Quote
  #818  
Vechi 30.05.2012, 12:32:50
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
pai in baza acestui principiu enuntat chiar de tine, nu trebuia sa parasesti BOR, am dreptate?
Ai avea dreptate daca ma refeream doar la BOR.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
si in BP vrei sa spui ca L-ai experimentat? ce ai gasit acolo, incat L-ai putut experimenta, poti sa ne spui ? ai vorbit in limbi, sau ce ai facut?
Eu nu am nici un dar duhovnicesc. Cred in manifestarea darurilor in biserica lui Hristos, insa nu am.

De altfel, experienta mea cu Hristos a fost in afara BP. Pe cand nici ortodox declarat si practicant - asa ca voi, nu eram si nici in BP nu intrasem, am inceput la indemnul unor frati din BER (Bis. Evanghelica Romana) sa citesc Biblia. Asa L-am cunoscut pe Hristos.

Ei, cand am realizat ca la Hristos trebuie sa vii cu credinta si prin pocainta, asta am facut. Domnul mi S-a revelat in rugaciune, in camaruta mea. Si nu incercati sa speculati altceva decat ceea ce va scriu. Cei ce aveti relatie, partasie cu Hristos in rugaciune, stiti si la ce ma refer.

Apoi, citind si citind din Noul Testament am inteles mai mult si mai mult cat de simplu este a-L urma pe Hristos. In cele patru Evanghelii, Cuvantul Domnului imi vorbea deslusit si pe intelesul meu.

Cunoscand despre infaibilitatea si autoritatea Scripturilor, mai apoi am cautat si partasia acelor frati care au Sf.Scriptura - Biblia, ca temelie si etalon in viata lor. Asa am intrat in comunitatea in care sunt acum.

Last edited by ucenic; 30.05.2012 at 12:41:14.
Reply With Quote
  #819  
Vechi 30.05.2012, 12:44:22
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Cunoscand despre infaibilitatea si autoritatea Scripturilor, mai apoi am cautat si partasia acelor frati care au Sf.Scriptura - Biblia, ca temelie si etalon in viata lor. Asa am intrat in comunitatea in care sunt acum.
De ce n-ati intrat in alta comunitate, de ce nu una evanghelica si ati ales-o pe cea penticostala? Doar multa lume are Biblia ca temelie si etalon in viata lor.
Reply With Quote
  #820  
Vechi 30.05.2012, 12:46:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare aceasta este atitudinea ortodoxa care ni se sugereaza?

Hora mare a RABINILOR duplex Ierusalim-Bucuresti prin preafericite binecuvantari si prezidentiale finantari

A
titudinea ortodoxa fata de oamenii din alte culte este cea statornicita de Sfintii Parinti. Nu o poate schimba nimeni fara urmari pentru ortodocsi. Bine este sa avem puterea de a marturisi credinta precum a avut-o
Sfântul Ioan cel Nou .

Daca stim ca nu avem aceasta tarie de caracter, e bine sa fim rezervati in discutii dogmatice, pentru a nu ne trezi ca spunem si noi ,,Se poate sa fie si ca tine...'' in aspecte esentiale ale vietii crestine si ortodoxe.
Exista porunci bisericesti clare care spun sa nu citim carti eretice. Discutiile pe teme dogmatice se poarta de catre cei pregatiti prin post si rugaciune si smerenie in fata lui Dumnezeu. Fara acestea, e foarte greu sa facem fata ispitelor care ne pot veni. Numai Dumnezeu daruieste cuvant cu putere multa care sa ajunga la inima ascultatorului.

Last edited by antoniap; 30.05.2012 at 13:05:03.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18