Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.04.2020, 01:58:10
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up "O ce minunat satana a inchis o singura Biserica, iar Dumnezeu a deschis sute de Bis

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Va propun sa scriem aici despre acest Rau Incoronat si despre consecintele lui. Deocamdata observ ca, pentru prima data in viata, nu am unde sa ma duc la slujba in zi sfanta, fiindca, in Franta unde locuiesc, slujbele cu public sunt suspendate. Inca multumesc lui Dumnezeu ca superiorii mei mi-au dat dispensa de obligatia duminicala, dar sper ca situatia asta sa nu dureze.

Sus inimile!
O povestioara foarte frumoasa spusa de par Calistrat. Se petrecea pe vremea sf Augustin tot in timpul unei pandemii. Un parinte dupa ce termina slujba, nu se retrage, ci se duce prin localitatea respectiva ca , credinciosii sa vada ca este prin mijlocul lor. Si auzea cum oamenii se rugau si cantau in casa, si el a zis :"O ce minunat satana a inchis o singura Biserica, iar Dumnezeu a deschis sute de Biserici." Si spune despre 5 forme de unire cu Dumnezeu, Impartasania si inca 4 forme care le putem practica chiar daca nu ajungem la Biserica.
Recomand tot interviul cu par Calistrat:
https://www.youtube.com/watch?v=zQkGq75ZNO8
"Sa nu vă fie teamă căci nu este sfârsitul"
Povestea amintita este chiar la inceputul interviului.

Imnul carantinei facut de spanioli :
https://stiriletransilvaniei.ro/2020...e-din-romania/
Extrem de impresionant imnul tradus in romana la Tv.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 06.04.2020 at 02:04:12.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.04.2020, 23:24:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Știre îngrijorătoare din Grecia, s-a propus celebrarea publică a slujbei Învierii pe 26-27 Mai de Odovania Învierii (cu o zi înainte de Înălțare):

”Sfântul Sinod, care s-a întâlnit sub președinția Arhiepiscopului Ieronim al Atenei pe platforma online presence.gov.gr, și-a exprimat speranța că slujba pascală de noapte va putea fi celebrată cu participarea credincioșilor la sfârșitul lunii mai, când Biserica prăznuiește Odovania Învierii (26-27 mai). Acest lucru nu înseamnă mutarea datei Paștilor, ci a serbării publice.”

https://basilica.ro/biserica-greciei...-pentru-presa/

Această mutare nu face decât să acrediteze vocile care pun presiune pentru o celebrare comună a Paștilor în fiecare an împreună cu catolicii, din rațiuni afaceriste pt profit din turism și armonizarea vacanțelor.

Dacă ne putem juca din pix cu data celebrării Paștilor, atunci îl putem sărbători oricând, trecând peste canonul care statornicește clar că Paștile trebuie celebrat la o săptămână de pessahul evreiesc.

Sper ca Patriarhia Română să nu copieze modelul grecesc care produce confuzie vizavi de Sfintele Paști și neorânduială, asta e dacă Paștile se vor celebra fără public din cauza carantinei să rămână așa, nu se acoperă o anomalie prin anularea unei ordini stabilite de un canon.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.04.2020, 19:30:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Cum se vădește caracterul unora în vreme de pandemie?

Toader Paleologu (candidatul PMP cu interviu în lumea credinței la prezidențiale), s-a erijat în postura aplaudacului față de măsurile de forță ale statului și îl atacă pe ÎPS Teodosie și pe oricine ar propune măcar ca idee de dezbatere un program de Înviere cu publicul,
iar Andrei Caramitru chiar îl aplaudă citez din știre:

T.P.:
”3) Există o specie de apucați care au impresia că se opun secularizării, dar care, de fapt, o accelerează prin atitudinile lor lipsite de minte. Se tot încăpățînează să ofere adversarilor lor nuielele cu care să fie flagelați. Și nu doar ei, ci întrega Biserică. Biserica Ortodoxă Română trebuie să evite cu orice preț să fie asociată cu o explozie a cazurilor de coronavirus.”

https://www.activenews.ro/stiri-poli...elicita-160957

Deci Paleologu e tot sistemul - PMP = USR, PMP NU e o salvare de USR, sau de progresism, în campania electorală Toader cerea agresiv votul useriștilor prin tot felul de gesturi poze cu Șora, semnătură pt candidatura lui Barna, clamarea unor prietenii cu diferiți lideri din USR, opinii pro federalism - Statele Unite ale Europei.


Informarea se poate face și fără a jigni acele segmente de credincioși care chiar simt o pierdere văduvirea de participarea la slujbele bisericii, iar situația excepțională trebuie văzută ca o perioadă trecătoare, de anomalie față de firesc, nu ca o practică bătută în cuie ani de zile de acum înainte.

Probabil că o forțare a normelor ar duce la o amendă maximă pt parohie de 4.000 de euro și falimentarea ei deci e un drum blocat, soluția ar fi presiunea publică prin presă ca un al treilea decret să nu fie instituit și să se reia firescul vieții după 14 mai.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.04.2020 at 20:10:21.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.04.2020, 19:33:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Aflu ca seful unei institutii a statului a fost demis din functie fiindca...s-a rugat lui Dumnezeu. Nu, el nu a obligat pe nimeni sa se roage. A fost demis fiindca...s-a rugat el, personal:

https://www.stiripesurse.ro/interzis...s_1451460.html

Pai, bine, mai tovarasi, se poate ? Permiteti sa va raportez ca tovarasul Stalin a fost chemat de mult sa predea bilantul!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.04.2020, 20:06:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aflu ca seful unei institutii a statului a fost demis din functie fiindca...s-a rugat lui Dumnezeu. Nu, el nu a obligat pe nimeni sa se roage. A fost demis fiindca...s-a rugat el, personal:

https://www.stiripesurse.ro/interzis...s_1451460.html

Pai, bine, mai tovarasi, se poate ? Permiteti sa va raportez ca tovarasul Stalin a fost chemat de mult sa predea bilantul!
Tot în aceeași notă, tulburarea unei slujbe la Constanța fără motiv de către autorități :

https://www.replicaonline.ro/parinte...lujbei-425871/

Astăzi am slujit Sfânta Liturghie, noi, preoții, singuri. Toate bune și frumoase, până la un punct. În timpul slujbei primesc vizita unui echipaj de poliție pentru a verifica ca nu cumva să fie cineva în Biserică în timpul slujbei. În regulă, îi invit, au venit, au văzut, au plecat. Toate bune. Trec 15 minute, alt echipaj. Sunt invitat afară, adică scos din slujbă și sunt chestionat de ce sunt mașini în parcare? Zic frumos, sunt ale angajaților Bisericii, angajaților televiziunii ce transmite slujba, atât.”

Interesant că legea penală interzice oricui să tulbure o slujbă a unui cult legal recunoscut:

Infracțiuni contra libertății religioase și respectului datorat persoanelor decedate

Art. 381
Împiedicarea exercitării libertății religioase
(1) Împiedicarea sau tulburarea liberei exercitări a ritualului unui cult religios, care este organizat și funcționează potrivit legii, se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.04.2020, 22:14:59
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Astazi, pe aeroportul din Cluj, sute de oameni s-au calcat in picioare pentru a se imbarca in avioanele care ii duceau in Germania, la munca agricola; caci acum cateva zile Angela Merkel a batut din picior, anuntand ca are nevoie de muncitori romani in domeniul agricol, iar cei din fruntea tarii noastre au executat ordinul (in spiritul slugarnic caracteristic) si au inchis ochii la imaginile din aeroporturile Cluj si Otopeni...

https://www.mediafax.ro/social/foto-...ortul-19061059

Si sa nu uitam.... de Pasti nu avem voie la Sfanta Liturghie insa avem voie sa ne ingramadim in avioanele si autocarele care duc catre fermele din Germania. Deutschland über alles !
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.04.2020, 22:40:57
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aflu ca seful unei institutii a statului a fost demis din functie fiindca...s-a rugat lui Dumnezeu. Nu, el nu a obligat pe nimeni sa se roage. A fost demis fiindca...s-a rugat el, personal:

https://www.stiripesurse.ro/interzis...s_1451460.html

Pai, bine, mai tovarasi, se poate ? Permiteti sa va raportez ca tovarasul Stalin a fost chemat de mult sa predea bilantul!
Si calugarii salvatorieni de la Timisoara au declarat public ca se roaga. Poate ii demite cineva.
Attached Images
File Type: jpg salvatorienii.jpg (157 Octeţi, 26 views)
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 09.04.2020 at 22:43:44.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.04.2020, 00:35:50
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aflu ca seful unei institutii a statului a fost demis din functie fiindca...s-a rugat lui Dumnezeu. Nu, el nu a obligat pe nimeni sa se roage. A fost demis fiindca...s-a rugat el, personal:

https://www.stiripesurse.ro/interzis...s_1451460.html

Pai, bine, mai tovarasi, se poate ? Permiteti sa va raportez ca tovarasul Stalin a fost chemat de mult sa predea bilantul!
Imi place raspunsul dumnealui printre altele nu-i importanta o functie si am facut tot ceea ce a depins de mine.Cuvantul SMERESC mai jos l-am subliniat eu. Mi-ar placea sa lucrez sub conducerea unui om de felul dumnealui.

"Directorul demis al SGA Suceava sustine că nu-i pare rău de gestul său si că a făcut tot ce a tinut de el pentru a limita efectele epidemiei de coronavirus.

„Sustin gestul meu si cred că l-as mai face. Nu-i importantă o functie fată de ce am spus eu atunci. Am zis că mă SMERESC ca si director al institutiei mele în fata lui Dumnezeu si-L chem să se îndure de noi, de institutie, de angajati si de tara asta, să ne scape de COVID-10. Ca si director am făcut tot ce a fost în dreptul meu.
Am dezinfectat clădirile, am procurat materiale de protectie, am facilitat angajatilor să lucreze de acasă. Am făcut tot ce a trebuit să fac. Am văzut disperarea din ochii si glasul oamenilor si m-am gândit că ar fi bine să dau un semnal să ne unim Si să ne rugăm la Dumnezeu să intervină si să oprească pandemia asta”, a mai spus Drăgoi."
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 10.04.2020 at 00:39:49.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.04.2020, 02:00:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Am văzut că Paleologu se victimizează și-i consideră pe mulți care-l critică sau reiau știrea active news că sunt veninoși sau ticăloși, el a început complet gratuit acum câteva zile o canonadă la adresa Î.P.S Teodosie preluată de adevărul în care ierarhul era pus la zid că îndrăznise să pună în discuție măcar la nivel de principiu o posibilă înlesnire pt participare cu public la înviere, evident cu anumite prevederi de sănătate.

Dacă ar fi să reiau o idee din textul pe 6 puncte de pe pagina sa, preluată de tot mai mulți, care ar fi capcanele următoarei teze a lui T.P.:

”6) În sfîrșit și cel mai important, dacă ieșim în noaptea de Înviere pe balcoane, dacă aprindem cîte o lumînare și cîntăm "Cristos a-nviat", transformăm întreaga țară într-o imensă biserică. Să fim creștini, nu cretini”, a afirmat el.”
https://www.activenews.ro/stiri-poli...elicita-160957

1. să te complaci cu ideea că e suficient să aprinzi o lumânare, să ieși pe balcon 3-5 minute cât repeți troparul învierii(cât mai în șoaptă să nu deranjezi vecinii), crezând în sinea ta că ai atins o măsură de duhovnicie, ba chiar că ai făcut un act de mărturisire martirică, deci complacere căldicică.

2. argumentația pt stat acasă ca eroism și suficiență să fie preluate cuvânt cu cuvânt până la virgulă și în viitor în nepandemie, în vreme fără restricții, de către niște nesimțiți care caută justificare la confortul lor și neimplicarea lor, că doar de acum au autoritate preoțească, episcopală, intelectualistă.

3. ideea năstrușnică a faptului că omul e o lumină și atât, indiferent de starea lui morală care-i ghidează trăirile și faptele, își este sieși autosuficient, eventual un duh iluminist care nu are nevoie de cercetare la spovedanie și de comuniunea Euharistică.

4. subminarea comuniunii euharistice, ca ax central în viața creștinului cu tot felul de surogate virtuale.


Sigur acum în pandemie nu se prea poate face altceva, probabil vei fi amendat și tu și parohia cu amenzi spre maxim, iar parohia va falimenta neavând surse de venit luni de zile de acum înainte.

Cu toate astea nu scrie nicăieri în Biblie faptul că un creștin e obligat să devină un apologet al cezarului în orice împrejurare, fără niciun fel de rezervă, mai degrabă rolul creștinului este unul de veghetor, care cercetează trezvitor situația.

Ce se va întâmpla dacă din 14 mai urmează o nouă restricție care să interzică și participarea la Înălțare, Rusalii, iar din Octombrie urmează repriza a 4-a de interdicții, victime: pelerinajul Cuvioasei Parascheva, al Sf Dimitrie Basarabov, Crăciunul, Boboteaza șamd ?

Cam câte plecăciuni trebuie să facă creștinul sistemului ticăloșit și neputincios, până când, am înțeles că 2 luni e o restricție, dar situația se poate croniciza foarte urât cu repercusiuni grave în ce privește Integritatea și Autonomia de organizare a vieții bisericești ?

Deja sunt imixtiuni și derapaje jegoase la adresa cultului ortodox nesancționate de nimeni, făcute ca o demonstrație de forță și la intimidare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.04.2020 at 02:20:12.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.04.2020, 08:14:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

N-auzi dom'le că_cât trebuie?
Că nu suntem noi in stare să punem la îndoială judecata Cezarului?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare