Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.07.2010, 17:32:02
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Nu degeaba ti-ai ales pseudonimul..COLAPS...chiar ca ai ajuns Colaps.Enormitatile tale sant strigatoare la cer..put de departe a fariseism...ipocrizie..intoleranta.Ma..tu esti crestin cumva?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.07.2010, 01:08:50
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Măi câți ecumeniști pe-aci... N-aș fi crezut. Am mai văzut pe forumurile Ortodoxe din străinătate, dar aici nu mă prea așteptam...

FiulRisipitor, Lasă-i, cei ce se află în afara duhului Ortodoxiei vor posta întotdeauna prostii și vor ponegri fără a cunoaște însemnătatea adevărată a poruncilor sfinte. Precum spunea și părintele Amfilohie: �ai să practicăm noi aceste valori chiar dacă alții le iau în derâdere.�

Păi măi fraților voi vorbiți despre împreună-slujire cu catolicii sau cu alți eretici? De când ne coborâm noi la nivelul lor măi? Să participi la ereziile lor ? Zicea Sfântul Cleopa Ilie că n-are nimic dacă facem semnul Sfintei Cruci când trecem pe lângă o biserică catolică, dar atât!

Cei ce participă la pseudo-liturghii catolice sau la alte ritualuri eretici, anatema să fie pe ei! Nu există împreună-slujire sau ecumenism benefic. Când catolicul se întâlnește cu Ortodoxul și se roagă împreună două lucruri se întâmplă: Ortodoxul se leapădă de credința sa sfântă și se coboară la nivelul unei erezii și catolicul invocă mânia Domnului pentru obrăznicia și îndrăzneala sa nesăbuită.

Catolicismul este erezie, Ortodoxul n-are ce căuta la catolic în biserică și nici vice-versa. Și nici catolicul nu are ce căuta la Ortodox în biserică căci nu a fost botezat cum trebuie. Păi cum, că l-a stropit pe frunte puțin se cheamă botez? Păi ei boteazează doar capul, doar o parte din ei sau ce?
Scuza-ma dar pana la urma Dumnezeul este acelasi, si pentru ortodoxi si pentru catolici.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.07.2010, 01:39:06
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Măi câți ecumeniști pe-aci... N-aș fi crezut. Am mai văzut pe forumurile Ortodoxe din străinătate, dar aici nu mă prea așteptam...

FiulRisipitor, Lasă-i, cei ce se află în afara duhului Ortodoxiei vor posta întotdeauna prostii și vor ponegri fără a cunoaște însemnătatea adevărată a poruncilor sfinte. Precum spunea și părintele Amfilohie: „Hai să practicăm noi aceste valori chiar dacă alții le iau în derâdere.”

Păi măi fraților voi vorbiți despre împreună-slujire cu catolicii sau cu alți eretici? De când ne coborâm noi la nivelul lor măi? Să participi la ereziile lor ? Zicea Sfântul Cleopa Ilie că n-are nimic dacă facem semnul Sfintei Cruci când trecem pe lângă o biserică catolică, dar atât!

Cei ce participă la pseudo-liturghii catolice sau la alte ritualuri eretici, anatema să fie pe ei! Nu există împreună-slujire sau ecumenism benefic. Când catolicul se întâlnește cu Ortodoxul și se roagă împreună două lucruri se întâmplă: Ortodoxul se leapădă de credința sa sfântă și se coboară la nivelul unei erezii și catolicul invocă mânia Domnului pentru obrăznicia și îndrăzneala sa nesăbuită.

Catolicismul este erezie, Ortodoxul n-are ce căuta la catolic în biserică și nici vice-versa. Și nici catolicul nu are ce căuta la Ortodox în biserică căci nu a fost botezat cum trebuie. Păi cum, că l-a stropit pe frunte puțin se cheamă botez? Păi ei boteazează doar capul, doar o parte din ei sau ce?

Sa nu exageram...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.07.2010, 14:54:28
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Nu degeaba ti-ai ales pseudonimul..COLAPS...chiar ca ai ajuns Colaps.Enormitatile tale sant strigatoare la cer..put de departe a fariseism...ipocrizie..intoleranta.Ma..tu esti crestin cumva?
Nu sunt enormitati! Iar toleranta inseamna a trece cu vederea, "a inchide ochii" ori in ceea ce priveste credinta, nu se pot ignora punctele dogmatice si cultice care ne despart!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.07.2010, 17:24:09
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Scuza-ma dar pana la urma Dumnezeul este acelasi, si pentru ortodoxi si pentru catolici.
Normal, Dumnezeu e același pentru tot universul. Dar numai noi Ortodocșii urmăm învățătura Sa, nu a oamenilor cum fac ereticii.

Când zice catolicu că există purgatoriu, când pune în biserici poze cu miei și zice că e Iisus sau când zice că blestematul ăla de papă e infailibil atunci se află total în afara învățăturii bisericești și comite erezii.

Când zice protestantu că atunci când mori de fapt adormi sau să nu te închini Sfinților și ei la fel vorbesc prostii și se află în afara duhului Creștin!

Și pentru că Dumnezeu este același pentru toată lumea care-i treaba? Că trebuie să ne unim cu sectanții sau cu musulmanii sau cine știe care alții?

Lasă-mă cu similaritățile. Dumnezeu a poruncit foarte clar: Să nu slujiți cu ereticii! Or, despre exact asta vorbiți voi și ecumeniștii ăștia îndrăciți: „Hai cu toții laolaltă să facem cireadă și o salată de credințe”.

Nu! A te ruga împreună cu un eretic e păcat foarte grav. Și nu că zic eu, ci Dumnezeu. E treaba voastră dacă vreți să ascultați sau nu, dar aveți să vedeți voi la Judecată.

Or să zică ereticii „N-am scos noi draci in Numele Tau? Si n-am facut noi multe minuni in Numele Tau? ”
Și atunci le va spune Iisus: „Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine” (Mat. 7:21-23)

Nu există mai multe biserici bune! Există doar una! Așa zice și Crezul: „Într-una Sfântă, Sobornicească și Apostolească Biserică”. Într-una! Nu în două sau trei etc.
Nu vă mai prostiți că e păcat foarte grav dacă vă rugați împreună cu un eretic sau îi considerați frații voștri!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.07.2010, 17:51:12
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Colaps este cam singur pe-aici.

Ma alatur lui. :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.07.2010, 18:09:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Foarte tare...meciurile cu ateii nu mai sunt in voga,acum au inceput cele cu catolicii.
Si eu cand va ziceam ca daca ar fi doar ortodocsi pe forum v-ati plictisi,nu m-ati crezut...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.07.2010, 18:19:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Foarte tare...meciurile cu ateii nu mai sunt in voga,acum au inceput cele cu catolicii.
Si eu cand va ziceam ca daca ar fi doar ortodocsi pe forum v-ati plictisi,nu m-ati crezut...
Bune observatiile
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.07.2010, 18:20:42
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Foarte tare...meciurile cu ateii nu mai sunt in voga,acum au inceput cele cu catolicii.
...si lucru interesant, si ironic, este ca in Romania catolicii sunt atat de putini (4%?), si mai mult, catolicismul in Romania este in general "soft" incat in mod normal, si in intr-un oras obisnuit romanesc de abia ii observi, daca. Prozelitism ca protestantii nu fac. La usa nu iti bat. Daca vrei sa devii catolic te pun sa inveti mai intai...

Deci de unde agresivitatea asta, nu stiu.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.07.2010, 18:20:52
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Foarte tare...meciurile cu ateii nu mai sunt in voga,acum au inceput cele cu catolicii.
Si eu cand va ziceam ca daca ar fi doar ortodocsi pe forum v-ati plictisi,nu m-ati crezut...
nu s-ar plictisi...pentru ca ii avem pe vechi calendaristi, ecumenisti si antiecumenisti...ar iesi razboi civil
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 10.06.2018 23:37:05
catolicismul dragos_c Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 28 27.12.2006 15:16:22