Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.09.2010, 12:06:10
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Da de ce n-am pune si usi de alea cu senzori la biserica? Si cand dam pomelnicul il scriem pe un ecran cu touch-screen. Iar ca sa fie si preotul vazut de toata lumea, eu zic sa se monteze un LCD mare acolo pe catapeteasma. Si eventual sa puna si cititoare de carduri bancare pentru a achizitiona lumanari, carti si alte chestii direct de pe card. Nu-i asa ca ar fi mai bine?
Sa puna si o banda rulanta, ca atuci cand preotul cadeste pe la icoane sa nu mai mearga el, plus daca are si o cadelnita electronica nu mai trebuie sa faca prea mult efort.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.09.2010, 12:21:44
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Sa puna si o banda rulanta, ca atuci cand preotul cadeste pe la icoane sa nu mai mearga el, plus daca are si o cadelnita electronica nu mai trebuie sa faca prea mult efort.
Foarte buna idee. La asta nu m-am gandit. Si cand o mai evolua tehnologia nu va mai fi nevoie sa vina preotul la biserica. Apare doar o holograma de-a dansului care va oficia slujba. Iar dascalul va fi un robot care are capacitatea de a imita vocea lui Pavarotti. Si la intrarea in biserica va fi un dispozitiv care sa te identifice dupa verificarea amprentelor si a retinei. Dupa aceasta verificare, dispozitivul iti va ura calduros "Welcome to Starship Enterprise!"
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 11.09.2010 at 12:31:34.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.09.2010, 12:58:16
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Talking

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Foarte buna idee. La asta nu m-am gandit. Si cand o mai evolua tehnologia nu va mai fi nevoie sa vina preotul la biserica. Apare doar o holograma de-a dansului care va oficia slujba. Iar dascalul va fi un robot care are capacitatea de a imita vocea lui Pavarotti. Si la intrarea in biserica va fi un dispozitiv care sa te identifice dupa verificarea amprentelor si a retinei. Dupa aceasta verificare, dispozitivul iti va ura calduros "Welcome to Starship Enterprise!"

mult prea tare :)))))))))))))))
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.09.2010, 13:13:21
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
daca citeati atent, acolo scrie ca e targ ecumenic sau ceva de genu...deci asa se incepe cu ecumenismul si cu unirea bisericii catolice cu BOR..degraba o sa ne bage ecumenismul pe gat

cea mai mare prostie din targ mi se pare toaca electrica...
Ai dreptate:"Târgul este o premieră și pentru Europa, datorită caracterului său ecumenic.''
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.09.2010, 20:37:23
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Foarte buna idee. La asta nu m-am gandit. Si cand o mai evolua tehnologia nu va mai fi nevoie sa vina preotul la biserica. Apare doar o holograma de-a dansului care va oficia slujba. Iar dascalul va fi un robot care are capacitatea de a imita vocea lui Pavarotti. Si la intrarea in biserica va fi un dispozitiv care sa te identifice dupa verificarea amprentelor si a retinei. Dupa aceasta verificare, dispozitivul iti va ura calduros "Welcome to Starship Enterprise!"
Ai uitat de Usi Imparatesti cu telecomanda. :)
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.09.2010, 11:29:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Atunci cand duhul lumesc isi face loc peste o anumita limita in biserica, apar glumele, ironiile, smintelile, pe seama celor sfinte. Nu este firesc.

Se cere mult discernamant in acest sens, mai ales de la preotii care chivernisesc biserica dar si de la noi. Tehnica moderna nu este rea in sine, dar cand ajunge piatra de poticnire si smintela in biserica, mai bine ne lipsim de ea. Sa ne asemanam si noi astfel Mariei, nu Martei, care "partea cea buna si-a ales".
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.09.2010, 11:46:43
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Atunci cand duhul lumesc isi face loc peste o anumita limita in biserica, apar glumele, ironiile, smintelile, pe seama celor sfinte. Nu este firesc.

Se cere mult discernamant in acest sens, mai ales de la preotii care chivernisesc biserica dar si de la noi. Tehnica moderna nu este rea in sine, dar cand ajunge piatra de poticnire si smintela in biserica, mai bine ne lipsim de ea. Sa ne asemanam si noi astfel Mariei, nu Martei, care "partea cea buna si-a ales".
Se pare ca am cam exagerat. Imi cer scuze. Dar tot nu sunt de acord cu patrunderea tehnologiei moderne in biserica. Si-ar pierde tot farmecul. Eu unul nu suport nici acum sa vad microfoane, boxe, termopane si becuri prin biserica. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi cu toaca, cadelnita sau clopote electronice.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.09.2010, 12:12:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Dar tot nu sunt de acord cu patrunderea tehnologiei moderne in biserica. Si-ar pierde tot farmecul. Eu unul nu suport nici acum sa vad microfoane, boxe, termopane si becuri prin biserica. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi cu toaca, cadelnita sau clopote electronice.
Nici eu nu sunt de acord cu multe dintre ele, dar nu dintr-un traditionalism dus la extrem, dintr-un "talibanism", ci pentru ma regasesc mult mai usor in simplitatea si firescul unor biserici construite mai intai pentru Dumnezeu, iar mai apoi pentru om. Inainte de a ne gazdui pe noi periodic, biserica este continuu "casa a lui Dumnezeu." Ar trebuie sa construim bisericile plecand de la intentia de a placea lui Dumnezeu, si apoi noua. Or, lui Dumnezeu nu cred ca-i plac lucrurile complicate fara rost, ci cele simple si totodata profunde.

Dar aceste biserici, sau mai bine spus aceste lucruri de prisos din biserici nu vor disparea atat timp cat vor fi preoti care se ostenesc mai mult in chivernisirea bisericii, decat in chivernisirea sufletelor celor pastoriti. Altfel, ca sa nu-i piarda, ar incerca sa nu-i smintesca pe nicio cale.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.09.2010, 12:13:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Se pare ca am cam exagerat. Imi cer scuze. Dar tot nu sunt de acord cu patrunderea tehnologiei moderne in biserica. Si-ar pierde tot farmecul. Eu unul nu suport nici acum sa vad microfoane, boxe, termopane si becuri prin biserica. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi cu toaca, cadelnita sau clopote electronice.
Exista si asa ceva ...
http://www.mediafax.ro/life-inedit/c...-iulia-2928819
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.09.2010, 12:17:38
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Eu nu inteleg de ce se fac investitii de astea inutile, pe cand banii ar putea fi investiti in proiecte de ajutorare a saracilor.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 13.09.2010 at 12:24:58.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
Toaca in cultul crestin costel Generalitati 8 05.07.2012 17:01:05
Despre toaca sergiu Despre Biserica Ortodoxa in general 7 05.12.2010 18:45:42
vesminte radu_ionut95 Preotul 10 02.01.2009 21:42:52
vesminte llaurentiu Preotul 10 31.03.2008 17:51:24