Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.09.2010, 15:54:21
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Exclamation ptr Cristian67

frate, tu te citesti ce-ai putut sa debitezi? ma pufneste rasul..suntem caraghiosi tare de tot..copii spun lucruri traznite:) fii crestin frate Cristian ca vad ca ai pus acolo ortodox.. pai ori ,ori?! ia spune-ne, ce carti crestine ai citit tu de ai invatat lucrurile astea?:))
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.09.2010, 15:55:31
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Da, aveti dreptate, se scrie universuri am cam uitat neutrul
Sorry
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.09.2010, 16:16:14
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
frate, tu te citesti ce-ai putut sa debitezi? ma pufneste rasul..suntem caraghiosi tare de tot..copii spun lucruri traznite:) fii crestin frate Cristian ca vad ca ai pus acolo ortodox.. pai ori ,ori?! ia spune-ne, ce carti crestine ai citit tu de ai invatat lucrurile astea?:))
ma iertati domnule judecator,si atotstiutor,ceea ce am inserat nu-mi apartine,e parerea unor oameni pe care am expus-o,apropo cine va confera aceasta ,,putere'' cu care judecati,criticati si ,,bocaniti''pe aici?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.09.2010, 16:21:08
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit @ortodoxia

si apropo frate,e un punct de vedere al stiintei,te rugam pe tine domnule ,,intelept''sa ne explici acest fenomen din punct de vedere ortodox,fiindca se pare ca avem de-a face cu un adevarat fenomen in domeniu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.09.2010, 17:00:44
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
si apropo frate,e un punct de vedere al stiintei,te rugam pe tine domnule ,,intelept''sa ne explici acest fenomen din punct de vedere ortodox,fiindca se pare ca avem de-a face cu un adevarat fenomen in domeniu.
of, frateCristian.. diferenta dintre noi doi e ca suntem in acelasi loc insa eu stiu unde suntem tu inca nu.. suntem in rahat panapeste cap, suntem batjocoriti de demoni pe toate caile, sclavagiti, umiliti, si nenorocitii si blestematii de ei nu se multumesc cu atat ci ne dau si "sperante" sau ne dau "de gandit" tot felul de "iesiri" din iad-labirint, ne amagesc, ne fac sa credem ca "am vazut" vreo lumina vreo ceva, vreo iesire de aici, si noi in mandria noastra ascultam si intram in polemicile astea si debitam si primim ineptii si le inmultim si le intoarcem pe toate partile si ne murdarim cu ele, ca sunt cah Cristian, sunt "cah" intelegi? ah, ce amagiti suntem daca ai vedea si tu frate Cristian ca nu e nimic luminos ,nu e nimic de vazut si de deslusit si ca tre sa murim ca sa iesim de aici, ATAT.. pentru asta a venit aici si a murit cu noi Hristos.. din fundul strafundului iadului.. astea sunt luminite false ale ispitei ratiunii cum le numesc sfintii parinti pe cele doua vami, ale inchipuirii si a teologiei sau a ratiunii cand mintea e si mai cazuta.. caci da, de incepi sa te trezesti, in loc sa plangi, dracii iti aduc "intelesuri" duhovnicesti inca, ca tu sa te ocupi cu ele sa te ratacesti, sa te racesti si sa deznadajduiesti obosit, sa cazi in intristare si sa injuri sau sa cauti apoi alinare in placere... acoperati fata cu palmele can mai vezi astfel de ispite ,asa este, sunt atragatoare, suntem rapusi de ele, este imposibil sa le privesti si sa nu le urmezi.. sunt ademenitoare peste puterile noastre.. de asta dracii au asa o putere in acest iad asupra mintii noastre.. de asta mintea nu trebuie sa faca altceva decat sa se inchida in numele lui Iisus Hristos si sa se curete incet incet, prin cainta, umilinta si smerita cugetare.. asta nu este o explicatie despre lumi paralele ci este o zguduire a fratelui meu Cristian care a atipit intrand in ispita.. a uitat unde suntem si ce tre sa facem.. Doamne ajuta si roaga-te si pentru mine..
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.09.2010, 17:08:45
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
... Desi toate corpurile sunt destinate sa se autodistruga, simtamantul de a fi viu, acel “cine sunt eu”?, este doar o energie de 20 de wati care se gaseste in creier. Dar aceasta energie nu dispare la moarte. Una din axiomele cele mai sigure ale stiintei este aceasta: energia niciodata nu moare; nu poate fi nici creata, nici distrusa. Dar aceasta energie poate transcede dintr-o lume in alta?
ce sunt aberatiile acestea straine cu totul atat de crestinismul ortodox cat si de stiinta!!!
cum sa fie materia sau energia inteligente? materia si energia asculta neconditionat de legile fizicii.

Teoria relativitaii spune clar: E=mc^2. Echivalența masă-energie este o consecință a teoriei relativității, constând în faptul că între masa totală a unui sistem fizic și energia sa totală există o relație de proporționalitate.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Echival...2%80%93energie

Legea conservarii energiei spune ca: "energia sau masa echivalenta nu poate fi creata nici distrusa". http://ro.wikipedia.org/wiki/Legea_c...83rii_energiei

sufletul omului nu este energie! constiinta omului nu vine din trup (sau din materie, energie) ci din spiritul sufletului (din cugetare, ratiune, gandire) care este alcatuit dintr-o substanta total diferita de materie si energie si care nu intra sub incidenta legilor fizicii. aceasta este invatatura crestin ortodoxa.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.09.2010, 17:42:10
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
of, frateCristian.. diferenta dintre noi doi e ca suntem in acelasi loc insa eu stiu unde suntem tu inca nu.. suntem in rahat panapeste cap, suntem batjocoriti de demoni pe toate caile, sclavagiti, umiliti, si nenorocitii si blestematii de ei nu se multumesc cu atat ci ne dau si "sperante" sau ne dau "de gandit" tot felul de "iesiri" din iad-labirint, ne amagesc, ne fac sa credem ca "am vazut" vreo lumina vreo ceva, vreo iesire de aici, si noi in mandria noastra ascultam si intram in polemicile astea si debitam si primim ineptii si le inmultim si le intoarcem pe toate partile si ne murdarim cu ele, ca sunt cah Cristian, sunt "cah" intelegi? ah, ce amagiti suntem daca ai vedea si tu frate Cristian ca nu e nimic luminos ,nu e nimic de vazut si de deslusit si ca tre sa murim ca sa iesim de aici, ATAT.. pentru asta a venit aici si a murit cu noi Hristos.. din fundul strafundului iadului.. astea sunt luminite false ale ispitei ratiunii cum le numesc sfintii parinti pe cele doua vami, ale inchipuirii si a teologiei sau a ratiunii cand mintea e si mai cazuta.. caci da, de incepi sa te trezesti, in loc sa plangi, dracii iti aduc "intelesuri" duhovnicesti inca, ca tu sa te ocupi cu ele sa te ratacesti, sa te racesti si sa deznadajduiesti obosit, sa cazi in intristare si sa injuri sau sa cauti apoi alinare in placere... acoperati fata cu palmele can mai vezi astfel de ispite ,asa este, sunt atragatoare, suntem rapusi de ele, este imposibil sa le privesti si sa nu le urmezi.. sunt ademenitoare peste puterile noastre.. de asta dracii au asa o putere in acest iad asupra mintii noastre.. de asta mintea nu trebuie sa faca altceva decat sa se inchida in numele lui Iisus Hristos si sa se curete incet incet, prin cainta, umilinta si smerita cugetare.. asta nu este o explicatie despre lumi paralele ci este o zguduire a fratelui meu Cristian care a atipit intrand in ispita.. a uitat unde suntem si ce tre sa facem.. Doamne ajuta si roaga-te si pentru mine..
Iti multumesc frate de lectia adevarata de fratie crestina pe care o impartasesti si iarta-ma pentru nesabuinta de a posta ceva stiintific(limitat)care iata te-a tulburat atat de tare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti in minuni? cristina mioara Spiritualitatea ortodoxa 13 23.09.2011 10:29:44
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 17:31:52
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 40 18.07.2008 15:51:05
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 35 16.01.2008 22:53:38