Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.07.2012, 23:22:27
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ce ati face in locul meu?

Am cam ajuns la 0 cu banii. Perspective roze nu sunt in urmatoarele 10-11 zile cam asa. Mama mea e trista din cauza neajunsurilor. Din cand in cand eu mai tehnoredactez. Am in lucru o carte pe care am luat-o neuitandu-ma la continut prea bine. Acum, pe masura ce o tehnoredactez, vad ca are la baza concepte nu tocmai ortodoxe - puterea gandirii pozitive, sa atragi lucruri pozitive in viata ta gandindu-le in mod repetat, sa ti le imaginezi repetat - chiar si bani etc. etc.

O tehnoredactez, sprijinind astfel raspandirea invataturilor, dar facand rost de niste bani in casa sau nu?

Daca pare ciudat pentru cineva, scuze.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.07.2012, 23:45:43
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Am cam ajuns la 0 cu banii. Perspective roze nu sunt in urmatoarele 10-11 zile cam asa. Mama mea e trista din cauza neajunsurilor. Din cand in cand eu mai tehnoredactez. Am in lucru o carte pe care am luat-o neuitandu-ma la continut prea bine. Acum, pe masura ce o tehnoredactez, vad ca are la baza concepte nu tocmai ortodoxe - puterea gandirii pozitive, sa atragi lucruri pozitive in viata ta gandindu-le in mod repetat, sa ti le imaginezi repetat - chiar si bani etc. etc.

O tehnoredactez, sprijinind astfel raspandirea invataturilor, dar facand rost de niste bani in casa sau nu?

Daca pare ciudat pentru cineva, scuze.

Doamne ajuta!
Din pacate nu e deloc ciudat. Dimpotriva, ti s-a urzit o capcana in care ai cazut fara sa-ti dai seama. Un sfat anume nu pot sa-ti dau, fiindca orice ti-as spune mi s-ar parea ca sunt fals si in slava desarta. Roaga-te si fa ce-ti spune inima, pur si simplu. Din punctul meu de vedere, n-as vrea sa fiu niciodata intr-o astfel de situatie.
Dumnezeu sa-ti lumineze gandurile si drumurile.

PS - De obicei, genul acesta de compromis aduce mai degraba paguba, decat castig, iar aici ma refer la cel material.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.07.2012, 00:23:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vom da raspuns pentru pacatele cu fapta, cu vorba (spusa sau scrisa) si cu gandul. Apoi mai stim cuvintele Mantuitorului ,,Vai de cel prin care vine sminteala.'' Stiind acestea, e bine sa evitam situatiile care ne pun in pericol mantuirea.

Ceea ce la oameni este imposibil, la Dumnezeu este cu putinta. Intreaba-l si pe duhovnic.

Ce as face? Depinde in ce stare duhovniceasca m-as afla. Ca la sfaturi ma cam pricep, dar am mai calcat in strachini si eu. Am cumparat cu mult timp in urma o astfel de carte, am citit-o, apoi am citit carti duhovnicesti si m-am convins ca acea carte trebuie aruncata, alaturi de alte carti nepotrivite pentru un ortodox, pe care le mai aveam prin casa.

Daca Iisus ar fi acceptat de la satana tot aurul lumii, ar mai fi inviat? Daca Sfantul Antonie s-ar fi oprit in mijlocul pustiei sa ia discul de argint pus acolo de satana, si-ar mai fi putut continua urcusul duhovnicesc?

Cred ca as motiva ca m-am imbolnavit subit si ca nu mai pot termina de tehnoredactat cartea. Dintre doua rele, il alegem pe cel mai mic, iar dintre doua virtuti, pe cea mai mare. M-as prezenta si la medic, ca o boala acolo are oricine. Intre timp, as cauta alternative pentru surse de venituri. Ideal este sa stim sa facem cat mai multe lucruri.

Sau, poate, as cere o alta carte pentru tehnoredactare, motivandu-mi alegerea. Asta ar insemna sa sfintesc locul in jur, adica sa atrag atentia tuturor ca vom da raspuns daca smintim semenii prin publicarea unor carti nepotrivite. Daca as fi dispusa sa suport consecintele...

Si eu ma gandesc la ziua cand mi s-ar cere la seviciu sa fac ceva care mi-ar crea probleme de constiinta. De aceea, chiar imi propun sa mai urmez niste cursuri cand voi avea timp.

Dumnezeu si Preasfanta Nascatoare sa te ajute, pentru rugaciunile Sfantului Nicolae, al Sfantului Nectarie, al Sfintei Xenia si ale Tuturor Sfintilor.

Last edited by antoniap; 04.07.2012 at 10:10:11.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.07.2012, 00:26:42
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Am cam ajuns la 0 cu banii. Perspective roze nu sunt in urmatoarele 10-11 zile cam asa. Mama mea e trista din cauza neajunsurilor. Din cand in cand eu mai tehnoredactez. Am in lucru o carte pe care am luat-o neuitandu-ma la continut prea bine. Acum, pe masura ce o tehnoredactez, vad ca are la baza concepte nu tocmai ortodoxe - puterea gandirii pozitive, sa atragi lucruri pozitive in viata ta gandindu-le in mod repetat, sa ti le imaginezi repetat - chiar si bani etc. etc.

Doamne ajuta!
Daca este vorba despre o carte de psihologie, toate conceptele enuntate (gandire pozitivaatragerea lucrurilor pozitive prin gandirea si imaginarea repetata) nu cred ca intra in contradictie cu invatatura ortodoxa.

Tu personal ai un duhovnic? L-ai consultat in acest sens? Pentru ca este posibil sa faci din tantar armasar.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.07.2012, 01:58:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tehnoredactarea n-ar fi chiar cine stie, mai rau daca ai fi fost traducator.

Acum, totul depinde de credinta ta.

Generic vorbind, poti sa spui "nu fac asta chiar daca e sa mor de foame" sau sa spui "nu e cine stie ce, banii nu cad din cer".

In ambele cazuri trebuie sa-ti asumi consecintele, doar ca in primul caz sunt pe termen scurt, in al doilea pe termen lung, nu e ceva care sa mai poti schimba.

Cel mai bun raspuns pana la urma vine prin rugaciune, trebuie sa ceri doar.

Last edited by AlinB; 04.07.2012 at 02:03:05.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.07.2012, 06:28:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Acum, pe masura ce o tehnoredactez, vad ca are la baza concepte nu tocmai ortodoxe - puterea gandirii pozitive, sa atragi lucruri pozitive in viata ta gandindu-le in mod repetat, sa ti le imaginezi repetat - chiar si bani etc. etc.
Este vorba de concepții de tip New Age.

Citat:
O tehnoredactez, sprijinind astfel raspandirea invataturilor, dar facand rost de niste bani in casa sau nu?
Tehnoredactarea nu este păcat intrinsec. Nu există o poruncă "să nu tehnoredactezi!". Sarcina dv este să tehnoredactați așa cum trebuie și nu conținutul a ceea ce este tehnoredactat, conținut care ar putea fi otrăvitor pentru unii.

Este vorba de o situație pe care morala catolică o califică drept "cooperare materială la păcat", care diferă pe ici pe colo, anume prin punctele esențiale, de păcat. Pe scurt, e vorba de lucruri care contribuie la răspândirea răului în lume, lucruri care în mod ideal ar fi bine să nu fie făcute, dar care totuși nu sunt păcate, adică nu îl duc pe cel care le face la căderea din starea de grație.

Analogiile ajută mereu. Este o situație asemănătoare cu a fi barman. Sau cu a fi tehnician al aparaturii barurilor, pentru ca analogia să fie mai congruentă. Așa cum asemenea edituri sunt pâinea ereticilor, așa barul este pâinea bețivilor. Așa cum un tehnoredactor în această privință contribuie la răspândirea ereziilor, deși nu este el însuși eretic, așa un barman contribuie la răspândirea alcoolismului, fără a fi, prin asta, alcoolic. Sarcina barmanului în fața lui Dumnezeu este să fie un bun barman: să măsoare corect cantitățile de băutură, să respecte rețeta cocktailurilor, etc. Și totuși, barmanii nu vor fi judecați pentru bețiile altora, ci pentru bețiile lor și pentru furtișagurile lor. Prin urmare, meseria de barman, deși nu ar trebui să fie un ideal al unui vânzător creștin, nu este nici păcătoasă, nici lipsită de onorabilitate, așa cum meseria de curvă este păcătoasă și lipsită de onorabilitate. Vinderea alcoolului nu este păcat intrinsec, pe când vinderea trupului este păcat intrinsec.

Acuma, un lucru este bun dacă servește unui scop bun, folosindu-se de mijloace bune sau moral neutre. Dimpotrivă, un lucru este rău, deși servește unui scop bun, dacă se folosește de mijloace rele. Scopul dv, care e subzistența familiei și dv înșivă, este un scop bun. Este misiunea specială a bărbatului, lăsată de Dumnezeu încă de la vremea Genezei, de a fi provider, de a asigura cele necesare materiale și spirituale familiei lui: unul din aspectele misiunii de cap al familiei a bărbatului. Mijlocul găsit, tehnoredactarea, este un mijloc moral neutru. Clar diferit de furt, curvie, mită, etc. Prin urmare, puteți să o faceți în bună conștiință.

În speranța că ajută,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.07.2012 at 06:37:03.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.07.2012, 08:32:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
O tehnoredactez, sprijinind astfel raspandirea invataturilor, dar facand rost de niste bani in casa sau nu?

Daca pare ciudat pentru cineva, scuze.

Doamne ajuta!
Dacă ți-ai luat angajamentul că o tehnoredactezi, părerea mea e că trebuie s-o faci și nu să-ți calci cuvântul dat. Că nu te-ai prins inițial despre ce-i vorba e altă mâncare de pește și prin rugăciune și eventual spovadă sinceră la duhovnic treci tu și peste asta.
Domnul să te binecuvânteze!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.07.2012, 08:51:28
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Sf Nectarie a lucrat la o fabrica de facut tigari.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.07.2012, 14:33:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dacă ți-ai luat angajamentul că o tehnoredactezi, părerea mea e că trebuie s-o faci și nu să-ți calci cuvântul dat. Că nu te-ai prins inițial despre ce-i vorba e altă mâncare de pește și prin rugăciune și eventual spovadă sinceră la duhovnic treci tu și peste asta.
Domnul să te binecuvânteze!
La modul general vorbind, nu mi se pare un indemn bun, adica esti constient ca gresesti dar te consolezi cu ideea ca prin rugaciune si spovedanie se iarta, deci da-i inainte.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Locul copilariei dorinastoica14 Generalitati 159 04.07.2011 02:47:33
Locul nasterii Maicii Domnului NECTARIE Biserica Ortodoxa Romana 2 20.01.2011 02:05:02
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 10.01.2010 00:13:44
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 17:28:21
locul de veci Dia20_diana Eutanasia 4 14.02.2008 22:40:40