Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.11.2007, 00:44:41
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Uneori m-am intrebat care este cea mai strasnica grozavie pe care o poate face un om pe pamant? Am citit pe diferite siteuri subiecte pe aceasta tema, dar am observat ca sunt mai multe pacate situate pe ultima treapta de gravitate si din aceasta cauza nu am reusit sa aflu care este "fapta" cea mai urata. Ca de neiertat stiu ca este sinuciderea, insa nici de acesta nu sunt sigur, poate ca cei bolnavi si posedati sunt iertati de Dumnezeu, ca nu au avut discernamant cand s-au omorat.
As prefera si parerea unui preot, daca va nimeri pe aici.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.11.2007, 01:20:00
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Clasificarea pacatelor? Dupa ce criterii? Cel mai "strasnic"? Cel de neiertat?
Am gasit ceva, intr-o carte de rugaciuni:
Pacatele impotriva Duhului Sfant:
1.Necredinta sau nepasarea fata de Dumnezeu, Cel in Treime marit.
2.Ura impotriva lui Dumnezeu si a aproapelui.
3.Deznadejdea in marea milostivire a lui Dumnezeu si in purtarea de grija fata de noi, sau prea marea incredere in atotbunatatea lui Dumnezeu, incredere care te face sa savarsesti fara contenire pacate, socotind ca Dumnezeu te va ierta, chiar daca nu te indrepti. (consider ca pe-aici ar fi sinuciderea: caderea in deznadejde).
4.Erezia, sau abaterea de la dreapta credinta.

Pacatele strigatoare la cer: 1.Uciderea (si uciderea pruncilor). 2.Pacatele asemanatoare celor facute de cei din Sodoma si Gomora. 3.Oprirea platii lucratorilor. 4.Asuprirea vaduvelor si orfanilor. 5.Batjocorirea si asuprirea parintilor.

Pacatele de capetenie: 1.Mandria. 2.Iubirea de arginti. 3.Desfranarea. 4.Lacomia. 5.Invidia. 6.Mania. 7.Lenea. 8.Intristarea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2008, 23:38:39
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

raspund cam tarziu, dar abia acum citesc si eu. Intristarea e un pacat? de ce?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.02.2008, 08:23:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Hulirea numelui Lui DUMNEZEU ,este un pacat ce nu va fi iertat nicicand.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.02.2008, 17:32:11
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Uneori m-am intrebat care este cea mai strasnica grozavie pe care o poate face un om pe pamant?
Nu stiu care o fi cea mai strasnica grozavie pe care o poate face omul pe Pamant....
Stiu insa care e cel mai GROZAV lucru pe care-l poate face omul pe Pamant:)
Sa traim crestineste si sa ne sfintim inca din existenta asta...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.02.2008, 18:19:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Poi a spus Dumnezeu, ca numele pacatului cel mare se numeshte:
1)mancare, neascultare, desfranare, ca in traducere mai sadica urmeaza asta:
2)nepasare shi pofta de mandrie, razvratire shi ura pentru inaltzare shi adulare de sine, manie shi batjocura shi osandire iar dupa astea urmeaza capatarea firii scurte a dracului:
3)pofta fara minte, naluciri pripite shi spurcate, manie pentru osanda fara judecata shi dreapta socotintza

iar in final pacatele fiului t(ru)pfiei ce a lepadat ascultarea shi cuvantul lui Hristos, shi se ocupa cu
4)iscodire shi para, autoindreptatzire de sine, distrugere prin pacatuire shi infierare cu pacate, adica suicigashtiintza uciderii duhovniceshti practicata in ocultism,
5)invidie, mandrie, rautate.

Dar nu numai astea sunt mari, ci orice neascultare cat de mica duce la moarte mai devreme sau mai tarziu, ca orice pacat, pedeapsa neascultarii este moartea, doar atat ca din unele pacate vei fi iertat mai ushor, din unele patimi ieshi mai repede, deci diferentza intre ele este nu sentintza ca toate pacatele oricat de mici shi oricat de mari, sentintza lor este moartea, doar atat ca mantuirea itzi este mai ushoara sau mai grea, shi chinurile spre indreptare sunt mai mici sau mai mari.... aici gasim diferentze intre ele...

Dar Dumnezeu care are stapanire asupra a tot trupul se milostiveshte shi ajuta tot omul care nadajduieshte in Marea milostivire a lui Dumnezeu shi il striga, ii traieshte shi ii asculta sfaturile shi Cuvintele, ca Dumnezeu nu judeca pe nimeni, ca lumea s-a judecat cu Dumnezeu, ca cine Crede in Hristos shi in Cine l-a Trimis shi pe cei pe care I-a trimis se Mantuieshte ca sa se intoarca shi sa nu moara shi sa ramana Viu, iar cine nu crede s-a shi judecat deja... asha ca shi parintzii care in pustie au mancat mana, dar au murit. Dar ferice de cei ce nu au vazut dar au crezut, shi se refera la Scripturile VT, care vorbesc nu numai ca Mesia v-a sosi, in sensul ca a venit prin Miraculoasa nashtere dein Preasfanta Fecioara, ci shi ca poate ca se deslusheshte ca Hristos impreuna cu Tatal a vorbit prin Duhul proorocilor, deci ca Hristos a fost inainte de Avraam....... deci chiar daca nimeni nu l-a vazut shi cunoscut pe Tatal, se poate deslushi din scripturi ca una era shi este shi va fi Tatal shi Fiul shi Duhul sfant care a grait prin Prooroci... asha spune Hristos, "cercetatzi scripturile, shi vetzi vedea ca ele vorbesc despre Mine", care a venit intr-ale Sale shi nu a fost primit....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.02.2008, 00:07:09
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru fiecare in parte, cred ca e pacatul nespovedit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.02.2008, 21:04:55
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Clasificarea pacatelor este mai mult o preocupare a teologiei catolice. Parintele Arsenie Papacioc se exprima in legatura cu gravitatea pacatelor mici in felul urmator: "Daca muscatura unui sarpe este mortala,dupa aceea poate sa te muste si un crocodil"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Treptele pacatului ! cristiboss56 Pocainta 2 01.03.2013 21:31:33
Vederea pacatului Traditie Generalitati 27 24.10.2011 15:22:58
Moartea-consecinta a pacatului? oni91 Din Vechiul Testament 60 03.11.2008 15:19:40