Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2009, 17:58:01
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Esti om sau maimuta ?

1. Daca esti un ateu convins si sti sa iti aperi bine conceptul, te invit sa iti impartasesti parerile, ideile si fundamentele pe care le deti in vederea unei concluzii finale care sa demonstreze fara echivoc adevarul nu asa cum il vedem si percepem noi, ci asa cum este el reprezentat de realitatea inconjuratoare noua.
2. Daca te tragi din maimuta, as dori ca mai intai de toate sa ne vorbesti putin despre arborele genealogic din care te tragi, provi.
3. De asemenea, va trebui sa ne lamuresti si de niste trasaturi corporale si de caracter, care sa te lege de stramosii pe care ii vei expune.
4. De asemenea m/ar interesa foarte mult sa stiu cate putin din istoria parintilor tai, in cazul in care nu esti dsuficient de "documentat", si cu lux de amanunte, daca pregatirea iti permite acest orizont.

Cam atat pentru inceput.
Daca moderatorii forumului vor gasi de cuviinta sa mute topic-ul in alta sectiune, ramane la atitudinea dumnealor. Si daca am starnit incomoditati in privinta aceasta scuzele mele.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2009, 19:20:53
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Dumnezeu l-a creat pe om în ziua a VI-a:
-după Chipul Său: “a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său”(Fac. 1:27).
- l-a făcut printr-un act direct si personal deosebit de tot ceea ce a creat până atunci: “luând Domnul Dumnezeu tărână din pământ, a făcut pe om si a suflat lui suflare de viată si s-a făcut omul fiintă vie”(Fac.2:7). Desi aici sunt prezentate ca două momente separate, trupul si sufletul au fost făcute simultan.
-omul a fost creat bărbat si femeie: “a făcut bărbat si femeie” (Fac.1:27). După ce a fost creat Adam, Dumnezeu i-a făcut si un“ajutor potrivit”(Fac.2:18). Eva(viată) a fost făcută din coasta lui Adam(din pământ). Desi în Sf.Scriptură spune că lui Adam i-a fost luată o coastă pentrua fi făcută Eva, noi vedem că nu ne lipseste nici o coastă. Totusi nu trebuie să ne îndoim de acele cuvinte deoarece abia după căderea în păcat trupurile li s-au transformat în cele pe care le avem si noi astăzi.


pentru că în v.26 se spune “să facem om după chipul si după asemănarea Noastră” iar în v.27 nu se mai mentionează nimic despre asemănare( “a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său” ), ne dăm seama că aceasta a devenit scopul creării omului: omul a fost creat de Dumnezeu după chipul Său si cu scopul de a deveni sfânt.
Chipul lui Dumnezeu în om înseamnă: gândire, sentiment, vointă liberă (trăsăturile sufletului).
Înainte de a păcătui, trupul lui Adam si al Evei <spun Sf.Părinti>era un trup luminos, asemănător cu trupul lui Iisus, după ce a înviat din morti, cu care a trecut prin usile încuiate. După ce au păcătuit, trupul lor li s-a schimbat (au primit îmbrăcăminte de piele Fac.3:21), devenind muritor, slab, bolnăvicios (printr-un om a intrat păcatul în lume si prin păcat moartea Rom 5:12).

Sufletul omului:
-Este imaterial, rational si nemuritor.
-Ecclesiast 12:7 trupul“ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat”.
-Matei 22:32 “Eu sunt Dumnezeul lui Avraam si Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov? Nu este Dumnezeul mortilor ci al viilor”.
-Cele trei însusiri ale sufletului sunt: ratiunea, simtirea si vointa liberă.

Trupul omului:
- Omul se ridică deasupra celorlalte vietuitoare nu numai prin suflet ci si prin trupul său deoarece, după cuvintele Sf.Ap.Pavel, “trupul vostru este templu al Duhului Sfânt”(I Cor.6:19).
Întregul neam omenesc se trage din Adam si Eva: “a făcut dintr-un sânge tot neamul omenesc”(F.A. 17:26) “Tu ai făcut pe Adam si tu ai făcut pe Eva, femeia lui, pentru a-i fi ajutor si sprijin, si din ei s-a născut neamul omenesc.”(Tobit 8:6).
Numai prin prisma strămosilor comuni, putem întelege universalitatea păcatului strămosesc si universalitatea mântuirii în Hristos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2009, 09:11:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Mi'ar fi scarba de viata si de tot, daca m'as trage dintr'o maimuta. Bucuria imensa o am insa atunci cand stau singur cu mine, sau cu oamenii dragi, si imi dau seama cata adancime are sufletul meu si al celor de langa mine.

Faza comica

Profesorul: Copii, omul a fost creat de Dumnezeu din pamant...
Elevul: Tatal meu spune ca ne tragem din maimuta.
Profesorul: Nu ma intereseaza cazul familiei tale, eu aici vorbesc despre restul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.11.2009, 09:25:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Mi'ar fi scarba de viata si de tot, daca m'as trage dintr'o maimuta. Bucuria imensa o am insa atunci cand stau singur cu mine, sau cu oamenii dragi, si imi dau seama cata adancime are sufletul meu si al celor de langa mine.

Faza comica

Profesorul: Copii, omul a fost creat de Dumnezeu din pamant...
Elevul: Tatal meu spune ca ne tragem din maimuta.
Profesorul: Nu ma intereseaza cazul familiei tale, eu aici vorbesc despre restul.
Hai că m-ai făcut să râd ! ! ! Poate o citește și Topcat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.11.2009, 09:32:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Hai că m-ai făcut să râd ! ! ! Poate o citește și Topcat !
Sau intervine mai mult ca sigur ai2
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.11.2009, 10:11:28
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Cine a zis ca e maimuta? Deja folosesti exagerari care nu arata decat ca nu cunosti subiectul si, mai mult, vrei sa inclini balanta in favoarea unui raspuns prin folosirea unui apel la ridicol (eroare de logica). Deci, cine a zis ca e maimuta?

Citat:
În prealabil postat de Eutifievv_emi Vezi mesajul
1. Daca esti un ateu convins si sti sa iti aperi bine conceptul, te invit sa iti impartasesti parerile, ideile si fundamentele pe care le deti in vederea unei concluzii finale care sa demonstreze fara echivoc adevarul nu asa cum il vedem si percepem noi, ci asa cum este el reprezentat de realitatea inconjuratoare noua.
Nu ceri prea mult pentru o discutie pe forum? "concluzii finale"?? Folosesti expresii mult prea pretentioase pentru o discutie pe forum.

Citat:
2. Daca te tragi din maimuta, as dori ca mai intai de toate sa ne vorbesti putin despre arborele genealogic din care te tragi, provi.
Oamenii si maimutele au un stramos comun. Cat despre arborele genealogic, poti gasi destule informatii pe google.
Citat:
3. De asemenea, va trebui sa ne lamuresti si de niste trasaturi corporale si de caracter, care sa te lege de stramosii pe care ii vei expune.
Ce trasaturi de caracter aveau acei stramosi si cum crezi ca as putea dovedi asta? Au murit acu' multe mii de ani!
Citat:
4. De asemenea m/ar interesa foarte mult sa stiu cate putin din istoria parintilor tai, in cazul in care nu esti dsuficient de "documentat", si cu lux de amanunte, daca pregatirea iti permite acest orizont.
Ce treaba au parintii mei cu subiectul topicului? Sau vorbeai metaforic? Sincer, nu am inteles. Daca vorbeai metaforic, iti pot recomanda o care care are ca subiect exact evolutia umana. Din pacate acum nu-mi amintesc titlul dar, daca vrei, pot face un drum pana la librarie sa aflu.
Aici vreau sa insist asupra formularii "suficient de documentat". Suficient de documentat poate sa nu fie nici un nobelist care cu asta se ocupa! Eu, care am alta ocupatie, nu trebuie sa fiu toba de carte evolutionista ca sa cred in aceasta teorie. Ai vrea sa reinventez eu roata? Sunt multe informatii care le ia de bune pentru ca:
1) nu sunt expert in toate domeniile care sustin evolutionismul si nici nu e nevoie sa stii tot ca sa crezi intr-o teorie.
2) exista experti care verifica acele afirmatii si, asa cum s-a intamplat inclusiv in evolutionism, falsurile sunt dovedite pana la urma. Deci, sansele ca eu sa stiu ceva eronat scad permanent.

Citat:
Cam atat pentru inceput.
Daca moderatorii forumului vor gasi de cuviinta sa mute topic-ul in alta sectiune, ramane la atitudinea dumnealor. Si daca am starnit incomoditati in privinta aceasta scuzele mele.
Tu vii si ceri niste dovezi "finale". Nu stiu exact cam ce-ai vrea dar, sa zicem ca noi venim cu dovezi si tu nu esti convins. Care-i relevanta? Dovezile exista si se tot descopera in fiecare zi. Daca vrei sa accepti sau nu realitatea, este problema ta. Evolutionismul nu este mai mult sau mai putin corect in functie de verdictul tau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.11.2009, 10:13:11
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sau intervine mai mult ca sigur ai2
Corect!
Totusi era sa ratez acest topic din cauza ca e la Sfanta Scriptura si eu nu intru aici mai deloc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.11.2009, 10:44:24
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Mi'ar fi scarba de viata si de tot, daca m'as trage dintr'o maimuta. Bucuria imensa o am insa atunci cand stau singur cu mine, sau cu oamenii dragi, si imi dau seama cata adancime are sufletul meu si al celor de langa mine.
E doar impresia mea sau din postarea ta razbate o doza de egocentrism?
Sa-ti spun cum vad eu lucrurile relativ la "tragerea din maimuta". Omul si maimuta au un stramos comun. Noua, nu stiu de ce ar trebui sa ne fie scarba ca am luat-o pe un alt drum care e, zic eu, mai bun. Mai bun in sensul ca specia umana a reusit sa aiba realizari incredibile si absolut imposibile pentru verii nostri. Poti sa te indoiesti de mersul pe luna dar, calculatoarele la care ne "batem" in idei sunt rodul unor teorii si progrese tehnologice de neimaginat inclusiv oamenilor acum 100 de ani, daramite celorlalte primate. Omu a coborat din copac si a inventat arta, stiinta insa modul cum unii inteleg sa foloseasca progresele stiintei arata ca n-am coborat de tot! O concluzie sustinuta de evolutionism. Inca semanam prea mult in comportament nu doar cu maimutele ci si cu alte specii mai putin evoluate. nu degeaba in zodiacul chinezesc oamenii sunt caracterizati folosind trasaturile unor animale. Semanam prea mult cu rudele noastre. Diferenta pur si simplu nu e atat de mare. Inca nu avem un creier suficient de dezvoltat si, ce-i mai grav, avem un creier susceptibil erorilor de tot felul. Avem si alte ramasite evolutioniste care ne departeaza binisor de conceptul de "inteligent design". Un exemplu ar fi sfarcurile la barbati. N-au niciun rol, dar exista. Evolutionismul explica astfel de aberatii pe cand un proiect inteligent nu.

Mi-ar fi intr-adevar scarba sa stiu ca m-am tras din maimuta si am ajuns sa fiu sclavul superstitiilor!

Cand fac parte dintr-o specie care are destule defecte dar a dat un individ (ateu printre altele) care a patentat mai bine de 1000 de inventii, ma simt bine ca am evoluat atat de mult. Da, e si asta o parere egocentrica dar e bazata pe dovezi, nu pe credinte.

De ce sa-mi fie rusine ca am parcurs un drum atat de lung si greu? Astea sunt realizarile noastre.

Citat:
Faza comica

Profesorul: Copii, omul a fost creat de Dumnezeu din pamant...
Elevul: Tatal meu spune ca ne tragem din maimuta.
Profesorul: Nu ma intereseaza cazul familiei tale, eu aici vorbesc despre restul.
Restul care nu s-au tras inca de tot? :D
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.11.2009, 10:46:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Corect!
Totusi era sa ratez acest topic din cauza ca e la Sfanta Scriptura si eu nu intru aici mai deloc.
Nu mai e ! ! ! A fost mutat.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.11.2009, 11:23:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifievv_emi Vezi mesajul
1. Daca esti un ateu convins si sti sa iti aperi bine conceptul, te invit sa iti impartasesti parerile, ideile si fundamentele pe care le deti in vederea unei concluzii finale care sa demonstreze fara echivoc adevarul nu asa cum il vedem si percepem noi, ci asa cum este el reprezentat de realitatea inconjuratoare noua.
2. Daca te tragi din maimuta, as dori ca mai intai de toate sa ne vorbesti putin despre arborele genealogic din care te tragi, provi.
3. De asemenea, va trebui sa ne lamuresti si de niste trasaturi corporale si de caracter, care sa te lege de stramosii pe care ii vei expune.
4. De asemenea m/ar interesa foarte mult sa stiu cate putin din istoria parintilor tai, in cazul in care nu esti dsuficient de "documentat", si cu lux de amanunte, daca pregatirea iti permite acest orizont.

Cam atat pentru inceput.
Daca moderatorii forumului vor gasi de cuviinta sa mute topic-ul in alta sectiune, ramane la atitudinea dumnealor. Si daca am starnit incomoditati in privinta aceasta scuzele mele.
1. Nu exista demonstratii fara echivoc, exista insa teorii stiintifice bazate pe fapte, pe baza carora se pot trage niste concluzii.
2. Filogenetic, sintem maimute in acelasi fel in care sintem pesti
3. Cum am mai spus si in alte topicuri, toate caracteristicile umane se regasesc intr-o forma incipienta sau mai dezvoltata in semenii nostrii ne-umani: altruism, comportament social, inteligenta, memorie, limbaj etc. Si asta ca sa nu ma refer la asemanarile fizice, evidente.

4. Studiile despre DNAul mitocondrial arata ca cel mai recent stramos comun tuturor oamenilor care azi se tirasc pe Pamint a trait acum 170.000 de ani
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Esti pregatit? vultur77 Generalitati 1 23.11.2011 00:29:41
esti varsta de 33 ani una fatidica? ingerul_pazitor Generalitati 46 02.01.2011 20:30:57
Iubeste-ma asa cum esti tu ! VIDEO carmina Mari Duhovnici si predicile lor 10 21.03.2009 20:37:29
Iubeste-ma asa cum esti tu TeoH Generalitati 3 11.09.2008 18:48:12