Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 21.11.2010, 08:30:24
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunt prea puține detalii pentru a construi o imagine. Vorbiți de certuri pentru bani, dar, judecând numai după exemplele date, ar putea fi vorba de un soț care suferă de gelozie, de fapt.
În ceea ce privește banii, soția mea și cu mine am rezolvat această problemă într-un fel foarte simplu. Fiecare este cu banii lui. Avem un "fond comun" (așa îl numim noi), din care plătim cheltuielile comune prin natura lor (alimentele, întreținerea, cheltuieli legate de grădinițele și școlile copiilor). Din cauză că eu mănânc considerabil mai mult decât nevastă-mea, am stabilit ca acest fond să suporte și cheltuieli legate de cosmeticale (de tip creme de față) precum și dresurile. Dar nu și coaforul. În condiții obișnuite, în care amândoi lucrăm, acest fond este alimentat în cote egale de noi. În prezent, soția mea fiind în concediul de creștere a copilului, alimentez eu în cotă de 75 % și ea în cotă de 25 %. Toate celelalte cheltuieli personale, coaforul ei, rochiile ei și ce își mai cumpără ori cheltuie, din banii ei sunt făcute. La fel și eu. Pentru ce să suporte ea cheltuielile legate de pescuitul meu, de jocurile mele de noroc, de cărțile pe care eu vreau să le citesc ori de acțiunile mele de caritate ? În felul acesta, nu știu dacă ne-am certat de 3 ori pentru bani în cei 16 ani de căsătorie. Bineînâțeles, am găsit totuși alte motive să ne certăm, fiindcă atunci când există un duh de ceartă, găsirea motivelor nu e o problemă: dar nu de la bani.

De aceea, vă sfătuiesc să stabiliți asemenea lucruri de la început. Regulile clare reduc motivele de ceartă. Cel puțin pe cele din domeniul reglementat...

Imi ingadui sa adaug si eu obiceiul familiei mele.La noi banii reprezinta un fond comun. Ne consultam asupra tuturor cheltuielilor care revin familiei, asupra economiilor care pot fi facute, asupra binefacerilor.Niciunul nu avem obiceiuri costisitoare.Dar nu ne lipsesc niste bani - o suma modica,de bun simt, pe care o purtam la noi in permanenta. Suntem sinceri unul fata de altul in tot ce facem.Secretul unei casnicii este sinceritatea si impreuna lucrare, sprijinul reciproc, intrajutorarea; cand unul zice, celalalt sa aiba rabdare si sa taca. Implicarea in comun aduce unitate si intelegere, cimenteaza dragostea. Dar daca este credinta, multe binefaceri izvorasc in familia aceea.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
ce parere aveti despre tarot tarot Generalitati 10 11.10.2010 11:32:43
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56
Ce parere aveti despre margarina? emiliabirgau Generalitati 33 03.09.2009 20:16:48
Ce parere aveti despre antropozofi ??????? ARHANGHELUL Generalitati 10 07.01.2007 17:47:54