Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.03.2010, 02:27:39
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Miscarea de rezistenta a poporului roman impotriva deznationalizarii

Eu stau si ma uit ce se da prin mass-media:
foarte putina muzica romaneasca,foarte putine filme romanesti,aproape nimic despre modul de viata al stramosilor nostri.
Produsele romanesti tipice sunt nepromovate,stilul de viata romanesc pastoral e dispretuit ,vedem anti-publicitate la locurile de vacanta din Romania si alte multe ca acestea.
Pe langa asta vedem agresiuni si pe alte planuri asupra neamului romanesc.Una din ele este ca viata devine grea in Romania si romanii sunt fortati sa plece din Romania si acolo se deznationalizeaza.
De aceea parintele Justin Parvu probabil a zis sa nu se ia pasapoartele ca asta a fost mila lui Dumnezeu prin care oamenii simpli crestini ortodocsi romani puteau fi tinuti in Romania.
Dar parintele Justin Parvu a fost gasit vinovat de iubire fata de neamul sau se pare.

Vad ca si pe Trinitas TV (desi acolo se promoveaza un pic neamul romanesc uneori) in loc sa se dea o muzica buna romaneasca populara din fluier,din caval sau alte muzici romanesti este data muzica straina de neamul romanesc adica muzica simfonica.

Oare Preasfanta Treime a facut ceva rau?
Eu nu cred.
Si Presfanta Treime a facut neamurile fiecare neam cu specificul sau national.Normal se poate ca neamul sa devina crestin ortodox fara ca specificul sau national sa fie anulat.Cum se poate asa aceasta e o taina si tainele nu se expun algoritmic.Algoritmul nu e decat o simplificare.Se poate asa ca neamul sa devina crestin ortodox dar fara sa se deznationalizeze prin lucrarea Preasfintei Treimi asupra neamului.
La dacii acum romani vedeti aceasta cum in acesti multi ani Preasfanta Treime a lucrat si rezultatele lucrarii s-au transmis prin oameni,prin traditii,prin muzica,prin stilul de viata (cum era facute casele,cum erau hainele,cum se purtau oamenii intre dansi,cum stateau la masa si cate si mai cate) si s-a facut o zestre crestin ortodoxa romaneasca asa de frumoasa.A lucrat Preasfanta Treime prin Sfanta Biserica crestin ortodoxa romana.
(nu zicem "care pretutindenea esti si toate le implinesti"?).

Iar dacii au fost foarte apropiati de crestin ortodoxie si de acum 2000 de ani sunt crestini ortodocsi.
La romani in stilul de viata,in muzica in obiceiuri in vorba putem percepe taina.
Chiar un mare roman Lucian Blaga si zicea referitor la neamul romanesc:
"Eu nu strivesc corola de minuni a lumii si nu ucid cu mintea tainele ce le intalnesc".Prin minte se refera la mandrie,la gandire superficiala.Cand ne insela dracii si ne mandrim ni se pare ca le stim pe toate si ce zicem noi are valoare de dogma sau de adevar absolut. Eu stiu de la mine insumi de aceasta foarte grea boala dar nadajduiesc la Dumnezeu preamilostivul sa ma vindece.

Probabil aceasta e lucrarea dracilor care doresc sa distruga neamul romanesc.


Eu nu stiu ce am putea sa facem noi in viata noastra.
Poate am putea incepe cei care stam in Romania sa cumparam mancare romaneaca,sa mergem in vacanta in Romania,sa incepem sa citim istoria noastra,sa aflam de la oamenii mai batrani de la sate si eventual sa inregistram obiceiuri,istorisiri si altele ca acestea.
Sa incercam sa pastrasam aceasta zestre de o valoare inestimabila.
Sa mai vizitam obiective istorice,sa vedem cum sunt taranii din Romania vorbind cu dansii etc.

Last edited by mihailt; 18.03.2010 at 02:34:43.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.03.2010, 02:53:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Bine se zice ca omul este fiinta cea mai contradictorie.

Oare nu tu frate impreuna cu milioane de multi altii sunteti acei inselati care in 89 au ales ca toate acestea enumerate de tine sa se intimple in tara?

Citeodata stau si ma intreb cum de se pot unii contrazice asa de abundent, adica in absolut tot ce spui mai sus.

Nu tu si toti romanii i-ati chemat cu avint pe investitori sa va spele la cap cu tv-ul,... pe fugari, pe monarhisti, pe securistii fugiti de zeci de ani ca sa va aduca capital, si impreuna cu el toate scursorile din ghenele de gunoi ale capitalismului?..ca doar lucrurile de calitate si le tin ei acol pentru ei si oricum nu suntem pregatiti pentru civilizatie...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.03.2010, 03:06:48
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Andrei eu nu am facut revolutie.
Iar in timpul regimului comunist satul romanesc nu s-a distrus asa cum se distruge acum.
Lasa legendele care le-ai auzit pe nu stiu unde ca nu sunt asa.
Nu uita ca pe stema Romaniei de atunci alaturi de ciocan era secera care reprezenta pe cei de la sate.
Dl Ceausescu a fost un mare patriot roman.
Si nu este deloc cum zic unii ca atunci ar fi fost distrusa BOR ca nu e asa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.03.2010, 03:23:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate Andrei eu nu am facut revolutie..
Vad ca numai aici m-ai inteles in rest eu nu am contestat ce spui

TU nu ai facut revolutie, dar ai sustinut gasca de banditi si golani care au pradat-o ca daca nu era asa ar fi fost o a doua revolutie de nimicire a nimicitorilor, intelegi?

Insa ce s-a intimplat niste golani care te-au pacalit cu abureli ieftine l-au dat jos pe alt golan criminal, nea Nicu care a meritat sa fie impuscat, nu o dat ci de zeci de ori.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.03.2010, 03:30:23
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Daca om fi gresit in trecut asta nu inseamna ca trebuie sa gresim in continuare ca asta ar fi deznadejde.
Iar parerea mea e ca dl Ceausescu nu ar fi trebuit impuscat.
Romania atunci era o tara suverana care depindea numai de Dumnezeu si ce e mai bine de atat?Ca Dumnezeu e bun,e milos,e bland e drept.
Fusese atunci scoasa Romania de sub influenta Rusiei dar si de sub influenta altor puteri care inselate de duhuri rele doresc distrugerea neamului romanesc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.03.2010, 09:12:04
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Departe de nostalgiile comunistoide pe care le afisezi, alintand cu "domnul" pe cel ce darama biserici inchinate Dumnezeului pe care pretinzi ca-l venerezi, as vrea sa te intreb, mihailt: de ce nu iei in considerare ipoteza conform careia romanii se schimba? Din perspectiva ta, atata timp cat romanii nu raman la obiceiurile si apucaturile pe care le crezi tu esentiale, ei se leapada de "romanism". "Romanismul" pe care-l plangi tu nu a disparut, ci s-a transformat in ultimele decenii, ajungand de nerecunoscut pentru tine. Si uite si un secret: nu lumea se va schimba ca sa se aseze in matca pe care tu ai inchipuit-o, ci tu te vei adapta sau vei ramane pe din afara.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.03.2010, 10:35:29
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit Pt Mihailt

Sa nu uitam ca Rusia a fost si este un puternic stalp al ortodoxiei .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.03.2010, 11:10:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Eu stau si ma uit ce se da prin mass-media:
foarte putina muzica romaneasca,foarte putine filme romanesti,aproape nimic despre modul de viata al stramosilor nostri.
Produsele romanesti tipice sunt nepromovate,stilul de viata romanesc pastoral e dispretuit ,vedem anti-publicitate la locurile de vacanta din Romania si alte multe ca acestea.
Pe langa asta vedem agresiuni si pe alte planuri asupra neamului romanesc.Una din ele este ca viata devine grea in Romania si romanii sunt fortati sa plece din Romania si acolo se deznationalizeaza.
De aceea parintele Justin Parvu probabil a zis sa nu se ia pasapoartele ca asta a fost mila lui Dumnezeu prin care oamenii simpli crestini ortodocsi romani puteau fi tinuti in Romania.
Dar parintele Justin Parvu a fost gasit vinovat de iubire fata de neamul sau se pare.
Nimic pe lumea asta, nici macar crestinismul nu are dreptul sa lege o persoana de un loc sau un crez.
Nimeni, absolut nimeni!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.03.2010, 12:21:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Miscarea asta ar trebui sa se desfasoare pe OTV, ProTV, ManeleTV, TelenovelaTV.

E probabil singura sansa sa nimereasca acolo unde se afla acum romanul care si-o pierdut identitatea, demnitatea, credinta, timpul, etc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.03.2010, 13:05:44
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

[quote=mihailt;225113]Eu stau si ma uit ce se da prin mass-media:
foarte putina muzica romaneasca,foarte putine filme romanesti,aproape nimic despre modul de viata al stramosilor nostri.
Produsele romanesti tipice sunt nepromovate,stilul de viata romanesc pastoral e dispretuit ,vedem anti-publicitate la locurile de vacanta din Romania si alte multe ca acestea.
Pe langa asta vedem agresiuni si pe alte planuri asupra neamului romanesc.Una din ele este ca viata devine grea in Romania si romanii sunt fortati sa plece din Romania si acolo se deznationalizeaza.
De aceea parintele Justin Parvu probabil a zis sa nu se ia pasapoartele ca asta a fost mila lui Dumnezeu prin care oamenii simpli crestini ortodocsi romani puteau fi tinuti in Romania.
Dar parintele Justin Parvu a fost gasit vinovat de iubire fata de neamul sau se pare.

Vad ca si pe Trinitas TV (desi acolo se promoveaza un pic neamul romanesc uneori) in loc sa se dea o muzica buna romaneasca populara din fluier,din caval sau alte muzici romanesti este data muzica straina de neamul romanesc adica muzica simfonica.
.................................................. .................................................. .......................
Frate, am o rugaminte pe care te rog sa nu mi-o iei in nume rau , in nici un fel de rautate, si sa o primesti ca pe o invitatie frateasca : am vazut modul tau de postare, preocuparile si patima cu care postezi acolo unde te atrage, te rog autodefineste-ti orientarea religioasa si profunzimea ei, parerea si sentimentele fata de natia romana, de istoria, cultura si limba acestui neam, de locul si rorul Romaniei intre celelalte natii surori ortodoxe.
Fa aceasta cit mai pe scurt, intro singura propozitie, cu cuvinte putine dar foarte expresive .
Este o invitatie si o dorinta sincera la ,,autodeterminare". Daca nu agreezi propunerea te rog sa ma ierti si sa consideri ca nici nu am vorbit amindoi despre asa ceva !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 13:58:23
Spovedanie neterminata a poporului meu C.tin Pocainta 20 08.01.2009 02:52:26
Dreapta credinta a poporului roman phradmon Biserica Ortodoxa Romana 33 26.10.2008 10:57:00
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13