Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2010, 22:02:33
5s5t6e7f8 5s5t6e7f8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit Vremea impacarii.

Am spus persoanei care m-a ranit cumplit ca o iert,i-am spus Domnului ca o iert, am ajuns sa-i inteleg neputinta,dar,tot trista si innegurata sint.Nu reusesc sa ma eliberez cu adevarat si o cansider o tema pe care Domnul mi-a dat-o de rezolvat.Nu vreau sa abandonez lupta cu mine dar mi-e teama de cit voi reusi in viitor in aceasta lupta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2010, 23:12:20
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de 5s5t6e7f8 Vezi mesajul
Am spus persoanei care m-a ranit cumplit ca o iert,i-am spus Domnului ca o iert, am ajuns sa-i inteleg neputinta,dar,tot trista si innegurata sint.Nu reusesc sa ma eliberez cu adevarat si o cansider o tema pe care Domnul mi-a dat-o de rezolvat.Nu vreau sa abandonez lupta cu mine dar mi-e teama de cit voi reusi in viitor in aceasta lupta.
Sa te rogi asa: "Doamne, iarta-mi pacatele mele, asa cum le iert si eu acestei persoane care m-a ranit atat de mult". Sa-L luam exemplu pe Mantuitorul. Cata batjocura n-a suferit El, si i-a iertat pe toti, si mai mult decat atat, i-a iubit. Vorbeste si cu parintele tau duhovnic. Dumnezeu sa te ajute sa scapi de aceasta cumplita stare de a nu ierta pe altii.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.03.2010, 01:17:07
5s5t6e7f8 5s5t6e7f8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Am vorbit cu parintele duhovnic si mi-a lasat posibilitatea de a alege cum sa procedez. Apoi m-a sfatuit sa merg la un mare duhovnic ,ceea ce am si facut. Aici am primit deplina dezlegare din pct. de vedere bisericesc si duhovnicescsa ma eliberez din viata ce o suport. Am mai cerut sfatul Macii Siluana de unde eu cred ca nu mi-a raspuns maica personal ci alte maici care o ajuta si am fost sfatuita sa ma eliberez in acest fel putind sa-mi traiesc viata conform dorintelor mele,iar persoana respectiva in acest fel se va mintui mai usor.Dar cum ramine cu "iubirea de aproapele" si de asemeni cu "purtati-va sarcinile unii altora"in conditiile in care persoana este si bolnava fizic.Ce o sa-i raspund eu Domnului? Dar tot trista sint.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.03.2010, 01:52:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 5s5t6e7f8 Vezi mesajul
Am spus persoanei care m-a ranit cumplit ca o iert,i-am spus Domnului ca o iert, am ajuns sa-i inteleg neputinta,dar,tot trista si innegurata sint.Nu reusesc sa ma eliberez cu adevarat si o cansider o tema pe care Domnul mi-a dat-o de rezolvat.Nu vreau sa abandonez lupta cu mine dar mi-e teama de cit voi reusi in viitor in aceasta lupta.
Pai ce te mai apasa? Mai ai inca resentimente?
Respectivul si-a cerut iertare? Sau l-ai iertat din oficiu si de fapt nu a inteles ca a gresit?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rămas bun! Sa ne vedem la Poarta Raiului! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 32 13.01.2013 19:59:29
Inchisa in intuneric ilinca_m Generalitati 22 03.04.2012 17:43:24
Moastele SF.Gheorghe aduse definitiv in Romania carmina Moaste 0 09.12.2010 09:51:54
sa ne vedem la poarta raiului! lore86 Generalitati 11 31.08.2010 22:29:54
Poarta de Aur patinina34 Despre Sfanta Scriptura 17 03.05.2009 02:20:27