Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2010, 20:11:13
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Bucurii de Craciun

Primul brad de Craciun in tara noastra

\"Primul brad impodobit cu cateva zile inainte de sarbatoarea Nasterii Domnului, a fost prezent in palatul principelui Carol I de Hohenzollern, in anul 1866. Incepand cu aceasta data, romanii au preluat obiceiul de a imbodobi bradul in apropierea Craciunului. Mentionam ca bradul era prezent la romani in anumite momente importante ale vietii: nastere, casatorie si moarte, ca pom al vietii.\"- Crestin Ortodox
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2010, 21:27:50
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Craciunul ar trebui sa fie prilej de bucurie pentru intreaga natura si un moment in care sa aratam clementa fata de fapturile create de Dumnezeu,de la pom,la animal si la om.
Personal imi provoaca o mare tristete miile de brazi taiat de Craciun si porcii aceia chinuiti in ultimul hal si nu imi pot imagina nici un crestin care cu adevarat patrunde semnificatia acestei sfinte sarbatori,bucurandu-se si cinstind nasterea Domnului cu un cutit sau un topor in mana!
Revenind la brad in sine ca simbol,cred ca ne putem multumi sa avem unul artificial pe care sa il impodobim in fiecare an si daca vrem sa miroasa a brad in casa,putem lua de la unul cateva crengutze,cred ca este suficient...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2010, 22:58:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Craciunul ar trebui sa fie prilej de bucurie pentru intreaga natura si un moment in care sa aratam clementa fata de fapturile create de Dumnezeu,de la pom,la animal si la om.
Personal imi provoaca o mare tristete miile de brazi taiat de Craciun si porcii aceia chinuiti in ultimul hal si nu imi pot imagina nici un crestin care cu adevarat patrunde semnificatia acestei sfinte sarbatori,bucurandu-se si cinstind nasterea Domnului cu un cutit sau un topor in mana!
Revenind la brad in sine ca simbol,cred ca ne putem multumi sa avem unul artificial pe care sa il impodobim in fiecare an si daca vrem sa miroasa a brad in casa,putem lua de la unul cateva crengutze,cred ca este suficient...
Da , asa este ! Uite aici un brad impodobit anul trecut la Manastirea Pasarea !
Attached Images
File Type: jpg user3247_pic6862_1262148691.jpg (62,1 KB, 13 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2010, 23:12:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Hm, mie imi plac brazii de Craciun! Si daca oricum se taie, mai bine sa stea in casa crestinului, nu sa fie aruncat in foc dupa ce a fost taiat degeaba!aca nu are simbolistica religioasa explicita, nu trebuie pus pe foc. Macar vreo 3 crengute impodobite - ca e scump cu totul - sa miroasa a brad si a portocala, sa se bucure cei care mai sunt copii...

Va doresc sa aveti cu totii masa imbelsugata si pomul impodobit de Craciun!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2010, 23:45:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Si mie imi plac brazii impodobiti, simt o bucurie si imi amintesc de copilarie...
Nu as renunta la ei decat daca ar fi interzis...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.11.2010, 06:48:23
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da , asa este ! Uite aici un brad impodobit anul trecut la Manastirea Pasarea !
Mie mi se pare ca arata foarte frumos!
In afara de faptul ca refuzam sa acceptam sacrificiul unui pomisor caruia i-au trebuit ani de zile sa se formeze asa,ca sa fie retezat intr-o clipita,mai sunt si alte avantaje:un brad artificial nu face mizerie si nu trebuie sa dai bani in fiecare an pentru a-ti lua altul.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.11.2010, 06:52:30
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hm, mie imi plac brazii de Craciun! Si daca oricum se taie, mai bine sa stea in casa crestinului, nu sa fie aruncat in foc dupa ce a fost taiat degeaba!
Pai se taie,pentru ca..inca la noi se cumpara.Cand nu vor mai fi clienti,vor inceta sa mai umple pietele inainte de Craciun cu pomisori taiati si sa faca bisnita cu ei.
Oricum,ma bucur ca pe an ce trece tot mai multi sunt cei care renunta la bradul natural in favoarea celui artificial.
As fi de acord cu ideea de brad natural de Craciun,doar in conditiile in care am cumpara unul din cei care se gasesc de cumparat cu radacina cu tot si l-am sadi la noi in curte.
Ce lucru frumos ar fi ca de fiecare data de Craciun sa sadim un pomisor in loc sa acceptam sacrificiul unuia! :)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Felicitarea de Craciun elizabeta Generalitati 23 06.12.2012 01:23:21
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 21:14:10
Retete de Craciun costel Craciunul - Nasterea Domnului 10 23.12.2009 14:26:18
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 23:15:28