Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2011, 15:45:07
Nico11 Nico11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Mesaje: 6
Implicit am nevoie de un sfat

Doamne ajuta! as vrea sa va rog sa imi dati si mie niste sfaturi ca nu prea stiu ce sa fac.la manastirea unde merg eu spovedania se face cu programare datorita faptului ca vin persoane si din alte orase, de fiecare data este foarte aglomerat si pentru a nu face drumul degeaba se fac programari.problema este ca am sunat la manastire si pana de Pasti nu pot sa ma spovedesc pentru ca este aglomerat.si nu vreau nici sa schimb duhovnicul, dar nici sa raman nespovedita de Pasti. ce credeti ca ar trebui sa fac?
va multumesc anticipat!
numai bine!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.04.2011, 15:55:00
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nico11 Vezi mesajul
Doamne ajuta! as vrea sa va rog sa imi dati si mie niste sfaturi ca nu prea stiu ce sa fac.la manastirea unde merg eu spovedania se face cu programare datorita faptului ca vin persoane si din alte orase, de fiecare data este foarte aglomerat si pentru a nu face drumul degeaba se fac programari.problema este ca am sunat la manastire si pana de Pasti nu pot sa ma spovedesc pentru ca este aglomerat.si nu vreau nici sa schimb duhovnicul, dar nici sa raman nespovedita de Pasti. ce credeti ca ar trebui sa fac?
va multumesc anticipat!
numai bine!
Daca spuneti ca aveti duhovnic, mie mi se pare simplu: vorbiti direct cu el si cereti binecuvantare sa va spovediti in alta parte, sau cereti sa va spovedeasca in afara programului de la manastire.
Presupun ca pentru dumneavoastra duhovnic nu inseamna doar un preot preferat la care va spovediti de fiecare data, ci un preot care va cunoaste bine, care va recunoaste de fiu/fica duhovnicesc(asca), cu care vorbiti nu numai la spovedanie ci si pentru alte sfaturi.
Toate cele bune!
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.04.2011, 20:58:27
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Intr-o situatie de acest gen, va puteti spovedi la alt duhovnic. Important e sa va usurati sufletul, pentru a va bucura cum se cuvine de Invierea Mantuitorului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat mariuca92 Homosexualitatea 91 26.04.2010 19:01:53
Nevoie de un sfat va rog ! andreidiniasi Umanitare 9 20.04.2010 13:04:56
am nevoie e un sfat luminitam Generalitati 36 08.09.2009 16:29:03
Am nevoie de un sfat sophia Generalitati 10 13.05.2009 02:08:32