Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 21.08.2011, 09:06:47
ronico ronico is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

. Pentru aceea, oricine ai fi, o, omule, care judeci, ești fără cuvânt de răspuns, căci, în ceea ce judeci pe altul, pe tine însuți te osândești, căci același lucruri faci și tu care judeci. Cred ca asta ne ar ajunge la toti daca am face o duminica placuta
__________________
eli eli lama sabahtani
Reply With Quote
  #72  
Vechi 21.08.2011, 10:52:51
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow ce sfaturi ???

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Sa fii tu insuti,si sa te accepti asa cum esti,cu bune si rele.
Dar sa nu incetezi niciodata sa iubesti desavarsirea.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++ Minunat si Intelept ai spus si ai si gIndit fratia ta , sa Iti ajute Dumnezeu sa faci aceasta si sa nu fie noua spre mIndrie si trufie vorbele ce sa fie spre desavIrsire si Iubire In HRISTOS amin amin amin
Eu sarmanul as dori nu da sfaturi ce a ruga pe Bunul Dumnezeu ca In Numele Domnului IISUS HRISTOS sa ne daruiasca , rabdare ,dragoste, smerenie, Intelepciune,si sal cunoastem cu adevarat si sa plinim poruncile LUI, si vesnic sa fim cu mintea In rugaciune si cu sufletul plin de iubire catre toti oameni de pe suprafata pamintului sa nu urIm , sa nu dujmanim, sa nufacem altora ce nu ne place noua ,sa fim gata sa ajutam pe cel mai slab ca noi In orce timp si Imprejurare sa multumim Bunului DUMNEZEU In Numele PreasfIntului HRISTOS pentru toate sa cautam prin comportamentul nostru ca cei care nu vad ca noi si nu au aceleasi parei cu noi , ca ei sa vada ca suntem ucenici Domnului asa cum o cere EL, sa nu certam cu ura ce sa certam cu parere de rau si sa ne doara cInd trebuie sa certam fapta aproapelui nostru sa o certam cu aceiasi masura cu care am vrea sa fim certati si noi de Dumnezeu si de frati nostri, sa plIngem si sa ne rugam ca Dumnezeu sa departeze de lanoi aceste feluri de descoperiri ca sa nu cadem din neglijenta In trufie si In mIndrie, si sa fie perzarea noatra cu aceste judecati , sa stam bine si sa cercetam ce scoatem pe gura sa ne grabimsa dam cu parul ca a gresit vreun frate, Insa sa lu lasam ca raul sa infecteze tot corpul , sa cautam sa curatim si sa desinfectam rana pIna este mica si nu sa Intins mult, ca dac vedem si nu curatim va fi vai si amar de noi .
Multe sunt de spus dar de pus In practica trebuieste In primul rInd de catre mine pacatosu si dupa aceia sa cer celor ce ma asculta si ma urmeaza.
Bunul Dumnezeu sa ne daruiasca Iertare si minte si Intelepciune ca sa facem voia lui amin amin amin

Slavit sa fie Domnul Dumnezeul nostru de acum si pIna la sfIrsitul veacurilor amin

Last edited by ioan_strainul; 21.08.2011 at 10:57:41.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 26.08.2011, 00:52:07
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Sa nu apuna soarele peste pacatele voastre-nu stiu exact cum era indemnul.


Doamne ajuta-ne!
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.08.2011, 23:01:53
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
Doresc de la voi toți, în replicile de pe topicuri să nu apară mânia, orgoliul, jignirile. Trebuie să ținem cont că suntem creștini (indiferent de confesiune). Mă doare când văd uneori că apar polemici vehemente ortodocși/catolici vs. alte confesiuni. Așa ceva ar fi ideal să dispară. Corect, nici nu putem lăsa non-ortodocșii să-și susțină vehement învățăturile lor. Frați creștini non-ortodocși, vă rog frumos expuneți mai ușor dogmele voastre și nu încercați să le "sădiți" cu vehemență. Frați creștini ortodocși, lăsați-o și voi mai calm în discuțiile cu non-ortodocșii.
În rest, vă pot sfătui pe toți să vă rugați bunului Dumnezeu cu credință și cu dragoste, să mergeți cât mai des la Biserică, să faceți fapte bune cât mai multe, într-un cuvânt, să fiți bineplăcuți înaintea bunului Dumnezeu.
Am o ultimă rugăminte la dumneavoastră toți: VĂ ROG FRUMOS SĂ MĂ IERTAȚI ȘI PE MINE, PĂCĂTOSUL CEL DINTÂI!!!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++



Multumim asa ar trebui sa fie toti care urmeaza porunca Iubitiva uni pe alti percum si Eu vam iubit pe voi.
Daruiestene Doamne Dumnezeule dragoste de tine si de aproapele nostru amin amin amin

Slavit sa fie Domnul Dumnezeul nostru acum si In veacul veacului amin amin amin
Reply With Quote
  #75  
Vechi 28.08.2011, 22:01:22
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Last edited by Nenumitul; 18.11.2011 at 14:51:55.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 29.08.2011, 07:27:42
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Nadejde,credinta,dragoste ,aceste trei cuvinte spun totul.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 29.08.2011, 19:08:24
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Iarta pe oricine de orice.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 29.08.2011, 20:23:16
Ghezuroiu George Ghezuroiu George is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Locație: Jimbolia jud. Timis
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit Sfat

Rugati-va neincetat,puterea rugaciunii este foarte mare,va spun din experienta proprie,iar cand puteti nu ezitati sa faceti cate o milostenie,indiferent cu cine!Mai am un sfat:Stiu ca este greu dar nu va lasati prada greutatilor,sunt incercari de la Bunul DUMNEZEU sa vada credinta fiecaruia,nu ne da mai mult decat putem duce!DOAMNE AJUTA la toata lumea,mai ales la dusmanii mei si celor care ma vorbesc de rau si ma ocarasc!Amin
Reply With Quote
  #79  
Vechi 29.08.2011, 22:14:13
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit Sfat

Fericit barbatul care se teme de Domnul!Foarte fr psalmul 111!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 29.08.2011, 23:21:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Pazirea dragostei si inmultirea ei reprezinta starea sufletelor noastre . De aceea trebuie o intoarcere totala din calea rautatilor spre calea Sfintei biserici . Biserica ne invata si ne ajuta sa pastram dragostea si sa ne curatim sufletul murdarit de pacate !
Sa nu uitam de iertare , de iertarea sincera , pentru ca iertarea este mijlocul prin care rodeste dragostea . Sa nu fim vicleni in dragostea noastra , pentru ca ne mintim pe noi insine si pierdem roadele ei , caci dragostea iertatoare trebuie infaptuita cu sinceritate ! Sa nu ne fie rusine sa ne cerem iertare si sa recunostem pacatele !
In fine multe sfaturi sun de dat in privinta asta , dar sa nu uitam ca Sf. Ap. Pavel sublineaza ca iubirea nu piere niciodata , fiind singura putere care invinge raul , iar iubirea lui Dumnezeu este puterea care invinge moartea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 19:46:27
Pentru tine, pentru mine!... OmuBun Rugaciuni 22 02.08.2010 16:20:54
Liturghie pentru mine ,Liturghie pentru toti! strajeru Rugaciuni 32 24.06.2010 00:01:22
Multumiri tuturor celor care s-au rugat pentru mine patinina34 Generalitati 6 26.01.2009 04:46:36