Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 14.11.2011, 22:02:00
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Pana una alta, nimeni nu a dovedit ca exista viata dupa moarte, asa ca eu nu dau vrabia din mana pe cioara de pe gard.Pana la proba contrarie, o viata am!
Perspectiva usor epicuriana,chiar si in cazul unui nivel primar de definire,precum in cazul de mai sus.Nu este noua ideea.Si nu era nici pentru Apostolul Pavel care i-a redat chintesenta erorii(I Corinteni 15:32-34).

Last edited by Scotland The Brave; 14.11.2011 at 22:04:41.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 15.11.2011, 09:58:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Moartea este o tragedie pentru parintii unui copil care moare inecat la botez. Personal nu ma intereseaza daca dumnezeu vrea sa imi ia copilul in felul asta, sau pe mine - dandu-mi vreo hepatita din lingurita de impartasanie, eu nu nu merg de buna voie si nici nu imi dau copilul de buna voie, ca nu-s ciobanasul din Miorita sa imi intampin cu bucurie moartea. Pana una alta, nimeni nu a dovedit ca exista viata dupa moarte, asa ca eu nu dau vrabia din mana pe cioara de pe gard.
Pana la proba contrarie, o viata am!
Ciobănașul moldovean a înțeles filosofia de existență a Lui Dumnezeu. El a crezut în moarte ca trecere-spre-o-mai-bună-viață.

Aici nu discutăm despre dovezi, ci despre credința pură. Unde dovezile demonstrează ceva, credința devine știință sau cunoaștere.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
impartasire, lingurita



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 21:46:58
impartasire bebelus ginabadea Impartasania (Taina Euharistiei) 11 21.02.2011 18:53:29
Deasa Impartasire NECTARIE Impartasania (Taina Euharistiei) 2 18.01.2011 15:46:52
Postul fara impartasire gavriil Postul 23 29.11.2009 19:54:37