Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.05.2012, 14:38:24
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii!

eu uneori cu mare frica ma apropii de sfintele taine caci am impresia ca am primit dezlegare cu prea mare usurinta. sf.Serafim de sarov spus-a:calea sfinteniei este durere.
mintuirea cere sacrificii uneori chear maxime,si noi sa primim hrana cereasca cu atita usurinta, cind preotul spune: cu frica de Dumnezeu cu credinta si cu dragoste sa va apropiati, este chemarea cea mare, la care iau parte toti cei pregatiti, marturisiti si dezlegati, pentru acest eveniment deosebit, la care participa insus Domnul si Mintuitorul Hristos in chip tainic.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.05.2012, 16:02:33
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
eu uneori cu mare frica ma apropii de sfintele taine caci am impresia ca am primit dezlegare cu prea mare usurinta.
Sa nu punem la indoiala judecata duhovnicului.
In rest, tot timpul ar trebuie sa ne apropiem cu frica si cu cutrem de Trupul si Sangele Mantuitorului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.05.2012, 17:53:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu intelegi. Nu am spus niciodata ca am fi vrednici de Sf. Impartasanie chiar si dupa ce ne spovedim,si nu am batut in cuie nici intervalul mai sus amintit. Spuneam doar ca in primele clipe dupa Sf. Impartasanie suntem cel mai curati posibil,caci cu fiecare clipa care trece savarsim cate un pacat (voluntar sau nu). Sper ca acum s-a inteles mai bine ce am vrut sa transmit. Deci nu recomand sa se astepte ~24 h de la spovedanie pana la impartasanie.
Raul, se poate ca dupa spovedanie sa ajungi acasa si plangi cu adevarat pentru pacatele savarsite. Dupa cateva zile de o astfel de pocainta, poti fi mai placut Domnului decat dupa stare de dupa marturisire. Asa ca nu trebuie sa generalizam. Unii pot fi cu adevarat curati dupa spovedanie, in vreme ce altii accentueaza curatirea si dupa, prin plans si rugaciune.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.05.2012, 19:19:17
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Ne impartasim daca primim dezlegare nu?
Evident! Si daca primim dezlegare,sa o facem atunci,sa nu mai asteptam inca o zi. In 24 h se pot intampla multe,putem face mii de pacate (mai mari sau mai mici).

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Raul, se poate ca dupa spovedanie sa ajungi acasa si plangi cu adevarat pentru pacatele savarsite. Dupa cateva zile de o astfel de pocainta, poti fi mai placut Domnului decat dupa stare de dupa marturisire. Asa ca nu trebuie sa generalizam. Unii pot fi cu adevarat curati dupa spovedanie, in vreme ce altii accentueaza curatirea si dupa, prin plans si rugaciune.
Posibil,insa... mare grija! Ca si aceasta poate fi inselare de la diavol! Daca preotul ne da dezlegare,pai sa ne impartaseasca atunci,de ce sa ne trimita acasa si sa ne cheme a doua zi?

Sunt cazurile acestea cand sa zicem cel ce s-a spovedit a mancat ceva dupa miezul noptii sau a baut apa si astfel preotul nu-l poate impartasi in acea zi. Dar nu ar strica sa mai faca o spovedeanie,adica inca o dezlegare si a doua zi. Cat ar dura,30 de secunde...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.05.2012, 21:38:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
eu uneori cu mare frica ma apropii de sfintele taine caci am impresia ca am primit dezlegare cu prea mare usurinta.
Citind prima spovadă, aceea în care tâlharul din dreapta Îl roagă pe Domnul să-l pomenească în împărăția Lui, am de fiecare dată o impresie de ambiguitate. Parcă e căință adevărată și totuși parcă e căință incompletă. În mod cert, omul recunoaște că este tâlhar. Recunoaște și justețea pedepsei. Mărturisește fapta. Dar nu pare, cum am spune azi, cu adevărat transformat în Cristos. Altfel spus, cu adevărat convertit. Nu e absolut evident că a suferit un "drum al Damascului" în felul lui Paul din Tars, încât te întrebi: omul ăsta, dacă ar coborî de pe cruce, nu cumva tot așa ar face ?
Ei bine, o altă constatare este cu câtă ușurință îi dă Cristos absolvirea. Nu tu canon, nu tu zece "Tatăl Nostru" și 50 de mătănii, nimic. "Bine, dom'le, ce vrei, era deja cocoțat pe cruce, când să facă un muribund canonul?" parcă văd că mi s-ar spune. Da, numai că Domnul a mai dezlegat de păcate și pe alții. "Mergi, și să nu mai păcătuiești!" e tot ce-i spune femeii ușuratice. Confesorul nostru ne absolvă cu prea mare ușurință ? Tot așa a făcut și Preotul Isus, al Cărui mandatar este.

Ceea ce noi uităm adesea este că ștergerea păcatelor este doar una dintre binefacerile Tainei Spovezii. Cea mai mare, evident, dar departe de a fi singura. Noi mai primim un dar de preț: un fel special de har lucrător sau, cum se mai numește, grația sacramentală. Aceasta ne ajută să rezistăm mai bine ispitelor data viitoare și, împreună cu Sfânta Împărtășanie, ne ajută, mai ales, să dobândim un "simț al păcatului". Nu imediat, fiindcă cel mai des Taina își arată eficiența în timp. Pe măsură ce participăm la viața de credință a Bisericii și, mai ales, pe măsură ce ne spovedim, ne împărtășim, ne spovedim iarăși, etc, percepția noastră se transformă cu totul: vedem ispitele, vedem păcatele acolo unde nu le vedeam până atunci și ne minunăm singuri de cât de orbi am fost. Dobândim ceva ce nu am avut, ceva ce la tâlharul din dreapta nu e evident: ura față de păcat, dorința de a-i plăcea Domnului nostru și de a nu-L ofensa niciodată. De aceea, eu cred, totuși, că, dacă tâlharul s-ar fi dat jos de pe cruce, el nu ar mai fi putut participa la jafuri armate. Vechii tovarăși de rele, care un timp l-ar mai fi chemat la chefuri după împărțirea prăzii, ar fi avut surprize mari cu el: modul de viață de până atunci nu l-ar mai fi atras, i-ar fi părut sec și fără sens. Așa lucrează Taina. Când Cristos îți dă absolvirea, El te ia de mână și nu mai poți să te uiți înapoi. Dacă o faci, te apucă greața îndată.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.05.2012, 22:23:50
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
... Așa lucrează Taina. Când Cristos îți dă absolvirea, El te ia de mână și nu mai poți să te uiți înapoi. Dacă o faci, te apucă greața îndată.
Frumos si adevarat. Domnul sa va binecuvinteze!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.05.2012, 23:32:50
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Sa nu punem la indoiala judecata duhovnicului.
In rest, tot timpul ar trebuie sa ne apropiem cu frica si cu cutrem de Trupul si Sangele Mantuitorului.
Doamne fereste,cum sa punem la indoiala judecata duhovnicului?prin gura lui vorbeste insus Hristos,dar am zis si eu asa ca un mare pacatos ce sunt.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.05.2012, 20:57:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multumesc pt. raspunsuri.
Probabil de pe patul de moarte, e foarte posibil sa nu te mai intorci la pacat. Si daca scapi miraculos de la moarte, cu voia Domnului iarasi e foarte posibil sa faci toate eforturile sa nu mai pacatuiesti. Dar din pacate exista si reversul medaliei. Oameni care au fost toata viata credinciosi, sa ajunga sa huleasca pe patul de moarte, sau daca raman cu vreun handicap serios. Boala si moartea sunt se pare cele mai grele incercari din viata omului. Cum spunea un personaj pe care probabil nu-l agreaza toata lumea, boala e o suferinta care tine ea in sine loc de canon. Desigur, asta daca atinge efectul scontat, pocainta, si nu duce la lepadarea definitiva de Dumnezeu. Sa ne rugam la bunul Dumnezeu sa ne ajute si sa ne intareasca pe toti sa trecem cu bine aceasta ultima si grea incercare.
Cat despre pocainta din timpul vietii, cand nu ne ameninta nimic serios... cu totii suntem poate tentati sa zicem "ei, asta e acum, mai am timp sa ma mai spovedesc o data"; cu toate ca stim bine ce se spune ca inteleptul trebuie sa traiasca ca si cum ar muri maine. Ne pare rau, intr-adevar, si poate ni se face chiar greata, si poate chiar nu ne mai putem impaca cu noi insine, ajungem sa ne consideram nevrednici, dar asta nu ajuta la nimic, pentru ca fara voia noastra ne afundam si mai rau in pacat. Asemeni unui proces patologic, o dereglare atrage dupa sine alta, si asa mai departe. Asta pana cand se indura Dumnezeu de noi si ne iarta. Nu stim cand o sa se intample asta si cat o sa mai patimim, dar trebuie sa avem incredere, ca altceva ce ne-a mai ramas? Chiar daca simtim ca ne chinuie necuratul si ne-a robit de tot, sa-I cerem ajutorul Domnului, ca doar El ne mai poate scapa, chiar daca cateodata poate avem impresia ca ne=a abandonat, ca s-a descotorosit de noi, ca ne-a dat in mana vrajmasului si nu ne mai vrea inapoi. Cata rabdare sa mai aiba si El? Pana la urma El ne scoate de fiecare data "pe cautiune" si noi facem ce facem si ne intoarcem inapoi la Aghiuta. Si din pacate, cum a spus un alt celebru personaj, razboiul nu se termina niciodata pe lumea asta... important e ca nici noi sa nu abandonam lupta, sau mai rau, sa dezertam de buna voie in tabara dusmanului.
Domnul sa ne ajute si sa ne pazeasca pe toti!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 00:15:06
dupa impartasanie ilieradu Impartasania (Taina Euharistiei) 7 28.09.2011 20:35:37
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 27.06.2011 23:03:13
Ce ramane dupa noi? Ioan_Ciobota Generalitati 0 22.09.2008 19:27:45
Dupa 20 de ani. Ioan_Ciobota Generalitati 10 22.08.2008 11:33:25