Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.09.2012, 15:47:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am văzut odată cum preotul i-a dat unei mămici acasă o bucată de pîine înmuiată în Sfîntul Sînge, deoarece copilul ei refuzase Împărtășania. Preotul i-a spus de mai multe ori să nu cumva să mănînce și ea din acea bucată de pîine.

Menționez că acea tanti era îmbrăcată nepotrivit pentru prezența în Biserică și pe stradă la urma urmei. Eu unul nu i-aș fi dat acasă Sfîntul Sînge...

Voi ați mai întîlnit așa ceva?
Doamne...asta e caz grav. De caterisire!
Cred ca ar trebui semnalat episcopului! Fara gluma!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.09.2012, 22:06:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cu adevărat, și eu cred că în nimic nu este atât de prezent Hristos ca în Sfânta Euharistie. Nu vreau să o relativizez. Am vrut, însă, să înțeleg dacă și cei care nu fac parte din Biserică și care, prin urmare, nu se împărtășesc cu Trupul și Sângele Domnului, se împărtășesc, totuși, într-o măsură mai mică, de harul Său. Și cred că da, în modurile arătate în link-ul dat de glyks
Doar in Sfanta Impartasanie ne putem impartasi cu Hristos. In celelalte Sfinte Taine putem primi har. Cei ce nu fac parte din Biserica nu au primit harul interior ce se primeste la Boteez si Mirungere, pot beneficia de harul sub forma exterioara inimii, atunci cand sunt chemati in Biserica. Am raspuns acum la mesajul mai vechi, daca tot a reaparut topicul.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.01.2013, 19:11:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cu adevărat, și eu cred că în nimic nu este atât de prezent Hristos ca în Sfânta Euharistie.
Cu adevarat este cea mai Importanta Taina , celelalte Taine ne impartasesc Harul Dumnezeiesc , pe cand prin Euharistie se realizeaza Impartasirea in mod real cu Mantuitorul nostru , prin unirea noastra cu Iisus .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moduri evreiești de a pune problema Mihnea Dragomir Din Vechiul Testament 8 20.06.2012 00:38:39
Doua moduri de adresare costel Generalitati 0 27.04.2012 12:08:55
Tu eu si Hristos dumitrucelmare2000 Nunta 6 21.01.2012 20:57:29
Cinci moduri de a ne impartasi costel Impartasania (Taina Euharistiei) 14 05.09.2010 21:58:54
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 02:45:24