Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.07.2010, 17:58:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
" Ultima care a renuntat oficial la ortodoxie a fost... Madalina Manole.
UAU!
Fereasca Dumnezeu, fiind intr-o situatie delicata, sa-ti aduci aminte vreodata de ceea ce ai afirmat acum!
Eu m-as abtine de la a face asemenea constatari!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.07.2010, 18:06:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ma intreb oare de ce nu ai sugerat o simpla discutie cu preotul, care ar putea pur si simplu sa-l scoata de pe lista enoriasilor pentru a nu mai trece pe la apartamentul lui cu Boboteaza, de ex.
Sunt uimit de asemenea legalism. Scoaterea de pe lista enoriașilor nu înseamnă nicidecum ieșirea din Biserică. Afară de cazul în care considerați că Dumnezeu examinează lista enoriașilor.


Citat:
incerci mai jos sa justifici tot printr-o magarie.
Controlați-vă limbajul. "Stilul este omul". Iar ce citesc nu îmi sugerează un stil creștinesc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.07.2010, 18:08:37
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa opinia mea, renuntarea la ortodoxie este egala cu sinuciderea.
Mesajul meu s-a dorit a fi o remarca ironica pe care omul o poate savura sau nu. Nu cred ca exista sfaturi "oficiale" pentru a renunta la ortodoxie. Doar "palme" sub o forma sau alta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.07.2010, 18:21:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunt uimit de asemenea legalism. Scoaterea de pe lista enoriașilor nu înseamnă nicidecum ieșirea din Biserică. Afară de cazul în care considerați că Dumnezeu examinează lista enoriașilor.




Controlați-vă limbajul. "Stilul este omul". Iar ce citesc nu îmi sugerează un stil creștinesc.
Ipocritule!
Injuratura adresata preotului MAI ALES CIND SE AFLA IN STRAIE "ORNATE" este in schimb un un sfat FOARTE crestinesc
Sa-ti fie rusine si mai ales unui tata, unui educator de copii!

Vai de capul si sufletul tau!
Intradevar, "Stilul este omul..ti se aplica perfect!

Last edited by andreicozia; 27.07.2010 at 18:24:39.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.07.2010, 18:35:52
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

11111111111111111 in favoarea cui sau a ce vrei sa renunti la ortodoxie?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.07.2010, 18:52:12
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Nu vad nici un temei pentru care vrei sa renunti la Ortodoxie!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.07.2010, 19:41:23
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 111111111111 Vezi mesajul
buna ziua.
puteti sa imi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a renunta la religia ortodoxa pe cale oficiala?
Ar fi frumos cand ai ocazia sa multumesti ca ti sa si raspuns pentru ca intrebarea pare pusa la distractie, sa vezi cati sunt afectati de decizia ta. Prefer sa cred asta decat sa te numesc din prima ignorant ca nu sti ce vorbesti. Ca vrei sa iesi din ceva in care nu ai fost niciodata decat cu numele, pentru ca daca ai fi fost ortodox te-ai fi obosit sa afli ca ortodoxia nu este ce crezi tu: firma, organizatie, partid politic si altele... Probabil pare asa dar numai pentru cei care privesc din exterior nu pentru cei care o traiesc.
Sa fi sanatos si se ne auzim cand intrebi chestii serioase!
Toate cele bune iti doresc.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.07.2010, 21:32:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ipocritule!
Injuratura adresata preotului MAI ALES CIND SE AFLA IN STRAIE "ORNATE" este in schimb un un sfat FOARTE crestinesc
Băi omule,
cât de capsoman poți să fii ca să nu pricepi că tânărul respectiv NU vrea un sfat creștinesc. DIMPOTRIVĂ, vrea să termine cu creștinismul. Pricepi, sau trebuie să mai insist până ce îți ajunge informația la plămân ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.07.2010, 22:17:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Băi omule,
cât de capsoman poți să fii ca să nu pricepi că tânărul respectiv NU vrea un sfat creștinesc. DIMPOTRIVĂ, vrea să termine cu creștinismul. Pricepi, sau trebuie să mai insist până ce îți ajunge informația la plămân ?
Aha, si daca intreaba unul pe forumul crestin-ortodox cum sa termine cu viata asta, o sa ii raspunda cineva: "simplu, baiete. sunt mai multe cai: prin spanzurare, prin asfixiere, prin cadere libera... Daca vrei sa o termini mai repede, ia Furadan, ca se vede ca-i eficient!" Si daca vine unul si critica raspunsul precedent: "pai ce? omul a intrebat cum sa termine cu viata, eu i-am raspuns la obiect!"
Si mai zicem ca suntem crestini! RUSINE!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.07.2010, 22:33:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Aha, si daca intreaba unul pe forumul crestin-ortodox cum sa termine cu viata asta, o sa ii raspunda cineva: "simplu, baiete. sunt mai multe cai: prin spanzurare, prin asfixiere, prin cadere libera... Daca vrei sa o termini mai repede, ia Furadan, ca se vede ca-i eficient!" Si daca vine unul si critica raspunsul precedent: "pai ce? omul a intrebat cum sa termine cu viata, eu i-am raspuns la obiect!"
Si mai zicem ca suntem crestini! RUSINE!
Glykis, el acum incearca sa dreaga busuiocul aruncind invective in mine si se mai considera si un erudit...ne ia peste picior cu superioritate si cu lat(r)ina lui.

Adevarata fata a catolicului roman oricit s-ar stradui sa o dea cotita tot iese la lumina asa cum este si scris in Matei 10.26

" 26. Deci nu vă temeți de EI, căci nimic nu este acoperit care să nu iasă la iveală și nimic ascuns care să nu ajungă cunoscut. "

Evident ca trebuie sa iei de buna ce a intrebat 1111111111 si sa-i raspunzi omeneste
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 13:05:42
Bani si religie User Generalitati 4 31.10.2010 19:53:31
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 03:17:29
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 13:20:13
prieten vs religie mirelat Generalitati 30 10.11.2009 23:15:07