Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.09.2010, 13:09:00
Adam0111 Adam0111 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2007
Mesaje: 3
Implicit Nasii de cununie

Am o intrebare cu privire la acest subiect. Poti sa fii nas de cununie la un prieten daca nu esti casatorit, dar ai pe cineva cu care intentionezi sa te casatoresti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.09.2010, 14:04:21
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adam0111 Vezi mesajul
Am o intrebare cu privire la acest subiect. Poti sa fii nas de cununie la un prieten daca nu esti casatorit, dar ai pe cineva cu care intentionezi sa te casatoresti?
Nu, o conditie esentiala este ca nasii sa fie casatoriti, ei proband prin exemplul lor ca pot fi indrumatori spirituali pentru cei doi tineri care isi intemeiaza o familie.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.09.2010, 18:06:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb atentie, discutati cu preotii !!

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Nu, o conditie esentiala este ca nasii sa fie casatoriti,
nu, aceasta nu este o conditie, ci un obicei.

Ptr Adam0111 - grija mare daca vreti sa cununati nefiind inca casatoriti intre voi (spui ca intentionati); ptr ca deveniti rude spirituale, foarte probabil sa nu mai aveti voie sa va casatoriti (intre voi) dupa ce sunteti nasi. stiu de un caz asemanator, intamplat cu nasi de botez. nu si-au dat seama ce fac, si apoi au suferit enorm cand urmau sa se casatoreasca, preotul nu le-a dat voie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.09.2010, 20:37:53
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

O astfel de intrebare a fost adresata unui preot intr-o emisiune. Raspunsul a fost cel postat mai sus.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.09.2010, 21:06:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si despre ce preot este vorba? ar trebui adus la ordine de superiorul sau.
sa nu mai bage oamenilor in cap asemenea "conditii" pentru casatorie, mai ales in mass media.
ar trebui depasita conditia asta de "a vorbi la poporul prost" care inghite orice.
problema asta, daca este o problema, se discuta de la caz la caz, nu la modul general.

daca 99% din romani in ziua de azi sunt cununati de nasi casatoriti asta nu inseamna ca-i musai sa fie asa, ci ca asta-i obiceiul.

in timpul razboiului bunica mea a fost nasa de cununie cu altcineva, pentru ca bunicul era pe front.
si chiar eu am fost cununata (in strainatate ce-i drept, dar de preot adus din Romania) de nasi care nu erau casatoriti intre ei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.09.2010, 21:15:28
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
si despre ce preot este vorba? ar trebui adus la ordine de superiorul sau.
sa nu mai bage oamenilor in cap asemenea "conditii" pentru casatorie, mai ales in mass media.
ar trebui depasita conditia asta de "a vorbi la poporul prost" care inghite orice.
problema asta, daca este o problema, se discuta de la caz la caz, nu la modul general.

daca 99% din romani in ziua de azi sunt cununati de nasi casatoriti asta nu inseamna ca-i musai sa fie asa, ci ca asta-i obiceiul.

in timpul razboiului bunica mea a fost nasa de cununie cu altcineva, pentru ca bunicul era pe front.
si chiar eu am fost cununata (in strainatate ce-i drept, dar de preot adus din Romania) de nasi care nu erau casatoriti intre ei.
Foarte rau! Nasii au ceva mai mult de spus in viata tinerilor casatoriti, decat de a fi doar martori. Si cred ca am mai auzit intr-un context- la o cununie , cel de-al doilea nas era necasatorit- iar acesta era un impediment.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.09.2010, 21:25:49
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
nu, aceasta nu este o conditie, ci un obicei.

Ptr Adam0111 - grija mare daca vreti sa cununati nefiind inca casatoriti intre voi (spui ca intentionati); ptr ca deveniti rude spirituale, foarte probabil sa nu mai aveti voie sa va casatoriti (intre voi) dupa ce sunteti nasi. stiu de un caz asemanator, intamplat cu nasi de botez. nu si-au dat seama ce fac, si apoi au suferit enorm cand urmau sa se casatoreasca, preotul nu le-a dat voie.
Te inseli, e una dintre conditii!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.09.2010, 21:53:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Foarte rau! Nasii au ceva mai mult de spus in viata tinerilor casatoriti, decat de a fi doar martori. Si cred ca am mai auzit intr-un context- la o cununie , cel de-al doilea nas era necasatorit- iar acesta era un impediment.
foarte rau?! hmmm... da, poate e mai bine ca unii sa ramana necasatoriti, din asemenea "impedimente".

@mirabela - sunt sigura ca nu ma insel. am mai spus si repet, cu alte cuvinte: a fi indicat nu-i totuna cu a fi absolut necesar.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.09.2010, 21:57:15
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
foarte rau?! hmmm... da, poate e mai bine ca unii sa ramana necasatoriti, din asemenea "impedimente".

@mirabela - sunt sigura ca nu ma insel. am mai spus si repet, cu alte cuvinte: a fi indicat nu-i totuna cu a fi absolut necesar.
Sunt nedumerita- in lumea asta mare nu gasesti o familie crestina sa te cunune????
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.09.2010, 22:02:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai, dupa cum se vede, nu toti gasesc asa ceva "in lumea asta mare".

************************************************** *
ca o mica paralela, e ca si cum ai vedea pe cineva care moare de foame,
si tu stai si te minunezi, cum e posibil sa nu-i dea nimeni de mancare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasii bisericii Hartford Generalitati 3 18.09.2012 13:52:32
Ce pot face nasii Hoinar21 Nunta 7 28.02.2012 15:03:43
Nasii de botez Liliana Feraru Intrebari utilizatori 9 05.04.2011 11:19:28
nasii de botez danydelya Generalitati 4 02.04.2011 00:50:33
Nasii catalinabalhui Nunta 3 16.03.2009 16:48:57