Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.09.2010, 23:45:13
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adam0111 Vezi mesajul
Am o intrebare cu privire la acest subiect. Poti sa fii nas de cununie la un prieten daca nu esti casatorit, dar ai pe cineva cu care intentionezi sa te casatoresti?
Mie si duhovnicul si parintele la care ne-am cununat ne-au spus sa cautam nasi casatoriti. Poate nu este nici o regula care sa nu le ingaduie sa savarseasa Taina Sfintei Cununii fara nasi care sa fii primit in prealabil aceasta Taina, dar cu siguranta preotii nu insista degeaba asupra acestui aspect. Iata ce am gasit pe net:

Cât privește persoanele care pot să îndeplinească calitatea de nași, acestea pot fi și rude apropiate: frați, surori, veri și cumnați. Părinții nu pot fi nașii propriilor lor copii. De asemenea, ca și în cazul Botezului, călugării nu pot îndeplini calitatea de nași, deoarece, trăind departe de lume, nu se pot ocupa de educația și îndrumarea religioasă a finilor.

În al treilea rând, nașii trebuie să fie cununați și cu viață morală exemplară. Nu este recomandat ca nașii să fie tineri necăsătoriți, pentru că nu se poate angaja și garanta seriozitatea noului cuplu, neputând fi un exemplu de urmat. De asemenea, nu este de dorit ca nașii să fie mamă și fiu sau tată și fiică, ci cuplu căsătorit. Cât privește viața morală exemplară a nașilor, aceasta trebuie să fie condiția esențială a vieții lor. Finii trebuie să vadă în tot ceea ce fac nașii un exemplu de urmat. În privința aceasta, Sfântul Simeon al Tesalonicului precizează că nunii care asistă la unirea celor doi tineri țin locul de părinți și învățători. De aceea trebuie să fie ortodocși și iubitori de Dumnezeu. Obiceiul practicat în Moldova și mai ales în Bucovina, ca la cununie să fie mai multe perechi de nași, nu este recomandat.

Nășia de cununie, ca și nășia de botez creează rudenia spirituală sau religioasă care este respectată ca atare în Biserica Ortodoxă Română, în Biserica Ortodoxă Sârbă și o parte din Biserica Bulgară. În Bisericile de limbă greacă și celelalte de limbă slavă, rudenia spirituală a nășiei de cununie nu este socotită la fel ca și cea de la Botez.
http://www.parohiamacin4.org/cununie.htm
__________________
Doamne, miluieste pe cei ce mi-au facut si imi fac rau, pe cei ce m-au facut si ma fac sa sufar si ii binecuvateaza pe ei!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.06.2011, 17:08:50
Adam0111 Adam0111 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2007
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc mult de sfaturi.
Pana la urma am decis, o sa ma casatoresc eu mai intai si dupa aceea o sa fiu nas.
Pentru ca am observat multe comentarii pe subiect, as vrea sa va spun si eu ceva: in fata lui Dumnezeu esti casatorit deja din momentul in care, cu sinceritate, i-ai spus persoanei iubite ”Te iubesc”.
Multumesc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.06.2011, 18:36:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adam0111 Vezi mesajul
in fata lui Dumnezeu esti casatorit deja din momentul in care, cu sinceritate, i-ai spus persoanei iubite ”Te iubesc”.
Multumesc.

În mod evident, nu: o declarație de iubire nu înseamnă căsătorie.

Pe de altă parte, trebuie observat un lucru interesant: în teologia romano-catolică, cei doi soți își sunt unul altuia administratori ai Tainei Căsătoriei. Consecința acestei viziuni teologice este aceea că, în principiu, o căsătorie este validă chiar dacă este încheiată nu numai fără nași, ci și fără preot (căsătorie secretă). Situațiile în care cei doi se căsătoresc în fața unui diacon sau chiar a unui simplu laic sunt frecvente.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.06.2011, 20:13:50
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În mod evident, nu: o declarație de iubire nu înseamnă căsătorie.

Pe de altă parte, trebuie observat un lucru interesant: în teologia romano-catolică, cei doi soți își sunt unul altuia administratori ai Tainei Căsătoriei. Consecința acestei viziuni teologice este aceea că, în principiu, o căsătorie este validă chiar dacă este încheiată nu numai fără nași, ci și fără preot (căsătorie secretă). Situațiile în care cei doi se căsătoresc în fața unui diacon sau chiar a unui simplu laic sunt frecvente.
In aceste situatii unde este Harul?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.06.2011, 20:20:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
In aceste situatii unde este Harul?
Harul vine de la Cristos prin însăși operarea Sfintei Taine (ex opere operandi) și nu prin persoana administratorului Sfintei Taine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.11.2011, 04:07:45
krisma krisma is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2011
Mesaje: 2
Implicit Cautam nasi

suntem un cuplu tanar din iasi care cauta o pereche de nasi seriosi pentru a fi alaturi de noi spiritual in cea mai frumoasa zin din viata noastra. nasii nostri ne.au lasat balta iar nunta noastra e sambata 12.11.2011 adik in 3 zile. dak credeti k puteti fi alaturi de noi va rog frumos contactati-ne la nr de tel 0762263410. fara obligatii financiare.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.11.2011, 13:47:59
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adam0111 Vezi mesajul
Am o intrebare cu privire la acest subiect. Poti sa fii nas de cununie la un prieten daca nu esti casatorit, dar ai pe cineva cu care intentionezi sa te casatoresti?
categoric nu!
adica poti sa cununi tanara pereche, printr-o aprobare speciala dar nu te vei mai putea casatori niciodata cu nasa, deoarece deveniti rude spirituale!
In aceste conditii casatoria voastra nu mai e permisa de Biserica.
Scump pretul, nu crezi?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.11.2011, 13:49:03
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
nu, aceasta nu este o conditie, ci un obicei.

Ptr Adam0111 - grija mare daca vreti sa cununati nefiind inca casatoriti intre voi (spui ca intentionati); ptr ca deveniti rude spirituale, foarte probabil sa nu mai aveti voie sa va casatoriti (intre voi) dupa ce sunteti nasi. stiu de un caz asemanator, intamplat cu nasi de botez. nu si-au dat seama ce fac, si apoi au suferit enorm cand urmau sa se casatoreasca, preotul nu le-a dat voie.
da, uite un raspuns bun.Am postat inainte de a-l vedea.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.11.2011, 13:52:22
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Te inseli, e una dintre conditii!

Doamne ajuta!
nu e o conditie, e un obicei.
dovada e ca in Biserioa ortodoxa Rusa si Ucraineana se accepta nasi rude inte ei, si nu numai.
dar urmarea e simpla:se creeaza legaturi spirituale intre ei si nu se mai pot casatori ulterior.
Bineinteles ca ideal ar fi ca nasii sa fie casatoriti sis a fie un model de vietuire in familie.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.11.2011, 13:57:40
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krisma Vezi mesajul
suntem un cuplu tanar din iasi care cauta o pereche de nasi seriosi pentru a fi alaturi de noi spiritual in cea mai frumoasa zin din viata noastra. nasii nostri ne.au lasat balta iar nunta noastra e sambata 12.11.2011 adik in 3 zile. dak credeti k puteti fi alaturi de noi va rog frumos contactati-ne la nr de tel 0762263410. fara obligatii financiare.
Domnisoara, e al doilea post cu aceeasi rugaminte.Ce s-a intamplat?Cum se face ca toti v-au parasit? oare nu cumva cununia voastra nu e ingaduita de Biserica existand anumite impedimente:grade de rudenie, diferente prea mari de varsta?
O problema exista, ptr ca daca nu ar fi asa, Domnul nu v-ar lasa fara nasi, stiind ca voi vreti sa renunati la pacat si sa traiti asa cum trebuie.O problema exista....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasii bisericii Hartford Generalitati 3 18.09.2012 13:52:32
Ce pot face nasii Hoinar21 Nunta 7 28.02.2012 15:03:43
Nasii de botez Liliana Feraru Intrebari utilizatori 9 05.04.2011 11:19:28
nasii de botez danydelya Generalitati 4 02.04.2011 00:50:33
Nasii catalinabalhui Nunta 3 16.03.2009 16:48:57