Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.12.2011, 21:47:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De doi ani???Probabil ca esti genul de persoana care-i place sa sufere,un soi poetic,melancolic.Gothic,in curentul actual.
Daca vrei o poti uita,dar ma indoiesc ca ai vrea acest lucru :)
Bine punctat...fanteziile sunt ca un drog, o data ce intra in sange sunt greu de scos afara, mai ales la o varsta la care hormonii au un cuvant greu de spus..
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.12.2011, 22:16:13
miles to truth's Avatar
miles to truth miles to truth is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am avut destule prietene,nu-s chiar asa pe langa subiect cum iti imaginezi. Nu ai de unde sa cunosti tu daca stiu eu sau nu ce e dragostea.
nu stiu de ce baietii se simt atat de mandrii de numarul fetelor cu care au fost, da sincer nu vad de ce te-ai mandri cu asta...cam stupid si copilaresc. in plus, faptul ca ai fost cu mai multe fete nu dovedeste faptul ca stii ce e dragostea. ciudat e ca in ziua de azi toata lumea vorbeste de iubire si de dragoste ca si cum le-ar trai, da sunt doar chestiile de suprafata :)
__________________
"Exista doua feluri de a imprastia lumina: sa fii lumanarea sau sa fii oglinda care o reflecta. "(Edith Wharton)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.12.2011, 23:31:19
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
da alin, cu asta ai rezolvat tot.... deja sigur nu o mai iubeste.....
nu intelegeti ca iubirea nu aduce suferinta?....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.12.2011, 23:42:38
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de candles in the wind Vezi mesajul
nu intelegeti ca iubirea nu aduce suferinta?....
Ei nu...

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De doi ani???Probabil ca esti genul de persoana care-i place sa sufere,un soi poetic,melancolic.Gothic,in curentul actual.
Daca vrei o poti uita,dar ma indoiesc ca ai vrea acest lucru :)
Bine punctat

Citat:
În prealabil postat de miles to truth Vezi mesajul
nu stiu de ce baietii se simt atat de mandrii de numarul fetelor cu care au fost, da sincer nu vad de ce te-ai mandri cu asta...cam stupid si copilaresc. in plus, faptul ca ai fost cu mai multe fete nu dovedeste faptul ca stii ce e dragostea. ciudat e ca in ziua de azi toata lumea vorbeste de iubire si de dragoste ca si cum le-ar trai, da sunt doar chestiile de suprafata :)
Off.. pacat ca ti-ai facut o parere chiar asa de proata despre mine Nu am zis-o ca "lauda",ci ca raspuns,mi se daduse un reply de parca as fi fost un copil de 10 ani. Acest subiect e mult,mult mai profund,si pot si dezvolta in caz ca cineva doreste vreun astfel de dialog. Momentan m-am rezumat doar la idei principale :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.12.2011, 00:13:39
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

nu aduce suferinta iubirea
Am trecut si eu prin diverse experiente care ma faceau sa cred ca DA..era iubire..dar abia cand am gasit-o mi-am dat seama ca toate celelalte experiente au fost simpatii..atractii fizice..sau sume de mici chestii care creau un confort sentimental..abia cand vezi cum e iubirea...iti dai seama cat de simpla este, cat de fireasca...si intr-un final realizezi ca nu poate aduce suferinta..
PS:nu ma refer la suferinte create de faptul ca sotul bea 2 beri in loc de una sau nici una, ca sotia cumpara 5 farduri in loc de 1 etc etc
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.12.2011, 00:25:25
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de candles in the wind Vezi mesajul
si intr-un final realizezi ca nu poate aduce suferinta..
Si daca maine te-ar parasi iubitul? Ai fi fericita? Da-mi voie sa ma indoiesc!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.12.2011, 04:28:59
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De doi ani???Probabil ca esti genul de persoana care-i place sa sufere,un soi poetic,melancolic.Gothic,in curentul actual.
Daca vrei o poti uita,dar ma indoiesc ca ai vrea acest lucru :)
nu imi place sa sufar... nu cred ca ii place nimanui sa sufere...... am incercat sa o uit, nu am reusit, m-am rugat sa o uit, Dumnezeu se facea ca nu ma aude..... am incercat si cu alte fete, nu am reusit decat sa le fac lor rau...... datorita faptului ca mereu sunt inconjurat de multe fete, ea nici nu vrea sa auda de mine..... acum vreo doua saptamani vroia sa ne impacam, dar au avut grija altele sa ii bage prostii in cap...... tin sa precizez ca ea de doi ani nu lasa nici un baiat sa se apropie de ea...... nu stiu ce sa mai fac, parca Dumnezeu nu ma lasa sa o uit, dar nici nu vrea sa mi-o dea inapoi..... si nu ma pot indragosti de absolut nici o fata, indiferent de cat e de frumoasa sau perfecta..... ea e singura pentru care mi-as da viata, doar sa ii fie ei bine..... va rog sa nu ma condamnati, nu imi doresc sa fie asa...... Doamne ajuta....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.12.2011, 23:18:52
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si daca maine te-ar parasi iubitul? Ai fi fericita? Da-mi voie sa ma indoiesc!
care e ideea cu parasitul celuilalt..daca doi oameni au probleme..le discuta..si poate le rezolva...daca nu se pot nici intr-un fel rezolva problemele..oamenii se pot desparti si prieteneste...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.12.2011, 01:05:22
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
nu imi place sa sufar... nu cred ca ii place nimanui sa sufere...... am incercat sa o uit, nu am reusit, m-am rugat sa o uit, Dumnezeu se facea ca nu ma aude..... am incercat si cu alte fete, nu am reusit decat sa le fac lor rau...... datorita faptului ca mereu sunt inconjurat de multe fete, ea nici nu vrea sa auda de mine..... acum vreo doua saptamani vroia sa ne impacam, dar au avut grija altele sa ii bage prostii in cap...... tin sa precizez ca ea de doi ani nu lasa nici un baiat sa se apropie de ea...... nu stiu ce sa mai fac, parca Dumnezeu nu ma lasa sa o uit, dar nici nu vrea sa mi-o dea inapoi..... si nu ma pot indragosti de absolut nici o fata, indiferent de cat e de frumoasa sau perfecta..... ea e singura pentru care mi-as da viata, doar sa ii fie ei bine..... va rog sa nu ma condamnati, nu imi doresc sa fie asa...... Doamne ajuta....
Esti slab de inger,nu stii nici sa-ti joci cartea... Fara suparare.

Citat:
În prealabil postat de candles in the wind Vezi mesajul
care e ideea cu parasitul celuilalt..daca doi oameni au probleme..le discuta..si poate le rezolva...daca nu se pot nici intr-un fel rezolva problemele..oamenii se pot desparti si prieteneste...
Pai da,iubitul tau poate sa te lase "prieteneste",si tu ramai si suferi. Nu-mi spune ca nu e asa ca nu te cred. De unde si pana unde e obligat sa discute cu tine? Poate s-a saturat si gata,ce atatea explicatii?
Cum ai reactiona? Ai fi fericita din cauza iubirii?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.12.2011, 03:12:47
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de riquez Vezi mesajul
Exista rugaciuni care sa te ajute sa uiti o fata pe care o iubesti?De cand m-am indragostit de ea mai mult sufar si poate ca e mai bine sa o uit...mie si frica ca isi cam bate joc de mine.Nu vreau sa mai intru in detalii..nustiu ce sa mai fac
Daca exista asemenea rugaciuni?... Doamne fereste! Pai cum sa ne ajute Duhul Sfant sa omorim prin uitare Dragostea? Pai, dimpotriva, doar Domnul e Dumnezeu al iubirii!

Suferintele vin de obicei din alte parti decat dragostea... Stie tot omul de unde vin: din egoism, egofilie, egopalarie etc. In general din ego.
Iar daca ne paraseste persoana iubita, deh, neplacut, nu zic nu (ca mi s-a intamplat si mie), ce putem face? Sa o iubim mai departe si sa ne bucuram macar ca iubim noi.

Eu as practica mai degraba tot felul de rugaciuni care ma ajuta sa iubesc. Asa sunt, dealtfel, toate rugaciunile. Ca omul nu sufera atat pentru ca nu e iubit, cat mai degraba ca a pierdut iubirea din el sau ca i s-a alterat cumva capacitatea personala de a iubi, de a darui. Sau ca nu stie pur si simplu cum sa isi arate iubirea, ca se teme ca va fi ironizat etc.

Iubeste, frate, da-i inainte, ca vorba unui tigan din satul meu care canta la vioara si-i mai zice si din gura: "Of, of, of si aoleu, ca imi este tare greu, ca viata e de trait si femeia de iubit..."

P.S. Fa si tu nitel doliu, acolo, varsa niste lacrimi, fii sincer cu tine si oleaca smerit, iar daca nu merge si nu merge, indreapta-ti nodul la cravata, umfla pieptul si... mergi mai departe! (C-asa a ajuns Badea Cartan pana, hat departe, la Roma. Ba chiar mai departe, ca uite pana si eu il pomenesc, aici la Bucuresti, acum in 2011...)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o familie anonim30 Intrebari utilizatori 57 27.03.2014 10:00:27
vreau un sfat anocica Generalitati 14 19.02.2014 08:40:08
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26