Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.04.2012, 02:18:31
1Raul1994 1Raul1994 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2012
Mesaje: 5
Implicit Destinul. Exista sau nu?

As fi interesat sa stiu ce parere aveti voi despre destin. Eu am o parere care ma baga oarecum intr-o oarecare confuzie. Chiar daca noi suntem fiinte libere, Dumnezeu stie inca de la nasterea fiecaruia toata viata persoanei respective. Deci se poate spune ca eu am un destin scris nu? Dumnezeu stie deja daca o sa ajung in iad sau rai, ce o sa fac peste 2 zile,2 luni,2 ani s.a.m.d
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.04.2012, 03:20:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 1Raul1994 Vezi mesajul
As fi interesat sa stiu ce parere aveti voi despre destin. Eu am o parere care ma baga oarecum intr-o oarecare confuzie. Chiar daca noi suntem fiinte libere, Dumnezeu stie inca de la nasterea fiecaruia toata viata persoanei respective. Deci se poate spune ca eu am un destin scris nu? Dumnezeu stie deja daca o sa ajung in iad sau rai, ce o sa fac peste 2 zile,2 luni,2 ani s.a.m.d
Știe. Pentru El, trecut, prezent și viitor înseamnă același lucru și le vede la fel de bine. Dar asta nu înseamnă destin. Nu înseamnă predeterminare, ci preștiință. Dacă ai fi un analist economic foarte bun, și ai mai avea acces și la toate datele unei economii și unor firme, chiar și la datele cele mai secrete, atunci ai putea să preștii foarte bine că firma cutare urmează să crape și să intre în faliment, pe când cealaltă urmează să prospere. Dar această preștiință pe care o ai asupra soartei cele două firme nu înseamnă că le determini tu să prospere, respectiv să intre în faliment.

Acuma, desigur că această comparație e imperfectă, ca de obicei când comparăm realitățile lumii mari cu cele ale lumii noastre. În cazul acesta, o deosebire este că economistul perfect nu face decât să observe, pe când Dumnezeu intervine în fiecare secundă, deși, de regulă, cu o delicatețe de care numai El e capabil, pentru ca viața noastră să ia un curs bun, fenomen pe care îl numim "pronie".

În concluzie, nu există destin. Există, însă, nu una, ci două destinații: raiul și iadul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2012, 08:42:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 1Raul1994 Vezi mesajul
As fi interesat sa stiu ce parere aveti voi despre destin. Eu am o parere care ma baga oarecum intr-o oarecare confuzie. Chiar daca noi suntem fiinte libere, Dumnezeu stie inca de la nasterea fiecaruia toata viata persoanei respective. Deci se poate spune ca eu am un destin scris nu? Dumnezeu stie deja daca o sa ajung in iad sau rai, ce o sa fac peste 2 zile,2 luni,2 ani s.a.m.d
Am abordat mai demult tema, pe un alt topic, unde spuneam ca in cultura noastra populara exista credinta in destin si soarta scrisa a omului, inca de la nasterea sa, nu in Ortodoxie:

“Cum se naște un băiat sau o copilă, totdeauna se înscrie în cer într-o carte, care se numește cartea sorții, nu numai numele, ci și tot viitorul său cum are să fie: bun ori rău, de unde vine apoi și zicala: așa mi-a fost scris, așa mi-a fost scris în slovele ursitoare.” (Simion Florea Marian, Nașterea la români)

Asa cum spunea si domnul Dragomir, nu trebuie sa confundam prestiinta lui Dumnezeu cu predeterminarea. Prima presupune ca Dumnezeu stie din eternitate cum va actiona omul in diferite circumstante lumesti, ii cunoaste evolutia sa, a doua ca El intervine in deciziile omului, trasandu-i in mod irevocabil un drum, anulandu-i practic liberul arbitru, evolutia sa fiind una mecanica. Dumnezeu le prestie pe toate, dar nu le predetermina. Doctrina predestinarii a fost dezvoltata in sec.XVI in mediul protestant si introduce notiunea de "stare de gratie sau de damnare" hotarata de divinitate, ce nu depinde de ceea ce face omul. In Ortodoxie (si Catolicism) exista prestiinta, nu predestinare, mantuirea fiind o posibilitate deschisa oricui, Dumnezeu dorind cu totii sa ne mantuim. Fiecare dintre noi avem optiunea de a ramane orbi sau de a-L urma pe cel care ne cheama. Pana si Fecioara Maria a fost intrebata daca doreste, nu i s-a impus “planul divin al mantuirii oamenilor".


Despre "Prestiinta lui Dumnezeu si ipoteza predestinatiei" s-a scris un articol pe site aici:
http://www.crestinortodox.ro/credint...iei-69878.html

Last edited by ioanna; 20.04.2012 at 09:16:51.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2012, 13:13:16
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
[font=Verdana]Asa cum spunea si domnul Dragomir, nu trebuie sa confundam prestiinta lui Dumnezeu cu predeterminarea. Prima presupune ca Dumnezeu stie din eternitate cum va actiona omul in diferite circumstante lumesti, ii cunoaste evolutia sa, a doua ca El intervine in deciziile omului, trasandu-i in mod irevocabil un drum, anulandu-i practic liberul arbitru, evolutia sa fiind una mecanica. Dumnezeu le prestie pe toate, dar nu le predetermina.
Asa este.

Dumnezeu a facut timpul! Cu alte cuvinte timpul are Dumnezeu si nu Dumnezeu are timp, sau Timpul este (exista) in Dumnezeu si nu Dumnezeu exista in timp!

Astfel, Dumnezeu prestie (vede) toate evenimentele ce au loc in univers (inclusiv in cer) in ce oridine vrea EL si cu ce "viteza" vrea EL (intocmai ca un film video care poate fi vizionat la viteze diferite, iar ordine evenimentelor din film poate varia adica pot incepe vizionarea de unde doresc).

Mintea umana poate intelege doar evenimentele care au loc in spatiu-timp de aceea au aparut numeroase erezii! Doar intru Duhul Sfant omul poate intelege "actiunile" lui Dumnezeu tatal dinainte de facerea universului (nasterea Filului, purcederea Duhului Sfant din...) precum si lucrarille (harul) si puterea necreate si infinite ale fiintei lui Dumnezeu.

Asa cum spune sfantul Pavel si toti Sfintii Parinti, doar mintea duhovniceasca (patrunsa de Duhul Sfant) poate intelege aceste lucruri, mai precis poate vedea acestea (caci este o diferenta colosala intre teologie si vederea duhovniceasca, in carea cea de a doua este net superioara primeia.)

Dumnezeu a creat fiintele rationale (ingeri si oameni) libere deci pe deplin responsabile pe actiunile lor.
"In fata omului sunt puse si viata si moartea si fiecaruia i se va da ce va alege" (pilde)
"De se va curati cineva pe sine... acela va fi vas ales si folosit de stapanul lui pentru tot lucurul bun" (Sfantul Pavel)

Libertatea de alegere a omului are un sfarsit in momentul adormirii (mortii fizice), din acel moment omul care nu L-a ales pe Dumnezeu nu mai poate face nimic pentru mantuirea (mantuirea este: dorinta de a fi cu Dumnezeu pe diverse nivele, intre care cele mai inalte sunt: desavarsirea si indumnezerirea, iar intre nivele de jos intra despatimirea).


Sfantul Grigorie Palama (vezi viata Sfantului Grigorie Palama - Parintele Dumitru Staniloae) explica fara echivoc prestiinta si predeterminarea lui Dumnezeu, detaliind invatatura patristica conform careia: "Dumnezeu prestine dar nu predestineaza, caci daca nu am fi liberi nu am putea fi judecati (pentru faptele noastre), caci actiunea (fapta) care se face cu necesitate (determinata de o cauza exterioara) nu poate fi nici laudata nici blamata" (Sfantul Ioan Damaschin - Dogmatica).

De aceea un robot care face programat numai actiuni bune spre exemplu nu poate fi laudat ca virtuos, si nici "scaunul electric" nu poate fi blamat pentru ca omoara oameni ci cei ce programeaza (predestineaza) acestea pot fi laudati sau blamati!

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Doctrina predestinarii a fost dezvoltata in sec.XVI in mediul protestant si introduce notiunea de "stare de gratie sau de damnare" hotarata de divinitate, ce nu depinde de ceea ce face omul. In Ortodoxie (si Catolicism) exista prestiinta, nu predestinare, mantuirea fiind o posibilitate deschisa oricui, Dumnezeu dorind cu totii sa ne mantuim. F[font=Verdana]iecare dintre noi avem optiunea de a ramane orbi sau de a-L urma pe cel care ne cheama.
Doctrina predestinarii absolute (intalnita pentru prima data in teologia Fericitului Augustin - acesta fiind unul dintre motivele pentru care Biserica Ortodoxa nu il cinsteste ca sfant pe acest mare parinte; si dusa la extrem de teologia protestanta, mai exact cea calvina) este o doctrina gresita dupa cum marturisesc Sfantii Parinti (Sfantul Ioan Gura de Aur, Sfantul Ioan Damaschin, Sfantul Grigorie Palama, Sfantul Chiril al Alexadriei...)

De asemenea nu trebuie sa confundam urmarile pacatului cu predestinarea! Orice om care pacatuieste, automat provoaca suferinta (mai devreme sau mai tarziu) in primul rand lui insusi, intr-un mod sau altul, insa in aceasta situatie functioneaza mecanismul "cauza-efect".

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pana si Fecioara Maria a fost intrebata daca doreste, nu i s-a impus “planul divin al mantuirii oamenilor".
Poate cel mai bun exemplu pentru a evidentia inexistenta presestinarii. Felicitari.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2012, 13:16:54
1Raul1994 1Raul1994 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2012
Mesaje: 5
Implicit

Multumesc frumos pentru raspunsurile voastre. Inca ceva.
Lucifer a fost creat sa se razvrateasca?(Ce parere aveti?) Ma gandesc ca Dumnezeu are un plan maret, incepand cu cel al creatiei, decaderea lui Lucifer si pana la sfarsitul lumii.

Se spune ca Dumnezeu I-a cerut lui Aavram sa-si jertfeasca fiul Isaac, pentru a-i testa credinta.Oricum eu cred, ca Dumnezeu stia ca el va fi dispus sa-l jertfeasca dar toate acestea fac parte din planul maret al Creatorului. Nimic nu cred ca este la intamplare(aici intra si decaderea lui Lucifer).

Deci mai intreb inca o data. Chiar daca Dumnezeu detine arta stiintei, cunoaste trecut prezent viitor, este omniscient, omnipotent,stie toate obstacolele care ne vor iesi in cale si cum vom trece sau nu peste ele, nu e echivalentul destinului?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2012, 13:18:09
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Cauza invataturii gresite a predestinarii absolute

Consider ca "problema" ce a generat aceasta invatatura gresita a predestinarii absolute este urmatoarea intrebare: Cine este responsabil pentru pacatul omului?

Raspunsul diavolesc il aflam inca din primele capitole din cartea facerii, cand toata responsabilitatea este atribuita exclusiv lui Dumnezeu, ca EL ar fi cauza raului
, ba ca nu a facut omul desavarsit (Adam a zis: femeia asta rea pe care Tu mi-ai dat-o m-a impins), ba ca nu a facut creatia buna (Eva a zis: sarpele asta rau care e creatia TA m-a amagit)... iar diavolului care a tras in moarte firea omeneasca i-a restrans drastic libertatea de actiune (in univers si in special pe pamant) nemaiputand intra dupa voia lui nici in animale (vezi episodul cu exorcizarea demonizatului din tinutul Gadarenilor, cand demonii nu mai pot intra in animale daca Dumnezeu nu le ingaduie) indicand (prin prestiinta nu prin predeterminare) si momentul victoriei finale a omului asupra: mortii, pacatului si a diavolului; adica activitatea lui Hristos Iisus (in special moartea si invierea si inaltarea la cer).

"Dusmanie voi pune intre specia umana si diavol... omul iti va zdrobi capul diavolule" (facerea cap 3). Adica Dumnezeu spune ca va da putere omului sa se razboiasca cu diavolii si ca nu un inger ci Iisus Hristos (Dumnezeu Cuvantul intrupat in om) va aduce la un sfarsit existenta tuturor diavolilor si a celor ce aleg sa ii urmeze. Adica Dumnezeu spune ca firea umana va fi nu doar desavarsita ci indumnezeita si ca firea umana omorata de diavol va omora pe diavoli (toata ceata lor) prin una din persoanele ei, Iisus Hristos. "Cine sapa groapa altuia pica singur in ea" (Pilde). Iata deci intelepciunea lui Dumnezeu. Slava tie Doamne! Diavolul voia sa lipseasca pe om de Deumnezeu si de desavarsire tragandu-l in moarte si tocmai ei diavolii sfarsesc prin a fi invinsi de Iisus Hristos (Dumnezeu adevarat si om adevarat), oamenii primind mai mult decat desavarsirea de care au fost lipsiti prin caderea in pacat, mai exact primid indumnezeirea, fiiliatia divina (nu prin fire asa cum e Iisus Hristos ci prin adoptie, prin har).

Last edited by Eugen7; 20.04.2012 at 13:20:30.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.04.2012, 13:28:43
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 1Raul1994 Vezi mesajul
Deci mai intreb inca o data. Chiar daca Dumnezeu detine arta stiintei, cunoaste trecut prezent viitor, este omniscient, omnipotent,stie toate obstacolele care ne vor iesi in cale si cum vom trece sau nu peste ele, nu e echivalentul destinului?
Bineinteles ca nu este echivalentul destinului, ci ceea ce ai descris mai sus este echivalentul prestiintei.

Pe scurt, predestinare inseamna cand cineva impune (forteaza direct sau indirect) altcuiva sa faca anumite actiuni (fapte).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.04.2012, 13:36:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 1Raul1994 Vezi mesajul
Lucifer a fost creat sa se razvrateasca?(Ce parere aveti?)
Îngerii au fost creați din același motiv pentru care au fost creați oamenii: ca să îl cunoască, să îl iubească și să îl slujească pe Dumnezeu, spre a fi fericiți, împreună cu El, timp de o eternitate.
Deci, așa cum oamenii nu au fost creați ca să se răzvrătească, tot așa nici îngerii nu au fost creați ca să se răzvrătească. Și ei, și noi, avem însă libertate. Putem spune "Da" sau putem spune "Nu" lui Dumnezeu. Fără libertate nu am avea merit. Animalele nu Îl pot refuza pe Dumnezeu, ele sunt constrânse să asculte de comanda Lui. De aceea, nu pot fi păcătoase. Dar nici merit nu pot avea.

Citat:
Deci mai intreb inca o data. Chiar daca Dumnezeu detine arta stiintei, cunoaste trecut prezent viitor, este omniscient, omnipotent,stie toate obstacolele care ne vor iesi in cale si cum vom trece sau nu peste ele, nu e echivalentul destinului?
Echivalentul destinului era dacă Dumnezeu ne-ar fi creat pe unii pentru rai, pe alții pentru iad. Atunci, soarta sufletului nostru ar fi fost inexorabilă. Nu am fi avut nicio libertate, altcineva, Dumnezeu, ar fi ales în locul nostru și am fi fost asemenea sclavilor. Dar El ne-a făcut liberi. Ne-a făcut cu speranța că vom fi cu El, în rai. Cât trăim, o cale sau alta ne e deschisă, deci nu putem vorbi de un destin pecetluit. Numai moartea îl pecetluiește. Începând de atunci, nu vor mai fi opțiuni de făcut.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.04.2012, 13:52:19
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 1Raul1994 Vezi mesajul
Multumesc frumos pentru raspunsurile voastre.
Cu placere. Sper sa iti fie de folos pentru sufletul tau in trairea ortodeoxiei.

Citat:
În prealabil postat de 1Raul1994 Vezi mesajul
Lucifer a fost creat sa se razvrateasca?(Ce parere aveti?) Ma gandesc ca Dumnezeu are un plan maret, incepand cu cel al creatiei, decaderea lui Lucifer si pana la sfarsitul lumii.
E ca si cum ai spune: Pompierul trimite pe cineva sa dea foc casei pentru ca apoi sa vina sa stinga focul si astfel sa arate cat de puternic este el si ce lucrare mareata face. Deci daca nu ar fi acel cineva trimis sa faca raul atunci binele nu ar putea arata puterea si lucrara si bunatatea sa.
O astfel de cugetare este insa straina de ortodoxie.

Ortodoxia marturieseste ca Dumnezeu pe toate le-a creat bine (Facerea cap 1) insa unele creaturi rationale (prima fiind arhanghelui Lucifer conform invataturii ortodoxe) si libere pe actiunile lor au ales sa se impotriveasca vointei Dumnezeiesti (care este viata, dragostea, libertatea...) alegand astfel moartea. Diavolii au atras in caderea lor in neasculatre si implicit moarte, si pe om.
Diavolul si ceata lui au fost invinse definitiv de Hristos pe Cruce iar acestia asteapta acum punerea in aplicare a sentintei: iadul vesnic.

Omul in viata pamanteasca are insa posibilitatea de a alege intre a urma diavolilor (facand voia lor care este impotrivirea fata de vointa lui Dumnezeu) si a urma vointei lui Dumnezeu prezentata foarte clar de Iisus Hristos si Sfanta Sa Biserica.

Citat:
În prealabil postat de 1Raul1994 Vezi mesajul
Se spune ca Dumnezeu I-a cerut lui Aavram sa-si jertfeasca fiul Isaac, pentru a-i testa credinta.Oricum eu cred, ca Dumnezeu stia ca el va fi dispus sa-l jertfeasca dar toate acestea fac parte din planul maret al Creatorului. Nimic nu cred ca este la intamplare(aici intra si decaderea lui Lucifer).
Dumnezeu prestia evident ce va alege Avraam insa a vrut sa ne arate noua ce inseamna credinta adevarata in Cuvantul lui Dumnezeu. Dumnezeu a promis lui Avraam ca din fiul sau Isaac si nu din alt fiu va ridica un neam mare si doar cu el va face un legamant vesnic, si prin cererea a fi adus Isaac ca jertfa Dumnezeu a vrut sa ii arate lui Avraam insusi si noua ca Avraam avea o credinta nestramutata in invierea mortilor si in puterea lui Dumnezeu. Caci daca Isaac ar fi murit cum altfel s-ar fi implinit promisiunea lui Dumnezeu decat prin invierea lui Isaac?!
Retinem ca Dumnezeu intai promiseste lui Avraam ca numai cu Isaac va face legamantul. Deci Dumnezeu intai da si apoi cere, asa cum se vede si din prima porunca pentru noi crestinii: "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau care te-am scos din moarte si din robia pacatului (aceasta simboliza scoaterea evreilor din robia egipteana), sa nu ai alti Dumnezeu afara de Mine".

Desigur Dumnezeu in dragostea Lui nemarginita pentru om isi trmite unicul Fiu la moarte si Iisus Hristos este acela care a murit si a inviat pentru noi, aratand implicit si credinta lui Avraam mai bine zis implinind deplin primisiunea dumnezeiasca adresata lui Avraam.

Last edited by Eugen7; 20.04.2012 at 13:57:12.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.04.2012, 16:12:28
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Wink

Citat:
În prealabil postat de 1Raul1994 Vezi mesajul
As fi interesat sa stiu ce parere aveti voi despre destin. Eu am o parere care ma baga oarecum intr-o oarecare confuzie. Chiar daca noi suntem fiinte libere, Dumnezeu stie inca de la nasterea fiecaruia toata viata persoanei respective. Deci se poate spune ca eu am un destin scris nu? Dumnezeu stie deja daca o sa ajung in iad sau rai, ce o sa fac peste 2 zile,2 luni,2 ani s.a.m.d
Dumnezeu stie cam cum o sa actionam intr-o anumita situatie, dar asta nu inseamna ca asa o sa si facem. De exemplu, vazand gandurile si sufletelul Maicii Domnului, El si-a dat seama ca va primi pe Iisus, dar ea putea sa refuze, sa isi schimbe sufletul intr-o clipa. Insa nu a facut-o.

La fel si la tine sau la mine, poate trimite maine un cersetor (vazand ca avem o stare de mila si iertare in suflet)... ca sa ne ajute sa facem o fapta buna. Dar intre timp poate veni aghiuta sa ne invartoseze inima, sau chiar noi din egoism sa ne schimbam si sa actionam rau, sa il ignoram sau sa il jignim pe acel om. Iar ceea ce era o sansa de fapta buna sa o transformam in pacat.

Dumnezeu ne cunoaste, asa cum noi ne cunoastem cei mai buni prieteni (si tu stii ca prietenul/mama/sora nu ar fi in stare sa fure de exemplu) sau cum ne cunoastem noi copii, dar nu ca destin, adica ca asa va face sigur. El din felul cum ne suntem stie ca facem asa sau asa, si incearca mereu sa ne dea ocazia sa ne mantuim, incearca mereu sa ne duca in situatii care in care sa facem bine.
Dar cum actionam intr-un final noi alegem.
Daca ar fi dupa Dumnezeu ne-ar duce pe toti in rai, ca asta se straduieste in fiecare zi, dar la urma noi alegem unde vrem.
Si el pana in ultima clipa tot incearca sa ne salveze chiar daca stie/vede ca noi spre iad ne indreptam. Si chiar si dupa moarte incearca cu ajutorul rugaciunilor celorlalti sa ne scoata din Iad.
Pe scurt, nu exista predestinare, ci doar atotstiinta si multa multa lupta...daca te apropii de rugaciune si de Dumnezeu o sa le traiesti si tu, si o sa vezi viata celorlalti, asa cum o vede Doamne, Doamne, si o sa te doara pentru ei, si o sa vrei sa ii ajuti, si mai ales o sa ii iubesti.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinul si providenta divina Jennyfer Intrebari utilizatori 2 22.02.2010 12:34:05
Destinul CristiArg Generalitati 4 24.01.2010 18:26:37
DESTINUL...!!! eduard_grigore Generalitati 9 23.04.2008 00:24:19
EREDITATEA, MEDIUL SI DESTINUL Laurentiu Teologie si Stiinta 9 13.02.2008 00:19:56