Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.04.2012, 15:11:28
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred că nu s-a înțeles prea bine deosebirea dintre preștiință și predeterminare.
Hai să o luăm altfel. Dacă am spune "Dumnezeu predetermină", atunci am spune că oricât de virtuoasă ar fi viața pe care o ducem, tot în iad ajungem, din cauză că Dumnezeu ne-a și judecat de fapt, aplicându-ne pe frunte ștampila: "to Hell" încă de la zămislirea noastră (sau chiar înainte, pe când eram în fază de proiect al Lui). Și invers, ar însemna că orice păcate am face, El ne va ierta dacă a prestabilit să ajungem în Rai.
Dar, când spunem "Dumnezeu preștie", atunci spunem că El cunoaște dinainte soarta noastră în veacul vecilor, ceea ce e echivalent cu a spune că El deja știe de pe acum dacă eu voi muri în stare de Grație Sfințitoare sau în stare de păcat grav.
Acuma, sesizați deosebirea dintre acestea ?
Da...multumesc
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.04.2012, 16:04:39
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cristos a înviat!Vă rog să recitiți (Luca 1,26-38) ca să vedeți că Maria nu a fost întrebată, ci i s-a comunicat voia Domnului, iar ea s-a supus. Maria nu putea să refuze pentru că era neprihănită.

Am mai citit din cele se s-au scris aici(nu mai țin minte cine a scris) că Dumnezeu voiește mântuirea noastră a tuturor; asta am citit-o și în Scriptură. E logic că dacă El așa voiește, atunci așa se va întâmpla, nu? Nu e El atotputernic?
Dumnezeu nu trece peste libertatea omului de a alege! Daca ar face aceasta am putea vorbi de predestinare.

In cazul Maicii Domnului, Sfanta Scriptura este clara: Fecioara Maria a ales de buna voie si nesilita de nimeni sa devina Maica Domnului mai exact Nascatoare de Dumnezeu:
"38. Și a zis Maria: Iată roaba Domnului. Fie mie după cuvântul tău! Și îngerul a plecat de la ea. " Luca 1,38
Prin aceste cuvinte a acceptat (de buna voie si nesilita de nimeni) sa faca voia Domnului, mai exact a acceptat propunerea lui Dumnezeu. Ea avea deplina libertate de a refuza aceasta cinste...

Desigur ca Dumnezeu prestia ce va alege Maica Domnului, dar nu a predestinat-o (adica indeferent de vointa ei sa devina Maica Domnului si Nascatoare de Dumnezeu).

Cati oameni in zilele acelea si in zilele noastre aleg sa faca voia lui Dumnezeu? Si nu ma refer aici la cazul Sfintilor Prooroci ai vechiului testament ci ma opresc doar la cele 10 porunci si la evangelie? Nu refuzam noi oare sa facem voia lui Dumnezeu? nu iubim noi mai mult intunericul pacatului decat pe Dumnezeu?

Cati oameni in zilele noastre aleg sa traiasca in castitate asemenea lui Hristos? Cati aleg sa duca o viata asemenea Sfintilor Apostoli? Cati oameni aleg sa traiasca dupa Evanghelie (atat in casatorie cat si in monahism) desi cuvintele lui Hristos rasuna peste veacuri "Adevarat va spun voua ca nu este nimeni care sa fi lasat casa, familie pentru Mine si pentru Evanghelie si sa nu primeasca mult mai mult decat atat"?
Stim cu totii cinstea promisa si totusi... foarte putini accepta, si dintre cei care accepta putin traiesc asa cum trebuie.
Doar unei fecioare i s-a propus sa fie Maica Domnului Nascatoare de Dumnezeu si ea a acceptat.

Avraam a ales sa urmeze cuvantul Domnului si a iesit din casa tatalui sau... Moise a ales sa renunte la statul sau de fiu al Faraonului si a traiasca in legea poporului evreu din care provenea, David a ales sa se lupte cu Goliat... si exemplele ar putea continua.

Saul a ales sa fie rege... dar apoi s-a lepadat. Iuda a dorit sa fie Apostol nu doar simplu ucenic si a fost chemat Apostol de Hristos, dar apoi s-a lepadat.

In marea lui iubire Dumnezeu nu trece peste libertatea de alegere (si actiune) a fiintelor rationale (oameni si ingeri).
"in fata omului sunt puse si viata si moartea si fiecaruia i se va da ce va alege" spune Sfanta Scriptura.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.04.2012, 16:11:35
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Sfantul Maxim Marturisitorul, aminteste in scrierile sale faptul ca trebuie sa nuantam modul in care Dumnezeu prestie si predetermina existenta noastra.

In acest sens, spunea sfantul ca Dumnezeu predetermina existenta noastra pe "coordonata fiintei". Faptul ca suntem chemati la existenta intr-un anumit timp, intr-un anumit loc, din anumiti parinti, cu anumiti "talanti" etc., nu trebuie inteles ca rod al hazardului. Se manifesta o pronie si o randuiala dumnezeiasca in toate acestea.

Dumnezeu nu predetermina insa existenta noastra pe "coordonata vointei". Desi venim la existenta fara voie proprie suntem chemati sa ne asumam in vesnicie consecintele manifestarii libere a propriei vointe.

Iar cu adevarat liberi in manifestarea vointei ramanem atunci cand viata noastra devine "faca-Se voia Ta". Din contra, cand alegem sa implinim voia noastra egoista, voia patimilor, voia diavolului, aceasta este o paruta libertate.
Amin.
Foarte clare cuvintele acestui mare Sfant Parinte al Bisericii.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.05.2012, 00:51:52
patrizzia patrizzia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.04.2012
Mesaje: 3
Implicit

exista suflete pereche? intreb pentru ca acum 8 luni mi-a decedat persoana pe care am iubit-o cel mai mult pe lume... cand a decedat am simtit ca mi-a murit jumatate de suflet..ne-am iubit f. mult ...si nu ma pot obisnui cu disparitia lui prematura...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.05.2012, 10:48:48
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

daca toata viata noastra ar fi guvernata de un asa-zis destin, atunci unde mai este liberul arbitru? doar anumiti oameni ai lui Dumnezeu, precum profetii, au fost predestinati la o anumita chemare de a sluji lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.05.2012, 11:17:34
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrizzia Vezi mesajul
exista suflete pereche? intreb pentru ca acum 8 luni mi-a decedat persoana pe care am iubit-o cel mai mult pe lume... cand a decedat am simtit ca mi-a murit jumatate de suflet..ne-am iubit f. mult ...si nu ma pot obisnui cu disparitia lui prematura...
Exista suflete pereche, dar nu pentru ca sunt predestinate irevocabil de undeva de sus unul altuia sau pentru ca s-au cunoscut cumva "intr-o viata anterioara", cum cred multi, ci pentru ca prin cresterea in iubire si prin Taina Cununiei, "in Hristos si in Biserica", cele doua persoane devin una dupa fiinta, devin un trup. Fiecare este chemat sa-l poarte in sine pe celalalt, sa participe jertfelnic la bucuriile si neajunsurile lui.

Dumnezeu ne-a lasat aceasta cale, ca descoperind neincetat acest chip al inaintarii in iubire si cunoastere in familie, sa putem creste si ramane in iubire si in afara ei, manifestand-o curat fata de toti semenii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.05.2012, 21:01:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit Destinul

Cristos a înviat!
Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
daca toata viata noastra ar fi guvernata de un asa-zis destin, atunci unde mai este liberul arbitru?...
În orgoliu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.05.2017, 06:18:13
Sorina02 Sorina02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2017
Mesaje: 2
Implicit Destinul

Poate ca destin nostru tine doar de noi, dar cum se face in momentul in care oameni ce nu ar merita nici o secunda niste lucruri atat de oribile, care s au bucurat din plin de tot ce au avut, caci da exista astfel de persoane, cunosc, sunt puse in fata unor situații in care nu pot face absolut nimic sa schimbe asta, nu mai pot avea un curs al vieții firesc precum sa rămâi paralizat sau sa ti pierzi părinții de la o varsta foarte frageda. Cum se mai poate susține ca stie Dumnezeu ce e mai bun pentru tine? Cand unii au totul si nu apreciază nimic, iar altii au un suflet nobil si nici sa mai poată merge nu pot, raman doar niste simple ființe fara speranța..
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.05.2017, 11:16:26
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

http://cuviosulpaisieaghioritul.blog...viata.html?m=1
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.05.2017, 13:13:59
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

O puzderie de utilizatori noi, din ce am numarat eu vreo 5-7 tot posteaza folosind acelasi limbaj, ton si formulare intrebari. Binisor puse, insa toate cu un iz usor de trolling.

Nu poate verifica adminul de unde se posteaza si conturile? De departe asta pare trolling sistematic. Cineva care arunca intrebari recitate din manuale de dogmatica si la care multi sar sa raspunda...
Am inceput sa lucram direct pe cuprinsul catehismului ortodox, posturi ca "postul", "destinul" par puse de cineva care are chef de discutii si nu de cineva nou in materie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinul si providenta divina Jennyfer Intrebari utilizatori 2 22.02.2010 12:34:05
Destinul CristiArg Generalitati 4 24.01.2010 18:26:37
DESTINUL...!!! eduard_grigore Generalitati 9 23.04.2008 00:24:19
EREDITATEA, MEDIUL SI DESTINUL Laurentiu Teologie si Stiinta 9 13.02.2008 00:19:56