Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.11.2012, 12:52:01
o_crestina o_crestina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Unhappy Doamne ajuta!

De multe ori mi se intampla si aceasta ispita: dupa ce am dat ceva cuiva, poate si de mai multe ori, imi vine gandul parerii de rau, care ma chinuie uneori pana cand imi pare rau chiar si pentru o secunda in inima mea, pentru ce am dat, desi nu vreau.. Si-mi vin ganduri cu asalt din acestea de parere de rau. Nu de fiecare data mi se intampla. Dupa ce trece ispita si deci, deja am cazut in ea, apoi cu sufletul si inima curate iar ii spun DOmnului ca: sa fie bine primit...

De aceea de foarte multe ori nici nu mai vreau sa mai ajut pe cineva, ma scarbesc de aceste ispite si ganduri si eu consider ca mi-am si pierdut plata pentru ele...

"Iar Acela i-a raspuns:

- Tot cel ce va jertfi pentru Mine casa sau ogor, sau slava, sau tata sau mama, sau frati sau surori, sau femeie sau copii, sau orice alt bun pamantesc, insutit va primi si viata vesnica va mosteni. De aceea, niciodata sa nu-ti para rau de milostenia ta, nesocotind pe saracul caruia i-ai dat ceva! Ca nu cumva in loc de rasplata sa ai indoita osanda si paguba. Deoarece acela care face un bine si se caieste si ocaraste pe sarac, isi pierde plata si se afla vinovat in ziua judecatii. "

Parintele meu duhovnic mi-a spus ca decat sa dam 10 milioane unui sarac si sa ne para rau mai degraba sa-i dam cat de putin si cu inima buna. Acum, cum sa facem? Daca este o familie saraca si noi crestinii o putem ajuta constant si ne vine o asemenea ispita de parare de rau, cum sa facem atunci?
__________________
Doamne Dumnezeul nostru, cat de minunat este Numele Tau in tot pamantul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.11.2012, 13:10:03
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_crestina Vezi mesajul
Parintele meu duhovnic mi-a spus ca decat sa dam 10 milioane unui sarac si sa ne para rau mai degraba sa-i dam cat de putin si cu inima buna. Acum, cum sa facem? Daca este o familie saraca si noi crestinii o putem ajuta constant si ne vine o asemenea ispita de parare de rau, cum sa facem atunci?
Să ne amintim că Hristos este în sărmanul sau necăjitul acela care suferă. Și că acela e un prilej de a folosi bine averea, banii noștri, și de a ne desprinde inima de ei. Pentru că dacă ne pare rău e pentru că ne-am obișnuit să ne punem nădejdea în bunurile materiale pe care le acumulăm, așteptând din partea lor o ușurare a vieții, în loc să ne încredințăm lui Dumnezeu.

Dar dând, facem și un act de dreptate, pentru că nimic din ce avem nu ne aparține, toate sunt darurile lui Dumnezeu pentru toți, și cu siguranță El îl iubește pe cel sărman ca și pe mine, și nu e drept ca acela să sufere iar eu s-o duc bine.

Și gândind așa ne dăm seama că niciodată n-am ajuns să-l iubim pe celălalt cum ne iubim pe noi înșine, și constatând asta, să ne pară rău și să ne smerim, măcar, constatând că nu suntem buni.

Sfatul duhovnicului îl găsesc bun, fără îndoială. Dă după măsura iubirii la care ai ajuns, nu mai mult, ca să nu-ți pară rău. Pe măsură ce vei da, puțin câte puțin, vei spori.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.11.2012, 13:30:51
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_crestina Vezi mesajul
consider ca mi-am si pierdut plata pentru ele...
(Problema e delicată așa că nu încerc să dau un sfat ci mai degrabă să avansez o idee de care nu sunt nici eu foarte sigur cum să o apuc)

poate că e bine să consideri așa și să le faci în continuare...poate că te ajută la a îl iubi pe Hristos total dezinteresat, neașteptând niciun fel de plată fie ea lumească sau duhovnicească...cum spune părintele Porfirie: „Să-l iubim pe Hristos numai pentru El. Niciodată pentru noi. Atunci când mă voi înfățișa la A Doua Venire și Domnul îmi va spune 'Prietene, cum ai intrat aici, neavând haină de nuntă ?', îmi voi pleca capul și voi zice 'Ce vrei Tu, Doamne, ce voiește iubirea Ta. Sunt vrednic de iad. Și în iad dacă mă așezi, mi-ajunge să fiu împreună cu Tine. Eu una vreau, una îmi doresc, una cer: să fiu împreună cu tine, unde și cum dorești Tu.'”
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.11.2012, 14:57:30
o_crestina o_crestina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Smile

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
(Problema e delicată așa că nu încerc să dau un sfat ci mai degrabă să avansez o idee de care nu sunt nici eu foarte sigur cum să o apuc)

poate că e bine să consideri așa și să le faci în continuare...poate că te ajută la a îl iubi pe Hristos total dezinteresat, neașteptând niciun fel de plată fie ea lumească sau duhovnicească...cum spune părintele Porfirie: „Să-l iubim pe Hristos numai pentru El. Niciodată pentru noi. Atunci când mă voi înfățișa la A Doua Venire și Domnul îmi va spune 'Prietene, cum ai intrat aici, neavând haină de nuntă ?', îmi voi pleca capul și voi zice 'Ce vrei Tu, Doamne, ce voiește iubirea Ta. Sunt vrednic de iad. Și în iad dacă mă așezi, mi-ajunge să fiu împreună cu Tine. Eu una vreau, una îmi doresc, una cer: să fiu împreună cu tine, unde și cum dorești Tu.'”
Da, cred ca asta e modul bun de a gandi... E ceea ce spuneau si Sfintii Parinti, ca ei niciodata nu au facut nimica bun......
Cine stie, poate ca aceasta ispita ne face sa nu lanzecim in parerea de sine, cum ca suntem si am facut ceva......
__________________
Doamne Dumnezeul nostru, cat de minunat este Numele Tau in tot pamantul!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.11.2012, 15:05:02
o_crestina o_crestina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Smile

[quote=N.Priceputu;483435]

Dar dând, facem și un act de dreptate, pentru că nimic din ce avem nu ne aparține, toate sunt darurile lui Dumnezeu pentru toți, și cu siguranță El îl iubește pe cel sărman ca și pe mine, și nu e drept ca acela să sufere iar eu s-o duc bine.

QUOTE]

Asa este, nimic din ce avem nu e la nostru, de multe ori uitam asta, mai ales eu... Noi suntem doar simpli administratori ai darurilor lui Dumnezeu.
__________________
Doamne Dumnezeul nostru, cat de minunat este Numele Tau in tot pamantul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pt sporirea mintii NEKTARIOS. Rugaciuni 2 29.12.2010 23:52:24