Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.12.2013, 17:11:36
accesibilitate accesibilitate is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2013
Mesaje: 6
Implicit Isihasm

Permite ortodoxismul, practicarea isihasmului de catre mireni?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.12.2013, 19:56:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de accesibilitate Vezi mesajul
Permite ortodoxismul, practicarea isihasmului de catre mireni?
Desigur. Am selectat cateva citate utile si pentru noi, mirenii:

,,97. Unul din ucenicii mai apropiati i-a zis batranului - Ce cuvant de invatatura imi lasati ca testament, pentru a ma mantui si pe mine si a ajuta si pe altii pe calea mantuirii ?

- Sa facem si noi ceea ce invatam pe altii, si tot ce facem in viata sa fie spre slava lui Dumnezeu si spre folosul aproapelui, ca " dragostea acopera multime de pacate ". Acest testament va las tuturor ucenicilor mei, adica testamentul dragostei, cum ne invata Insusi Mantuitorul : "Intru aceasta vor cunoaste oamenii ca sunteti ucenicii Mei, de veti avea dragoste intre voi " ( Ioan 13, 35 )

1. Prea Cuvioase Parinte Paisie, in numele ucenicilor Sfintiei Voastre va cerem cateva cuvinte de folos mantuirea noastra. Va rugam sa nu ne lasati fara raspuns.

- In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Parinte Ioanichie, imi cereti lucruri mari, ce depind de ajutorul lui Dumnezeu Care a zis ca " fara de Mine nu puteti face nimic ". Am gustat oleaca din primul razboi mondial si aceasta era parola noastra : " Baieti, ochiul la inainic, urechea la comanda si cu Dumnezeu inainte ! ". Asa trebuie sa ne purtam si in razboiul cel duhovnicesc. Apdar, cu ajutorul lui Dumnezeu si priceperea mea voi raspunde la cele ce urmeaza.

9. Care este folosul rugaciunii in general si al rugaciunii inimii in special ?

- Folosul rugaciunii este implinirea scopului ei, adica iertarea pacatelor si mantuirea sufletului, indiferent ca o facem cu gura, prin cuvant, cu mintea sau cu inima. Fiecare cum il indeamna cugetul, duhul si duhovnicul, asa sa se roage, numai sa nu piarda mantuirea. Acea rugaciune este mai de folos care izvoraste lacrimi de umilinta, care ne ajuta sa parasim pacatele si sa crestem in dragoste, in smerenie si in credinta. Fiecare sa roage cu rugaciunea care il ajuta sa sporeasca mai mult in fapte bune si pocainta.

10. Rugaciunca fara lacrimi este primita ? Cum putem dobandi lacrimi de pocainta ?

- Lacrimile sunt de mai multe feluri, dar cele duhovnicesti nu se dau, nici nu se imprumuta, ci sunt un dar de la Domnul. Deci sa le cerem si atunci cand vin, fie ca ne rugam cu gura sau cu inima, ele sunt bune si mult folositoare, ca sunt de la Domnul, merg la Domnul. Numai sa nu ne mandrim, ca sa nu pierdem lacrimile.

11. A slabit ravna pentru rugaciune peste tot astazi. Cum putem dobandi ravna si evlavie mai multa pentru sfanta rugaciune ?

- Orice crestin, fie calugar, fie mirean, trebuie sa aiba un program de rugaciune, pe care suntem datori s-o facem, pana ce ne obisnuim cu ea. Dupa ce ne obisnuim cu rugaciunea dupa program, si fara sa vrem o facem, ca obiceiul - bun sau rau - este a doua natura. Daca am merge mai des pe la spitale, prin casele de suferinta, pe la cei saraci si daca am cugeta noi la ceasul mortii si al judecatii care ne asteapta, atunci ne-am ruga mai mult si am avea desigur si lacrimi fierbinti la rugaciunea noastra. Rugaciunea putina, facuta mecanic, din sila sau de ochii altora, este buna, dar nu aduce mult folos, pana se atinge Duhul lui Dumnezeu de inimile noastre.

14. Unii din duhovnici recomanda la spovedanie rugaciuni din Ceaslov, mai ales cele sapte laude; altii cer acatiste si paraclis, iar altii cer mai mult rugaciunea inimii. Ce fel de rugaciuni recomandati pentru calugari si pentru mireni ?

Spune Mantuitorul in Sfanta Evanghelie : " Pe acestea sa le faceti si pe acelea sa nu le lasati " . Adica sa le facem si pe unele si pe altele, dupa a noastra ravna si putere. Nu putem renunta la Ceaslov, nici la acatiste in care se arata minunile sfintilor, adica rabdarea mucenicilor si ostenelile cuviosilor care le-au suferit de buna voie pentru dragostea de Dumnezeu. Prin unele rugaciuni laudam pe Dumnezeu Cel in trei Fete inchinat si marit; prin altele laudam pe sfinti si faptele credintei lor, iar prin altele ne rugam spre iertarea pacatelor noastre si pentru toti oamenii care prin noi cer mila lui Dummnezeu. Sa unim rugaciunea citita si cantata, adica rugaciunea din carti, cu cea rostita in taina inimii, fara cuvinte, dupa sfatul duhovnicului si atunci vom spori si vom dobandi multa bucurie si pace in suflet.

15. Cum putem deprinde mai bine rugaciunea inimii, ca astazi nu mai avem dascali de rugaciune ca odinioara ?

- Rugaciunea nu este teorie care se invata in scoala. Rugaciunea inimii, adica cea facuta cu simtirea inimii, este o daruire a Duhului Sfant, un dar de sus, pe care il primesc numai cei vrednici de el. La biserica se canta : " Sa ne curatim simtirile ca sa vedem pe Hristos stralucind in inimile noastre " . Cine iubeste pe Dumnezeu din tot sufletul, din toata virtutea si din toata inima sa, aceluia i se daruieste darul rugaciunii inimii si darul sfintelor lacrimi. Altfel, poti capata rugaciunea inimii din experienta dupa o lunga practica, dar se pierde usor, caci inima nu arde de iubire pentru Hristos. Eu am mai facut candva o expierenta cu rugaciunea inimii, la schitul Rarau, dar acum nici eu nu o am.


21- Ce sfaturi duhovnicesti dati calugarilor tineri si celor incepatori ? Cum pot spori in dragoste pentru Hristos si in ascultare ?

- Parinte Ioanichie, ce sfaturi duhovnicesti pot da eu acum, batran si bolnav ! Ca dupa cuvantul Mantuitorului, vinul nou pune in vase noi, ca sa se poata mentine. Daca se pune vinul nou in vase vechi, vinul nou fierbe si sparge vasul si se pierde si vinul si vasul. Aducerea aminte de moarte este de mare folos, ca smereste pe om si ne da ravna pentru rugaciune si uneori si lacrimi. Sa mearga fratii mai des in cimitir si sa vorbeasca cu cei morti, ca ei ii vor invata cam asa : " Ce esti tu azi, am fost noi ieri; si ce suntem noi azi, vei fi tu maine ! ". Acest cuvant este foarte adevarat si poate fi de folos. Apoi sa lase grijile cele trecatoare, vorba multa, mandria, prietenia cu cei lumesti si sa se roage mai mult. Sa nu le ramana canonul de rugaciune si metanii la chiiii, sa vina regulat la biserica si sa-si marturiseasca saptamanal gandurile la duhovnic. Cine nu iubeste rugaciunea si biserica nu este bun de calugar si cu greu va ajunge corabia sa la liman. Este de folos celor mai tineri si tuturor sa citeasca zilnic Noul Testament, Vietile Sfintilor si invataturile Sfintior parinti, ca incetul cu incetul sa le urmeze si viata. Iar pentru ascultare, atat le spun : sa faca toate cu binecuvantare, cu rugaciune si intrebare, si nu se vor cai niciodata.

22. Care este semnul sporirii duhovnicesti ?

- Lacrimile la rugaciune, cugetul ca esti cel mai pacatos, o mare bucurie in inima si multa iubire si mila fata de toata zidirea. "
Sursa:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/parintelepaisie.htm
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.12.2013, 20:12:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,23. Cum putem birui cugetul desfranarii ?

- Respingerea gandurilor patimase inainte de a intra in imaginatia mintii si pazirea ochilor de la privirea cu patima sunt cele dintai arme impotriva acestei patimi. Sa privim femeile batrane ca pe niste mame ale noastre, iar pe cele tinere, ca pe surorile si fiicele noastre. Apoi sa nu judecam pe aproapele si sa ne infranam de la mancaruri alese si de la vin care aprind firea. Peste toate acestea sa ne rugam mai mult, ca sa ne acopere Dumnezeu cu darul Duhului Sfant, ca, fara ajutorul de sus, nimeni nu poate birui.

32. Un preot de parohie intreaba cum sa pastoreasca mai bine, dupa Dumnezeu, turma incredintata lui de Hristos ?

- Turma lui Hristos se pastoreste cu fluierasul, iar nu batul. Adica cu blandete, iar nu cu asprime. Se pastoreste mai mult cu exemplul vietii preotului, nu numai cu predica de la amvon. Deci mai mult cu faptele, decat cu vorbele, " ca oamenii vazand faptele cele bune ale voastre, sa slaveasca pe Dumnezeu ". Apoi sa faca slUibe frumoase, cu credinta s1 evlavie; sa dea milostenie la cei saraci si bolnavi din parohie, sa invete dreapta credinta pe credinciosi, batrani, tineri si copii; sa-i spovedeasca regulat, sa-i imbarbateze in necazuri si sa le fie model in toate, hranindu-i cu carti sfinte si cu tot cuvantul lui Dumnezeu.

34. Parintii a doi copii va intreaba ce sa faca cu fiii lor caci, de la virsta de 16 ani, nu-i mai asculta si traiesc in pacate ?

- In aceasta situatie sunt direct vinoovati parintii copiilor, care nu le-au dat de mici o educatie crestineasca si i-au lasat in voia lor. Parintii unor asemenea copii vor da seama de sufletele lor, ca nu le-au insuflat de mici credinta si frica de Dumnezeu. Iata, acum culeg ce au semanat ! Dar, sa se roage pentru ei, sa-i duca la un preot bun la spovedanie, sa-i casatoreasca, sa-i deprinda din nou cu biserica, cu munca, cu cinstea si este speranta de iertare si indreptare.


53. Ce alte sfaturi dati calugarilor si credinciosilor ?

- Ei, parinte ! Daca am putea face noi tot ce invatam pe altii, am fi sfinti ! Eu invatam pe altii sa aiba rabdare in suferinta. Acum cand sunt in suferinta, vad ca nu am deloc rabdare. Trebuie, nu rabdare, ci indelunga rabdare. Un frate ma intreba : " Se poate ca in timpul suferintei sa potolim durerea cu rugaciunea ? ". Aici este darul lui Dumnezeu, i-am raspuns eu. Dragostea duhovniceasca biruieste durerea, cum spune Hristos despre femeia care este in chinurile nasterii, ca dupa nastere uita durerea " ca s-a nascut om pe lume ". Mare lucru este, parinte, a ne alatura cu cel ce patimeste, sa luam parte la durerea lui. Sa cerem ajutor de la Dumnezeu, ca sa putem trece cu bine valurile acestei vieti.

Daca nu poti face fapta buna, nu este pacat; iar daca poti s-o faci si nu o faci, este pacat. Sunt oameni care nu au copii, sau nu au vrut sa aiba, sau nu le-a dat Dumnezeu. Cei care nu i-au dorit, la batranete ii doresc si plang ca nu au copii, dar este prea tarziu. Cand darul lui Dumnezeu se apropie de inima omului, atunci toate i se par usoare; iar cand se departeaza harul, atunci toate i se par grele. Atunci sufera, striga si plange, cum face si copilul parasit de mama lui. Uneori ma intreb, oare suferinta mea si a fiecarui om nu este cumva o arvuna a vietii vesnice ? Ca suferinta ne smereste si ne invata a striga la ajutorul lui Dumnezeu. Cand suntem la o rascruce in viata, sa facem doua lucruri : sa ne rugam si sa intrebam. Eu mai degraba ma ratacesc in orase decat in padure ! Noi trebuie sa ajungem de la gandirea de Dumnezeu la simtirea lui Dumnezeu. Una este vorbirea de Dumnezeu si alta este simtirea lui Dumnezeu. Una este vorba si alta este fapta. La simtire duhovniceasca, ajunge numai acela care face voia lui Dumnezeu. Ca zice Mantuitorul : " Nu tot cel ce-mi zice : " Doamne, Doamne " , va intra intru imparatia lui Dumnezeu ". Mai mult sa faci cu fapta, decat sa vorbesti cu cuvantul. Ca lumea este plina de vorbe, dar putini sunt care pun poruncile Evangheliei in practica. Prind foarte bine si cuvantul duhovnicesc, sfatul, mustrarea, indemnul, predica, cartile. Dar de la cuvinte trebuie sa trecem si la fapte, ca " dupa faptele tale te voi judeca " zice Domnul,caci si Dumnezeu a creat lumea numai cu cuvantul si era buna foarte ! Inca si sfintii marturiseau pe Hristos prin cuvant, invatau si scriau carti inspirate din Sfanta Evanghelie. Dar noi cei de azi suntem oameni pacatosi. Noi trebuie sa vorbim putin si numai ce este de folos spre lauda lui Dumnezeu. Spunea un filozof intr-o carte : " Cine spune tot ce stie, acela stie putin si prost ! " Daca am fi facut si noi in viata macar a zecea parte din cat am invatat pe altii, tot ne-ar mantui Dumnezeu !

Sunt multi oameni tulburati astazi si nu-i usor sa-i linistesti. Aici este intelepciunea duhovnicului, a pastorului de suflete. Sunt unii care au ceva intelepciune in mintea lor, dar se mandresc in inima lor. Altii nu au nimic in cap, dar cred ca au ceva si se mandresc degeaba. Cei mai multi sunt bolnavi sufleteste din cauza mandriei. Si ca sa-i vindeci si sa-i scoti dintr-ale lor, de multe ori te ostenesti degeaba. Eu care nu am mai nimic, cum sa-i invat pe acesti oameni ? Mai degraba tac ca sa nu-i fac mai rai. Alteori, daca tac, poate iar gresesc, pentru ca nu dau putin ajutor aproapelui care are nevoie. De aceea zic catre toti : multe sa asculti dar putine sa vorbesti, ca " de tot cuvantul desert vom da seama inaintea lui Dumnezeu ". Invat si eu pe cei care vin la mine, cum imi da Dumnezeu in gand in ceasul acela si cum ma indeamna inima. Numai de ar primi Domnul osteneala si dragostea noastra.

Sursa:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/parintelepaisie.htm
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.12.2013, 20:20:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oriunde vei fi, sa ai grija si sa-ti implinesti datoria. Ca fagaduita data la Botez, ca si la calugarie, este data inaintea lui Dumnezeu si ni se va cere in ziua judecatii.

- Dragul tatei, lasa-te in grija lui Dumnezeu !

- Daca nu cerem iertare si nu iertam, in zadar asteptam Pastele ! Putem spune ca suntem egali cu cei ce nu cred in Inviere.

- Sa va paziti sa nu auziti, nici sa vedeti ale altora slabiciuni, ci numai si numai pacatele voastre...

- Daca vrei sa ai pace, sa cauti si pacea altora...

- Dragul meu, nu te lauda ca esti calugar, nici ca esti ucenicul lui Paisie, ca bate la ochi si se vede cat de colo ca te mandresti !

- Daca te vei potrivi gandurilor si nu le vei marturisi, nu vei ajunge bine. Ia seama ce gandesti, ia seama ce vorbesti si ia seama ce faci, ca vrajmasul nu doarmme...

- Sa fiti cuminti macar de azi inainte !

- Nici odata sa nu scoti la iveala vorbele auzite si sa nu faci razbunare, ca nu-i crestineste. Ci sa vezi si sa nu vezi; sa auzi si sa nu auzi. Sa ceri iertare de la care crezi ca i-ai suparat si sa ierti din inima pe toti, sa nu ai vrajmas pe nimeni.

- Curateste-ti mintea si inima de toata rautatea.

- Cauta-ti pacea cu toti vecinii si nu pierde legatura cu Domnul si cu Maicuta Lui.

- La suparare si ispite ai nevoie sa te mai descarci la duhovnic, dar numai si numai de boala ta, de slabiciunea ta sa vorbesti.

- Cauta-ti pacea si fii in pace, ca toate trec ca apa si vin altele, ca asa e viata.

- Sa fii cuminte si nu lasa rugaciunea.
Sursa:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/parintelepaisie.htm
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.12.2013, 20:39:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

59. Marturisesc ucenicii lui apropiati ca pe cei care cadeau in ispite si in pacate grele, batranul nu-i mustra aspru. Ci ii primea cu dragoste, ii incuraja ca Dumnezeu le da iertare, daca parasesc pacatele facute, si le adauga aceste cuvante de imbarbatare :

- De cate ori cazi, scoala- arturiseste-ti pacatele, caieste-te, fa-ti canonul, intreaba si du-ti Crucea mai departe cu ochii la Hristos, pana ajungi sus, la Golgota. Noi cu faptele noastre nu putem zice ca ne mantuim, fara mila lui Dumnezeu, fara duhovnic si fara rugaciunile Bisericii. Dar sa ne gaseasca ceasul mortii in lupta. Numai mila Bunului Dumnezeu si a Maicii Domnului sa ne ajute sa ajungem si noi la usa Raiului, si acolo sa strigam tare : " Deschide-ne, Doamne, usa milostivirii Tale !"

60. Pe alti fii sufletesti ii indemna sa repete mereu, dupa rugaciunea inimii, si aceasta mica rugaciune : " Izbaveste-ma, Doamne, de muncile de veci si nu ma lipsi de binele Tau cel ceresc ". Sau sa repete si aceste stihuri din Psalmul 50 : " Inima curata zideste intru mine, Dumnezeule, si duh drept innoieste intru cele dinauntru ale mele " Apoi sa zica : " Nu ma lepada pe mine de la fata Ta si Duhul Tau cel Sfant, nu-L lua de la mine ".

61. Alteori zicea fiilor sai duhovnicesti :

- Daca ne lasam in voia lui Dumnezeu, sa fim siguri ca nu ne va lasa. Dar sa primim toate cu dragoste si bucurie, boala, ocara, ispite, ori de unde ar veni. Sa nu invinuim pe nimeni, ci sa ne invinuim numai pe noi.

62. Marturisesc unii din ucenici ca daca incercau sa se indreptateasca la spovedanie, batranul nu le primea marturisirea, ori tacea si nu le dadea nici un sfat.Iar ei plecau tulburati de la sfintia sa. Alteori le zicea :

- De vrei sa asculti si sa te folosesti, taie-ti voia si lasa-te in voia lui Dumnezeu si primeste cuvantele si dragostea noastra.

Parintele Paisie nu vorbea niciodata la persoana sfintiei sale, ci se referea la toti preotii duhovnici.

Sursa:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/parintelepaisie.htm

Isihasmul in lume presupune si o atitudine crestineasca in fata nedreptatilor:

http://ortodoxinlume.blogspot.ro/201...-rau.html#more
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.12.2013, 20:49:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfantul Lavrentie de Cernigov chiar recomanda si mirenilor Rugaciunea lui Iisus care ii va putea ocroti si pe ei in vremea lui Antihrist:

<<Acest dezastru se va lungi vreme de trei ani și jumătate, dar pentru aleșii Săi Dumnezeu va scurta aceste zile. În aceste grele vremuri încă vor fi luptători puternici, adevărați stâlpi ai Bisericii Ortodoxe care vor avea harul Rugăciunii lui Iisus (rugăciunea inimii) și Dumnezeu îi va acoperi pe ei cu harul Său cel sfânt și binefacerea Sa cea atotputernică și ei nu vor vedea acele minuni și semne false care vor fi pregătite de antihrist pentru toți oamenii și pe care le va vedea restul lumii, unele chiar în bisericile creștinilor. “.>>
Sursa.
http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...si-multi-orbi/

Last edited by antoniap; 22.12.2013 at 20:53:53.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.12.2013, 21:36:38
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Minunate postari! Multumim, Antonia!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.12.2013, 06:07:24
accesibilitate accesibilitate is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2013
Mesaje: 6
Implicit

Acuma am constatat incompatibilitatea topicului meu cu categoria forumului (Postul in ...), rog un moderator sa il mute la categoria potrivita!

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Desigur.
Multumesc pentru raspunsuri!

Sursa: http://www.crestinortodox.ro/religie...oxe-69334.html
"In isihasm s-au format mai multe metode cu ajutorul carora se poate ajunge la rugaciunea curata sau mintala.
Amintim mai intai metoda Sf. Simion Noul Teolog cunoscuta sub numele : "Metoda sfintei rugaciuni si atentii" ...

In aceasta metoda Sf. Simion deosebeste trei feluri de rugaciuni...

Primele doua metode sunt calificate ca necorespunzatoare intrucat duc la ratacire si amagire. Numai al treilea fel de rugaciune este singurul care duce la vederea luminii dumnezeiesti si aceasta este metoda propriu zisa....

Al treilea fel de rugaciunea incepe numai dupa ce inima a fost curatita de patimi...

...realizarii rugaciunii curate, adica a coborarii mintii in inima. Aceste mijloace nu mai sunt necesare in gradul al patrulea de rugaciune, adica atunci cand s-a ajuns la starea de concentrare in inima dintr-odata. ..."

In ortodoxism exista o mare bariera catre accesul la isihasm, anume: nepatimirea.
Dupa cum se vede, dintre cele 3 metode ale Sf. Simion Noul Teolog, doar cea de a treia e considerata valida, DAR si acesta e conditionat de starea de napatimire necesara individului.
Parintele Cleopa, de asemenea conditioneaza accesul la contemplatia naturala in duh, adica de fapt la cea mai banala dintre contemplatii, asezant inaintea treptei contemplatiei naturale in duh, treapta nepatimirii.

Eu nu am intalnit inca un om care sa corespunda "nepatimirii", in situatii potrivite toti se manifesta ca niste patimitori si atunci, unde e accesul?

Sau poate nu inteleg eu la ce anume se refera nepatimirea.
Consider nepatimirea a avea grade de comparatie, o consider spectrala; cat de nepatimitor trebuie sa fie cineva pentru a avea acces la isihasm, la contemplatie naturala in duh, dar cat de nepatimitor trebuie sa fie pentru a avea acces la marele dar al preotiei si puterilor harice pe care le presupune aceasta?

Last edited by accesibilitate; 23.12.2013 at 09:16:58.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.12.2013, 13:47:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de accesibilitate Vezi mesajul

Eu nu am intalnit inca un om care sa corespunda "nepatimirii", in situatii potrivite toti se manifesta ca niste patimitori si atunci, unde e accesul?

Sau poate nu inteleg eu la ce anume se refera nepatimirea.
Consider nepatimirea a avea grade de comparatie, o consider spectrala; cat de nepatimitor trebuie sa fie cineva pentru a avea acces la isihasm, la contemplatie naturala in duh, dar cat de nepatimitor trebuie sa fie pentru a avea acces la marele dar al preotiei si puterilor harice pe care le presupune aceasta?
Am intalnit oameni care se lupta cu patimile si care mai obtin si succese. Cad, se ridica si o iau de la capat, dar stiu ca nepatimirea reprezinta o tinta.
Dar mai bine sa apelam la surse:

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/ghidul-patimilor

Pe masura ce ne rostim Rugaciunea lui Iisus, incepem sa descoperim patimile noastre sufletesti si sa vedem cat de multe sunt si sa ne consideram cei mai mari pacatosi. Pacatele noastre ni se par mari, luam aminte si la ganduri, le spovedim. Incepem sa vedem cum un singur gand de mandrie, de trufie ori de slava desarta ne alunga pacea din suflet. Cautam pacea verificand unde am gresit. Nu e corect sa ne punem in minte ganduri prea indraznete, gen competitie. Isihasmul presupune smerenie. Smerenia inseamna sa continuam sa ne plangem pacatele indiferent de darurile primite. Si sa nu ne mandrim. Asa cum proceda parintele Anatolie din filmul Ostrov.
http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...ral-subtitrat/

Ostenitorii in rugaciunea inimii sunt incercati in razboiul nevazut purtat cu fortele raului. Necuratii pot trimite ispite prin oameni sau pot sa apara ei insisi in fata nevoitorului. Cine doreste daruri duhovnicesti le poate obtine daca iese biruitor din aceste incercari. Dobandirea smereniei se face prin atitudine crestineasca in fata ispitelor.

Numai Dumnezeu stie cat capital duhovnicesc a adunat fiecare. Poate ca ni se pare ca am adunat ceva, dar uitam ca, din cauza mandriei, am pierdut. Unii nici macar nu se gandesc la asa ceva. ,,Fara Dumnezeu nimic nu stiu, nimic nu pot si nimic nu sunt." - spun ei. Si Dumnezeu le trimite daruri dupa a Sa voie.

Asa cum spune parintele Proclu, cei mai luptati de duhurile necurate sunt ortodocsii. Asta si pentru ca darurile pe care le obtinem daca iesim biruitori din aceasta lupta nu au corespondent in celelalte religii.
http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...onahilor-2005/

Last edited by antoniap; 23.12.2013 at 14:07:24.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.12.2013, 06:36:55
accesibilitate accesibilitate is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2013
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am intalnit oameni care se lupta cu patimile si care mai obtin si succese. Cad, se ridica si o iau de la capat, dar stiu ca nepatimirea reprezinta o tinta.
Una e sa obtii oarece neprihanire datorata adoptarii celor crestinesti ca norma de viata (inclusiv jena de a marturisi la sovedanie noi pacate) si cu totul altceva nepatimirea.
Eu iti spun ca in crestinism (ortodoxism), nu se permite mirenilor accesul la isihasm si nepatimirea nu poate fi dobandita fara har, iar harul nu ajunge la om in veci fara mijlocirea unui preot, iar preotii nu dau acces mirenilor la un asemenea har incat acela sa atinga nepatimirea, trebuie sa te calugaresti sau sa faci teologia pentru a avea acces si deabia apoi se pune problema meritului personal.

Last edited by accesibilitate; 24.12.2013 at 07:05:34.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare