Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1171  
Vechi 15.09.2011, 23:34:09
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
neutralitatea statului fata de religie nu este buna.Nu vreau sa intelegi prin asta ca statul trebuie sa-si oblige concetatenii in cine sa creada, dar nici sa-i lase pe unii sa-si intemeieze cine stie ce cult sau religie daunatoare pentru ceilalti. O astfel de neutralitate a statului a dus in SUA la infiintarea bisericii sataniste din San Francisco a lui Anton LaVey, ceea ce mie nu mi se pare ok. Cred ca ai auzit si tu ce fel de comportament au satanistii si modul lor de a gandi. Ti se pare in regula toate astea? Doamne ajuta!
Nu stiu care e legea in SUA, dar la noi sunt numai 18 culte recunoscute. Presupun ca trebuie indeplinite niste conditii pentru ca un cult religios sa fie recunoscut de stat (probabil un numar minim de membri, conformitatea exercitarii cultului cu legile Romaniei, etc). Nu cred ca este posibila in Romania legalizarea unei religii sataniste.
Dar ca principiu general neutralitatea statului fata de toate religiile mi se pare una din conditiile obligatorii pentru un stat democratic.
Reply With Quote
  #1172  
Vechi 16.09.2011, 14:58:27
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Statul permite existenta asociatiilor religioase in numar nelimitat. Pentru a dobandi statut de cult, o asociatie are nevoie de un numar minim de membri si o anume raspandire geografica.

Cetatenii sunt liberi sa se inchine la ce si la cine vor ei, statutul de asociatie sau de cult nu afecteaza acest drept. Cultele sunt reglementate pentru ca primesc bani de la stat, pentru ca statul se obliga sa ofere educatie religioasa in scoli etc. De-aia e nevoie de reglementare. Altminteri cei ce n-au statut de cult sau asociatie pot sa se inchine la ce vor.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #1173  
Vechi 16.09.2011, 16:35:30
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Statul permite existenta asociatiilor religioase in numar nelimitat. Pentru a dobandi statut de cult, o asociatie are nevoie de un numar minim de membri si o anume raspandire geografica.
Din cate stiu pentru ca o asociatie religioasa sa fie recunoscuta ca si cult iti trebuie o continuitate de cel putin 15 ani (parca), un numar de min. 0,1% din populatia tarii , iar codurile ei canonice sa nu aduca atingere prin continutul lor ordinii si moralei publice, drepturilor si libertatilor fundametale ale omului si prin activitatea lor sa ofere garantii de durabilitate, stabilitate si interes public. O asociatie religioasa trebuie sa aiba un minim de 300 de persoane, iar cultul min. 21.000. Acuma cum stabileste Statul "morala", habar n-am, doar normele morale sunt garantate de factori sociali,opinia publica si grupuri sociale , nu sunt garantate de forta coercitiva a statului.

Citat:
O astfel de neutralitate a statului a dus in SUA la infiintarea bisericii sataniste din San Francisco a lui Anton LaVey, ceea ce mie nu mi se pare ok
In tara asta ne putem astepta la orice, deci nu-i exclus sa existe o astfel de asociatie si la noi, care pe viitor va aspira la calitatea de cult. Sunt curioasa daca cei care acum lupta pentru ca icoana sa fie data jos din salile de curs, din principiu, vor lupta, tot din principiu, pentru garantarea libertatii religioase si de exprimare a acelei asociatii . Ce-mi place la "biserica" din SUA, daca pot sa spun asa, e ca au o doza de morala, nu au decazut atat de jos. Ei au aparut la inceputul anilor '70, cand era in voga sloganul "free love", iar "baietii" si-au spus sa-si faca o biserica a lor, care sa promoveze promiscuitatea sexuala (poliamorul,relatii extramaritale, homosexuale etc), ca prea e condamnata de Biblie, deci si-au scris o "biblie" a lor, insa resping si ei pedofilia,zoofilia si alte practici :)

Last edited by ioanna; 16.09.2011 at 17:50:06.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44