Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.05.2010, 11:05:14
a77653 a77653 is offline
 
Data înregistrării: 12.05.2010
Mesaje: 1
Implicit prietenia

nu stiu altii cum sunt,dar eu,personal,nu am avut niciodata un prieten bun.pur si simplu nu am avut ocazia sa intalnesc oameni care sa imi devina prieteni.am colegi de serviciu,amici,cunostinte,dar nu am prieteni.cred ca ne pierdem,treptat,capacitatea de a fi pieteni si de a avea uniisi asta pt ca intr-o prietenie trebuie sa investesti timp,rabdare...si,vechea vorba a grecilor spunea amore,more,ore,re prrobature amicitae-prin dragoste,vorbe,fapte si comportament se probeaza/testeaza o prietenie.oricum ii invidiez pe cei care au prieteni buni
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.05.2010, 12:39:48
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Slava lui Dumnezeu pentru oamenii pe care mi i'a scos in cale !

Slava lui Dumnezeu pentru oamenii care nu m'au placut si care m'au tulburat, caci tulburarea m'a ajutat sa ma cunosc !
Slava Domnului pentru oamenii calzi pe care mi i'a randuit, spre a ma intari in momentele de slabiciune !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.05.2010, 14:53:43
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Adevarat, Windorin!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.05.2010, 15:48:16
VasilePr's Avatar
VasilePr VasilePr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Neamț.
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de a77653 Vezi mesajul
nu stiu altii cum sunt,dar eu,personal,nu am avut niciodata un prieten bun.pur si simplu nu am avut ocazia sa intalnesc oameni care sa imi devina prieteni.am colegi de serviciu,amici,cunostinte,dar nu am prieteni.cred ca ne pierdem,treptat,capacitatea de a fi pieteni si de a avea uniisi asta pt ca intr-o prietenie trebuie sa investesti timp,rabdare...si,vechea vorba a grecilor spunea amore,more,ore,re prrobature amicitae-prin dragoste,vorbe,fapte si comportament se probeaza/testeaza o prietenie.oricum ii invidiez pe cei care au prieteni buni
HRISTOS S-A ÎNĂLȚAT! Dăruiește-te TU mai întâi "ca prieten" celui de lângă tine, aproapelui, necondiționat făcând asta, deci fără să ai unele pretenții față de el, acceptându-l așa cum este el, cum l-a lăsat Dumnezeu pe el, gândindu-te că fiecare dintre noi este UNICAT în această lume, și fiecare dintre noi poate că la rândul său ar vrea să aibă un prieten, așa cum și TU dorești asta, și ai să vezi cum Dumnezeu îți "va scoate" în cale, sau îți va rândui să găsești un prieten, ba chiar foarte mulți, la care nici nu gândeai că ai putea să îi ai! Uneori depinde de noi, de fiecare în parte, de comportamentul nostru, de felul cum judecăm, cum privim lucrurile, DE CÂT ȘI CUM NE DĂRUIM pe noi altora, s.a.m.d...., câți prieteni ADEVĂRAȚI vom avea, din această lume, în această lume...! Fiindcă, de fapt noi avem, TREBUIE să avem prieteni mai întâi pe domnul Hristos, Măicuța Domnului, toate Puterile Cerești și toți Sfinții lui Dumnezeu, iar apoi dacă putem și ne rânduiește Bunul Dumnezeu să mai avem și vreo unul din această lume, bine este, iar dacă nu, nu trebuie să ne întristăm, ci să fim noi prieteni cu alții, și astfel vom avea satisfacție și bucurie în suflet. Numai bine și Doamne ajută tuturor!
__________________
un păcătos

Last edited by timtimpui; 19.05.2010 at 16:04:36.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.05.2010, 16:10:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de a77653 Vezi mesajul
nu stiu altii cum sunt,dar eu,personal,nu am avut niciodata un prieten bun.pur si simplu nu am avut ocazia sa intalnesc oameni care sa imi devina prieteni.am colegi de serviciu,amici,cunostinte,dar nu am prieteni.cred ca ne pierdem,treptat,capacitatea de a fi pieteni si de a avea uniisi asta pt ca intr-o prietenie trebuie sa investesti timp,rabdare...si,vechea vorba a grecilor spunea amore,more,ore,re prrobature amicitae-prin dragoste,vorbe,fapte si comportament se probeaza/testeaza o prietenie.oricum ii invidiez pe cei care au prieteni buni
Este cel mai dureros lucru pe care il poate marturisi un om: nu am prieteni. Sa-ti ajute Dumnezeu sa ai cat mai multi.Eu cred ca ti-au iesit in cale dar nu le-ai raspuns. Este adevarat ca unii au mai multi, iar altii mai putini, dar nu trebuie sa fie cineva lipsit de prieteni.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.05.2010, 16:17:57
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit poate acest link iti va fi de folos

Citat:
În prealabil postat de a77653 Vezi mesajul
nu stiu altii cum sunt,dar eu,personal,nu am avut niciodata un prieten bun.pur si simplu nu am avut ocazia sa intalnesc oameni care sa imi devina prieteni.am colegi de serviciu,amici,cunostinte,dar nu am prieteni.cred ca ne pierdem,treptat,capacitatea de a fi pieteni si de a avea uniisi asta pt ca intr-o prietenie trebuie sa investesti timp,rabdare...si,vechea vorba a grecilor spunea amore,more,ore,re prrobature amicitae-prin dragoste,vorbe,fapte si comportament se probeaza/testeaza o prietenie.oricum ii invidiez pe cei care au prieteni buni
http://www.crestinortodox.ro/editori...ia-119263.html
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.05.2010, 23:05:34
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit PRIETENIA

NU STIU CE S AMAI CRED
AM CUNOSCUT O PRIETENA DE 10 ANI SI CAND AM AVUT NECAZURI SAU AM GRESIT FATA DE EA PACA NU MAI ERA EA
CULMEA ESTE CU DUMNEZEU CRDINCIOASA SI CHIAR E LA MANASTIRE MAICUTA
VA VINE Sa credeti
daca o persoana de asta mia facut asa ceva pai ce sa mai zic de unul care nu are treba cu biserica

A 2 INTREBARE

DE CE DUMNEZEU LE DA LA ALTII MAI MULT SI LA ALTII MAI NIMIC
MAI MULTE DARURI BUCURII IN VIATA SI IN GENERAL
DE EXEMPLU LA ALTII LE DA SI FRUMUSETE SI PARINTI SI AU CASA
SI TALENT LA DESEN SAU MUZICA
SI LA ALTII MAI NIMIC SI NECAZURILE SE TIN LANT
DIN CAUZA LIPSURILOR NU IMI POT FACE PRIETENII CARE VREAU
NU POT AVEA O RELATIE CU CINE VREAU
NU POT S AMA BUCUR DIN CAUZA DEFECTELOR
INTOTDEAUNA UD CA E BUN DAR CULME ACA FACE DIFERENTA
AST RASPUNS
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.05.2010, 01:04:28
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de a77653 Vezi mesajul
nu stiu altii cum sunt,dar eu,personal,nu am avut niciodata un prieten bun.pur si simplu nu am avut ocazia sa intalnesc oameni care sa imi devina prieteni.am colegi de serviciu,amici,cunostinte,dar nu am prieteni.cred ca ne pierdem,treptat,capacitatea de a fi pieteni si de a avea uniisi asta pt ca intr-o prietenie trebuie sa investesti timp,rabdare...si,vechea vorba a grecilor spunea amore,more,ore,re prrobature amicitae-prin dragoste,vorbe,fapte si comportament se probeaza/testeaza o prietenie.oricum ii invidiez pe cei care au prieteni buni
Nici eu n-am prieteni .Hai sa ne imprietenim :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.05.2010, 01:53:15
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

destul de trist , sa nu ai prieteni. incearca sa-ti faci :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.05.2010, 07:52:16
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Prietenia este o floare rara.Pe Dumnezeu sigur il avem Prieten.
Prietenul la necaz se cunoaste.
Prieten este cel ce te invata binele si nu cel ce-ti lauda nebuniile.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prietenia eduardd Pocainta 45 17.01.2009 17:15:12