Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.05.2010, 09:47:51
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare in egoismul nostru ii numim prieteni doar pe cei care ne ajuta la necaz? Sau ne consideram prietenul cuiva doar pentru ca l-am ajutat candva? Prietenia presupune dragoste, iar dragostea adevarata se daruieste neconditionat. Sunt oameni care chiar daca ar dori nu ne pot ajuta. Ceea ce pot oferi ei ("materialiceste") nu ne trebuie noua. Dar numai faptul ca-l iubim pe Domnul Hristos si facem parte din Sfanta lui Biserca si ca participam impreuna la Jertfa de pe Sfantul altar la fiecare Liturghie ne face prieteni.
Prietenii Prietenului meu Hristos sunt prietenii mei ( "Les amies des mon Amie sont mes amies"... am modificat un pic zicala)
Deci, dragostea neconditionata + aceeasi Cale, acelasi Adevar, aceeasi Viata = prietenie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.05.2010, 09:59:00
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Si eu ca toata lumea ,imi doresc un prieten.Am avut doi prieteni din adolescenta,dar care acum sunt departe si pe deasupra sunt si atei.Deci comunicarea cu ei este dificila.Apoi ,in orasul in care locuiesc,am incercat sa-mi fac un prieten,credincios,mergem la aceeasi Biserica.
In numele prieteniei i-am tolerat multe minusuri,tocmai pentru ca sa nu existe certuri.Si apoi,deunazi,imi face o figura,de imi vine sa cad jos.Si bineinteles ,ca nici nu cred ca-si da seama,fiecare isi sustine dreptatea lui.In sfarsit,desi singuratatea e grea,decat cu asa prieteni,mai bine lipsa.
Am citit apoi intr-o carte scrisa acum 1700 de ani,ca prietenia presupune aceleasi nazuinte,si aceleasi pareri.Pentru ca altfel,la un moment dat apar certuri.Si chiar asa si este.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.05.2010, 10:00:42
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nici eu n-am prieteni .Hai sa ne imprietenim :)
Pe fiecare topic pe care il parcurg, cu o mina serioasa si incruntara meditativ, cautand si eu raspunsuri inteligente (care nu-mi vin), Hop! Iustin10 cu o postare hazlie care ma face sa-mi descretesc fruntea si sa pufnesc in ras. Imi plac aceste intreruperi glumete. destinde atmosfera si "gura de oxigen" pe care ne-o aduce inabuse oftatul neputintei mele.
Multumesc iustin10!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.05.2010, 11:06:50
Lucian_craciunescu Lucian_craciunescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Lucian_craciunescu
Implicit Intrebarea corecta!

Citat:
În prealabil postat de a77653 Vezi mesajul
nu stiu altii cum sunt,dar eu,personal,nu am avut niciodata un prieten bun.pur si simplu nu am avut ocazia sa intalnesc oameni care sa imi devina prieteni.am colegi de serviciu,amici,cunostinte,dar nu am prieteni.cred ca ne pierdem,treptat,capacitatea de a fi pieteni si de a avea uniisi asta pt ca intr-o prietenie trebuie sa investesti timp,rabdare...si,vechea vorba a grecilor spunea amore,more,ore,re prrobature amicitae-prin dragoste,vorbe,fapte si comportament se probeaza/testeaza o prietenie.oricum ii invidiez pe cei care au prieteni buni
Intrebarea corecta pe care trebuie sa ne-o punem fiecare dintre noi este:
"Oare sunt un bun prieten?"
__________________
"Iubeste si fa ce vrei!"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.05.2010, 11:39:55
Marius247's Avatar
Marius247 Marius247 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2010
Locație: Strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit Sa ia un singur prieten: pe Hristos!

...este sfatul pe care mi-l dadea un pustnic acum...ceva vreme...poate ca a fost personal si nu este de urmat pentru toti dar...a functionat...adevarul este ca am o gramada de prieteni dar unul singur cu adevarat aproape...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.05.2010, 22:56:45
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Prietenia este cea mai mare bucurie de pe pamant.
Chiar si cei mai avuti oameni,sau cei mai puternici,in final,tot aceasta bucurie o au,chiar daca la ei se manifesta sub forma linguselii care o primesc de la ceilalti.
Prietenia insa,trebuie sa fie reala,cu oameni vii,cu intalniri,discutii,ajutor reciproc,destainuiri,acceptare reciproca,compatibilitate ,idealuri comune.
Cand vorbim de prietenie,imi vine in minte icoana Cinei de Taina,unde Domnul s-a purtat ca si cu niste prieteni cu ucenicii,le-a spalat picioarele,au cinat impreuna,iar in final,deoarece stia ca este cina despartirii, a dat Trupul sau,sub forma Painii,pentru a ramane in prietenii sai.Dovada suprema de iubire ,atasament,si dor.
Iubirea de prieteni,dezinteresata,deplina, e cea mai frumoasa iubire de pe pamant
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.05.2010, 23:21:05
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

"Prietenie înseamnă să fii alături de prieteni nu când au dreptate, ci când greșesc."Andre Malraux
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.05.2010, 23:29:57
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

E foarte usor sa jignesti- egoism- cine a zis ca a fi prudent atunci cand iti alegi prietenii inseamna sa fii egoist? Ma gandesc la atatea familii destramate tocmai dintr-o incredere oarba in asa zisii prieteni, copii sfasiati de despartirea parintilor... mare atentie cand definim categoria prieten...as putea sa dau destule exemple...vezi si pe alesii nostri! Poti sa fii un om bine intentionat,sincer... si sa fii rasplatit cu durere- imi amintesc cazul unei doctorite pediatre care si-a ucis prietena pentru a ramane cu sotul acesteia... sunt destule cazuri. Evident, nu trebuie sa nu avem incredere in oameni, dar sa nu fim orbiti ...Cred cu toata convingerea ca oamenii trebuie sa fie priviti din prisma calitatilor,si nu a defectelor...dar prietenia adevarata este o floare rara si cu adevarat, de mare pret!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.05.2010, 23:30:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Prietenii sunt lumini pentru mine. Ei scot in evidenta fatede pe care eu nu le cunosteam singur. Prietenia este instrumentul prin care Dumnezeu ii descopera fiecaruia in parte frumusetile celorlalti.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.05.2010, 11:09:53
anirod anirod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 28
Implicit Sa ne rugam si pentru cei ce au nevoie

Slavit sa fie Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant in veci Amin!


Revin cu rugamintea pentru cei ce pot sa se roage si pentru Preotul Ioan - Iacob, care este intr-o mare incercare, sa-l Ajute Bunul Dumnezeu sa iasa biruitor de cele rele.
Sa ne rguam si pentru Parintele Mina si Antonie.

Dumnezeu sa va rasplateasca cu Gradina Raiului !! Amin.

Multumesc din suflet tuturor.
__________________
Cu DRAGODTE +CREDINTA si NADEJDE vom reusi
Degeaba avem credinta, daca nu avem Dragoste si Nadejde
Degeaba avem Nadejde, daca nu avem Credinta si Dragoste
Iar daca dradoste nu e, nimic nu e.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prietenia eduardd Pocainta 45 17.01.2009 17:15:12