Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.07.2010, 14:13:05
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/cantari...udio-2795.html
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.11.2010, 15:35:01
Romina Romina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2010
Mesaje: 2
Smile

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Adevarat. In cazul acesta despre ce revelatie sa mai vorbesc in cazul unor culte neoprotestante cand nu mai faci distinctie intre muzica laica din concert si muzica bisericeasca din cult.
Mie foarte greu sa ascult muzica bisericeasca din cult, chiar acum ascult pe youtube muzica psaltirica si...ma simt ciudat tare. E cert ca sunt diferente mari intre cultul neoprotestant si cel ortodox...si in ceea ce priveste muzica e o diferenta foarte mare. Intrebarea mea e daca poate fi vorba de gusturi aici? Eu provin dintr-o familie de ortodocsi dar de un an si jumate ma duc la baptisti si ma simt foarte legata de genul de melodii ce se canta acolo....mi se par mult mai accesibile si mai...altfel decat cele bisericesti.
Mi-ar fi foarte greu sa renunt la melodiile din Biserica Baptista si sa incep sa caut un inteles in cele din Biserica Ortodoxa...dar daca Domnul imi cere acest lucru, o fac cu drag. Ideea e ca nu imi dau seama care e voia Lui. Sunt in cautare...Astept ca Domnul sa ma calauzeasca...poate prin cineva de pe acest site
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.11.2010, 16:00:21
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romina Vezi mesajul
Mie foarte greu sa ascult muzica bisericeasca din cult, chiar acum ascult pe youtube muzica psaltirica si...ma simt ciudat tare. E cert ca sunt diferente mari intre cultul neoprotestant si cel ortodox...si in ceea ce priveste muzica e o diferenta foarte mare. Intrebarea mea e daca poate fi vorba de gusturi aici? Eu provin dintr-o familie de ortodocsi dar de un an si jumate ma duc la baptisti si ma simt foarte legata de genul de melodii ce se canta acolo....mi se par mult mai accesibile si mai...altfel decat cele bisericesti. Mi-ar fi foarte greu sa renunt la melodiile din Biserica Baptista si sa incep sa caut un inteles in cele din Biserica Ortodoxa...dar daca Domnul imi cere acest lucru, o fac cu drag. Ideea e ca nu imi dau seama care e voia Lui. Sunt in cautare...Astept ca Domnul sa ma calauzeasca...poate prin cineva de pe acest site
In mod cert muzica intalnita in randul cultelor neoprotestante poate fi pe gustul multor dintre noi. Numai ca muzica traditionala a Bisericii Ortodoxe, cea psaltica, poate fi o muzica dupa si pentru sufletul nostru. Personal, imi este de ajuns sa cunosc faptul ca cei care au scris imnele si care au pus bazele acestei traditii muzicale rasaritene, au fost sfinti. Prin urmare, oameni care aveau experienta comuniunii, unirii cu Dumnezeu in rugaciune. Este o muzica ce poate exprima atat starea de cadere, de pacatosenie, dar si pe cea de pocainta, de zdrobire a inimii, pana la bucurie si negrait.

Desigur, regasim in ea toate aceste realitati ale sufletului uman intr-un mod transnfigurat, dupa cum le intalnim de altfel tot transfigurate si in icoana autentica bizantina.

Ajungem asadar intr-o zona in care "gustul" isi pierde importanta, ceea ce conteaza fiind faptul ca aceasta muzica are menirea de a ne descoperi noua insine - de a ne vede asa cum suntem - si de a ne deschide relatiei cu Dumnezeu prin rugaciune.

Last edited by Marius22; 29.11.2010 at 16:03:19.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.05.2011, 02:59:09
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit frumusetea din alta lume a muzicii bizantine

Hristos Anesti - Imnul Invierii lui Hristos cantat de calugarii de la Vatopedi. Sublim !

http://www.youtube.com/watch?v=MkrAqsgLAV8
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.05.2011, 11:50:10
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Arrow CONCERTE - grupul psaltic Byzantion (Iasi) - cantari Superbe!

Byzantion, Cântarea I din Canonul Învierii, glasul I
http://www.youtube.com/watch?v=Due0P...eature=related

Byzantion, Cântarea IX din Canonul Învierii, glasul I, de Ioan Popescu-Pasărea
http://www.youtube.com/watch?v=6OIO7...ure=grec_index

Byzantion, Ziua Învierii, plagalul glasului I, de Anton Pann
http://www.youtube.com/watch?v=BIa-c...eature=related

Byzantion, Jaroslaw 2009 - Din Canonul Invierii
http://www.youtube.com/watch?v=eC9xGymCoek
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.05.2011, 15:48:27
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romina Vezi mesajul
Mie foarte greu sa ascult muzica bisericeasca din cult, chiar acum ascult pe youtube muzica psaltirica si...ma simt ciudat tare. E cert ca sunt diferente mari intre cultul neoprotestant si cel ortodox...si in ceea ce priveste muzica e o diferenta foarte mare.
Am devenit ortodoxa dupa zeci de ani de apartenenta la baptisti / penti. Am cantat in cor si solo. Pot sa-ti spun si eu cateva diferente:
1. La NP (neo-protestanti) muzica are rolul sa atraga, sa incante sufletul si urechea, atinge sentimentele. De multe ori e un show veritabil. In unele adunari este insotita chiar si de dans. E destinata in special tineretului, motiv pentru care generatiile mai in varsta sunt nemultumite.
2. Textul cantarii este superficial, are rolul de-a insoti melodia. Daca ai sa fii atenta, ai sa constati ca in centrul ei se gaseste omul.
3. In cantecul liturghic al BO (Bisericii ortodoxe) vei gasi dogma, invatatura, lauda Sf. Treimi. Cantecele sunt rugaciuni. Asta m-a si impresionat in urma cu cativa ani, cand am ascultat pentru prima data Sf. Liturghie: lauda Sf. Treimi, pe care n-o auzisem niciodata pana atunci.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.05.2011, 15:59:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romina Vezi mesajul
Mie foarte greu sa ascult muzica bisericeasca din cult, chiar acum ascult pe youtube muzica psaltirica si...ma simt ciudat tare. E cert ca sunt diferente mari intre cultul neoprotestant si cel ortodox...si in ceea ce priveste muzica e o diferenta foarte mare. Intrebarea mea e daca poate fi vorba de gusturi aici? Eu provin dintr-o familie de ortodocsi dar de un an si jumate ma duc la baptisti si ma simt foarte legata de genul de melodii ce se canta acolo....mi se par mult mai accesibile si mai...altfel decat cele bisericesti.
Mi-ar fi foarte greu sa renunt la melodiile din Biserica Baptista si sa incep sa caut un inteles in cele din Biserica Ortodoxa...dar daca Domnul imi cere acest lucru, o fac cu drag. Ideea e ca nu imi dau seama care e voia Lui. Sunt in cautare...Astept ca Domnul sa ma calauzeasca...poate prin cineva de pe acest site
Muzica bisericeasca nu se confunda cu vreun gen din muzica laica, probabil de aceea ne este greu la inceput sa ne interiorizam cu ajutorul muzicii psaltice care este o prelungire a cantarii ingeresti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.05.2011, 15:15:56
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Muzica bisericească nu dă omului doar niște senzații plăcute, iluzorii, de moment, ci ea ne introduce în Universul dumnezeesc, real și veșnic.
Însă pentru a putea transmite mesajul său, este necesară și o voce muzicală potrivită.

Last edited by Carmen FUNIERU; 29.05.2011 at 00:15:11.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.10.2011, 07:53:00
RCA_Constanta RCA_Constanta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Este ceva deosebit fata de muzica normala/liniara. Este ceva dumnezeiesc!
__________________
RCA Constanta | RCA Ieftin | RCA Ieftina
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.08.2012, 14:34:36
cruceamea cruceamea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Mesaje: 3
Implicit

Eu, spre exemplu, nu ma pot concentra la rugaciune daca in biserica este muzica corala si nu se canta la strana. poate pentru ca asa m-am invatat. bineinteles ca de multe ori "capul" imi este la grijile zilnice sau la cine stie ce alte prostii, dar sufletul este mult mai miscat cand raspunsurile se fac de la strana.
Oricum, mai importanta este starea sufleteasca cu care mergi la biserica. Daca mergi pentru Domnul toate ti se par perfecte.
Post binecuvantat!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Zodiacul in pictura bisericeasca costel Pictura si Sculptura Bisericeasca 8 25.07.2012 13:28:01
Postul - porunca bisericeasca gabi3010 Intrebari utilizatori 0 23.03.2010 10:03:40
Presa bisericeasca catalinabalhui Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 09.04.2009 10:10:58
SCULPTURA BISERICEASCA Xist Pictura si Sculptura Bisericeasca 0 30.05.2008 17:02:44
muzica bisericeasca la romani sec XIX bogdan_zon Muzica Bisericeasca 1 09.03.2007 18:24:36