Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.08.2012, 00:50:46
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Am auzit la Biserica Sfantul Grigorie Palama in cadrul Liturghiei, o cantare deosebita, Terirem se numeste. Stie cineva ce semnificatie are, care este rolul ei in cadrul Sfintei Liturghii?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.08.2012, 08:55:10
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Terirem - rugaciunea mai presus de cuvinte

In ultimii ani, odata cu revirimentul cantarii psaltice in tara noastra, ne-a fost dat sa ascultam, fie in cadrul unui concert de muzica bizantina, ori in timpul slujbelor religioase, compozitii muzicale in care nu intalnim cuvinte, ci numai silabe precum te-ri-rem, te-ne-na, to-ro-ro.

Desigur, multi dintre noi, fara a cunoaste prea multe despre aceste cantari liturgice, ne vom fi smintit auzindu-le. In acelasi timp, trebuie sa fi simtit cum aceste cantari ne descopera "adancuri de taina, valori cu neputinta de masurat ale realitatilor, persoanelor si darurilor cantate”.

Ne-am simtit contrariati, deoarece acest gen de cantare, cratima, poarta in sine ceva antinomic, fiind un cuvant necuvant. Pe de-o parte, cantarea ni s-a parut straina din cauza aparentei lipse de sens, iar pe de alta, atat de familiara datorita trairii careia i-a dat nastere in inimile noastre. Este vorba de acel sentiment pe care il avem atunci cand cuvintele de lauda pe care I le aducem lui Dumnezeu, nu sunt suficiente sa exprime tot atasamentul fata de El. Cati dintre noi nu am simtit, macar o singura data pana acum, ca toate cuvintele sunt neputincioase sa exprime intreaga noastra traire.

Asadar, "terirem-ul” incepe in momentul in care cuvantul se arata a fi neputincios. Atunci, cuvantul se smereste, lasand locul cantarii-rugaciune, prin care, dupa cum spune parintele Dumitru Staniloae, „traim taina lui Dumnezeu, ne unim cu existenta sa negraita [...] prin cantare spunem mai mult decat putem exprima prin indiferent care cuvinte [...], exprimam inexprimabilul, apofaticul”.

Sursa: http://www.crestinortodox.ro/liturgi...te-118543.html
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.08.2012, 07:39:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Multumesc mult Simply_me pentru raspuns. Am ascultat cu multa bucurie si cantarile inserate in cuprinsul articolului.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.08.2012, 12:13:18
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Multumesc mult Simply_me pentru raspuns. Am ascultat cu multa bucurie si cantarile inserate in cuprinsul articolului.
Cu placere , mie imi place acest terirem..
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.11.2012, 13:52:31
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Am auzit la Biserica Sfantul Grigorie Palama in cadrul Liturghiei, o cantare deosebita, Terirem se numeste. Stie cineva ce semnificatie are, care este rolul ei in cadrul Sfintei Liturghii?
Se pare ca Teriremul (sau Cratima - cum este cunoscut in vechile carti de cult) apare incepand cu secolul al XIV-lea, veacul de inflorire a spiritualitatii isihaste. Nu este intamplator acest fapt. Isihasmul a condus la o spiritualizare mai profunda a artei bizantine, manifestata atat in cantul liturgic, cat si in iconografie.

Ca o paralela cu iconografia ortodoxa, putem afirma ca exista chiar si un "terirem iconic". Il intalnim, spre exemplu, intre lucrarile ilustrului iconar bizantin, Teofan Grecul, care a trait in acelasi veac.

Daca in cantare, prin terirem se transcende sensul limitat al cuvantului, fie el si randuit in chip poetic, in icoana de mai jos, Sfantul Macarie cel Mare este reprezentat avand un trup pnevmatizat, "descarnat" de detaliile si tehnicile iconografice curente.

De aceea, ca ortodocsi, se cuvine a vorbi mai degraba despre teologia cantarilor si icoanelor ortodoxe, decat de arta psaltica si arta icoanei.

Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.04.2013, 15:58:10
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Byzantion concertează în București - 2 aprilie, ora 18:00

Formația de muzică psaltică „Byzantion” susține astăzi, 2 aprilie, ora 18:00, un concert de muzică religioasă în Aula Magna a Academiei de Studii Economice din București. Concertul face parte din evenimentele dedicate aniversării unui secol de existență a Academiei de Studii Economice din București. Intrarea se va face doar pe bază de invitații, emise de către organizatori. Doritorii pot lua legătura cu Organizația Alumni ASE la adresa de mail contact@alumni.ase.ro. Formația de muzică psaltică „Byzantion” a fost formată la Iași, în 1997, de elevi de la Seminarul Teologic Ortodox Liceal „Sfântul Vasile cel Mare” din Iași. Corul „Byzantion” a susținut numeroase concerte în țară și străinătate și a înregistrat până acum 10 albume audio. (Sursa: Ziarul Lumina)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.04.2013, 17:13:45
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Multumim pentru anunt, Ekaterina. Grupul Byzantion este printre cele mai importante coruri de muzica psaltica din tara noastra, dirijorul sau, Adrian Sarbu, fiind implicat si in organizarea deja traditionalului "Masterclass de cant bizantin" de la Iasi. Deopotriva ma bucura faptul ca o persoana a avut gandul de a inlesni studentilor din cadrul ASE, si nu numai, intalnirea cu melosul psaltic bizantin.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.04.2013, 15:01:28
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Anuntul l-am postat cam tarziu, atunci am aflat si m-am gandit ca poate cineva reuseste sa ajunga. Mie mi-ar fi placut tare mult, dar s-a dus vremea aceea in care puteam sa merg la conferinte, la concerte, acum mai rarut. De aceea ii indemn pe toti cei care pot, timpul le permite si nu au alte responsabilitati, sa se bucure de astfel de evenimente. Am toata admiratia pentru Byzantion, ca si tine Marius consider acest cor printre cele mai importante coruri de muzica psaltica din tara.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.06.2013, 17:49:54
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Hristos a inviat-Manastirea Camarzani

http://www.youtube.com/watch?v=9eJG-JQ6hDk
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.09.2013, 17:55:30
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Proiect pentru promovarea muzicii liturgice

"Parohia „Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt“ din Iași organizează două spectacole de muzică corală liturgică contemporană, susținute de corul parohiei. Primul spectacol va avea loc duminică, 8 septembrie, de la ora 11:30, la Biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva“ - Dărmănești, din Piatra Neamț.

Al doilea concert va fi organizat luni, 9 septembrie, de la ora 18:00, în Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu“. Evenimentele au loc în cadrul proiectului cultural intitulat „Continuitate și creativitate în cântările corale liturgice contemporane românești“, derulat până în luna octombrie 2013.

Proiectul este finanțat de Administrația Fondului Cultural Național, instituție publică subordonată Ministerului Culturii. Partenerii proiectului sunt Direcția Județeană Pentru Cultură și Patrimoniu Cultural Național din Iași, Centrul Județean Pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale din Iași, Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă“ din Iași, Asociația Culturala „Simfonia Artelor“ din Vaslui și Liceul de Artă „Victor Brauner“ din Piatra Neamț.

„Proiectul urmărește promovarea muzicii culturale liturgice contemporane românești și a compozitorilor acestei muzici, să informeze publicul în legătură cu monumentele de patrimoniu din orașul Iași și cultura tradițională românească din Județul Iași. Corala «Stefanus Magnus», coordonată de prof. Daniela Doroșincă, va înregistra două CD-uri audio, cu muzică corală liturgică contemporană românească, unele dintre aceste piese muzicale fiind chiar în primă audiție.

De asemenea, vom organiza o serie de concerte corale în Iași, Piatra Neamț și Vaslui. Cu acest priej, am realizat o broșură pe tematica enunțată. CD-urile și broșurile vor fi distribuite gratuit celor care participă la spectacolele amintite“, a declarat pr. paroh Mihai Eduard Doroșincă, care este și directorul executiv al Fundației „Solidaritate și Speranță“ a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei." (sursa: Ziarul Lumina)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Zodiacul in pictura bisericeasca costel Pictura si Sculptura Bisericeasca 8 25.07.2012 13:28:01
Postul - porunca bisericeasca gabi3010 Intrebari utilizatori 0 23.03.2010 10:03:40
Presa bisericeasca catalinabalhui Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 09.04.2009 10:10:58
SCULPTURA BISERICEASCA Xist Pictura si Sculptura Bisericeasca 0 30.05.2008 17:02:44
muzica bisericeasca la romani sec XIX bogdan_zon Muzica Bisericeasca 1 09.03.2007 18:24:36