Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.03.2011, 20:19:34
submihail's Avatar
submihail submihail is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
iar vrajeala asta cu: eram ateu convins iar acum sunt mare credincios?
nici nu indraznesc sa te intreb pe ce se baza ateismul tau, ca iar o sa fiu facut satanism si reclamat la admin.
Brusc de la cuvinte mult prea complexe,acum te-ai dat pă 'vrajeli' și 'indrazneli'.

Dar, asa, sa iți spun si ție. Pana la 18 ani eram extaziat de știinte reale sau ale naturii (nici nu ma mir de ce am ajuns la medicină). Dar pe masura ce am invatat anatomia corpului (partial)... mi-am dat seama ca e mai mult la mijloc decat evolutionism si alte teorii simpliste. Incepi sa iti dai seama ca e totul de o perfectiune inimaginabila. Desigur exista un grad de evolutie. Dar nu de la primate patrupede acoperite cu blana pana la omul biped cu pilozitate redusa/inexistenta in unele parti.


PS: am 19 ani acum. nu ma dau drept un atotstiutor. am spus doar din punctul personal de vedere.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.03.2011, 20:39:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
iar vrajeala asta cu: eram ateu convins iar acum sunt mare credincios?
nici nu indraznesc sa te intreb pe ce se baza ateismul tau, ca iar o sa fiu facut satanism si reclamat la admin.
Si eu am fost ateu, nu stiu ce te mira. Iar tu esti ateu acum si viitor credincios, ca presupun ca pana pe la 80 de ani n-o sa fii atat de inchistat sa nu devii credincios inaitnea mortii. Asta daca n-ai devenit intre timp.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.03.2011, 11:09:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de submihail Vezi mesajul
Brusc de la cuvinte mult prea complexe,acum te-ai dat pă 'vrajeli' și 'indrazneli'.

Dar, asa, sa iți spun si ție. Pana la 18 ani eram extaziat de știinte reale sau ale naturii (nici nu ma mir de ce am ajuns la medicină). Dar pe masura ce am invatat anatomia corpului (partial)... mi-am dat seama ca e mai mult la mijloc decat evolutionism si alte teorii simpliste. Incepi sa iti dai seama ca e totul de o perfectiune inimaginabila. Desigur exista un grad de evolutie. Dar nu de la primate patrupede acoperite cu blana pana la omul biped cu pilozitate redusa/inexistenta in unele parti.

PS: am 19 ani acum. nu ma dau drept un atotstiutor. am spus doar din punctul personal de vedere.
Asta este excplicatia ta pentru "Eram ateu muuult mai convins decat voi. Erati mici copii pe langa mine."?
Asta este explicatia pentru marele ateu?
Si nu mi-ai raspuns ce ai vrut sa spui cu "*Anul acesta*, ateii (doar cei un pic mai deschisi la minte) isi vor da seama ca nu este nimic din intamplare."
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.03.2011, 14:23:47
submihail's Avatar
submihail submihail is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Asta este excplicatia ta pentru "Eram ateu muuult mai convins decat voi. Erati mici copii pe langa mine."?
Asta este explicatia pentru marele ateu?
Si nu mi-ai raspuns ce ai vrut sa spui cu "*Anul acesta*, ateii (doar cei un pic mai deschisi la minte) isi vor da seama ca nu este nimic din intamplare."
Oricum nu m-ai crede daca ti-as zice. Esti ateu.


Hai bafta, am zis ce am avut de zis.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.03.2011, 15:53:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de submihail Vezi mesajul
Oricum nu m-ai crede daca ti-as zice. Esti ateu.

Hai bafta, am zis ce am avut de zis.
Hai incearca.
Vii, arunci piatra in apa si te faci ca ploua?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.03.2011, 10:43:02
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de submihail Vezi mesajul
pe masura ce am invatat anatomia corpului (partial)... mi-am dat seama ca e mai mult la mijloc decat evolutionism si alte teorii simpliste. Incepi sa iti dai seama ca e totul de o perfectiune inimaginabila. Desigur exista un grad de evolutie. Dar nu de la primate patrupede acoperite cu blana pana la omul biped cu pilozitate redusa/inexistenta in unele parti.
Ce frumos suna "perfectiune inimaginabila"! Pacat ca povestile nu sunt adevarate. Ai macar o idee vaga cate boli exista? Sau cate tiputi de viermi intestinali exista? Sau in cate moduri poti ramane paralizat sau fara un ochi sau doi sau sa faci dializa pe viata sau sau sau? Toate problemele de sanatate care exista exlpoateaza imperfectiuni in "perfectiunea inimaginabila". Absolut justificabil dpdv al evolutiei dar nu si al creatiei.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.03.2011, 13:06:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ce frumos suna "perfectiune inimaginabila"! Pacat ca povestile nu sunt adevarate. Ai macar o idee vaga cate boli exista? Sau cate tiputi de viermi intestinali exista? Sau in cate moduri poti ramane paralizat sau fara un ochi sau doi sau sa faci dializa pe viata sau sau sau? Toate problemele de sanatate care exista exlpoateaza imperfectiuni in "perfectiunea inimaginabila". Absolut justificabil dpdv al evolutiei dar nu si al creatiei.
Foarte justificabil din perspectiva creatiei cazute.
Nu asa a creat lumea Dumnezeu, asa a devenit lumea prin caderea celui care trebuia sa fie cea mai importanta parte a Creatiei - omul.

Sfintii Parinti invata ca o data cu pacatul a intrat in lume boala si moartea, lucruri care vor disparea dupa A doua venire si Judecata.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.03.2011, 22:27:37
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Foarte justificabil din perspectiva creatiei cazute.
Nu asa a creat lumea Dumnezeu, asa a devenit lumea prin caderea celui care trebuia sa fie cea mai importanta parte a Creatiei - omul.

Sfintii Parinti invata ca o data cu pacatul a intrat in lume boala si moartea, lucruri care vor disparea dupa A doua venire si Judecata.
Creatia cazuta este evaluata in prezent de unii drept imaginabila perfectiune. Daca inclusiv voi recunoasteti ca nu suntem tocmai perfecti, de ce folositi acest argument invalid?

Nu ti se pare ca sunteti cam egocentristi? Plini de defecte suntem centrul creatiei? Justificarea bolilor prin pacat este puerila. Ia sa-si faca un sfant in viata transfuzie de sange infectat cu HIV sa vedem chiar nu se imbolnaveste? Si invers, un pacatos care se pazeste are sanse mici sa se imbolnaveasca. O fi din cauza ca bolile nu sunt legate de pacat ci de virusi, bacterii, chestii d-astea de care nu scrie in Biblie. Bolile au existat si inainte sa existe omul iar justificarea gasita de crestini este in cel mai bun caz una plina de imaginatie si nimic mai mult. Exista boli care nu afecteaza omul. De ce?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.03.2011, 23:56:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Creatia cazuta este evaluata in prezent de unii drept imaginabila perfectiune. Daca inclusiv voi recunoasteti ca nu suntem tocmai perfecti, de ce folositi acest argument invalid?
Nu stiu la ce va referiti cu unii, si ce anume sustin exact ei, ideea care probabil a fost exprimata si tineti musai sa o intelegeti gresit este ca nu poti sa nu fii uimit de cum a fost realizat si functioneaza ceea ce cunoastem, chiar si in ciuda imperfectiunilor inerente a unei lumi cazute.

Citat:
Nu ti se pare ca sunteti cam egocentristi? Plini de defecte suntem centrul creatiei?
Suntem asa pentru ca am ales sa fim asa, nu pentru ca asa am fost proiectati.

Citat:
Justificarea bolilor prin pacat este puerila.
Purila este incapacitatea dvs. de a urmari o logica elementara :)

Citat:
Ia sa-si faca un sfant in viata transfuzie de sange infectat cu HIV sa vedem chiar nu se imbolnaveste?
1. "Sfant in viata" este o contradictie in termeni. Desigur, oamenii pot oferi acest gen de calificative dar asta nu inseamna ca Dumnezeu ofera si garantii in acest sens.
2. Sfintenia nu este o chestiune de "on" si "off" ci mai degraba un parametru asimptotic, nu poti marca cu certitudine momentul in care o minune stabiltia arbitrar se poate intampla sau nu in viata acelui om.

Si apropo, chiar au fost sfinti care au ingrijit oameni contagiosi si n-au patit nimic dar binenteles veti spune ca nu puteti verifica, ca de fapt aveau un sistem imunitar foarte bun, totul perfect predictibil, stintific, etc.

Asadar, daca stiti deja raspunsurile de ce le mai puneti? Sa creeti impresia unei false bunavointe?

Citat:
Si invers, un pacatos care se pazeste are sanse mici sa se imbolnaveasca.
Exista o boala de care nici un pacatos nu poate scapa, indiferent cat de bine se pazeste. Boala care Biblia zice ca este plata pentru pacat, boala care va fi infranta, asa cum ziceam, dupa A Doua Venire.
Va las sa ghiciti care este.

Citat:
Bolile au existat si inainte sa existe omul
Daca reusiti sa ma duceti la acel moment in timp in care existau bolile dar nu exista omul va cred.
Restul sunt doar teorii.

Citat:
iar justificarea gasita de crestini este in cel mai bun caz una plina de imaginatie si nimic mai mult.
Aveti mai sus sansa sa-mi demonstrati ca aveti dreptate.
Altfel, ceea ce spuneti este in cel mai bun caz un efort de imaginatie, nimic mai mult.

Citat:
Exista boli care nu afecteaza omul. De ce?
De ce n-ar fi?
O data cu caderea omului, asa cum am spus deja, toata Creatia a fost "data peste cap". Asadar nu toate belelele ce au urmat privesc strict pe om.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.03.2011, 00:16:05
submihail's Avatar
submihail submihail is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Smile

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Hai incearca.
Vii, arunci piatra in apa si te faci ca ploua?
Nu o sa vorbesc despre experientele mele intime si personale.

Citat:
În prealabil postat de ai2
Bolile au existat si inainte sa existe omul
E ilogic... poate ai vrut sa zici altceva.

PS: Dl. Dumitru. Am aruncat piatra in apa, ca poate incepi si tu si o cauti... de ce trebuie sa o caut tot eu? Ca doar eu am aruncat-o...

Last edited by submihail; 30.03.2011 at 00:18:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce este prostia asta cu feng shui? ingerul_pazitor Generalitati 29 07.10.2010 13:22:57
Parintele Steinhardt - CRESTINISMUL RESPINGE PROSTIA SI PASIVITATEA LAȘĂ CA PE EREZII andrei_im Generalitati 49 15.01.2010 02:01:10
uneori adevarul doare alexa.oni Generalitati 33 28.09.2008 14:36:28
CLD: "De ce nu ne doare pacatul?" vsovi Generalitati 32 06.04.2008 19:59:57