Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.11.2008, 21:08:10
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Unhappy Stiti dumneavoastra oare?

Am 16 ani.....de ceva vreme cand ma duc in Duminici la Sfanta Biserica (desi nu ma duc in fiecare Duminica) simt ca o forta imi zdrobeste spatele inauntru in zona gatului un pic mai jos....nu stiu este o forta puternica si imi da un foarte mare discomfort....uneori imi doresc sa se termine cat mai repede slujba ca sa ies undeva sa ma intind sau sa stau jos...Familia mea nu prea este cu ale lui Dumnezeu insa eu vin sa invat ceva de la casa fratelui Hristos caci este obligatia crestinului cum am spus nu ma duc regulat...Acasa citesc cand prind cate ceva interesant despre Dumnezeu in general ...Demult Dumnezeu vrea sa vin catre el insa pana acum 1 an nu cunosteam prea multe despre EL.Tin sa va spun ca in afara de iarna asta cand era multa lume nu am avut curajul sa ma spovedesc si eu cum trebuie insa am acum o lista indetaliata cu toate pacatele pe care le-am facut pana acum....Imi este asa greu si asa rusine sa le marturisesc...Nu stiu ce sa fac....Ma simt atras de Dumnezeu si de ale Sale...Am descoperit pana acum doar o parte din lucrurile Sale...stiu ca ar trebui sa ma duc sa ma spovedesc dar am o teama,o deznadejde o ,,ceva,, inauntru-mi care ma opreste.......Totusi am vrut sa va spun ca ma simt foarte rau cand ma duc de ceva Duminici la Biserica dar numai cand sunt in biserica..atat.Ma doare spatele si il simt greu iar capul imi vajaie si am ameteli:|...nu stiu ce sa fac....nici nu prea sunt apropiat de preotul din cartier desi este un om bun la prima vedere....MA SIMT INCUIAT :| ...Poate aveti vreun sfat...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.11.2008, 21:26:39
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de goldfinger17 Vezi mesajul
Am 16 ani.....de ceva vreme cand ma duc in Duminici la Sfanta Biserica (desi nu ma duc in fiecare Duminica) simt ca o forta imi zdrobeste spatele inauntru in zona gatului un pic mai jos....nu stiu este o forta puternica si imi da un foarte mare discomfort....uneori imi doresc sa se termine cat mai repede slujba ca sa ies undeva sa ma intind sau sa stau jos...Familia mea nu prea este cu ale lui Dumnezeu insa eu vin sa invat ceva de la casa fratelui Hristos caci este obligatia crestinului cum am spus nu ma duc regulat...Acasa citesc cand prind cate ceva interesant despre Dumnezeu in general ...Demult Dumnezeu vrea sa vin catre el insa pana acum 1 an nu cunosteam prea multe despre EL.Tin sa va spun ca in afara de iarna asta cand era multa lume nu am avut curajul sa ma spovedesc si eu cum trebuie insa am acum o lista indetaliata cu toate pacatele pe care le-am facut pana acum....Imi este asa greu si asa rusine sa le marturisesc...Nu stiu ce sa fac....Ma simt atras de Dumnezeu si de ale Sale...Am descoperit pana acum doar o parte din lucrurile Sale...stiu ca ar trebui sa ma duc sa ma spovedesc dar am o teama,o deznadejde o ,,ceva,, inauntru-mi care ma opreste.......Totusi am vrut sa va spun ca ma simt foarte rau cand ma duc de ceva Duminici la Biserica dar numai cand sunt in biserica..atat.Ma doare spatele si il simt greu iar capul imi vajaie si am ameteli:|...nu stiu ce sa fac....nici nu prea sunt apropiat de preotul din cartier desi este un om bun la prima vedere....MA SIMT INCUIAT :| ...Poate aveti vreun sfat...
Bine ai venit pe forum goldfinger17

Esti pe miini bune aici la virsta ta daca ai intrat pe un forum crestin esti de apreciat sint sigura ca aici o sa descoperi multe lucruri de folos. Uite eu zic nu intirzia si nu mai amina dute la parintele tau din cartier si vorbeste cu el exact ce ai scris aici si el te v-a indruma ce sa faci.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.11.2008, 21:33:17
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

In cartile religioase mai scrie si ca diavolul va incerca in nenumarate randuri sa opreasca pe om de la credinta in Dumnezeu,de la rugaciune ,de la citirea Bibliei ,de la citirea oricarui articol religios ,etc.Dar tu nu trebuie sa te lasi oprit de diavol,el incearca tu nu bagi de seama .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.11.2008, 21:44:59
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
In cartile religioase mai scrie si ca diavolul va incerca in nenumarate randuri sa opreasca pe om de la credinta in Dumnezeu,de la rugaciune ,de la citirea Bibliei ,de la citirea oricarui articol religios ,etc.Dar tu nu trebuie sa te lasi oprit de diavol,el incearca tu nu bagi de seama .
Asa este ...diavolul lucreaza nu sta si asa cu smecheriile lui ne tulbura linistea si ne baga in cap tot felul de scuze ca sa nu mai mergem la Sfinta Biserica cum am patit eu ieri, dimineata cind sa ma scol ma durut gitul si tuseam nu si am mers la sfinta liturghie.(ceea ce nu se intimpla la mine) Si pe la amiaza m-am simtit mai bine dar si eu de ciuda nu am iesit din camera si am citit pina la 12 Acatiste care le-am avut si eu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.11.2008, 00:22:43
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de goldfinger17 Vezi mesajul
Am 16 ani.....de ceva vreme cand ma duc in Duminici la Sfanta Biserica (desi nu ma duc in fiecare Duminica) simt ca o forta imi zdrobeste spatele inauntru in zona gatului un pic mai jos....nu stiu este o forta puternica si imi da un foarte mare discomfort....uneori imi doresc sa se termine cat mai repede slujba ca sa ies undeva sa ma intind sau sa stau jos...Familia mea nu prea este cu ale lui Dumnezeu insa eu vin sa invat ceva de la casa fratelui Hristos caci este obligatia crestinului cum am spus nu ma duc regulat...Acasa citesc cand prind cate ceva interesant despre Dumnezeu in general ...Demult Dumnezeu vrea sa vin catre el insa pana acum 1 an nu cunosteam prea multe despre EL.Tin sa va spun ca in afara de iarna asta cand era multa lume nu am avut curajul sa ma spovedesc si eu cum trebuie insa am acum o lista indetaliata cu toate pacatele pe care le-am facut pana acum....Imi este asa greu si asa rusine sa le marturisesc...Nu stiu ce sa fac....Ma simt atras de Dumnezeu si de ale Sale...Am descoperit pana acum doar o parte din lucrurile Sale...stiu ca ar trebui sa ma duc sa ma spovedesc dar am o teama,o deznadejde o ,,ceva,, inauntru-mi care ma opreste.......Totusi am vrut sa va spun ca ma simt foarte rau cand ma duc de ceva Duminici la Biserica dar numai cand sunt in biserica..atat.Ma doare spatele si il simt greu iar capul imi vajaie si am ameteli:|...nu stiu ce sa fac....nici nu prea sunt apropiat de preotul din cartier desi este un om bun la prima vedere....MA SIMT INCUIAT :| ...Poate aveti vreun sfat...
Sa ramai in Biserica orice ar fi. rugandu-te si concentrandu-te asupra Sfintei Liturghii iti vor trece durerile. Roaga-te sa iti dea Dumnezeu putere sa ramai si sa induri durerile. Apoi,cred eu, e o chestiune care tine de exercitiu. Mie mi se intampla, ca exact cand incepeam sa spunem Crezul sa ma apuce o stare de lesin. Bine, la mine acest lucru putea sa aiba doua cauze: fie cineva voia ca eu sa ies afara si sa nu mai ascult cuvantul Domnului ca sa nui imi fie mie bine, fie era o duminica in ajunul careia facusem ceva grav si Maicuta Domnului sau ingerul meu nu ma lasau sa intru in Biserica nefiind demna sa fiu acolo in momentul cand se preschimba vinul si paine in Trupul si Sangele Domnului Nostru Iisus Hristos ( la cate pacate am...). Roaga-te sa te poti ruga, roaga-te ca sa te poti spovedi. Ai credinta, rabdare si nadejde si gandeste-te ca nu esti singur. Ca e Calea cea buna, adevarata. In timp, te vei descoperi si pe tine si vei invata multe.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.11.2008, 00:34:46
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
[COLOR="Red"]Sa ramai in Biserica orice ar fi. rugandu-te si concentrandu-te asupra Sfintei Liturghii iti vor trece durerile. Roaga-te sa iti dea Dumnezeu putere sa ramai si sa induri durerile.[/COLOR] Apoi,cred eu, e o chestiune care tine de exercitiu. [COLOR="Magenta"]Mie mi se intampla, ca exact cand incepeam sa spunem Crezul sa ma apuce o stare de lesin. Bine, la mine acest lucru putea sa aiba doua cauze: fie cineva voia ca eu sa ies afara si sa nu mai ascult cuvantul Domnului ca sa nui imi fie mie bine, fie era o duminica in ajunul careia facusem ceva grav si Maicuta Domnului sau ingerul meu nu ma lasau sa intru in Biserica nefiind demna sa fiu acolo in momentul cand se preschimba vinul si paine in Trupul si Sangele Domnului Nostru Iisus Hristos ( la cate pacate am...)[/COLOR]. Roaga-te sa te poti ruga, [COLOR="Blue"]roaga-te ca sa te poti spovedi[/COLOR]. Ai credinta, rabdare si nadejde si gandeste-te ca nu esti singur. Ca e Calea cea buna, adevarata. In timp, te vei descoperi si pe tine si vei invata multe.
[COLOR="Purple"][SIZE="5"]Mai intai de toate SPOVEDANIA![/SIZE][/COLOR]
Asta ca sa ai folos de pe urma rugaciunilor!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.11.2008, 00:41:50
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Toate celalte sfaturi de le-ai primit aci pana acum sunt foarte bune.
Nu baga in seama acea senzatie.
Fii atent la Sfanta Liturghie si la ce se zice acolo.
Mai mergi si pe la Sfantul Maslu.
Intri si tu in vorba cu unul la altul la Biserica dupa ce se termina Sfanta Liturghie ca asa e frumos.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.11.2008, 09:33:58
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Bine ai venit! In primul rand, ma bucur ca ai dat ascultare glasului lui Dumnezeu. Inseamna ca esti mai puternic decat ar vrea diavolul sa crezi. Deci, ii poti face fata si cand te doare gatul, la biserica. Tot de la el vine, ca sa nu te lase sa te concentrezi. Incearca sa ignori, si roaga-te lui Dumnezeu sa te scape. Gandeste-te ca esti mai puternic decat el, iar despre spovedanie, nu te rusina:Dumnezeu stie deja ce ai facut. Tu caieste-te si incearca sa nu mai repeti pacatele. Si preotul este om, deci si el pacatuieste, si peste el vin ispite, poate mai mari decat peste noi, gandeste asa, daca crezi ca te ajuta! Dumnezeu sa te aiba in paza Lui si sa te ajute!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.11.2008, 23:11:36
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu de exemplu am amanat de atatea ori sa citesc Biblia,sau sa fac lucruri religioase,cand am citit Biblia ,ma apucase durerea de cap,auzeam tot felul de zgomote,acestea sunt incercari ale diavolului ca sa nu ascultam de Dumnezeu,dar noi trebuie sa stim ca diavolul face aceste lucruri si sa ne opunem lui,si daca te opui lui ,eu unul ma simt ca si cum as fi castigat o victorie importanta.Numai bine.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.04.2011, 01:50:10
lvlarian lvlarian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2011
Locație: intreBotosani si Londonsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Post

Citat:
În prealabil postat de goldfinger17 Vezi mesajul
Am 16 ani.....de ceva vreme cand ma duc in Duminici la Sfanta Biserica (desi nu ma duc in fiecare Duminica) simt ca o forta imi zdrobeste spatele inauntru in zona gatului un pic mai jos....nu stiu este o forta puternica si imi da un foarte mare discomfort....uneori imi doresc sa se termine cat mai repede slujba ca sa ies undeva sa ma intind sau sa stau jos...Familia mea nu prea este cu ale lui Dumnezeu insa eu vin sa invat ceva de la casa fratelui Hristos caci este obligatia crestinului cum am spus nu ma duc regulat...Acasa citesc cand prind cate ceva interesant despre Dumnezeu in general ...Demult Dumnezeu vrea sa vin catre el insa pana acum 1 an nu cunosteam prea multe despre EL.Tin sa va spun ca in afara de iarna asta cand era multa lume nu am avut curajul sa ma spovedesc si eu cum trebuie insa am acum o lista indetaliata cu toate pacatele pe care le-am facut pana acum....Imi este asa greu si asa rusine sa le marturisesc...Nu stiu ce sa fac....Ma simt atras de Dumnezeu si de ale Sale...Am descoperit pana acum doar o parte din lucrurile Sale...stiu ca ar trebui sa ma duc sa ma spovedesc dar am o teama,o deznadejde o ,,ceva,, inauntru-mi care ma opreste.......Totusi am vrut sa va spun ca ma simt foarte rau cand ma duc de ceva Duminici la Biserica dar numai cand sunt in biserica..atat.Ma doare spatele si il simt greu iar capul imi vajaie si am ameteli:|...nu stiu ce sa fac....nici nu prea sunt apropiat de preotul din cartier desi este un om bun la prima vedere....MA SIMT INCUIAT :| ...Poate aveti vreun sfat...
Nu esti incuiat,ci abia te a descuiat Cineva,iar altcineva(adica ala rau)te vrea incuiat la loc,ca asa incuiati suntem ai lui...
toti care ti au rasp au zis ca e cel rau,eu la fel subliniez....nu te lasa,ai 16 ani ,esti un tanar puternic,te respect,eu la varsta ta eram jale(nu ca acum nu as fi).eu cnd nu merg o Duminica la Liturghie ma simt cel mai pustiu om ,gol pe dinauntru,eu muncesc in londra,singura mea clipa de relaxare si in care simt ca traiesc e Duminica la Biserica si cand ma rog seara si dimineata.Roaga te la Dumnezeu ca numai El este scaparea ta!nu te supara ca te intreb,stii de rugaciunea lui Iisus??trebuie sa o zici cat poti de mult(in gand),se mai numeste si rugaciunea mintii...DUMNEZEU SA TE INTAREASCA ,mergi si la Sf.Maslu cand poti si nu ti mai fie rusine,rusinea aia nu ti este proprie,e o rusine straina,e singurul mod in care diavolul te mai tine legat de el,odata ce te ai spovedit te ai si lepadat de pacat,de diavol...nu ti asculta rusinea asta...nu vezi ca traiesti in regret,in frica???stii ca ai pacatul facut,de asta te simti incarcat,rusinos,...rusine sa ti fie cand vrei sa faci un pacat,nu atunci cand vrei sa te lepezi de el...cauta un INDREPTAR DE SPOVEDANIE de ARHIM.CLEOPA ILIE,citestel si hotatat sa mergi la Spovedanie,mantuirea ta asta e...o sa intelegi cu timpul multe si minunate...
Rugaciunea lui Iisus:DOAMNE IISUSE HRISTOASE, FIUL LUI DUMNEZEU ,MILUIESTE MA PE MINE PACATOSUL(PACATOASA)!
Doamne ajuta!

Last edited by lvlarian; 02.04.2011 at 01:52:39.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sugestie pentru vacanta dumneavoastra cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 149 13.03.2019 00:21:37
Tu, mata sau dumneavoastra Adriana Cluj Generalitati 18 25.06.2014 14:08:57
apelez la bunatatea dumneavoastra va rog..... istina Umanitare 115 27.05.2012 12:53:05
parerea dumneavoastra Anamaria_anca Generalitati 12 11.03.2010 19:57:39
Maria are nevoie de rugaciunile dumneavoastra! casandrasa Umanitare 24 14.11.2009 21:22:27