Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 24.09.2012, 17:55:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Smile

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Prin afrimatiile sale dumnealui arata ca nu intelege notiunea de lege stiintifica, desi "hartia" arata ca e inginer ba si "doftor".
In domneiul astronomic... prefer sa nu intru in amanunte.
poate e dottore :)
  #312  
Vechi 24.09.2012, 19:42:58
r.mircea r.mircea is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Bună ziua, și scuze pentru deranj.
În primul rând, consider că unele lucruri trebuie luate așa cum sunt. Iar aici mă refer la faptul că ar trebui ca cei ce vor să fie creștini să învețe să ia Revelația așa cum ni s-a dat. Să o aprofundăm cu inima. Dacă mă întrebați pe mine, consider că dacă Biblia zice că omul a fost creat în mod deosebit, chiar cu Mâinile Sale, atunci ar trebui să depășim aceste teorii, care spun că omul este un animal (Omul, intru cinste fiind, nu a priceput, alaturatu-s-a cu dobitoacele cele fara de minte, asemanatu-s-a lor (Ps. 48, 21)). Sigur, putem spune că există o relație foarte strânsă între plante, animale și om. Toate au fost plămădite din același pământ. Deci omul este înfrățit cu creația prin lutul acesta atât de simplu, și totuși atât de minunat. Dar până aici.

Noi vrem să știm sau avem pretenția că știm cum a creat Dumnezeu lumea? Care revelație ne-a spus că omul a evoluat din maimuță și din broaște? Darwin? Mitologiile păgâne antice? Așa de jalnici au ajuns creștinii, încât să ia ca fapte certe toate plăsmuirile omenești, și să conchidem că Dumnezeu și-a revărsat darul înțelepciunii într-un ateu?

Visele astea cu milioane și trilioane de ani s-au născut în mințile noastre înfierbântate, nu am văzut un Sfânt Părinte să tâlcuiască așa ceva. Chiar are nevoie Dumnezeu de atâta timp ca să creeze? Ultima oară când a creat ceva nu i-a luat mai mult de cinci minute (a luat pământ, a scuipat și a creat ochi pentru orbul din naștere). Să nu mai zic de faptul că Creația nu trebuie gândită doar materialist, ci și un pic transcendental. Cum au fost create viețuitoarele e un fleac (Să fie.... și s-a făcut), dar eu mă întreb cum a apărut pământul netocmit și gol și, implicit, materia primă? Pe ăla de unde l-a scos? Toate se leagă.

Deci nu vă supărați, dar ar trebui să ne smerim puțin, când vine vorba despre treburile Domnului. Ce este Revelație este Revelație. Este ceva mai presus de mintea noastră, ce nu puteam afla dacă nu ni se revela, corect? Deci de unde atâta infatuare din partea noastră?
Știm cu toții cine este cel care le sucește și le îmbârligă. Dumnezeu nu a cerut așa ceva de la noi.

Cum funcționează organismele vii, asta e altă mâncare de pește; cred că e doar presupunere să îți închipui modul de creare a ceva viu observând cum funcționează acel ceva (să nu uităm totuși că vorbim de borna 0 a creării vieții). Asta e, eu sunt mai romantic, așa... eu cred că Dumnezeu nu are nevoie de instrumente și modele, ci cred că ajunge doar să poruncească, și se face...

Îmi pare rău dacă vorbele astea v-au produs unora alergie sau greață, deși nu cred că ar avea de ce.... Am încercat să cobor puțin mintea mai jos, în inimă...
  #313  
Vechi 24.09.2012, 19:57:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul

Îmi pare rău dacă vorbele astea v-au produs unora alergie sau greață, deși nu cred că ar avea de ce.... Am încercat să cobor puțin mintea mai jos, în inimă...
Pertinenta interventia ta , de bun simt , dar mare pacat ca intervi atat de rar in astfel de discutii . Nu , omule , greata si alergie , au unii oameni precum asa zisul Eugen7 , sau cei asemenea lui , care prin cuvinte poleite in citiri copiate de ici colo , ii privesc cam pe toti cu aroganta si dispret , intr o mandrie maladiva in faza terminala .
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #314  
Vechi 25.09.2012, 01:10:11
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
Am încercat să cobor puțin mintea mai jos, în inimă...
Ma tem ca in vreo doua locuri din frumoasa ta postare, dealtfel, n-ai pus frana la coborarea mintii...

Anume, cand spui ca Domnul a facut in 5 minute un ochi... Te las sa cugeti singur la asta.
In rest, toate bune! Mi-a placut duhul in care ai scris, duh crestinesc, multumesc! (destul de infatuat, printre randuri, dar asta e alta poveste si sub nici o forma nu ti-o reprosez)
  #315  
Vechi 25.09.2012, 08:06:45
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
Așa de jalnici au ajuns creștinii, încât să ia ca fapte certe toate plăsmuirile omenești, și să conchidem că Dumnezeu și-a revărsat darul înțelepciunii într-un ateu?...

Așa de jalnici, de autosuficienți și de fariseici au ajuns creștinii, încât să conchidă că toate darurile lui Dumnezeu le sunt rezervate ?
  #316  
Vechi 25.09.2012, 09:38:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
greșit, d.p.d.v. sintactic.

După cum vedeți, chiar în mesajul în care vă jeluiți de acuzații false cu privire la utilizarea incorectă a limbii române ați scăpat o nouă greșeală.

Trecând de acest amănunt, faptul că refuzați cu obstinație să ne răspundeți (observați că și domnul Eugen a achiesat la concluziile și implicit la întrebarea mea) este, în sine, edificator.

În caz contrar, se transformă dintr-un om onest, care are o sănătoasă curiozitate intelectuală și o dorință de autoeducare, într-un semidoct.
Domnul Erethorn, discutiile lungi cu dvs. de-a lungul celor doi ani mi-au dovedit ca sunt doar pierdere de timp, dvs. nici nu intelegeti mesajele, si nici nu aveti dorinta sa le intelegeti. Eu de multe ori am fost diplomat, am spus lucrurile pe ocolite, ca sa nu va supar.
Dar dvs. ati dovedit pana acum ca nu puteti pricepe de vorba buna, fiind un om arogant si agresiv nu puteti pricepe decat daca vi se raspunde la fel.
Asadar, nu cu mult timp in urma cineva va adresa sintagma "ori esti prost, ori te prefaci", avand in vedere lipsa de logica a unor cugetari ale dvs. Eu am fost elegant, am spus ca poate sunteti extraterestru, ca sa nu va jignesc. De cateva ori v-am spus ca raspunsurile dvs. sunt stupefiante, tot un mod elegant de a va spune ca lipsa totala de logica a mesajului pare ca e scris de un copil de sase ani. Dar stiti cum e, desi eu v-am menajat, dvs. ati ramas cu aceeasi problema, ca doar nu dispare peste noapte. In cazul de fata, desi v-am arata ca nu e gresit cum scrisesem, dvs. continuati sa spuneti acelasi lucru. Eu cred ca la dvs. sunt valabile ambele, nu e cu ori, si va prefaceti (din viclenie) si nici nu intelegeti (din intunecarea mintii).
Fiecare om poate avea inclinatie si spre bine si spre rau, depinde catre ce se apleaca mai des. Primul pas in rezolvarea unei probleme este constientizarea problemei. Daca nu va spun adevarul nu aveti cum sa il consteintizati, poate va fac chiar un bine (pana la urma si boala e un ajutor).
Dvs. ati dezvoltat trei "calitati", care probabil se si completeaza si atrag una pe alta. Si agresivitate (rautate), si aroganta (infumurare) si o lipsa de logica. Spuneam ca probabil se activeaza una pe alta, pentru ca scrie si in Biblie ca infumurarea duce si la intunecarea mintii. Problema este urmatoarea, il citez pe Goethe: "Nimic nu e mai rău decât prostia agresivă." Am dat un autor neortodox, ca sa nu ma acuzati de lipsa de obiectivitate. Lipsa intelegerii nu ar deranja daca nu ar fi completata si de agresivitate, dvs. atacati si pe alti ortodocsi, nu numai pe mine, pentru ca nu va convine ce spun (desigur, nici nu intelegeti).
Ca sa nu ma departez de la tema topicului, poate fi schitata si o argumentatie stiintifica. Dvs., daca am inteles bine sustineti evolutionismul, deci ca stramosii dvs. indepartati au fost niste primate. Conform teoriilor lui Gregor Mendel (cum vedeti, e catolic), unele trasaturi ereditare se transmit la cateva generatii, e posibil ca la dvs. sa se fi activat unele lucruri de la stramosii indepartati. Nu a spus ca sunt sigur, ci ca presupun. Aceasta luati-o ca o gluma.

Revenind la mesajul dvs., nu ati urmarit deloc discutia pana acum, ati intrat ca de obicei sa ma atacati pe mine, vazand ca discut in contradictoriu. Am vazut ca unii au mai mult curaj sa atace cand au un mediu favorabil. Nu ati urmarit deloc mesajele mele pe tema asta, de cel putin o luna scriu despre asta. Acolo puteti observa daca spun ceva gresit, puteati completa, dar pe dvs. nu v-a interesat asta, ci amintirea ca am scris despre catolicism, pentru asta incercati sa ma denigrati si atacati.
Ca sa citesc tot dintr-un autor strain, Jonathan Swift: "Un nerod pune mai multe întrebări decât poate da răspunsuri un înțelept.", dvs. nu adresati doar o intrebare. V-am atras atentia si alte dati, dupa o intrebare urmeaza alte patru si tot asa, pana la infinit, ca sunteti inepuizabil in privinta asta. Si data trecuta m-ati intrebat de carti catolice, apoi a urmat alta intrebare, si alte intrebari, tot nemultumit ati fost. Dvs. nu intrebati din curiozitate sau altceva, ci din rautate, din viclenie, cum faceau fariseii, ca sa denigrati pe cel ce spune adevarul. Dvs. nu doar credeti in neadevaruri, dar si luptati impotriva adevarului prin orice mijloace, probabil e si o obisnuinta din avocatura (nu inseamna ca avocatii sunt asa). Desigur ca Eugen va aproba, "cine se aseamana se aduna". Eugen folosea citate false din mai multi sfinti, pe rand le-am dezvaluit pe toate. Apoi dadea o lista mai mare de carti, dar am aratat ca unii scriau impotriva evolutionismului, deci ori nu citise cartile respective, ori spunea deliberat un neadevar. Dvs. nu ati urmarit aceste discutii, ati picat doar la sfarsit, bucuros ca aveti ocazia sa imi mai scrieti mie ceva.
Asadar, ca sa inchei tot cu o vorba pe care am vazut-o zilele trecute,
"Nu te pune cu un prost, te va duce la nivelul lui si te va bate cu experienta ! " , discutiile cu dvs. sunt neconstructive, haotice, despre nimic.
Ca sa inchei cu o incurajare, o speranta, omul are capacitatea de schimbare, nu insemna ca daca sunteti asa acum nu va puteti schimba radical in viitor. Nu conteaza unde suntem acum ci unde ajungem, Marin Sorescu spunea: "Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost."
In legatura cu prezenta dvs. pe forum, eu tot intreb retoric de mult timp (dar si cu gandul la admin), ce cautati dvs. pe forumul acesta. Nu doar ca nu sunteti ortodox (ceea ce nu e o problema), dar sunteti foarte agresiv, rautacios, ii atacati pe cei ce scriu impotriva catolicismului si ecumensimului. Nu ajunge ca ati lepadat ortodoxia, dar va si laudati cu asta si ii atacati cu badaranie pe toti cei ce nu sustin aberatiile dvs. (fara sa si intelegeti ce spuneti, de multe ori). Dvs. ar fi trebuit sa aveti pana acum zeci de banari la activ, nu doar una. Cel putin pana va schimbati si intelegeti unde sunteti, ca intunecarea mintii duce si la ruperea legaturii cu realitatea. Nu e mai bine sa va vedeti de viata dvs., sau cel putin de mesajele dvs., decat sa tot stati sa ma panditi pe mine sau pe altii?

Last edited by catalin2; 25.09.2012 at 11:30:09.
  #317  
Vechi 25.09.2012, 09:39:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Mai intreb odata (tot retoric, ca adminul oricum nu aude), ce cauta userul MihaiG pe forum, un user agresiv si badaran, nu doar ca nu e ortodox.
  #318  
Vechi 25.09.2012, 09:42:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Ma tem ca in vreo doua locuri din frumoasa ta postare, dealtfel, n-ai pus frana la coborarea mintii...

Anume, cand spui ca Domnul a facut in 5 minute un ochi... Te las sa cugeti singur la asta.
In rest, toate bune! Mi-a placut duhul in care ai scris, duh crestinesc, multumesc! (destul de infatuat, printre randuri, dar asta e alta poveste si sub nici o forma nu ti-o reprosez)
E doar o mica scapare, sfintii ne si spun ca Domnul a facut totul in fiecare zi intr-o clipita. Sper ca de acum sa va ghidati dupa spusele sfintilor, nu dupa ce spune unul sau altul, fie el si Darwin.
  #319  
Vechi 25.09.2012, 09:50:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pertinenta interventia ta , de bun simt , dar mare pacat ca intervi atat de rar in astfel de discutii . Nu , omule , greata si alergie , au unii oameni precum asa zisul Eugen7 , sau cei asemenea lui , care prin cuvinte poleite in citiri copiate de ici colo , ii privesc cam pe toti cu aroganta si dispret , intr o mandrie maladiva in faza terminala .
Doamne ajuta !
Pentru Eugen evolutionismul teist a devenit un punct central al credintei lui. Inca de la inceput a dat citate false din sfinti, i-am aratat ca sunt gresite. De aceea a ajuns sa dea doar o lista de carti, care s-a tot subtiat, pentru ca am aratat ca unele din ele chiar combateau evolutionismul, nu il sustineau cum spunea el. Probabil nu le citise nici el.
A ramas la baza cartea lui Kalomiros, o carte falsa, scrisa de un ortodox devenit stilist. El (Kalomiros si cei ce l-au copiat) da citate din sfintii Vasile cel Mare, Ioan Gura de Aur si altii, in care s-ar dovedi ca acestia sustineau un evolutionism teist. complet fals, am dat citatele in care scrie ce sustin acesti sfinti si interpretarea lor la Facere.

Last edited by catalin2; 25.09.2012 at 11:23:53.
  #320  
Vechi 25.09.2012, 12:51:16
r.mircea r.mircea is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Ma tem ca in vreo doua locuri din frumoasa ta postare, dealtfel, n-ai pus frana la coborarea mintii...

Anume, cand spui ca Domnul a facut in 5 minute un ochi... Te las sa cugeti singur la asta.
In rest, toate bune! Mi-a placut duhul in care ai scris, duh crestinesc, multumesc! (destul de infatuat, printre randuri, dar asta e alta poveste si sub nici o forma nu ti-o reprosez)
Poate am stiut gresit, dar in toate predicile despre unul din orbi preotul ne spunea ca respectivul orb nu avea ochi in orbite... Sau poate va referiti la stilul meu, usor patetic. Va multumesc pentru sinceritate...
Subiect închis

Tags
creatie, darwin, evolutie, habotnici, maimute



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CREATIE sau EVOLUTIE? C.tin Teologie si Stiinta 550 30.09.2017 17:36:17
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45