Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 25.09.2012, 13:02:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
Poate am stiut gresit, dar in toate predicile despre unul din orbi preotul ne spunea ca respectivul orb nu avea ochi in orbite...
Deci Iisus Hristos i-a dat clarvederea(nu vederea) pentru ca l-a curatat de pacate, nu-i asa?
Adica nu i-a dat ochi, ci vedere; nu aparat ocular, ci perceptia desavarsita a realitatii in Duh.
  #322  
Vechi 25.09.2012, 13:05:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Deci Iisus Hristos i-a dat clarvederea(nu vederea) pentru ca l-a curatat de pacate, nu-i asa?
Adica nu i-a dat ochi, ci vedere; nu aparat ocular, ci perceptia desavarsita a realitatii in Duh.
Acela era orb din nastere, fizic, nu doar spiritual.
  #323  
Vechi 25.09.2012, 15:30:55
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu , omule , greata si alergie , au unii oameni precum asa zisul Eugen7 , sau cei asemenea lui , care prin cuvinte poleite in citiri copiate de ici colo , ii privesc cam pe toti cu aroganta si dispret , intr o mandrie maladiva in faza terminala .
Multumesc.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
  #324  
Vechi 25.09.2012, 15:38:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acela era orb din nastere, fizic, nu doar spiritual.
Tocmai prin asta s-a făcut minunea, fiindcă era orb fizic, căci orbi spiritual suntem aproape toți; asta am spus și eu, că fiind orb fizic a primit mai mult decât vederea, a primit clarvederea, singura care-i mai era accesibilă.
La fel e și cu păcatele, prin mărturisire nu numai că se curăță sufletul, dar mai mult, se poate mântui.

Cu ochii se poate vedea poziția obiectelor în spațiu, dar cu clarvederea se vede realitatea desăvârșită, Adevărul.
  #325  
Vechi 25.09.2012, 15:48:58
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
Care revelație ne-a spus că omul a evoluat din maimuță și din broaște? Darwin?
Oare la atat se limiteaza cunoasterea teoriei evolutioniste? E trist...

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
Visele astea cu milioane și trilioane de ani s-au născut în mințile noastre înfierbântate, nu am văzut un Sfânt Părinte să tâlcuiască așa ceva. Chiar are nevoie Dumnezeu de atâta timp ca să creeze?
E trist sa ca nu se doreste intelegerea notiunilor stiintifce precum cea de timp.
De asemea este trist ca unii leaga puterea lui Dumnezeu de timp (Desi Sfintii Parinti, Sfantul Grigorie Palama afrima clar: harul, lucrarea, energia Dumnezeiasca este necreata si infinita. Dumnezeira: Sfanta Treime si harul, lucrarea, energia SA sunt atemporale.).

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
Ce este Revelație este Revelație. Este ceva mai presus de mintea noastră, ce nu puteam afla dacă nu ni se revela, corect? Deci de unde atâta infatuare din partea noastră?
Revelatia este una. Detaliile modului functional este altceva. Revelatia spune CINE este Creatorul si arata inechvoc ca scopul creatiei este hristocentric.
Vai de cei ce considera Sfanta Scriptura un Tratat Stiintific.
Vai de cei de au pretenita ca Sfanta Scriptura sa se substituie studiului stiintific (al carui scop este doar explicarea modului in care functioneaza universul, neputand spune nimic despre cauza si scopul existential al acestui mod de functionare).
VAI de cei ce sunt "suparati" pe Dumnezeu ca taince sunt lucrarile LUI, ca EL creaza nu dupa cum "simplist intelege" (ad litteram) mintea umana revelatia creatiei din Sfanta Scriptura. Acesti "suparati" ar trebui sa se smereasca in fata maretiei lucrarii Creatorului si sa Il slaveasca corespunzator, sa isi dea seama ca omul (trup si suflet) este nimic fara Hristos Iisus, fara conlucrarea cu harului Duhului Sfant in Sfanta Biserica, prin Sfintele Taine coform Sfintilor parinti.

Fie ca vor sa aceepte fie ca nu, omul din punct de vedere psiho-somatic nu este decat un animal... insa diferenta o face capacitatea ontololiga de indumenzeire (trup si suflet) intru Hristos Iisus prin conlucrarea cu harul Duhului Sfant, in Sfanta Biserica.

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
Îmi pare rău dacă vorbele astea v-au produs unora alergie sau greață, deși nu cred că ar avea de ce.... Am încercat să cobor puțin mintea mai jos, în inimă...
Cu tot respectul consider ca dvs ati incercat sa coborati mintea mai jos... in ingnorata intelectuala.

Fara Hristos Iisus, fara Sfanta Biserica, fara Sfintele Taine, fara conlucrara cu harul Duhului Sfant omul este "nimic" (existential constient)... materie, pamant, atomi...

P.S. Poate cuvintele mele supara... insa ele se vor un indemn la iesirea din ignoranta... atat cea teologica, teopraxica, teognostica cat si cea intelectuala si egocentrista.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
  #326  
Vechi 25.09.2012, 16:06:13
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
Dacă mă întrebați pe mine, consider că dacă Biblia zice că omul a fost creat în mod deosebit, chiar cu Mâinile Sale, atunci ar trebui să depășim aceste teorii, care spun că omul este un animal
"Omul este animal indumnezeit". Adica din punct de vedere psiho-somatic nu este diferenta intre om si animal ci doar din punct de vedere duhovniceste, caci doar omul poate conlucra cu harul Duhului Sfant intr-in mod firesc, ontologic antropologic. Deci fara Hristos Iisus (si Sfanta Sa Biserica, Sfintele Taine...) omul este nimic... doar un biet animal mai inteligent datorita intelectului insa neiduhovnicit. Indumnezeirea in har a omului implica atat sufletul spiritual cat si trupul caci intreaga persoana umana suflet spiritual si trup conlucraza cu harul Duhului Sfant intru Hristos Iisus.

Este chiar asa de greu de priceput ca nu fatpul ca omul a fost creat cu "mana" lui Dumnezeu in aceeai materie ca si animalele si plantele, respectiv pamant, face diferenta intre om si animale... ci faptul ca omul ontologic este chip al lui Hristos Iisus si astfel pe langa existenta (viata) psiho-somatica are si o existenta (viata) duhovniceasca intru Hristos Iisus prin colucrarea ontologica, fireasca cu harul lui Dumnezeu.

Precum un om care din pamant face fel si fel de oale (mai mari sau mai mici, cu una sau mai multe toarte) insa tot oale de pamant sunt, asa este si omul din punct de vedere psiho-somatic, neexistand diferenta functionala intre el si animale. Insa harul Duhului Sfant, aceasta lucrare tainica are impact ontropologic ontologic, atat asupra sufletului spiritual cat si a trupului...
Faptul ca omul are capacitatea ontologica de a conlucra (trup si suflet spiritual) cu harul Duhului Sfant intru Hristos Iisus este cauza superioritatii omului.

Daca omul nu conlucreaza cu harul Duhului Sfant intru Hristos Iisus este nimic... precum nimic sunt si dracii care au pierdut capacitatea ontologica de a conlucra cu harul Duhului Sfant. Astfel ei au cazut mai jos decat animalele necuvantatoare care vietuiesc firesc...

Mult ratacesc cei ce cauta in trup (psiho-somatic) cauza superioritatii omului, caci nu o vor gasi. Cauza acestei superioritati ontologice umane este hristica "tainca", precum tainca este si intruparea Logosului precum tainica este si Sfanta Euharistie. Ce om intreg la minte ar incerca sa explice intelectual rational taina Sfintei Euharistii? Ce se intampla cu painea si vinul stim... insa nu putem explica rational intelectual modul in care acestea devin adevarat trupul si sangele Domnului Iisus Hristos... precum nu putem explica rational intelectual nici intruparea Fiului lui Dumnezeu.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos. Amin.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
  #327  
Vechi 25.09.2012, 16:41:26
Marcus Aurelius Marcus Aurelius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2012
Mesaje: 10
Implicit Creaționism vs. Evoluționism

Nu știu dacă mai revii să citești acest mesaj dar, în cazul în care o faci, sunt convins că dacă ai studiat 20 de ani despre Creaționism vs. Evoluționism, nu te vor mulțumi niște răspunsuri superficiale azvârlite pe forum. Am citit și eu destul de mult în domeniu, am urmărit materiale video și o grămadă de studii. Îți recomand câteva cărți, dacă le găsești, să citești și sper să-ți fie de folos: "Creaționismul Științific", "Originea și destinul omului", "Proiectat să dureze" (ele sunt multe, dar ți-am dat câteva) și un material foarte fain pe internet http://www.youtube.com/watch?v=ga33t0NI6Fk . Nu are rost să-ți vorbesc eu despre A Doua Lege a Termodinamicii lui Newton, sau despre Complexul Ireductibil ori Micro-evoluție vs. Macro-evoluție. Caută și vei găsi răspunsurile pertinente și, care deși nu eplică totul, dau dovezi foarte demne de luat în calcul cu privire la origini.
Attached Images
File Type: jpg Acadia 1.jpg (51,7 KB, 6 views)
  #328  
Vechi 25.09.2012, 17:31:45
r.mircea r.mircea is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
1. Oare la atat se limiteaza cunoasterea teoriei evolutioniste? E trist...


2. E trist sa ca nu se doreste intelegerea notiunilor stiintifce precum cea de timp.
De asemea este trist ca unii leaga puterea lui Dumnezeu de timp (Desi Sfintii Parinti, Sfantul Grigorie Palama afrima clar: harul, lucrarea, energia Dumnezeiasca este necreata si infinita. Dumnezeira: Sfanta Treime si harul, lucrarea, energia SA sunt atemporale.).

1. „...la atât?....” Deja e smintitor, după mintea mea neîntreagă la minte, indiferent cu câte parfumuri și adevăruri le amestecăm. Sau poate lumina se mai amestecă din când în când cu bezna minții care pune cu de la sine putere revelații omenești, iar cuvintele „Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă” sunt basme ...

2. Aici nu cred că m-ați contrazis. În cel mai rău caz mi-ați dat dreptate, iar în cel mai bun caz mi-ați dat dreptate.
  #329  
Vechi 25.09.2012, 17:39:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tocmai prin asta s-a făcut minunea, fiindcă era orb fizic, căci orbi spiritual suntem aproape toți; asta am spus și eu, că fiind orb fizic a primit mai mult decât vederea, a primit clarvederea, singura care-i mai era accesibilă.
La fel e și cu păcatele, prin mărturisire nu numai că se curăță sufletul, dar mai mult, se poate mântui.

Cu ochii se poate vedea poziția obiectelor în spațiu, dar cu clarvederea se vede realitatea desăvârșită, Adevărul.
Aici e adevarat ce spui.
  #330  
Vechi 25.09.2012, 17:51:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
P.S. Poate cuvintele mele supara... insa ele se vor un indemn la iesirea din ignoranta... atat cea teologica, teopraxica, teognostica cat si cea intelectuala si egocentrista.
Asadar e bine sa cunoastem adevarul, cel putin cel al invataturii ortodoxe.
Ce este erezia? O invatatura ce contrazice revelatia data de Dumnezeu.
In revelatie sunt cuprinse atat invataturile clarificate de sinoadele ecumenice cat si cele ce au fost revelate, dar nu au trebuit sa fie clarificate, pe care le gasim in Sfanta Scriptura.
Este crearea lumii revelata si cuprinsa in Sfanta Scriptura? Da, este in capitolul Facerea, chiar la inceputul Scripturii.
Cum interpretam Facerea, exista talcuiri ale Sfintilor Parinti? Da, chiar mai multi Sfinti au talcuit din Facerea, de exemplu Sfantul Vasile cel Mare, sfantul Ioan Hrisostom, sfantul Efrem Sirul, sfantul Ambrozie al Mediolanului, etc.
Avem la dispozitie aceste talcuiri? Da, daca avem bunavointa si stim sa citim se gasesc chiar si pe net.
Sustin aceste talcuiri vreun evolutionism teist? In niciun caz, toti sfintii ne spun ca zilele creatiei au fost sase, au durat cat o zi obisnuita, in fiecare zi Domnul a creat intr-o clipita la Cuvantul Sau si toata creatia a aparut in sase zile.
Deci ce este o invatatura ce contrazice revelatia creatiei care se pretinde a fi ortodoxa? O erezie, blasfemie, neaga cuvantul lui Dumnezeu. Punct.
Subiect închis

Tags
creatie, darwin, evolutie, habotnici, maimute

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CREATIE sau EVOLUTIE? C.tin Teologie si Stiinta 550 30.09.2017 17:36:17
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
creatie sau evolutionism? codana Generalitati 11 15.09.2010 19:10:27
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45